Šetrenie peňazí nie je práve vlastnosť, ktorou by disponoval každý. Ľudia zvyknú prepadnúť marketingovým ťahom a reklamám, ktoré negatívne ovplyvňujú ich peňažné výdaje. Povedzme si to úprimne, nie každý má dobrú finančnú gramotnosť a určite aj vy máte pár zlých vlastností, ktoré vás oberajú o peniaze. Preto sme si pre vás pripravili zoznam 30 tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť nemalý obnos peňazí. Možno vás to môže prekvapiť ale ušetriť peniaze je možné aj na malých krokoch, ktoré každodenne vykonávate. Poďme teda na to!
Ako si odkladať a ušetriť peniaze:
Tipy, triky nápady a inšpirácie nato ako môžete ušetriť.
1. Zabudnite na splátky, lízingy a iné dlhy
Základný krok ako začať šetriť je: nerobiť si zbytočné dlhy. Každý by chcel mať nový tablet, auto či televízor čo najskôr – najlepšie ihneď.
Šetrenie peňazí si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti, preto na takéto iracionálne nákupy jednoducho zabudnite.
2. Zbavte sa kreditiek
Kreditná karta je podobne ako splátky či lízing stelesneným úžerníkom. Hoci si rozumný človek uvedomuje ich nebezpečenstvo, veľa ľudí jednoducho nakupuje pomocou kreditných kariet bežné potraviny či dokonca drahé veci, ktoré momentálne nepotrebuje.
To sa vám môže eventuálne vrátiť v podobe veľkých dlhov. Prestrihnutie kreditiek je preto fundamentálnym základom, ako ušetriť peniaze.
3. Nakupujte potraviny v zľave
Choďte do obchodu s potravinami len vtedy, kedy naozaj potrebujete nakúpiť jedlo na celý týždeň a vyberajte len také potraviny, ktoré sú práve v zľave.
Nakupovanie zlacnených potravín vám môže ušetriť desiatky eur. Rovnako si však dajte pozor na tzv. „zľavovú horúčku“, kedy ľudia nakupujú potraviny len kvôli tomu, že sú v zľave (a nie kvôli tomu, že ich potrebujú).
Nakupujte preto s rozumom, na dlhšiu dobu a čo najúspornejšie.
4. Využívajte vernostné karty
Pritom vás nič nestoja a kredity za nákup vám na nich budú stále stúpať. V kombinácií s nákupom potravín v zľave ide prakticky o bonusové nákupy zadarmo!
Určite si preto zaregistrujte vernostné karty z obchodov, do ktorých zvyknete pravidelne chodiť. Nie len na nich ušetríte ale prakticky, aj ako keby niečo zarobíte.
5. Snažte sa platiť v hotovosti
Platenie kartou je veľmi lákavé, najmä ak sa ponáhľate po celom nákupnom centre a nemáte čas zrátavať peniaze na platbu.
Pri tom však často ľudia strácajú prehľad o tom, koľko reálne míňajú.
Vždy sa radšej snažte si vybrať konkrétny obnos hotovosti z bankomatu na celý týždeň. Vďaka tomu budete presne vedieť koľko ste minuli a koľko vám ešte zostáva.
6. Varte doma
Prakticky čokoľvek, čo zjete mimo svojho domova bude drahšie, ako keby ste si to pripravili sami. Bufety, jedálne, reštaurácie a hotely, to všetko vám berie peniaze z peňaženky.
Pritom varenie v súčasnosti je naozaj jednoduché, rýchle a hlavne lacné! Na internete nájdete desiatky skvelých receptov, ktoré zvládne aj úplný začiatočník.
Pokiaľ sa dokážete naučiť pripraviť si aspoň pár jedál v priebehu týždňa, môže vám to značne ušetriť peniaze.
7. Noste si do práce desiatu
Namiesto zbehnutia na obed či do jedálne vás určite vyjde lacnejšie si spraviť veľkú desiatu doma, ktorú si pokojne zjete v práci.
Spravte si niečo zdravé, chutné a nezabudnite na vodu, pomôže vám to odolať nezdravým jedlám v stánkoch či vo fastfoodoch.
Ďalšou výhodou okrem toho, že s s vlastnou desiatou pripravenou doma ušetríte peniaze je aj to, že budete presne vedieť čo jete a vyhnete sa zbytočne nezdravým jedlám.
8. Začnite chodievať do práce pešo alebo na bicykli
Určite sa to môže zdať ťažšie ako to v skutočnosti je, ale ne-jazdenie v aute vám môže mesačne ušetriť nesmierne množstvo peňazí. Pokiaľ to vaša situácia dovoľuje, skúste začať chodiť do práce po svojich. Jednak ušetríte peniaze a jednak doprajete svojmu telu zdravotnú prechádzku.
