Ako vyčistiť

Ako vyčistiť gauč?

Jednoduché spôsoby, ako vyčistiť gauč a udržať ho v dokonalej čistote!

Každý vlastník gauča sa aspoň raz za život stretne s nočnou morou v podobe škvrny na gauči. Čistenie gauča môže byť v niektorých prípadoch jednoduchou záležitosťou, v iných to môže byť nočná mora. Kvôli tomu sme si pre vás pripravili pár užitočných návodov a tipov, vďaka ktorým by malo byť pre vás čistenie gauča od moču, mlieka či iných látok o niečo jednoduchšie. Ako teda správne vyčistiť gauč?

Ako vyčistiť gauč

Čistenie gauča so sódou

Sóda bikarbóna sa odporúča v rámci čistenia gauča ako prostriedok, ktorý zbaví gauč akéhokoľvek nepríjemného zápachu.

Postup čistenia gauča je veľmi jednoduchý

Nasypte na zapáchajúce miesto jemnú vrstvu sódy, ktorú necháte približne 10 – 20 minút pôsobiť (niekedy je však potrebné nechať sódu pôsobiť aj celú noc).

Následne miesto dôkladne povysávajte a prejdite navlhčenou utierkou.

Druhým variantom je zmiešanie sódy s vodou, prípadne s ďalším čistiacim prostriedkom (ako je napr.: ocot, mydlo, saponát a pod.) a aplikáciou roztoku na dané miesto.

Čistenie gauča octom

Ocot je okrem svojich skvelých čistiacich vlastností taktiež dobrým pohlcovačom zápachu. Ocot v rámci čistenia gauča vždy rozrieďte s vodou, nakoľko má už sám o sebe príliš vysoké pH.

ako vyčistiť gaučPo vytvorení roztoku môžete roztok aplikovať na gauč (či už s pomocou utierky alebo rozprašovača). Ocot jemne rozotrite na celý povrch postihnutého miesta na gauči a nechajte ho pôsobiť, resp. vyschnúť.

Následne prejdite miesto vlhkou handričkou. V prípade, že vám po octe ostal (paradoxne) na mieste zápach z octu, môžete miesto „vyčistiť“ pomocou mydlovej vody, prípadne použiť sódu bikarbónu na pohltenie octového zápachu.

Ako vyčistiť kožený gauč

gauč vyrobený z kože by ste sa v prvom rade mali pravidelne starať v podobe impregnácie, ktorú by ste mali robiť 2 – 3 krát do roka. To by vám malo zaručiť jednoduchšie čistenie a ochranu koženého gauča.

V prípade, že ste na gauč rozliali kávu či čaj siahnite okamžite po handre alebo papierových obrúskoch a pomocou nich absorbujte všetku tekutinu na povrchu.

Na čistenie samotnej škvrny by ste nemali používať silnejšie saponáty či iné čistiace prostriedky.

Ideálne je používať na čistenie koženého gauča prípravky, ktoré sú na to určené. Pokiaľ nič také nemáte k dispozícií, môžete siahnuť po jemnom tekutom mydle s vodou.

čistenie gauča

Miesto dôkladne pomocou mydlového roztoku vyčistite (môžete použiť handru alebo utierku) a následne prejdite miesto ešte raz čistou navlhčenou utierkou.

Na záver miesto ešte raz prejdite suchou utierkou, aby ste ho zbavili prebytočnej vlhkosti a nechajte gauč dobre preschnúť.

Po vyčistení a vyschnutí gauča sa odporúča dané miesto naimpregnovať.

Ako vyčistiť látkový gauč

Látková sedačka alebo gauč sú najbežnejším typom nábytku v obývačke či v inej miestnosti. Čistenie látkového gauča je taktiež najjednoduchšie, nakoľko si nevyžaduje až takú špeciálnu pozornosť ako je tomu pri gaučoch vyrobených z kože či ekokože.

V prípade drobných smetí, odrobín či chlpov vám postačí obyčajný vysávač s nadstavcami.

Pokiaľ ide o čistenie škvŕn či mastnoty na látkovom gauči, môžete použiť vodu spolu s mydlom či jemnejším pracím prostriedkom.

vyčistenie gauča

Zmiešajte si roztok, ktorý aplikujete na postihnuté miesto a ktorý necháte aspoň na 5 – 10 minút pôsobiť.

Následne postihnuté miesto prejdite navlhčenou utierkou a nechajte ho dobre vysušiť. Pri silnejších mastných škvrnách budete možno musieť použiť saponát alebo iný čistiaci prostriedok na mastnotu.

Pokiaľ ide o škvrny, ktoré zapáchajú aplikujte na dané miesto taktiež ocot so sódou bikarbónou, ktoré do daného miesta na gauči dôkladne votriete, prepláchnete mokrou utierkou a necháte vyschnúť.

