20 tipov ako šetriť batériu v mobile
Ušetriť na baterke sa dá spôsobmi, ktoré by vás ani nenapadli!
Hoci technológia smartphonov ide neustále dopredu, výdrž batérie ostáva doteraz konštantným problémom pre väčšinu ľudí. Každý z nás pozná ten kritický bod, kedy budeme potrebovať do konca dňa použiť mobil ale ostávajú nám posledné percentá a nabíjačka so zásuvkou sú v nedohľade. Kvôli tomu sme si pre vás pripravili 20 jednoduchých ale veľmi účinných tipov, pomocou ktorých môžete začať šetriť batériu v mobile aj práve teraz! Nápoveda – je to celé o kompromisoch!
1. Znížte jas obrazovky
Azda najzákladnejším krokom ako ušetriť na batérií je zníženie jasu vašej obrazovky.
Hoci v niektorých situáciách (ako napríklad vonku pri extrémne jasnom slnku) budete potrebovať mať nastavený jas na obrazovke na maxime (aby ste vôbec niečo na mobile videli), vo väčšine prípadov ho potrebovať nebudete.
Hlavne v prípade, ak ide o večernú úsporu batériu, na ktorej vám ostávajú posledné percentá. Preto prvé, čo môžete spraviť pre šetrenie baterky je znížiť jas na minimum.
2. Znížte rozlíšenie displeja
Možno vás to prekvapí, prípadne by vás to nikdy nenapadlo, ale aj samotné rozlíšenie obrazovky vám dokáže spotrebovať nemalé množstvo batérie.
Moderné smartfóny so sebou prinášajú rôzne nastavenia na rozlíšenie displeja od HD, Full HD až po QHD (v niektorých extrémnych prípadoch aj 4K rozlíšenie).
Pokiaľ chcete šetriť batériu v mobile a minimalizovať spotrebu energie, ktorá pri displeji vzniká, okrem jasu si rovno zmeňte rozlíšenie displeja na minimálne (zvyčajne to býva HD – závisí to od zariadenia).
3. Skráťte čas zapnutej obrazovky
Mnoho ľudí ani nenapadne si nastaviť čas, počas ktorej ostáva displej počas svojej nečinnosti zapnutý, na minimum.
Ak by ste si zrátali, koľko krát za deň odkladáte mobil od seba so zapnutým displejom, všimli by ste si, že vám to určité (aj keď malé) množstvo batérie predsa len zožerie.
4. Nastavte si čierne pozadie
Toto pravidlo nemusí platiť pri každom smartphone, avšak vo väčšine prípadov majú moderné mobily OLED displeje, vďaka ktorým sa pri čiernej farbe vypínajú jednotlivé LED na obrazovke (na rozdiel od starších podsvietených displejov, kedy aj čierna farba spotrebovala určité množstvo energie).
Túto technológiu môžete v prípade šetrenia batérie využiť vo svoj prospech – jednoducho si nastavte čierne pozadie obrazovky! Z dlhodobého hľadiska uvidíte značný rozdiel v spotrebe batérie.
5. Zapnite si dark mode
Keď už sa bavíme o čiernej farbe, prečo rovno neprejsť na tmavý režim – dark mode?
Tento režim pozmení vzhľad rozhrania aplikácií tak, aby sa namiesto svetlých a bielych farieb zobrazovali tmavšie a čierne farby, vďaka ktorým (pri OLED displejoch) zaručene na baterke ušetríte.
Hoci originálny dark mode nenájdete na všetkých smartphonoch, v prípade potreby sa dajú stiahnuť aplikácie z tretích strán, ktoré vám s tým pomôžu.
6. Zrušte animácie, efekty a widgety
Držte sa od akýchkoľvek pohyblivých tapiet, pozadí a animácií na displeji čo najďalej.
Hoci vyzerajú fajn, sú pekné a robia pekný dojem, sú to ukrutní pojedači batérie. Rovnako by ste sa mali strániť aj tapiet či obrázkov na displeji s veľkým množstvom rôznych farieb, nakoľko renderovanie takéhoto displeja rovnako spotrebúva veľké množstvo energie.
Čo však žerie z baterky asi najviac v tomto bode sú widgety. Hoc widgety sú veľmi lákavé a atraktívne programy s množstvom funkcií, vo svojej podstate ide o druh aplikácií, ktoré musia bežať na displeji neustále, aby vám zobrazovali svoj obsah.
Čím viac widgetov, tým väčšia spotreba. Ak teda máte na svojej domovskej obrazovke pripnuté widgety, odstráňte ich čo najskôr a prestaňte ich pre dobro batérie používať.
