Hluchavka biela patrí do skupiny tých menej známych byliniek a málokto pozná jej pozitívne účinky na ľudský organizmus. Napriek tomu sa jej však oplatí venovať pozornosť nakoľko má naozaj čo ponúknuť. V tomto článku sa dočítate, aké tajomstvá táto bylinka v sebe ukrýva.
Charakteristika rastliny Hluchavka biela
- Anglický názov: White dead-nettle
- Český názov: Hluchavka bílá
- Latinský názov: Lamium album
- Ľudové názvy: jasnota, hluchá pŕhľava, mŕtva pokriva, hluchá žihľava
- Čeľaď: Hluchavkovité
Hluchavka biela sa vyznačuje jasnými bielymi kvetmi, ktoré obklopujú stonku a listy samotnej rastliny. Listy a kvety vyčnievajú pozdĺž stonky v pravidelných vzoroch.
Okraje kvetov sú skutočne veľkým lákadlom pre včely a iný hmyz, ktorý opeľuje kvety. Listy ako také majú srdcovitý tvar so špicatými a ozubenými okrajmi, avšak na rozdiel od žihľavy, táto rastlina nepŕhli.
Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.
Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.
Výskyt a zber
Hluchavku môžete nájsť prakticky kdekoľvek, či už náhodne rastúcu pri domoch, na lúkach, pri brehoch riek alebo kdekoľvek inde. Pôvodným domovom hluchavky bola Východná Európa a Západná Ázia, odtiaľ sa však rozšírila do celého sveta.
Hluchavka biela preferuje polotieň a pomerne vlhkú pôdu. Kvety hluchavky kvitnú od marca až do novembra.
Zloženie rastliny
- Iridoidy
- Fenoly
- Terpény
- Esenciálne oleje
- Vitamíny A, B a C
- Železo
- Draslík
- Horčík
- Oxid kremičitý
- Vápnik
- Glej
- Taníny
- Flavonoidy
- Saponíny
- Omega-3 mastné kyseliny
Hluchavka biela, jej využitie a pozitívne účinky
Hluchavka biela ma prekvapivo veľa pozitívnych vlastností, z ktorých môže človek čerpať benefity. Či už ide o problémy s intímnymi partiami, kožnými problémami alebo dokonca s problémami vylučovacej sústavy, táto bylinka vie naozaj pomôcť.
Užitočné účinky Hluchavky bielej sú:
1. Zmierňuje a utišuje menštruačné symptómy
Hluchavka biela, podobne ako aj Alchemilka žltozelená, dokáže zmierniť vnútorné menštruačné krvácanie a zároveň redukovať nadmerný menštruačný tok. Vďaka týmto účinkom sa zmierňuje bolesť, ktorá sprevádza menštruačné obdobie u žien.
Užívanie tejto bylinky taktiež reguluje menštruačný cyklus ako taký a napomáha ustáliť jeho dĺžku. Z týchto dôvodov sa odporúča podávať Hluchavku bielu tým ženám, ktoré trpia silnými bolesťami počas menštruácie, nadmerný krvácaním či ženám, ktoré nemávajú pravidelný menštruačný cyklus.
2. Pomáha pri liečbe abnormálneho vaginálneho výtoku
Tradične sa hluchavka používala pri ženách, ktoré trpeli silnými vaginálnymi výtokmi. Vďaka hluchavke sa výtoky zmiernila a zároveň prečistia intímne partie.
Doteraz sa hluchavka používa pri neobvyklých či silných výtokoch alebo počas bakteriálnej či vírusovej infekcie. V prípade takýchto problémov je možné hluchavku konzumovať vo forme čaju, alebo ju využiť vo forme kúpeľa.
3. Uľavuje unaveným a boľavým očiam
Destilovaná tekutina z kvetov a listov je vynikajúci prostriedok na zmiernenie bolesti očí. Často sa využíva pri podráždených alebo zapálených očiach, kedy došlo k určitému poškodeniu či zápalu chemikáliou alebo špinou a obyčajné prepláchnutie očí nepomáha.
Extrakt z hluchavky bielej taktiež pomáha ľuďom, ktorý si presiľujú oči pri práci s počítačom, pri intenzívnom čítaní alebo inej činnosti, ktorá si vyžaduje intenzívne zaťažovanie zraku.
4. Pomáha pri liečbe poruch obličiek a močového mechúra
Táto bylinka výrazne podporuje funkciu obličiek a nadobličiek, nakoľko je schopná zlepšiť ich stav a zvýšiť ich činnosť počas nadmernej záťaže. Je často odporúčaná ľuďom, ktorým obličky nepracujú tak ako majú, popr. ktorí majú problém s reguláciou vody a minerálov v tele. Taktiež je vhodná ako dodatočná liečba pri poruchách močového mechúra a pri jeho zápale.
5. Zlepšuje trávenie a pomáha pri žalúdočných problémoch
Hluchavka biela sa odporúča ľuďom, ktorý majú chorý alebo nestabilný žalúdok, poprípade tráviace problémy.
Je schopná urýchliť metabolizmus, utíšiť žalúdočné kŕče a pomôcť s trávením ťažkého či nezdravého jedla. Taktiež sa odporúča ľuďom, ktorí trpia nadúvaním. Stačí užívať 2-3 šálky čaju z hluchavky denne a jej účinky by sa mali dostaviť veľmi skoro.
6. Pomáha pri nespavosti
Veľa ľudí trpí nespavosťou či už kvôli svojej stresujúcej práci, strave alebo kvôli celkovej životospráve. Často ľudia s takýmito problémami navštevujú okamžite lekára, aby im predpísal lieky na spanie, avšak existujú aj prírodnejšie riešenia a jedným z nich je aj čaj z Hluchavky bielej, vďaka ktorému sa človek môže uvoľniť a mať podstatne lepší spánok.