Ako vyčistiť gauč z ekokože

Gauč z ekokože sa za žiadnych okolností nesmie čistiť chemickými prostriedkami, prípadne čističmi s vysokým pH.

Ekokoža je relatívne citlivá na čistiace prostriedky. Na čistenie budete potrebovať len čistú vodu a veľmi jemné mydlo s nízkym pH (v prípade tekutých škvŕn budete potrebovať taktiež papierové obrúsky).

Postihnuté miesto vyčistite pomocou vody a mydla, následne ho vlhkou utierkou vytrite tak, aby ste sa zbavili zvyškov mydla a nechajte ekokožu dobre preschnúť. V prípade extrémnejších typoch škvŕn či znečistenia budete musieť vyhľadať odbornú pomoc.

Ako vyčistiť gauč od mlieka

V prvom rade začnite s čistením gauča hneď ako sa mlieko na gauč rozleje. Čím dlhšie budete čakať, tým sa viac môže mlieko vsiaknuť do gauča, čo by čistenie len viac skomplikovalo.

Hneď na začiatku použite papierové obrúsky (alebo utierku, handru, čokoľvek) a pomocou nich absorbujte všetko mlieko, ktoré je na povrchu gauča.

S obrúskami však príliš na znečistené miesto netlačte, mlieko by sa mohlo len viac vsiaknuť do látky. Následne použite veľmi jemný tekutý čistiaci prostriedok, ktorý si rozriedite s vodou (v pomere 1:2), roztok premiešate a aplikujete na zašpinené miesto na gauči.

Pomocou jemnej handričky alebo hubky prechádzajte postihnuté miesto cca 5 minút a potom dané miesto veľmi dôkladne prepláchnite vodou (nie však príliš, aby ste vodu nerozniesli ďalej a škvrnu nerozšírili).

Nakoniec miesto ešte raz prejdite suchou jemnou handričkou, aby ste pomocou nej absorbovali zvyšky vlhkosti a vyčistený gauč nechajte dobre preschnúť (na rýchle sušenie môžete použiť fén, avšak pri čalúnenom gauči vám takéto rýchle sušenie môže trochu poškodiť tkaninu).

V prípade koženého gauča nezabudnite miesto po uschnutí pre istotu naimpregnovať ochranným prostriedkom.

Ako vyčistiť gauč od moču

Či už vám zašpinilo gauč dieťa alebo domáce zviera, stále sa dá takýto gauč zachrániť. Hneď ako sa takýto incident stane, použite papierové obrúsky (alebo handričku), s ktorými absorbujete všetok moč na povrchu gauča.

Následne si vyrobte roztok s pomocou octu, sódy bikarbóny, vody a tekutého čistiaceho prostriedku (v prípade potreby môžete pridať aj štipku 100 percentného alkoholu na dezinfekciu).

Roztok si dobre premiešajte a aplikujte ho na postihnuté miesto. Pomocou handričky prechádzajte miesto s močom, snažte sa roztok votrieť do gauča. Roztok nechajte cca 5 minút pôsobiť a následne pomocou navlhčenej pretrite dôkladne celé miesto tak, aby ste prebytočný roztok vyčistili.

Takto vyčistené miesto môžete posypať sódou bikarbónou v malom množstve (kvôli prebytočnému zápachu z moču a octu) a necháte ho na noc pôsobiť.

Na záver už len stačí na druhý deň miesto dôkladne povysávať, aby ste sa zbavili sódy, miesto ešte raz pretreli vlhkou handričkou a škvrna od moču by mala byť z gauča preč.

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Tipy ako na čistenie gaučov

  • Pri látkových gaučoch, ktoré kvôli používaniu stmavli, môžete použiť kombináciu vody spolu s octom, ktorá vám farby gauča oživí (naopak pri prirodzene tmavých gaučoch ocot nepoužívajte nakoľko by vám mohol vďaka octu vyblednúť).
  • Pri akomkoľvek type gauča sa snažte gauč chrániť pred priamym slnkom a uchovávajte ho pri normálnej vlhkosti a izbovej teplote
  • V prípade gaučoch z bielej kože sa neodporúča sedieť na gauči v rifliach, nakoľko by vám rifľové nohavice mohli pustiť farbu
  • Pokiaľ potrebujete vyčistiť gauč od vína, použite pred aplikáciu vyššie uvedených spôsobov čistenia kombináciu soli a jemnej minerálky, vďaka ktorým sa červená farba z vína uvoľní a ľahšie sa čistí.
  • V prípade kožených gaučoch pravidelne ošetrujte gauč špeciálnymi ochrannými prostriedkami ako sú oleje a krémy na kožene gauče.

Pomohli vám tieto návody a tipy ako vyčistiť gauč? Máte nejaké osvedčené vlastné iné ,,domáce rady,,? Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button