Aj keby ste museli dochádzať do práce niekoľko kilometrov, stačí si namiesto obyčajného bicykla zakúpiť elektrický bicykel, vďaka ktorému stihnete prísť do práce načas, rýchlo a bude vás to stáť len jedno nabitie baterky v bicykli!
Ešte stále si myslíte, že potrebujete auto?
9. Využívajte mestskú hromadnú dopravu
Pokiaľ naozaj nie ste fanúšikmi aktívneho cestovania do práce, prípadne vám to váš zdravotný stav z nejakého dôvodu nedovoľuje, môžete využiť cestovanie MHD.
Autobusy či dokonca vlaky vás vždy vyjdú lacnejšie ako benzín, údržba, poistka, ktoré do auta musíte investovať.
10. Vozte sa v aute viacerí
Pokiaľ naozaj nemáte inú možnosť a musíte do práce cestovať autom, skúste zvážiť cestovanie so spolupracovníkmi alebo priateľmi.
Takto sa môžete spoločne vyskladať na benzín a vyjde vás cestovanie menej, ako keby ste sa museli vyvážať sami.
11. Prestaňte fajčiť
Fajčenie cigariet je jedna veľká čierna diera, ktorá pohlcuje desiatky ak nie stovky eur.
Ak stoja cigarety cca 3 – 4 eurá (samozrejme v závislosti od značky), tak potom vyfajčíte za mesiac minimálne sto eur do vzduchu!
Nefajčenie by v tomto prípade mohlo značne ušetriť vaše mesačné výdavky.
Pokiaľ sa však práve necítite na to, aby ste sa zbavili svojej závislosti, vyskúšajte iné, lacnejšie alternatívy pre fajčiarov:
Začnite si baliť cigarety sami (samotný tabak, papieriky a dutinky vás vyjdú lacnejšie ako pravidelné nakupovanie cigariet) alebo začnite fajčiť elektronické cigarety. Existuje nespočetné množstvo možností, ako ušetriť na tabaku.
12. Vyhnite sa alkoholu
Každý si rád dopraje z času na čas pár deci vína, štamprlík či pár pohárov dobrého piva. Pokiaľ sa však nachádzate v nepríjemnej finančnej situácii, odoprenie si alkoholu je skvelý spôsob ako sa z nej dostať.
Okrem toho – koľko reálne stojí drink v bare oproti drinku, ktorý si doprajete u vás doma?
Ak sa nechcete úplne zriecť alkoholu, začnite si kupovať alkohol z obchodu (prípadne zvážte nákup alkoholu z veľkoskladov – vyjde vás to ešte lacnejšie) a kamarátov si pozvite k sebe.
13. Nekupujte vodu z obchodu
Zamyslite sa nad tým. Pustite si na to vodu z vodovodu, ak vám to nedochádza. Obyčajná voda z vodovodného kohútika je takmer to isté, ako nejaká špeciálna fľaša s pitnou vodou, ktorú si zakúpite v obchode.
K čomu vám je balená voda, keď si ju môžete doslova načapovať priamo u vás doma? Ak chcete skutočne šetriť na peniazoch, začnite s tým, že si nebudete dopriavať takýto (zbytočný) luxus.
14. Sprchujte sa úsporne!
Priznajme si to, kto nemá rád hodinové sprchy v horúcej vode? Pokiaľ však chcete naozaj ušetriť peniaze, mali by ste sa tohto zlozvyku zbaviť a sprchovať sa podstatne kratšie (len toľko, koľko potrebujete na svoje umytie – čiže len pár minút).
Okrem toho vám môže ušetriť značné množstvo peňazí, keď sa začnete sprchovať v studenej vode.
15. Nepúšťajte umývačku riadu poloprázdnu
Umývačka riadu vám môže ušetriť ale i pekne míňať peniaze. Pri nerozumnom púšťaní umývačky prichádzate o veľa vody, ktorú ste mohli využiť inak.
Pokiaľ bývate vo viacčlennej rodine, pri ktorej sa riady dokážu slušne nakopiť, počkajte si kým sa umývačka riadu naplní a až potom ju pustite. V opačnom prípade (resp. ak ste len 1 – 2 členovia) vás môže vyjsť lacnejšie ručné umývanie riadu.
Odsledujte si, koľko reálne riadu používate a či sa vám umývačka skutočne vyplatí.
16. Perte v studenej vode
Pokiaľ musíte prať kvôli rodine vo veľkom, mali by ste zvážiť zníženie teploty vody počas prania. Pranie v studenej vode (stačí znížiť teplotu o 20°C) vám môže ušetriť na energiách rovnako nemalé peniaze.
17. Sušte svoje oblečenie na balkóne
Sušenie prádla v sušičke dokáže znateľne odoberať elektrickú energiu. Pritom jediné čo musíte spraviť, aby ste ušetrili, je jednoducho zavesiť vaše mokré prádlo na balkón, na šnúru či na sušiči.
