Zdravie

Aké účinky má Čakanka obyčajná?

10 pozitívnych účinkov rastliny čakanky

Čakanka obyčajná je veľmi populárna rastlina, ktorú pozná azda každý, poprípade už o nej počul alebo si je vedomý jej úžasných účinkov. Už odpradávna sa Čakanka využívala na rôzne liečebné ale aj kulinárske účely. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú jej najznámejšie liečebné benefity, aká je jej charakteristika a čo všetko táto zaujímavá bylinka obsahuje.

aké účinky má čakanka obyčajná

Charakteristika rastliny Čakanka obyčajná

Anglický názov: Common Chicory
Český názov: Čekanka obecná
Latinský názov: Cichorium intybus
Ľudové a ďalšie názvy: cigorka, Hanička, korenie sv. Petra, kávová zelina, modrý kvet, nemecká káva, podražník, pocestník
Čeľaď: Čakankovité

Táto jedno/dvojročná rastlina dorastá zvyčajne do výšky 1 alebo 1 a pol metra, jej dolná časť stoniek je pokrytá jemnými chĺpkami, zatiaľ čo horná časť stoniek je zas naopak úplne hladká.

Listy majú svetlo-zelený nádych a poväčšine rastú v sponovitom až v kopijovitom tvare. Jej najtypickejším znakom sú jej krásne modré (v špeciálnych prípadoch biele alebo ružové) kvety.

Výskyt a zber

Čakanka obyčajná sa nachádza prevažne v Európskych krajinách ale je ju možné nájsť taktiež v Severnej Amerike či v Austrálii. Preferuje prevažne priame slnko a ťažkú pôdu, ktorá obsahuje íl alebo štrk. Čakanka rastie v podstate skoro všade. Je to burina, ktorá nie je náročná na pestovateľské podmienky. Potrebuje len slnko. Nájdete ju na lúkach, v lesoch, pri cestách a možno aj vo vlastnej záhradke.

Často ju môžete vidieť rásť popri cestách či koľajniciach ale aj na neudržiavaných trávnatých plochách, znečistených miestach či na odľahlých lúkach. Zvyčajne sa začína sadiť koncom marca/začiatkom apríla a zbiera sa počas Septembra/Novembra.

Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.

Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.

Zloženie rastliny

 • Laktón
 • Glykozid
 • Flavonoidy
 • Inulín
 • Vitamíny A, B, C, E, K, P
 • Omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny
 • Beta-karotény
 • Selén
 • Mangán
 • Kalcium
 • Železo
 • Intybín
 • Triesloviny
 • Cholín
 • Arginín
 • Živica
 • Levulóza
 • Kyselina cichóriová

Nutričné hodnoty na 100g

Kalórie (kcal) 22
Tuky 0,3 g
Nasýtené tuky 0,1 g
Polynenasýtené tuky 0,1 g
Mononenasýtené tuky 0 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 45 mg
Draslík 420 mg
Sacharidy 4,7 g
Vláknina 4 g
Cukor 0,7 g
Bielkoviny 1,7 g
Vitamín A 5 717 IU
Kyselina L-askorbová 24 mg
Vápnik 100 mg
Železo 0,9 mg
Vitamín D 0 IU
Vitamín B6 0,1 mg
Kobalamín 0 µg
Horčík 30 mg

Čakanka obyčajná, jej využitie a pozitívne účinky

Táto rastlinka má viacero pozitívnych účinkov a vlastností na náš organizmus.

Užitočné účinky čakanky sú:

1. Môže zlepšovať trávenie

Čakanka obyčajná výrazne zlepšuje ľudské trávenie nakoľko obsahuje látku inulín, ktorá je silným probiotikom. Prebiotiká sú baktérie, ktoré poskytujú výhody celému tráveniu. Probiotiká posilňujú kondíciu čriev a zabraňujú vzniku zápalov, infekcií a nádorových ochorení.

Rastlinky na zlepšovanie trávenia

Inulín sa zvyčajne využíva pri črevných a tráviacich problémoch, pri poruchách trávenia a pri pálení záhy, pretože aktívne znižuje kyslosť systémov v tele.

2. Zlepšuje a posilňuje zdravie srdca

Ďalším benefitom, ktorým inulín a teda aj Čakanka samotná disponuje je, že znižuje hladinu cholesterolu v tele.

LDL cholesterol je jedným z hlavných príčin aterosklerózy a vysokého krvného tlaku, nakoľko blokuje prietok krvi počas toho, ako sa viaže na tepny a žily. Čakanka obyčajná je schopná tento problém čiastočne eliminovať.

