Zdravie

Aké účinky má Alchemilka žltozelená?

11 pozitívnych účinkov tejto rastliny

Aké pozitívne účinky má Alchemilka žltozelenáAlchemilka žltozelená sa odpradávna používala v ľudovom liečiteľstve vďaka svojím skvelým liečivým vlastnostiam a tak to pretrváva až do dnes. Často ju môžete nájsť v lekárňach či v obchodoch s bylinkami vo forme rôznych čajov, mastí či krémov. V tomto článku sa dozviete, prečo je alchemilka tak obľúbená, kde sa zvyčajne vyskytuje a akými vlastnosťami disponuje.

Charakteristika rastliny Alchemilka žltozelená

Anglický názov: Lady’s Mantle
Český názov: Kontryhel obecný
Latinský názov: Alchemilla vulgaris
Ľudové a ďalšie názvy: strieborník, ženský plášť, nebeská rosa, husia nôžka, kondolik, rosička, divý muškát, alchimilika,
Čeľaď: Rúžovité

Alchemilka žltozelená patrí do skupiny bylinných rastlín, ktoré je len veľmi ťažko možné rozoznať jednu od druhej a preto sa často pletie s ostatnými druhmi. Ide o rozvetvenú rastlinu, ktorá dosahuje výšku približne od 30 až do 50cm a má zložené, čepeľovité lístočky so 7 až 9 polkruhovými chlopňami.

Kvety Alchemilky majú prevažne žlto-zelený nádych a vďaka svojmu hustému kvitnutiu počas sezóny sú pre bylinkárov a bylinkárky takmer nepriehľadnuteľné.

Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.

Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.

Výskyt a zber

V súčasnej dobe sa Alchemilka žltozelená rozšírila takmer do celého sveta. Najčastejší výskyt má v severnejších častiach Európy ale rastie taktiež aj v krajinách ako je Grónsko, Veľká Británia, Írsko, v blízkosti Stredozemného mora, na Islande, v Severnej Amerike ale taktiež v oblasti Himalájí či na Sibíri. Ide o veľmi odolnú a rýchlo sa šíriacu bylinnú rastlinu.

Na Slovensku ju môžete nájsť na neupravených alebo mierne zarastených trávnatých plochách, pri okrajoch ciest a brehov riek či dokonca na úpätí kopcov a horských svahov. Počas roka ju môžete objaviť zvyčajne od začiatku Júna až do konca Septembra. Jej kvety dosahujú svoj vrchol kvitnutia počas Augusta.

Zloženie rastliny

  • 8% Tanín (najmä Ellagitaníny)
  • 2% Flavonoidov (najmä kvercetín)
  • Kyselina salicylová
  • Éterický olej
  • Fytosteroly
  • Vitamín C
  • Väčšie množstvo minerálov

Účinky Alchemilky žltozelenej

Alchemilka žltozelená, jej využitie a pozitívne účinky

Alchemilka žltozelená má prekvapivo široké spektrum využitia v oblasti medicíny a v celkovom zázemí liečiteľstva. Najčastejšie sa využívajú jej nadzemné časti listov, kvetov a stoniek, ktoré sa zbierajú počas kvitnúcej sezóny, nechajú sa vysušiť a následne sa použijú do rôznych prípravkov od krémov až po čaje.

Užitočné účinky Alchemilky sú:

1. Pomáha pri ťažkej hnačke a tráviacich problémoch

Pokiaľ trpíte žalúdočnými či tráviacimi ťažkosťami alebo máte silnú hnačku, vyskúšajte si pripraviť čaj z Alchemilky žltozelenej. Jeden z najdôležitejších a najznámejších efektov Alchemilky je jej schopnosť utíšiť chronickú hnačku spôsobenú problémami s pečeňou. V takýchto prípadoch postačí pripraviť bylinkový čaj z Alchemilky a podávať ho chorému niekoľko krát do dňa.

2. Uľahčuje trávenie

Podľa viacerých vedeckých výskumov je Alchemilka žltozelená odporúčaná ľuďom, ktorí trpia cukrovkou a ľuďom s tráviacimi problémami.

3. Má proti infekčné účinky

Alchemilka žltozelená je výborný prostriedok na boj s kožnými infekciami, ekzémami (takéto problémy je Alchemilka schopná vyriešiť vo forme skvelého horúceho, bylinkového kúpeľa), bodnutiami či dokonca proti infekcii z uhryznutia zvieraťom. V prípade takýchto zranení stačí aplikovať Alchemilku vo forme obkladu na poranené miesto a nechať ju pôsobiť.

4. Urýchľuje hojenie rán

Nakoľko má Alchemilka vlastnosti ktoré veľmi spoľahlivo pôsobia na zastavenie krvácania, je medzi bylinkármi využívaná hlavne pri krvácajúcich poraneniach.

5. Má tlmiace účinky počas menštruácie

Tejto rastlinke sa hovorí aj všeliek na ženské problémy a je považovaná za kráľovnú ženských bylín. Siahnite po nej pri gynekologických ťažkostiach.

Alchemilka je veľmi populárna medzi ženami vďaka svojím sedatívnym účinkom, ktoré dokážu utíšiť bolestivé kŕče počas menštruácie ale taktiež dokážu zmierniť symptómy menopauzy. Pozitívne účinky alchemilky pri bolestivej menštruácií sú veľmi výrazné a boli preukázané viacerými štúdiami.

