Zdravie

Aké účinky má Fenikel obyčajný?

22 pozitívnych účinkov tejto rastlinky

Fenikel obyčajný je paradoxne neobyčajnou rastlinou, ktorá v sebe ukrýva nespočetné množstvo prospešných látok a účinkov. Táto rastlina je ešte aj hitom pre všetkých, ktorý sa chcú stravovať zdravo či trpia rôznymi tráviacim a kožnými ochoreniami. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo všetko dokáže tento malý zázrak človeku ponúknuť.

Aké účinky má fenikel obyčajný

Charakteristika rastliny Fenikel obyčajný

  • Anglický názov: Fennel
  • Český názov: Fenykl obecný
  • Latinský názov: Foeniculum vulgare
  • Ľudové: fenigeľ, úkrop, vlašský kôpor, Fenikel horký, rímsky kôpor, Fenikel sladký
  • Čeľaď: Zelerovité

Rastlinka fenikel obyčajný

Fenikel obyčajný sa skladá z bielej alebo svetlo-zelenej cibuľky, z ktorej vyrastajú natesno usporiadané stonky. Tieto stonky sú zakončené perovitými zelenými listami, okolo ktorých rastú kvety a tie produkujú samotné semienka feniklu.

Cibuľka, stonka, listy a aj semienka sa môžu konzumovať. Vďaka svojmu pôvodu je Fenikel obyčajný spätý s petržlenom, mrkvou, kôprom či dokonca s koriandrom.

Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.

Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.

Výskyt a zber

Hoci Fenikel obyčajný rástol v minulosti ako divoká rastlina (pôvodom z Južnej Európy a zo Stredozemných krajín), v súčasnej dobe sa už kultivuje a pestuje ako bežná potravina na záhradkách či na poliach. Táto rastlina preferuje miesta s priamym slnkom a s veľmi dobre vyživovanou, úrodnou pôdou.

Fenikel obyčajný kvitne výlučne v letnom období, počas ktorého sa môžu z neho v prípade potreby odrezávať jednotlivé lístočky či kvety.

Pri semienkach Fenikla je nutné nechať bylinku rozkvitnúť (až kým kvety nechytia hnedastý nádych) a až potom sa môžu kvety odrezať, vysušiť a následne pozbierať semienka, ktoré z nich povypadávajú, do papierového vrecka.

Ako vyzerá fenikel a aké má účinky

Zloženie rastliny

  • Proteíny
  • Uhľohydráty
  • Vláknina
  • Draslík
  • Sodík
  • Vitamín A, B, C, E, K
  • Vápnik
  • Železo
  • Horčík
  • Fosfor
  • Zinok
  • Meď
  • Mangán
  • Selén
  • Kyselina pantoténová
  • Kyselina listová
  • Cholín
  • Beta-karotény
  • Luteín
  • Zeaxantín

Fenikel obyčajný, jeho využitie a pozitívne účinky

Táto bylinka ma nespočetné množstvo využití, niektoré sú o nej veľmi dobre známe, iné zas naopak vedia prekvapiť. Každopádne je nutné poznamenať, že ide o skutočne univerzálnu bylinku, ktorá so sebou prináša veľa skvelých vlastností.

V starovekom Grécku ho používali už olympijskí športovci, aby zvýšili svoju vytrvalosť a silu.

Užitočné účinky Fenikla sú:

1. Pomáha pri spevňovaní a obnovovaní akostného tkaniva

Obsah vitamínov a minerálov vo fenikli prispieva k budovaniu a udržiavaniu štruktúry a pevnosti kostí rôznymi spôsobmi. Fenikel obyčajný je vďaka svojmu obsahu schopný pomôcť pri výrobe kolagénu, znižuje riziko zlomenín, či dokonca zlepšuje absorpciu nadbytočného vápnika.

V prípade už spôsobenej zlomeniny urýchľuje jej zrastanie a posilňuje narušené miesta kosti.

2. Môže pomáhať na znižovanie krvného tlaku

Udržať si nízke množstvo sodíka v tele je dôležité pre udržanie nízkeho krvného tlaku, avšak zvýšený príjem draslíka je rovnako dôležitý, nakoľko zohráva dôležitú rolu pri vazodilatácii, dilatácii a pri kontrakcii krvných ciev.