3. Môže mať preventívne účinky proti rakovine a potláča rast nádorov

Štúdie poukazujú na fakt, že extrakt z čakany sa môže spájať so zníženým rastom nádorov v rôznych štádiách rakoviny.

Vďaka antioxidantom v čakanke je teda možné obmedziť riziko zvýšenia rakovinových buniek a rakoviny samotnej.

4. Znižuje bolesť pri artritíde

Čakanka sa tradične využívala aj ako liek proti artritíde, nakoľko štúdie poukázali na to, že táto zaujímavá bylinka disponuje protizápalovými vlastnosťami a vďaka nim je schopná minimalizovať bolesť, ktorá sa môže spájať napríklad s osteoartritídov.

Čakanka obyčajná sa však môže použiť aj ako všeobecný protizápalový prostriedok proti bolesti kĺbov, svalov či šliach.

5. Pomáha pri chudnutí

Čakanka obyčajná obsahuje prirodzenú formu vlákniny, ktorá pomáha regulovať hmotnosť človeka a podporuje úbytok nadbytočnej váhy.

Taktiež podporuje pocit sýtosti či pocit plnosti, vďaka čomu nemá dospelý človek tendencie sa prejedať.

6. Pomáha pri zápche

Jedným zo známych spôsobov využitia čakanky je jej aplikácia pri črevnej zápche alebo počas určitých gastro-intestinálnych stavov či chorôb.

V praxi pôsobí ako laxatívum, ktoré zlepší trávenie a podporuje pohyb čriev.

7. Zlepšuje a zvyšuje imunitu

Čakanku obyčajnú môžete taktiež využiť aj ako výrazný posilňovač vášho imunitného systému. Čakanka totiž disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami a vďaka nim je schopná poraziť množstvo nebezpečných kmeňových baktérii.

Vďaka svojím polyfenolickým zlúčeninám je taktiež schopná odstrániť voľné radikály z krvného obehu, čo znižuje pravdepodobnosť vzniku rôznych ochorení, vrátane ochorenia srdca či rakoviny.

8. Znižuje úzkosť a stres

Okrem vyššie spomenutých benefitov sa dá Čakanka obyčajná využiť aj ako antistresová rastlina nakoľko vďaka svojím sedatívnymi účinkom (napríklad vo forme čaju) je schopná zmierniť úzkosť a upokojiť myseľ a tým zmierniť aj samotný stres.

Výťažky z koreňov čakanky sa môžu použiť aj ako prirodzená pomoc pri problémoch so spánkom.

9. Môže pomáhať pri poruchách obličiek

Koreňové výťažky z Čakanky sa často používajú ako diuretikum, čo zvyšuje objem moču. Časte močenie môže pomôcť odstrániť nebezpečné toxíny v tele, ktoré sa zvyčajne ukladajú v obličkách a v pečeni.

Nadmerné močenie môže taktiež eliminovať veľké množstvo vody v tele a tým pádom znižovať aj obsah tuku.

Ako vyzerá rastlina čakanka obyčajná

10. Pomáha pri liečbe opuchov a zapálených rán

Čakanka obyčajná sa často v minulosti (ale aj v súčasnosti) využívala pri liečbe opuchov, boľavých miest či pri rezných ranách, nakoľko je schopná utíšiť bolesť, zmierniť zápal ale aj zlepšiť hojenie.

Často sa odporúča prikladať čakanku priamo na boľavé miesto, či už vo forme obkladu alebo ponáraním boľavého miesta do čakankového kúpeľa.

Vedľajšie účinky

V súvislosti s čakankou neboli doteraz zistené žiadne vedľajšie alebo negatívne účinky, ktoré by mohli človeku uškodiť. Treba si však dávať pozor na to, aby ste to s ňou nepreháňali. Primerane dávkovanie 2 – 3x čaj do dňa sa zvyčajne považuje za bezpečné pre zdravého človeka.

Avšak na druhej strane sa neodporúča tehotným či dojčiacim ženám, a ľuďom alergickým na Čakanku a taktiež ľuďom, ktorý majú žlčové kamene. V takýchto prípadoch sa vždy poraďte vopred so svojím lekárom. Nadmerné či až extrémne užívanie Čakanky môže viesť k zhoršenému videniu, alergii či astme.