Hluchavka biela sa odporúča ľuďom, ktorý trpia nespavosťou, námesačnosťou alebo sú celkovo stresovo zaťažený.
7. Pomáha pri liečbe kožných ran a zápaloch
Vysušené kvetinové stonky z hluchavky sa môžu využívať pri menších zápaloch kože, zápaloch konečníka ale aj pri akné či iných kožných problémoch. Hluchavka pôsobí ako dobrý adstringen* a vďaka nej sa dajú liečiť ekzémy na koži, ovčie kiahne či dokonca zredukovať veľkosť jaziev. Pre tieto úžasné vlastnosti je hluchavka veľmi obľúbená v oblasti kozmetiky či v ľudovom liečiteľstve.
*Adstringencium alebo adstringen je látka s miestnym sťahujúcim účinkom. Po aplikácii na kožu alebo sliznice spôsobuje v rane alebo povrchových vrstvách sliznice zrážanie bielkovín, znižuje prekrvenie, sekréciu a vstrebávanie. V medicíne sa adstringenciá používajú vnútorne i lokálne: vnútorne na liečbu gastroenteritíd, lokálne na zle sa hojace a mokvajúce rany.
8. Pôsobí ako diuretikum
Hluchavka biela sa pomerne často používa ako diuretikum, nakoľko podporuje vylučovanie vody a elektrolytov v moči.
Vďaka týmto vlastnostiam dochádza k prečisteniu močovodov a močového mechúra a k zrýchlenému vylučovaniu škodlivých látok z tela von. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa odporúča piť čaj z hluchavky.
Vedľajšie účinky
Hoci by táto bylinka nemala byť zdravotne škodlivá, vďaka svojím tlmiacim účinkom sa neodporúča predovšetkým tehotným a dojčiacim ženám a ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami.
Pri pravidelných či vysokých dávkach hluchavky bielej sa najprv poraďte so svojím lekárom.
Použitie hluchavky bielej
Hluchavka sa môže konzumovať ešte keď je čerstvá, alebo si ju môžete pokojne usušiť a odložiť na neskoršie použitie. Dá sa používať v najrôznejších formách, stačí zapojiť trochu fantázie.
Často sa využíva pri varení/pečení ako doplnok do stravy či dokonca vo forme príjemného bylinkové kúpeľa. Taktiež na ňu môžete naraziť v lekárňach vo forme kvapiek do očí, extraktov a tinktúr.
Hluchavku bielu môžete používať v týchto formách ako:
- Čaj
- Šalát
- Kúpeľ
Bylinkový čaj
Na čaj z hluchavky budete potrebovať 1 – 2 lyžice čerstvej alebo sušenej bylinky. Tú vhoďte do vriacej vody (cca 250ml) a nechajte ju lúhovať približne 5 až 10 minút.
V prípade, že sa bylinka využíva s terapeutickým zámerom, užívajte tento čaj 3 krát denne.
Šalát
Táto bylinka sa dá využiť aj ako skvelý doplnok na dochutenie šalátu. Typ šalátu je na vás, môže ísť o čisto zeleninový (alebo ovocný šalát) alebo ťažší šalát ako doplnok k hlavnému jedlu.
Na šalát budete potrebovať mladé listy z hluchavky – či už surové alebo tepelne upravené. Tie môžete zamiešať priamo do šalátu alebo ich skrátka pridať na konci prípravy len ako ozdobu.
Bylinkový kúpeľ
Vďaka svojím pozitívnym účinkom na pokožku sa dá Hluchavka biela využiť aj vo forme liečivého kúpeľa. Na kúpeľ budete potrebovať 3-4 lyžice sušenej hluchavky, ktorú následne nasypete do pol litra horúcej vody.
Hluchavku nechajte lúhovať približne 10-12 minút a nakoniec ju pridajte do kúpeľa a jemne kúpeľ premiešajte.
Uskladnenie
Táto rastlina sa zbiera počas svojho kvitnúceho obdobia a môže sa uchovávať ako čerstvá či ako sušená bylinka pri teplote do 35°C na neskoršie použitie. Sušenú bylinku skladujte v suchej a nepriepustnej nádobe a tú uchovávajte na tmavom mieste.
Čerstvú bylinku zakryte kusom vlhkej látky a uchovávajte ju v zapečatenom alebo vo vzduchotesnom vrecku v chladničke. Správne uskladnená hluchavka by vám mala vydržať približne 2 týždne.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-344/white-dead-nettle-flower
- http://paulkirtley.co.uk/2011/white-dead-nettle-lamium-album/
- https://www.first-nature.com/flowers/lamium-album.php
- http://www.journal.ac/sub/view/243
- http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/white-dead-nettle
- https://www.plantlife.org.uk/uk/discover-wild-plants-nature/plant-fungi-species/white-dead-nettle
- https://www.wildlifetrusts.org/wildlife-explorer/wildflowers/white-dead-nettle
- https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lamium+album
- http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/lamium-album=white-dead-nettle.php
- https://www.herbal-supplement-resource.com/white-dead-nettle-herb.html
- http://www.handmadeapothecary.co.uk/blog/2017/9/1/know-your-nettles
- https://bonjourparis.com/recipes/meet-our-french-friend-nettle/
- https://vildmad.dk/en/ingredients/white-dead-nettle
- https://chicchiq.com/white-nettle-ingredient-benefits-and-overview/