Dusičnany, ktoré sa nachádzajú vo Fenikli, majú vazoprotektívne vlastnosti, vďaka ktorým je s Feniklom možné si udržať nižší tlak a zároveň si chrániť srdce. Je preto dôležité mať Fenikel obyčajný zaradený pri diétnej strave, nakoľko môže vyriešiť mnohé problémy s cievami a tlakom.

3. Udržuje zdravé srdce

Vláknina, draslík, vitamín B a C a mnohé ďalšie látky a vitamíny, ktoré Fenikel obsahuje, pomáhajú a podporujú zdravie srdca.

Táto bylinka obsahuje významné množstvo vlákniny a tá znižuje riziko ochorenia srdca, pretože pomáha znižovať celkové množstvo cholesterolu v krvi.

Fenikel obyčajný taktiež zabraňuje tvorbe zlúčeniny, ktorá sa nazýva homocysteín, ktorá sa úzko spája s problémami so srdcom a s ničením krvných ciev.

4. Môže mať preventívne účinky proti rakovine

Selén, ktorý je prítomný vo fenikli, napomáha pečeni pri tvorbe rôznych enzýmov a taktiež je možné vďaka nemu efektívnejšie vylúčiť niektoré rakovinotvorné zlúčeniny z tela. Taktiež zabraňuje zápalom a znižuje rýchlosť, s akou zvyknú tumory narastať. Feniklová vláknina zas znižuje riziko kolorektálnej rakoviny.

Vitamíny A a C a betakarotény sú mocné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky v tele proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Fenikel obyčajný obsahuje kyselinu listovú, ktorá zohráva rolu pri syntéze a oprave DNA. To môže napomôcť ako preventívny zákrok proti tvorbe rakovinových buniek, nakoľko sa tak zabraňuje mutácii v DNA.

5. Posilňuje imunitu

Cibuľka z feniklu je úžasným zdrojom vitamínu C, ktorý má antibakteriálne vlastnosti a je potrebný pre správne fungovanie imunitného systému. Vitamín C je primárny, rozpustný antioxidant, ktorý je schopný neutralizovať voľné radikály vo všetkých častiach ľudského tela.

Ak sa nezlikvidujú, sú schopné poškodiť bunky v tele a to môže viesť k zhoršeniu a bolesti kĺbov vo forme osteoartritídy a reumatoidnej artritídy. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo je tak pozitívne pravidelne konzumovať Fenikel, napr. aj vo forme čaju.

6. Pomáha pri respiračných problémoch a ochoreniach

Egyptská štúdia uvádza, že fenikel sa už po stáročia používal na liečenie respiračných porúch. Bylina sa používa aj na liečbu kataru (zápal sliznice spojený so zvýšenou sekréciou a hromadením hlienu) v horných dýchacích cestách.

Táto bylinka tiež upokojuje dýchacie cesty, pomáha čistiť priedušky a pomáha pri zahlienení.

Ďalej sa používa pri liečení respiračných ochorení a ťažkostí ako sú napríklad chronický kašeľ a bronchitída.

7. Pomáha pri liečbe zápalu

Cholín je jedna z najdôležitejších a všestranných látok, ktoré Fenikel obyčajný obsahuje. Cholín totiž pomáha pri problémoch so spánkom, pri náročnom zaťažení svalov či pri zložitých kognitívnych úlohách.

Taktiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov ale hlavne pomáha vstrebávať nadbytočné množstvo tuku a znižuje chronický zápal.

8. Zlepšuje metabolizmus

Fenikel je zdrojom vitamínu B6, ktorý zohráva dôležitú rolu pri metabolizme tým, že rozkladá sacharidy a bielkoviny na glukózu a aminokyseliny. Tieto menšie zlúčeniny sa vďaka tomu dajú ľahšie spracovať ako palivo pre telo.

