Zdravie

Aké účinky má Kostihoj lekársky?

9 pozitívnych účinkov Kostihoja lekárskeho

Aké účinky má Kostihoj lekárskyKostihoj lekársky patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky na svete. Táto kontroverzná rastlina so sebou prináša mnoho pozitívnych účinkov, ktoré pomohli už státisícom ľudí po celom svete a dodnes sa jej vlastnosti využívajú ako v modernej medicíne, tak aj v ľudovom liečiteľstve. O tom, čo vie táto rastlina ponúknuť sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Charakteristika rastliny Kostihoj lekársky

Anglický názov: Common comfrey

Český názov: Kostival lékařský

Latinský názov: Symphytum officinale

Ľudové názvy: čierny koreň, dobrý koreň, kazival, strieborník, svalník, trudovník, medunica, kostivol, krvavňík, sladký list, zevekost

Pozitívne účinky Kostihoja lekárskehoČeľaď: Borákovité

Kostihoj lekársky je trvalka, ktorá sa zaraďuje do čeľade borákovité. Charakteristickými znakmi tejto bylinky sú kopijovité listy, ktoré sú spolu so stonkou pokryté jemnými chĺpkami. Kvety sa vyznačujú výraznou fialovou farbou, ktorá však postupne prechádza do modrastých odtieňov.

Táto rastlina dorastá do výšky zhruba od 50 do 80 cm a jej korene, ktoré dokážu byť hrubé skoro ako prst a na povrchu sú čiernej farby, avšak zvnútra sú žlté, sa ťahajú do hĺbky až niekoľkých metrov.

Plody kostihoja sú zhluky štyroch orieškov, ktoré po dozretí naberú čierno-hnedú farbu. Počas dozrievania vystupujú z ich stredu predĺžené, biele výbežky.

Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.

Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.

Výskyt a zber

Kostihoj lekársky je rastlina, ktorá sa vyskytuje v určitých častiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Najčastejšie ju môžete nájsť pri riekach, priehradách, lúkach či proste len náhodne niekde na vlhkých a trávnatých miestach.

Preferuje prevažne priame slnko, ale dobre zvláda aj polotieň. Vyrastá z čierneho podzemku a kvitne počas celého leta. Táto bylinka sa dokáže rozmnožovať sama alebo pomocou koreňových odrezkov.

Zloženie rastliny

  • Alantoín
  • Aminokyseliny
  • Asparagín
  • Beta-karotén
  • Draslík
  • Fosfor
  • Glej
  • Chlorofyl
  • Kalcium
  • Karotén
  • Kyselina chlorogénna
  • Kyselina kafová
  • Kyselina rosmarinová
  • Magnézium
  • Mangán
  • Meď
  • Proteín
  • Pyrrolizidínové alkaloidy
  • Selén
  • Stigmasterol
  • Taníny
  • Uhľohydráty
  • Vápnik
  • Vitamín A
  • Vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B12
  • Vitamín C
  • Vitamín E
  • Zinok
  • Železo

Kostihoj lekársky, jeho využitie a pozitívne účinky

Kostihoj lekársky vďaka svojím látkam disponuje rôznymi pozitívnymi účinkami, s ktorými si môžete uľaviť od bolesti, zlepšiť si metabolizmus či skrášliť vašu pleť. Jeho využitie je naozaj rozmanité a dá sa použiť v rôznych formách.

Užitočné účinky Kostihoja lekárskeho sú:

1. Pomáha pri liečbe pokožky a omladzuje pokožku

Ako urobiť kostihojovú masť a krémKostihoj lekársky obsahuje chemikálie, ktoré chránia ľudskú kožu pred poškodením a napomáha pri procese regenerácie nových buniek. Nakoľko zvlhčuje pokožku, je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorý majú suchú, stvrdnutú či citlivú kožu.

Vďaka svojím sťahujúcim vlastnostiam funguje aj ako perfektný čistič kože.

Kostihoj lekársky je skvelou voľbou aj vtedy, keď sa chcete zbaviť nežiaducich škvŕn či tmavých bodiek na pokožke. Vďaka alantoínu, ktorý je prítomný v tejto bylinke, môžete vyliečiť väčšinu bežných kožných problémov.

Dokáže pomôcť pri liečbe popálenín a odstrániť jazvy, ktoré kvôli nim vznikajú. Taktiež táto rastlina veľmi účinne pomáha pri liečbe svrabu, ekzémov či kožných vredov.

