Elektronika

Prepäťová ochrana a jej úrovne: Prečo sa oplatí používať všetky?

Úlohou prepäťovej ochrany je tlmiť neštandardné nárasty napätia a krátkodobé prúdy v elektrických obvodoch, a tým chrániť pripojené elektronické zariadenia pred poškodením. Ide o viacstupňový systém, ktorý postupne znižuje napätie na bezpečnú úroveň.

Ako funguje prepäťová ochrana

Prepäťová ochrana funguje na princípe obmedzenia prepäťového napätia a rýchleho odvádzania impulzného prúdu do zeme. Keď napätie v sieti prekročí bezpečnú úroveň (napríklad pri údere blesku alebo spínacom impulze), špeciálne nelineárne komponenty okamžite znížia svoj odpor. Tým vytvoria vodivú cestu, cez ktorú sa nadbytočná energia odvedie mimo chráneného zariadenia.

Cieľom je znížiť napätie na úroveň, ktorá nepoškodí pripojené spotrebiče a elektroinštaláciu.

Prepäťová ochrana proti blesku

Úrovne prepäťovej ochrany

Prepäťová ochrana sa delí do troch úrovní, ktoré poskytujú rôznu intenzitu ochrany – každá úroveň zachytí len určitú časť prepätia. Tieto tri stupne ochrany sa často kombinujú.

Typ 1 (T1) je najúčinnejší pri ochrane pred veľkými prepätiami, ako sú údery blesku. Inštaluje sa do hlavného rozvádzača (nachádzajú sa v ňom ističe, poistky, prúdové chrániče, stykače, relé a ďalšie prvky, ktoré zabezpečujú bezpečné a spoľahlivé rozdelenie elektrickej energie) na vstupe elektrického vedenia do budovy a znižuje napätie na 4 kV.

Typ 2 (T2) chráni vnútorné elektrické rozvody pred stredne silnými prepätiami, napríklad pri spínaní zariadení, a znižuje napätie na 2 kV. Používa sa najmä v rozvádzačoch.

Typ 3 (T3) je určený pre citlivé elektronické zariadenia a znižuje napätie na 1,5 kV. Tento typ sa inštaluje priamo v zásuvkách alebo predlžovacích kábloch a chráni jednotlivé zariadenia.

Prečo kombinovať jednotlivé typy

Je dôležité používať viacstupňovú (koordinovanú) ochranu, ktorá pokryje celé spektrum možných rizík a ochráni všetky zariadenia pred nebezpečnými vplyvmi prepätí.

Prečo? Úroveň 1 síce poskytuje ochranu pred veľkými prepätiami (ako sú údery blesku), ale prepúšťa časť prepätia, ktorá môže poškodiť citlivé zariadenia a spotrebiče, ako napríklad mikrovlnka alebo rýchlovarná kanvica. Úroveň 3 naopak chráni pred menšími prepätiami, ale pri veľkom prepätí môže dôjsť k poškodeniu samotnej ochrany.

Pre stredne rizikové oblasti je vhodné kombinovať 3. a 2. stupeň, čím sa zabezpečí ochrana proti obom typom prepätí. Ak je riziko väčšie, odporúča sa kombinácia 3. + 2. + 1. stupňa, čo poskytne komplexnú ochranu pred väčšími aj menšími prepätiami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button