9. Napomáha dobrému tráveniu

Obsah vlákniny, ktorá sa nachádza vo Fenikli pomáha predchádzať zápche a podporuje zdravie tráviaceho traktu. Taktiež táto vláknina z Fenikla je schopná dôkladne prečistiť črevá, zatiaľ čo jej stimulačné účinky pomáhajú udržiavať správny peristaltický pohyb čriev a tým pádom podporuje vylučovanie škodlivých a zbytočných látok prostredníctvom stimulácie žalúdočných štiav a produkcie žlče.

Fenikel sa bežne vyskytuje v liekoch, ktoré utišujú bolesť brucha, liečia hnačku či syndróm podráždené čreva a ktoré sa zaoberajú inými črevnými problémami. Semienka z Fenikla (najmä vo forme prášku), môžu pôsobiť aj ako preháňadlo.

10. Pomáha pri chudnutí a vyvoláva pocit sýtosti

Diétna vláknina zohráva dôležitú rolu pri správe hmotnosti a taktiež funguje ako objemový faktor pri tráviacom systéme.

Zlúčeniny, ktoré sa vo vláknine nachádzajú, vyvolávajú pocit sýtosti a znižujú apetít človeka, vďaka čomu sa jedinec cíti sýty po dlhšiu dobu a celkovo má tým pádom nižší kalorický príjem zo stravy.

11. Zvyšuje absorpciu železa

Nedostatok železa je jedným najbežnejších problémov v oblasti výživy na svete. V súčasnosti zasahuje približne 2 miliardy ľudí po celom svete. Nedostatok železa môže viesť a vyvolať anémiu.

Kombináciou Fenikla obyčajného (ktorý má vysoký obsah vitamínu C), spolu so stravou obsahujúcou veľké množstvo železa, sa môže toto riziko zredukovať na minimum a zvýšiť potrebnú dennú dávku železa v tele.

12. Pomáha zvyšovať estrogén prirodzenou cestou

Hormón estrogén sa prirodzene vyskytuje vo Fenikli. Zohráva veľmi dôležitú úlohu pri regulácii ženského reprodukčného cyklu a taktiež podmieňuje plodnosť žien.

Štúdie taktiež poukazujú na fakt, že estrogén je jedným z dôležitých faktorov, ktoré dominujú v oblasti celkovej telesnej váhy, apetíte človeka, distribúcii telesného tuku a výdaji energie.

Ženy, ktoré prešli menopauzou majú nižšiu hladinu estrogénu v tele, ktorý sa spája s abdominálnym naberaním na hmotnosti.

Semienka fenikla a podpora dojčenia a boj proti parazitom

13. Podporuje tvorbu materského mlieka

Táto rastlinka sa v minulosti tradične používala na zvýšenie produkcie materského mlieka. Hoci priamo neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré by testovali účinky samotného feniklu na produkciu mlieka, stále existujú vedecké dôkazy, ktoré vysvetľujú, prečo má fenikel priaznivý vplyv na produkciu materského mlieka.

Zlúčenina dopamín blokuje prolaktín, hormón, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka. Látka Anetol, ktorú obsahuje fenikel, môže konkurovať dopamínu na dopamínových receptoroch, čím blokuje inhibičný účinok dopamínu na prolaktín. To vedie k väčšej produkcii mlieka.

14. Pomáha utíšiť symptómy predmenštruačného syndrómu

Niektoré výskumy naznačujú, že Fenikel obyčajný je schopný znížiť jednotlivé symptómy, ktoré sa spájajú s predmenštruačným syndrómom (PMS).

Bolesť u mladých žien môže byť zredukovaná pravidelným užívaním extraktu z Fenikla pred a počas obdobia, kedy sa bolesť objaví.

15. Má pozitívne účinky pre mužov

Fenikel je známy aj tým, že najmä u mužov, podporuje libido a zvyšuje sexuálny apetíty a túžby. Ako afrodiziakum sa používa už od čias egyptských faraónov, a to hlavne na posilnenie libida. V starom Ríme si zase muži pridávali do obľúbených nápojov pár semienok feniklu pre lepší pôžitok zo sexu.

Ďalším pozitívnym účinkom pre mužov je, že táto rastlinka pomáha pri problémoch s močovým mechúrom a prostatou.