2. Zabraňuje vypadávaniu vlasov

Strata vlasov je jeden z najbežnejších problémov moderného sveta. Kostihoj lekársky napomáha pri zvrátení tohto procesu a keďže ide o liečivú rastlinu, vlasy nijakým spôsobom nepoškodí a navyše im poskytne potrebné živiny.

Taktiež dokáže bojovať s lupinami a navracia lesk a objem chorým vlasom. Vo všeobecnosti vie Kostihoj lekársky vlasy vyživovať a chrániť ich štruktúru.

3. Pomáha pri liečbe rán

Listy z Kostihoja lekárskeho sa dajú pri otvorených ranách aplikovať vo forme masti alebo v tekutej forme. Vďaka tejto bylinke sa dá tak zabrániť vytváraniu živých zárodkov baktérii, ktoré by v rane spôsobili infekciu a tým pádom urýchlia liečebný proces. Môže byť aplikovaný priamo na ranu, alebo sa dá využiť vo forme obkladu.

4. Zmierňuje bolesť a zápal

Nedávne klinické štúdie poukázali na fakt, že vďaka kostihoju je možné liečiť rôzne poruchy kĺbov či väzov.

Listy z kostihoja (podobne ako aj u rastlinky Kapsička pastierska) majú protizápalové vlastnosti, ktoré pri aplikácii výrazne uľavujú od bolesti a urýchľujú hojenie postihnutých miest. Taktiež sa často využívajú pri doplnkovej liečbe reumatoidnej artritídy a osteoartritídy.

5. Zmierňuje bolesti hrdla

Jedným z najpopulárnejších účinkov Kostihoja lekárskeho je jeho uľavujúci efekt pri kloktaní a vyplachovaní ústnej dutiny.

Listy z tejto rastliny majú zmierňujúce účinky na sliznicu, utíšia kašeľ a poskytnú úľavu v prípade zapáleného hrdla. Ide o veľmi efektívnu bylinu pri väčšine respiračných problémov a ochorení.

6. Uľahčuje trávenie

Bylinkový čaj z listov kostihoja stimuluje sekréciu tráviacich štiav v žalúdku, podobný efekt poskytuje aj Fenikel obyčajný. Vďaka tomu sa urýchľuje trávenie jedla a zabraňuje sa tak problémom ako sú pálenie záhy, kyslosť a podobne.

Upokojujúci účinok, ktorý táto bylinka pri trávení jedla poskytuje slúži ako prevencia proti nepohodliu, ktoré sa pri trávení ťažkého jedla zvyčajne objaví.

7. Pomáha na detské vyrážky z plienok

Výťažky z listov kostihoja slúžia aj ako efektívna úľava bábätku od bežných plienkových vyrážok.

Nakoľko má Kostihoj lekársky excelentné prospešné vlastnosti voči ľudskej pokožke, dá sa dobre aplikovať aj pri jemnej detskej pleti. Napriek tomu je však nutné najprv výťažok otestovať, či bude bábätku vyhovovať alebo nie.

8. Pomáha pri liečbe vyvrtnutí a zlomeninách kosti

Koncentrácia alantoínu v listoch a koreňoch rastliny napomáha bunkovej regenerácii a znižuje zápal v prípadoch ako sú natiahnuté svaly, vyvrtnutia a zlomené kosti.

Kostihoj lekársky taktiež obsahuje vitamíny a minerály ako sú vitamín C, kalcium či magnézium, ktoré spevňujú a liečia ľudské kosti. Vo všeobecnosti sa Kostihoj lekársky (ako už aj samotný názov napovedá) využíva ako prostriedok, ktorý urýchľuje hojenie kostí a rán.

Napriek tomu je však dôležité, aby bola rana či zlomenina pred aplikáciou kostihoja úplne čistá, nakoľko môže rana zrásť tak rýchlo, že v sebe potom uchytí akékoľvek časti odumretého tkaniva, špiny alebo iných cudzích úlomkov, ktoré v nej zostali.

9. Uľavuje pri bolesti chrbta

Kostihoj lekársky by mohol výrazne uľavovať od bolesti chrbta. Štúdia z roku 2010 pri svojom výskume zahrnula na experiment 120 pacientov s akútnou bolesťou hornej a dolnej časti chrbtice.

Týmto pacientom následne podávali počas 5 dní buď masť z kostihoja alebo placebo. Výsledky štúdie odhalili fakt, že intenzita bolesti chrbta pri pacientoch, ktorým bola podávaná masť z Kostihoja lekárskeho sa výrazne pozitívne zmiernila pri 95,2% skupiny (v porovnaní s 37,8 percentami pacientov, ktorým bolo podávané placebo).