7. Vypnite si zvuk na smartphone
Vypnutie zvuku na mobile azda netreba príliš vysvetľovať. Zvonenia, zvuk tlačidiel, hudba, rôzne zvučky – to všetko vám vďaka zapnutým reproduktorom na smartphone spotrebúva drahocennú energiu.
Hoci existujú pre niektorých ľudí výnimka (napríklad ľudia, čo nosia mobil v kabelke a potrebujú ho aspoň počuť ak zvoní), väčšina z nás nepotrebuje nevyhnutne počuť, aké máme úžasne nové zvonenie na telefóne.
Stíšenie zvuku by preto pre šetrenie baterky malo byť samozrejmosťou.
8. Zrušte vibrácie na mobile
Rovnako ako reproduktor aj vibrovanie vám spotrebúva energiu (a nie málo).
Vypnutie vibrácií je veľmi jednoduché a zvládne to (prípadne prežije) každý.
Určite si však mimo vypnutia vibrácií počas zvonenia vypnite vibrácie aj pri interakcií so smartphonom, klávesnici a pod.
9. Zrušte pripojenie WiFi, GPS, NFC, Bluetooth
Tento bod je pre veľa ľudí kritický. Ruku hore kto behá so zapnutými dátami či WiFi pripojením v mobile počas celého dňa?
Len si pozrite koľko vám za deň dokážu z baterky zožrať!
Preto ak tieto technológie nevyhnutne nepotrebujete, povypínajte ich všetky do jedného a používajte ich výlučne len keď ich naozaj potrebujete (určite nemusíte mať zapnuté dáta a WiFi počas cestovania vlakom v tuneli alebo na prechádzke v lese…či áno?
10. Vypnite si hlasového asistenta
Google Asistent, Siri, Cortana či Bixby – jednoducho hlasový asistenti – dokážu byť pre niektorých ľudí veľmi užitočnými pomocníkmi.
Pokiaľ sa dokážete zaobísť bez hlasového asistenta, určite ho v nastaveniach vypnite (detekcia povelov a hlasu).
Okrem toho, hlasové príkazy môžete pri väčšine asistentoch používať aj bez detekcie – jednoducho si len budete musieť zapnúť pred povelom aplikáciu – to je všetko.
11. Zrušte automatickú synchronizáciu
Synchronizácia aplikácií vo vašom telefóne (ako je napríklad email, twitter či youtube a facebook) vám pravidelne a postupne uberá z energie v baterke aj keď s telefónom prakticky nič nerobíte.
Synchronizácia instagramu každých 10 – 15 minút je síce pekná, ale potrebujete ju vôbec mať? Nestačí jednoducho skontrolovať ráno a večer email ručne?
Pokiaľ nepotrebujete informácie poskytované synchronizáciou aplikácií, určite si ich jednotlivo (alebo rovno všetky) povypínajte. Baterka sa vám za to poďakuje.
12. Vypnite si notifikácie na telefóne
Podobne ako synchronizácia aj notifikácie môžu byť pre vás kameňom úrazu.
Ak teda nepotrebujete vidieť hneď a okamžite, aký nový obsah ponúka youtube, alebo aké nové príbehy sú na instagrame, či dokonca aká nová správa vám práve prišla – vypnite si ich.
13. Aktualizujte si aplikácie na mobile
Hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje ale aktualizované aplikácie a samotný software na mobile vám môže taktiež ušetriť na vašej spotrebe.
Hoci to nemusí byť vždy pravda, aktualizácie so sebou prinášajú, okrem rôznych nových funkcionalít, lepšej bezpečnosti či vzhľadu, často aj zlepšený výkon a optimalizáciu, ktoré sa niekedy môžu odraziť aj na spotrebe batérie.
Preto si určite skontrolujte, či máte všetky potrebné aplikácie, ktoré používate, aktualizované na najnovšiu verziu.
14. Vypnite zbytočné aplikácie
Keď už sa bavíme o aplikáciách – využívate všetky, ktoré ste si na mobil nainštalovali? Potrebujete mať nainštalované všetky tie hry, merač vášho tepu, krokomer (ktorý aj tak nevyužívate)?
Samozrejme netreba si teraz za každú cenu zmazať všetko čo tam máte ale určite si pre dobro baterky vypínajte aplikácie, ktoré vám bežia na pozadí a ktoré nepotrebujete, prípadne si ich jednoducho odinštalujte.
Rovnako by ste si mali vytvoriť zvyk vypínania aplikácií po skončení ich používania (a nie ich len minimalizovať). Takýto zvyk vám výrazne pomôže šetriť batériu v mobile.