16. Zlepšuje a omladzuje pokožku

Surový Fenikel je bohatým zdrojom vitamínu C. Tento vitamín zohráva výsostnú rolu pri tvorbe kolagénu, podporuje systém ľudskej pokožky a taktiež funguje aj ako antioxidant, ktorý je schopný zabrániť poškodeniu kože, ktoré môže byť spôsobené slnkom, znečistením či napríklad aj dymom a výparmi.

Vitamín C taktiež zlepšuje efektivitu kolagénu tým, že vyhladzuje vrásky a celkovo zlepšuje textúru kože.

17. Pomáha pri liečbe koliky pri bábätkách

Podávaním semienok z Fenikla malým deťom, ktoré majú 2-12 týždňov, dokáže efektívne utíšiť bolesť z koliky. Taktiež produkty, ktoré obsahujú Fenikel obyčajný a môžu sa podávať dojčiacim deťom, znižujú účinky koliky a vďaka tomu prestane dieťa rýchlejšie plakať.

Feniklový čaj je možné podávať bábätkám už od 2 mesiacoch.

18. Urýchľuje odvodňovanie prebytočných tekutín z tela

Pravidelné pitie feniklového čaju má za následok eliminovanie prebytočných tekutín a pôsobí ako prírodné diuretikum.

Semienka z fenikla navyše dokážu odstrániť toxíny a redukujú riziká, ktoré sa spájajú s močovým traktom. Fenikel obyčajný má taktiež diaforézne vlastnosti, vďaka ktorým dokáže stimulovať a podporovať potenie u človeka.

19. Bojuje s akné

Užívanie Fenikla na pravidelnej báze poskytuje telu cenné minerály ako sú napríklad zinok, vápnik či selén.

Tieto minerály sú nápomocne pri vyvažovaní hormónov a pri rovnováhe kyslíka v tele. Po užití majú tieto látky taktiež chladivý vplyv na pokožku, čo jej dodáva zdravší vzhľad.

20. Bojuje so zápachom z úst

Prežúvanie semienok z Fenikla môže osviežiť váš dych. Chuť semienok pripomína trochu sladké drievko. Stačí si jednoducho zobrať 5-10 semienok z Fenikla a prežúvať ich popri akejkoľvek činnosti.

Semienka totiž zvyšujú produkciu slín, ktoré vyčistia vašu ústnu dutinu od všetkých baktérii a étericky olej v semienkach zas dezinfikuje ústa vďaka svojím antibakteriálnym vlastnostiam, čím sa dosiahne eliminácia choroboplodných zárodkov v ústach a tým pádom aj svieži dych.

21. Zmierňuje úzkosť a depresiu

Existuje niekoľko štúdií, v ktorých bolo zistené, že fenikel ma výrazne pozitívne účinky pri liečbe depresie a úzkosti.

22. Pomáha zabíjať črevné parazity

Fenikel je považovaný za botanického bojovníka proti parazitom a môže byť použitý na elimináciu črevných parazitov. Feniklové semienka pôsobia na parazity v črevách ako sedatíva.

Viaceré štúdie dokazujú, že takto omámené parazity nie sú schopné klásť vajíčka a ďalej sa rozmnožovať. Čaj z feniklu má mierne laxatívne účinky, ktoré podporujú pohyb čriev, a preto sa z vášho tela parazity vyplavia oveľa rýchlejšie.

Vedľajšie účinky

Niektoré druhy korení, ktoré obsahujú Fenikel obyčajný a iné druhy byliniek, môžu vyvolať u niektorých ľudí alergickú reakciu. Ľudia, ktorí majú alergiu na korenia by v žiadnom prípade nemali konzumovať Fenikel bez súhlasu lekára.

Beta-blokátory, srdcové ochorenia a lieky proti úzkosti zvyčajne zvyšujú hladinu draslíka v ľudskom tele. V takýchto prípadoch užívajte Fenikel a inú stravu bohatú na draslík, v obmedzenom množstve.