Vedľajšie účinky

Kostihoj lekársky sa v žiadnom prípade neodporúča podávať tehotným či dojčiacim ženám v akejkoľvek forme.

Existuje obava, že kostihoj môže pri častom užívaní spôsobovať problémy s pečeňou. Kvôli tomu sa neodporúča užívať kostihoj v prípade, že máte akékoľvek pečeňové ochorenie. Pred užívaním sa najprv poraďte so svojím lekárom, aby ste zabránili akýmkoľvek alergickým reakciám.

Použitie Kostihoja lekárskeho

Pozitívne účinky kostihojaKostihoj môžete využiť v rôznych formách, záleží len na vás, aký spôsob užívania by vám vyhovoval. Produkty s kostihojom môžete nájsť bežne v obchodoch, v lekárni, alebo aj on-line.

Ak ste vášnivým bylinkárom, alebo len fanúšikom liečivých rastlín, určite vás zaujme aspoň jeden z nasledujúcich využití.

Kostihoj lekársky môžete používať v týchto formách ako:

  • Čaj
  • Kúpeľ
  • Masť
  • Obklad
  • Olej
  • Balzam

Bylinkový čaj

Takmer všetky časti z Kostihoja sa považujú za liečivé, avšak na čaj sa najlepšie hodia jeho listy a korene. Môžete použiť čerstvú alebo už vysušenú rastlinu, dôležité sú len pomery.

Na prípravu tohto čaju budete potrebovať cca 500 ml vody, ktorú privediete do varu. Ak máte sušený kostihoj, použijete z neho približne 2 čajové lyžičky. Ak však máte ešte čerstvú, nesušenú rastlinku, budete s ňou musieť naplniť približne ¼ hrnčeka. Kostihoj zalejte vriacou vodou buď v kovovej alebo v sklenenej nádobe a následne ju zakryte.

Čaj nechajte lúhovať aspoň 10 minút. Čím dlhšie necháte kostihoj vo vode lúhovať, tým bude čaj silnejší. Čaj po vylúhovaní sceďte a môžete ho podávať. Takýto bylinkový čaj sa zvyčajne užíva orálne, avšak dá sa využiť aj ako  liečivý zábal. Stačí len do neho namočiť sterilný kus látky a aplikovať ho na poranené miesto.

Nechajte ho pôsobiť cca 10 minút a potom zábal vymeňte. Pamätajte však, že Kostihoj lekársky sa môže používať len na krátku dobu a nie pravidelne.

Bylinkový kúpeľ

Pripravte si úžasný a upokojujúci bylinkový kúpeľ z Kostihoja. Kostihoj lekársky skombinujte spolu s harmančekom a levanduľou, čím svoj kúpeľ obohatíte o krásnu vôňu.

Tieto bylinky vám pomôžu zrelaxovať a uvoľniť sa. Kúpeľ z kostihoja sa odporúča hlavne v prípade reumatickej bolesti, dne, poraneniach chrbtice, pri kŕčových žilách a zlomeninách.

Kostihojová masť

Na liečivú masť z Kostihoja lekárskeho budete potrebovať 200g bravčového tuku a 4 korene z kostihoja. Korene najprv dôkladne umyte a pokrájajte na malé kúsky. Následne roztopte tuk v nádobe a keď naberie tekutú konzistenciu, vhoďte do neho pokrájané korene. Korene s tukom nechajte „povariť“ približne 5-6 minút, potom nádobu odstavte a nechajte vychladnúť.

Po vychladnutí ju odložte na noc niekde na chladné miesto (najlepšie do chladničky). Na druhý deň ju môžete už znovu zohriať, tuk opätovne roztopiť a následne scediť. Takto pripravenú bylinkovú masť môžete používať pri poraneniach či kožných problémoch.

Bylinkový obklad

Na obklad z kostihoja budete musieť v prvom rade rozdrviť alebo rozmiešať listy z kostihoja vo veľmi horúcej vode. Následne z nich rýchlo vytvarujte malé guľky a tie (ešte kým sú horúce) položte na kus veľmi tenkej látky.

Konce látky spojte a utiahnite pevne k sebe tak, aby vám z nich vznikol malý balík s kostihojom vo vnútri. Hotový obklad prikladajte na poranené miesto cca na 10 minút a potom počkajte aspoň hodinu, kým podáte ďalší. Obklad z kostihoja nepoužívajte viac ako 10 dní za sebou.