15. Používajte Lite – aplikácie
Pokiaľ používate nejaké aplikácie, ktoré vám žerú z baterky veľa, často, skúste prejsť na ich lite verziu.
Dajú sa nainštalovať ako samostatná aplikácia, prípadne ich môžete použiť ako webovú aplikáciu v prehliadači.
Lite aplikácie sa najviac oplatia pri telefónoch s menším výkonom, nakoľko ho tak neoberajú o všetky jeho zdroje.
16. Stiahnite si aplikáciu na šetrenie batérie
Tento tip sa vám nemusí vždy osvedčiť ale za pokus nič nedáte.
Väčšina aplikácií, ktoré poskytujú šetrenie batérie sú buď veľmi neefektívne, prípadne požadujú až príliš veľa povolení k rôznym častiam osobných údajov vo vašom telefóne.
To sa nemusí každému pozdávať. Občas však môžete nájsť naozaj skvelú appku, ktorá vám dokáže výrazne znížiť spotrebu na telefóne – stačí si len prejsť dostupné aplikácie a ich recenzie.
17. Zapnite si letový režim
Letový režim sa môže zdať v tomto bode ako nezmysel – máte predsa povypínané dáta, nikto vám nevolá, všetky prenosy ste si zrušili – tak načo?
Platí to hlavne pri chytaní signálu z mobilných operátorov – aj to vám totiž dokáže zožierať energiu (hlavne ak sa začnete pohybovať na väčšie vzdialenosti a váš smartphone začne meniť jednu mobilnú sieť za druhou).
Hoci sa vám kvôli letovému režimu nikto nedovolá, ide o skvelý spôsob ako predĺžiť výdrž batérie.
18. Zapnite si šetrný režim
Pravdepodobne by vás tento bod napadol pri šetrení batérie ako prvý, však? Viete ale či máte len jeden režim šetrenia alebo ich máte viac?
Niektoré telefóny ponúkajú klasický režim šetrenia (taký, ktorý máte aj na lište hore) ale aj ultra – šetriace režimy (ako napríklad Samsung smartphony).
Klasický šetriaci režim vám len spomalí výkon procesora, jas, obmedzí niektoré funkcionality a pripojenia. To vám samozrejme na batérii ušetrí nemalé miliampére, avšak pri extrémne šetrných režimoch dôjde k absolútnemu odrezaniu signálu, výkonu a telefón vám tak prežije veľmi, veľmi dlho (hoci len s pár funkciami).
Skontrolujte si, aké máte režimy na šetrenie batérie, prípadne si stiahnite aplikáciu, ktorá vám šetrenie režimu zefektívni.
19. Uchovávajte mobil v správnej teplote
Spotreba batérie je výrazne ovplyvnená teplotou okolia, v akej sa váš telefón nachádza.
Naopak pokiaľ vystavujete váš telefón extrémnym mrazom, energia v batérii vám zmizne rovnako rýchlo. Preto si neponechávajte zbytočne mobil v aute vystavený na slnku, ani ho nenechávajte počas zimy vonku. Snažte sa nosiť a používať telefón pri klasickej izbovej teplote.
20. Vypnite si mobil
Hoci vyššie uvedené tipy vám dokážu zaručene šetriť batériu v mobile a predĺžiť tak jeho funkčnosť o celé hodiny (ak nie dni), v niektorých prípadoch je už neskoro, ostávajú vám posledné percentá a telefón sa vám môže každú chvíľu vybiť.
V takom prípade bude najlepšie, ak ho jednoducho vypnete a použijete až v núdzovom prípade.
Tento bod má samozrejme pár háčikov (napríklad samotné vypínanie a zapínanie telefónu vám spotrebúva celkom veľa energie), ale v niektorých kritických situáciách vám môže pomôcť.
Preto ak potrebujete v určitom čase skontrolovať email, skontrolovať, či skrátka očakávate v nejakom čase dôležitú správu alebo hovor – a to je všetko – tak si ho dovtedy vypnite a použite ho len v prípade potreby.
Prečítajte si aj tieto články:
Tipy ako šetriť vodou v domácnosti | Tipy a jednoduché spôsoby ako ušetriť peniaze |
Samozrejme existujú aj rôzne iné pokročilejšie tipy a triky ako môžete šetriť batériu v mobile. Týchto 20 tipov by vám však mali zaručene ušetriť na energií až do najbližšieho nabitia.
Máte nejaké vlastné tipy a triky, pomocou ktorých viete šetriť batériu v mobile? Podeľte sa s nami o ne v komentároch pod článkom!