6. Pomáha pri liečbe vaginálnych infekcií

Bylinka je odporúčaná na dezinfekciu a očistu vagíny v prípade, že žena trpí infekciou kvasiniek, bielym výtokom či svrbením.

7. Zabraňuje a spomaľuje starnutiu pokožky

Vďaka svojím antioxidantom, ktoré Alchemilka obsahuje, je schopná zbaviť telo voľných radikálov a zaistiť elastickosť pokožky po dlhšiu dobu.

8. Pomáha pri liečení a hojení ústnej dutiny

Po zubnom zákroku sa odporúča si opláchnuť ústa extraktom z Alchemilky, nakoľko zmierňuje prietok krvi a uľahčuje hojenie pri ústnych poraneniach.

9. Podporuje rast a zdravie vlasov

Vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov pomáha Alchemilka opravovať poškodené bunky na hlave a urýchľuje produkciou zdravých buniek, čím napomáha prirodzenému rastu, zosilneniu a obnove vlasových folikul na hlave.

10. Má protivírusové vlastnosti

Využitie rasltiny alchemilkaĎalším impozantným atribútom Alchemilky žltozelenej sú jej antivírusové vlastnosti. Extrakt z koreňov Alchemilky, ktorý bol testovaný v laboratórnych podmienkach vykazoval prekvapivo silné antivírusové vlastnosti.

11. Pomáha pri chudnutí

Alchemilka v kombinácii s inými liečivými bylinkami výrazne napomáha ku strate hmotnosti a k rýchlejšiemu spaľovaní prebytočných kalórii.

Vedľajšie účinky

Vo všeobecnosti sa Alchemilka žltozelená považuje za bezpečnú rastlinu na požívanie. Nemá žiadne vedľajšie účinky a preto sa dá užívať dlhodobo. Ale aj v tomto prípade platí že by sa to s ňou nemalo preháňať.

Celkovo sa neodporúča podávať akúkoľvek časť Alchemilky počas tehotenstva, dojčenia a deťom mladším ako 12 rokov. V prípade, že ste skonzumovali Alchemilku žltozelenú na zástavu hnačky, a samotná hnačka neprestane do 4 dní, je nutné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Použitie Alchemilky žltozelenej

Najčastejšie sa využíva vo forme čaju, obkladov alebo sa pridáva do kúpeľa. Kvety alchemilky sa v minulosti využívali aj ako svetložlté farbivo.

Môžete ju používať v týchto formách ako:

  • Čaj
  • Obklad
  • Macerát
  • Tinktúra

Čaj

Nejde o nič zložité: na čaj budete potrebovať približne 1 až 2 čajové lyžičky vysušených listov Alchemilky, ktoré následne zalejete 150 – 250 ml vriacej vody a necháte váš čaj lúhovať približne 10 minút.

Čaj z Alchemilky sa odporúča konzumovať 2 až 3x denne medzi jednotlivými jedlami, prípade nalačno.

Alchemilkový čaj ako ho pripraviť

Obklad

Čerstvú bylinu je potrebné opláchnuť a potom dôkladne roztlačiť. Prikladá sa na ranky, vyrážky a ekzémom postihnutú kožu.

Macerát

Macerát z alchemilky sa používa na kúpeľ najmä pri ženských a kožných problémoch. Potrebujete 200g sušenej drogy, alebo 400g čerstvej byliny. Bylinky vložte do väčšej nádoby so studenou vodou, nechajte lúhovať aspoň 6 hodín (stačí cez noc).

Na ďalší deň získaný bylinný výluh sceďte, zohrejte a prilejte do kúpeľa. Takto kúpeľ si doprajte raz týždenne a mal by trvať dvadsať minút.

Tinktúra

Tinktúru z alchemilky pripravíme tak, že nadrobíme cca 40 g sušených alebo 200 g čerstvých listov, stoniek a kvetov alchemilky, dáme ich do fľaše a nalejeme na ne 0,4 litra 70 % alkoholu.

Fľašu uzatvoríme a necháme dva týždne lúhovať, pričom ju každý deň pretrepávame. Potom obsah precedíme cez gázu a získanú tinktúru podľa potreby ešte môže zriediť pridaním 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % alkoholu. V tejto forme môžeme používať alchemilkovú tinktúru na rany a problémy s pokožkou.

Uskladnenie

Hoci sa Alchemilka odporúča konzumovať ešte kým je čerstvá, jej uskladnenie vám umožní využiť jej potenciál aj z dlhodobého hľadiska ako len na pár dní.

Ak ste si Alchemilku samy nazbierali, tak ju najprv dobre vysušte pri teplote cca 40°C a následne ju nasypte buď do pláteného alebo papierového vrecka (je to hlavne kvôli tomu, aby vám bylinka nesplesnivela alebo sa určitým spôsobom nepokazila a mohla tak dýchať), poprípade ju môžete uzatvoriť do tesniacej nádoby.

Takto spracovanú bylinku odložte na tmavé a suché miesto tak, aby na ňu nesvietilo priame slnko. Pred opätovným použitým nádobkou/vreckom trochu pretraste a môžete vašu bylinku znovu použiť.

Zdroje:

  • https://www.first-nature.com/flowers/alchemilla-vulgaris.php
  • https://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-ladys-mantle-for-skin-hair-and-health/#gref
  • https://www.healwithfood.org/health-benefits/ladys-mantle-tea.php
  • https://fertilomat.com/ladys-mantle-help-to-women-fertility
  • https://www.plantshospital.com/ladys-mantle-tea/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19809907

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button