Použitie Čakanky obyčajnej

Čakanka sa zbiera a následne suší alebo sa používa čerstvá. Takisto si ju však môžete aj kúpiť, väčšinou vo forme čaju. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Najčastejšie sa používa v kuchyni, v rôznych receptoch, v kozmetike alebo v medicíne.

Môžete ju používať v týchto formách ako:

 • Čaj
 • Šalát
 • Odvar
 • Sirup
 • Káva

Čaj

Bylinkový čaj z čakankyNajčastejšou formou ako čakanku využívať je samozrejme čaj. Môžete si zakúpiť sypaný čaj, ktorý je lepší ako vrecúškový.

Takisto si však čakanku môžete sami vysušiť alebo ju použiť v čerstvej forme. Na prípravu čakankového čaju budete potrebovať 1 čajovú lyžičku čakanky na 3dl vody.

Čakanku nechajte variť vo vode cca 2-3 minúty aby sa bylinka dobre vylúhovala. Potom nechajte luhovať cca 10 minút a sceďte.

Tento čaj podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pôsobí močopudne, podporuje funkciu pečene, obličiek a čistí aj močové cesty.

Pre efektívnu podporu zdravia pečene a žlčníka pite jednu šálku čaju každé ráno na prázdny žalúdok počas 1 celého týždňa a počas druhého týždňa pite čaj z Čakanky už len každý druhý deň.

Odvar

Odvar si pripravte z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej rastliny. Takýto odvar je vhodný na obklady, výplachy, kloktanie či dokonca aj do kúpeľa (v tom prípade je dôležité spraviť ho silnejší).

Odvar nechajte lúhovať približne 15 minút, sceďte a použite vlažný na konkrétny účel.

Šalát

Čakanka je veľmi chutná a môžete ju použiť aj do jedál. Spravte si napríklad výborný čakankový šalát. Takýto šalát je výborným zdrojom vitamínov.

Budete potrebovať svoju obľúbenú zeleninu a jednu väčšiu čakanku, niečo na dochutenie (olivový olej, citrónová šťava, soľ, cukor, mleté čierne korenie).

Laxatívny sirup

Vytlačte si pol litra šťavy z Čakanky obyčajnej a pridajte do nej 500g cukru. Tekutinu zohrejte pri nižšej teplote a nechajte ju variť dovtedy, kým vám nezhustne.

Pre vyvolanie laxatívneho účinku (resp. pre efektívnu pomoc pri zápche) konzumujte 2-4 čajové lyžičky každé ráno na prázdny žalúdok.

Káva

Čakankový koreň sa dá použiť aj ako náhrada kávy. Ak sa vyhýbate káve alebo len chcete niečo, čo nahradí váš obľúbený nápoj, jednoducho vyskúšajte pražený koreň čakanky obyčajnej, ktorý pozitívne ovplyvní váš organizmus. Piť túto kávu môžete studenú aj teplú. Nápoj pôsobí veľmi príjemne na celý organizmus.

Uskladnenie

Korene po zozbieraní a odrezaní od rastliny jemne poumývajte a skladujte vo vlhkejšom prostredí pri teplote cca 2-4°C po dobu max. 3 mesiacov.

Listy rovnako v prvom rade dobre umyte nad tečúcou vodou, následne ich „prelejte“ cez jemné sitko alebo papierové vreckovky a zbavte ich všetkých prebytočných, mŕtvych listov a trávy. Opakovane ich prelejte vodou, nechajte odtiecť nad jemným sitkom a nakoniec ich usušte.

V žiadnom prípade ich nezmrazujte, stratili by tak svoju arómu. Ak chcete čakankové listy použiť do šalátu, ale nie hneď, tak umyté a usušené ich vložte do plastového vrecka a skladujte ich v chladničke po dobu max. 10 dní.

Čaj skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.

Zdroje:

 • https://www.illinoiswildflowers.info/weeds/plants/chicory.htm
 • http://itsnature.org/plant_life/vegetation-plants/common-chicory/
 • http://www.oardc.ohio-state.edu/weedguide/single_weed.php?id=25
 • https://wimastergardener.org/article/chicory-cichorium-intybus/
 • https://www.meadowmat.com/wildflower-species/chicory
 • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-92/chicory
 • https://countrysidenetwork.com/daily/growing/herbs-natural-remedies/a-culinary-adventure-eating-the-chicory-plant/
 • https://www.motherearthliving.com/plant-profile/herb-to-know-67
 • https://foodfacts.mercola.com/chicory.html
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-chicory.html

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button