Olej z kostihoja

Na bylinkový olej budete potrebovať:

  • 250g listov z kostihoja
  • 125g koreňa z kostihoja
  • Extra panenský olivový olej

Najprv pokrájajte korene na malé kúsky a listy rozdrvte v rukách. Následne celú bylinku (korene a listy) vložte do sklenenej nádoby, zalejte ju olivovým olejom, zakryte a dobre s celou nádobou zatraste. Potom celú nádobku aj s ingredienciami odložte a nechajte bylinky lúhovať v oleji cca 28 dní.

Bylinkový kostihojový olej

Po dôkladnom odležaní použite na cedenie sitko a kus látky prehodenej na ňom. Odležaný olej spolu s bylinkami opatrne prelievajte cez látku a sitko. Keď z nádobky vylejete všetok obsah, vezmite látku, ktorá absorbovala panenský olej, spolu s bylinkami, spravte z nej malý batôžtek a silno ju stlačte nad nejakou nádobou, až kým z nej nevytlačíte všetok obsah. Preliata a vytlačená tekutina je váš liečivý bylinkový olej z kostihoja.

Bylinkový balzam

Na balzam z kostihoja budete potrebovať:

  • 1-litrovú sklenenú nádobu/pohár
  • Kotlík alebo malý hrniec
  • Kvalitný olivový olej
  • 170g sušených listov z kostihoja
  • 85g sušených skorocelových listov
  • 120-170g včelieho vosku

V prvom rade skombinujte cca 60g sušených listov z kostihoja a 30g sušených skorocelových listov vo vašej sklenenej nádobe.

Následne ich zalejte olivovým olejom tak, aby boli zaliate cca 1-2 cm nad ich okraj. Zmiešaninu následne odložte a nechajte lúhovať cca 4 – 6 týždňov. Po odležaní môžete olej scediť cez jemný kus látky.

Pokiaľ chcete silnejší balzam, proces lúhovania zopakujte (môžete ho zopakovať 2-3x). Stačí váš scedený olej opäť naliať do nových vysušených listov a nechať ho znovu odležať na 4- 6 týždňov. Po dokončení tohto procesu môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku a tým je vytvorenie samotného balzamu.

Do malého hrnca (alebo kotlíka) zmiešajte váš bylinkový olej spolu s včelím voskom pri veľmi nízkej teplote. Hustota balzamu je len na vás ale vo všeobecnosti sa odporúča na 200g oleja použiť 50g včelieho vosku (záleží podľa vašich preferencii). Ako náhle sa vám vaša zmiešanina (olej a vosk) dôkladne roztopí, nalejte ju do plechoviek alebo sklenených pohárov. Vzniknutú hmotu odložte niekde na tmavé a chladné miesto. Po vychladnutí môžete balzam začať používať. Správne pripravený a uskladnený bylinkový balzam by vám mal vydržať približne 5 rokov.

Uskladnenie

Pri skladovaní listov alebo koreňov z kostihoja je dôležité si jednotlivé časti rastlinky vopred spracovať. Korene z Kostihoja najprv dôkladne očistite, pokrájajte na menšie časti a nechajte ich dobre vysušiť. Ako náhle korene vyschnú, budú tvrdé ako skala a už ich nebudete schopný krájať. Menšie kúsky koreňa, ktoré boli pokrájané a vysušené môžete pomlieť v mlynčeku na kávu.

Listy z Kostihoja musíte sušiť opatrne, nakoľko majú jemnú a krehkú štruktúru. Počas sušenia ich majte poukladané v jednej vrstve a často ich obracajte, aby ste mali istotu, že v nich neostane žiadna vlhkosť. Ako náhle budú listy vysušené, odložte ich do vzduchotesnej nádoby a udržujte ich na tmavšom mieste mimo slnečného svetla.

Zdroje:

  • https://www.thespruce.com/uses-for-the-herb-comfrey-1762293
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-295/comfrey
  • https://heartwoodhealthandyoga.com/2013/07/20/making-comfrey-oil-and-salve/
  • https://www.healthline.com/health/what-is-comfrey
  • https://www.minnesotawildflowers.info/flower/common-comfrey
  • https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Common-Comfrey-Cid1579
  • https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Symphytum+officinale
  • https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/comfrey
  • https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-comfrey-for-skin-hair-and-health/
  • http://theherbexchange.com/15-uses-common-comfrey-topical-cure-fertilizer-powerhouse/
  • https://wellnessmama.com/8230/comfrey-leaf-herb-profile/
  • https://www.permaculture.co.uk/articles/comfrey-its-history-uses-benefits
  • https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-comfrey-ointment-88624
  • https://herbs.lovetoknow.com/Comfrey_Poultice

Podobné články

Back to top button