Použitie Fenikla obyčajného

Fenikel obyčajný ma rozmanité využitie od čajov, cez stravu až po lieky. Bežne sa využíva v domácnosti na dochutenie stravy, či ako súčasť stravy samotnej. Často sa pridáva ako prísada do koláčov, cukroviniek, zákuskov, likérov alebo iného alkoholu a kozmetických výrobkov, ale používa sa aj vo farmaceutickom priemysle

Môžete ho používať v týchto formách ako:

  • Čaj
  • Korenie
  • Olej do kúpeľa

Bylinkový čaj

Čaj z Fenikla vám pomôže pri rôznych ochoreniach a zlepší váš zdravotný stav. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Na prípravu čaju budete potrebovať čerstvé semienka z Fenikla (najlepšie semienka s vysokým obsahom oleja) a trochu včelieho medu. Rozdrvte si semienka tak, aby ste z nich mali 1-2 polievkové lyžice „čaju“.

Na drvenie môžete použiť napríklad tĺčik. Rozdrvené semienka nasypte do väčšieho hrnčeka a následne do neho nalejte horúcu vodu (uistite sa však, že voda nie je veľmi horúca alebo vriaca). Hrnček (alebo džbán) zakryte vekom/pokrievkou a nechajte ho lúhovať približne 10 minút. Dochuťte si váš Feniklový čaj medom a môžete si ho vychutnať.

5 druhov korenia v jednom

Známe ázijské korenie, ktoré sa bežne využíva v rôznych pikantných jedlách, obsahuje taktiež Fenikel. Jeho príprava vám zaberie približne 15 minút a vďaka nemu si môžete dochutiť akékoľvek jedlo podľa vašich preferencii. Na toto korenie budete potrebovať 2 lyžice čierneho korenia, 3 hviezdičky anízy, 2 čajové lyžičky feniklových semienok, 6 celých klinčekov a 2-3 tyčinky zo škorice.

Všetko korenie vysypte na panvicu a nechajte ho smažiť na miernom ohni dovtedy, kým vám nezačne voňať (trvá to len pár minút). Počas praženia ho jemne premiešavajte. Následne ho opatrne rozotrite na fóliu či papier tak, aby vám vychladlo. Po vychladnutí ho rozomeľte najemno v mlynčeku a odložte ho na suché, chladné a temné miesto tak, aby vaše korenie bolo kedykoľvek k dispozícii.

Doplnok do kúpeľa

Esenciálny olej z fenikla sa výborne hodí do kúpeľa, vďaka ktorému si zregenerujete pokožku a opravíte poškodené bunky v pokožke.

Na kúpeľ budete potrebovať len pár kvapiek. Stačí do horúceho kúpeľa pridať 10-18 kvapiek z oleja a nechať ho chvíľku aby sa zmiešal s vodou.

Uskladnenie

Ako urobiť feniklový čajČerstvý Fenikel obyčajný je dôležité odložiť do chladničky, nakoľko vám vďaka tomu môže vydržať až 4 dni.

Je dôležité, aby bol udržiavaný v chlade (nie však v mraze), pretože si vďaka tomu dokáže v sebe udržať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Najlepšie je skonzumovať čerstvý fenikel obyčajný tak rýchlo, ako to je možné, nakoľko stráca časom svoje účinky.

V prípade usušeného feniklu (čaju) je dôležité, aby bol uskladnený vo vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste.

Za žiadnych okolností ho nevystavujte priamemu slnku, mohol by vďaka tomu stratiť svoje prospešné látky. Sušený Fenikel obyčajný vám pri správnom uskladnení vydrží približne 6 mesiacov.

Zdroje:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/284096.php
  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=23
  • http://extension.illinois.edu/herbs/fennel.cfm
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-311/fennel
  • https://www.nutrition-and-you.com/fennel-seed.html
  • https://food.ndtv.com/food-drinks/unveiling-the-health-benefits-of-fennel-seeds-1287281
  • https://www.selfhacked.com/blog/fennel-benefits/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-fennel.html
  • https://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-fennel-seeds/
  • https://www.stylecraze.com/articles/fennel-tea-benefits/
  • https://www.reluctantgourmet.com/fennel-how-to-use-it/
  • https://www.therighttea.com/fennel-tea.html
  • https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/fennel
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28891367
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3326756/

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button