Možno to potrvá o niečo dlhšie ale za to pár eur určite ušetríte.
18. Volajte a surfujte lacnejšie
Veľa ľudí si v skutočnosti neuvedomuje, koľko mesačne prevolá či koľko dát na internet minie. V niektorých prípadoch dokonca nevyužijú ani polovicu toho, čo im ich paušál ponúka.
Z toho dôvodu si určite odsledujte svoje mesačné výdavky a pokiaľ to je možné, zmeňte si svoj paušál na lacnejší variant. Rovnako budete možno musieť zvážiť zmenu operátora.
Okrem toho, skúste radšej telefonovať cez Skype, Facebook či iné služby. Čokoľvek vás vyjde lacnejšie ako telefonovanie z mobilu (či nedajbože cez pevnú linku). Prečítajte si aj článok ako šetriť batériu v mobile.
19. Šetrite elektrickým prúdom
Máte nejakú predstavu koľko reálne míňate prúdu za mesiac? A ako veľmi sa dá na ňom ušetriť? V prvom rade by ste sa mali zbaviť zlozvykov ako je ponechávanie zasvietenej žiarovky v izbe, zapnuté spotrebiče a pod.
Samozrejmosťou by malo byť výmena všetkých žiaroviek za LED svietenie.
20. Kupujte lacnejšie oblečenie
Kto by nemal rád značkové oblečenie a pravidelné nákupy v obchodných centrách prakticky každý mesiac?
Pri šetrení peňazí však na to zabudnite! Nekupujte si zbytočne drahé značkové oblečenia, ktoré aj tak budete nosiť len chvíľu. Pokiaľ vám to situácia dovoľuje, nakupujte lacné kusy odevov cez internet, prípadne zbehnite do second-handu.
Budete prekvapení aké zaujímavé kúsky oblečenia tam nájdete.
21. Varte si kávu doma
Zvyknete chodievať na kávu do kaviarne, či nedajbože patríte medzi barbarov, či pijú kávu z automatu?
Obe varianty vás mesačne oberajú o desiatky eur! Pokiaľ ste milovník kávy, doprajte si ju radšej v pohodlí domova. Káva z domu vás vyjde podstatne lacnejšie a z dlhodobého hľadiska ušetríte nemalé peniaze.
22. Cvičte doma, nie vo fitku
Samozrejme – permanentka vo fitku, činky, stroje na cvičenie, kopa ľudí a fotka na instagram – to všetko sú zaručene vážne dôvody prečo musíte chodievať do fitka však?
Pokiaľ chcete ušetriť peniaze a zároveň na sebe poctivo pracovať, nepotrebujete nevyhnutne chodiť do fitka (ak teda nemáte nejaký špeciálny tréningový program, prípadne ak nie ste profesionálny športovec).
V dnešnej dome nájdete na internete nespočetné množstvo návodov, ako nahradiť fitness centrum za cvičenie v dome. A na tom sa dajú ušetriť slušné peniaze.
23. Nevyhadzujte pokazené veci – opravte ich
Až priveľa ľudí zvykne pokazené veci jednoducho vyhodiť a kúpiť si niečo nové. Či už hovoríme o mobile, počítači, lampe či dokonca o hlúpych hodinách na stene, namiesto toho aby sa ich aspoň pokúsili opraviť ich jednoducho zahodia. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť počítač od prachu.
24. Nevyhadzujte veci – predajte ich!
Keď už sa bavíme o veciach, ktoré ľudia zvyknú vyhodiť, skúste najprv zvážiť možnosť predaja. Máte staré knihy, učebnice, slovníky, ktoré nepotrebujete a zaberajú vám priestor?
Hoďte ich na bazoš! Pokazil sa vám mobil či laptop, prípadne si chcete kúpiť nový (i keď to nie je práve úsporný prístup, však)? Predajte ich na bazare, kde sa takéto veci bežne odkupujú!
Predaj starých či pokazených vecí je reálny trh, na ktorom nie len ušetríte ale i niečo zarobíte!
25. Kupujte z bazárov
Tak ako sa staré či pokazené veci dajú na bazare predať, tak sa dajú rovnako (a hlavne lacno nakúpiť). Či už ide o nový mobil, stolík ku posteli či dokonca nový gauč, to všetko sa dá kúpiť v bazároch za zlomok pôvodnej ceny. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gauč.
Pokiaľ si dáte tú námahu a budete sa snažiť nájsť veci, ktoré vám chýbajú za dobrú cenu, môžete nájsť na webových stránkach bazárov skutočne kvalitné a hlavne lacné veci.
26. Nechoďte na dovolenku
Tento bod pravdepodobne nie je nutné príliš vysvetľovať. Potrebujete ušetriť peniaze a chcete ísť na dovolenku do zahraničia? Skúste si to radšej znovu zvážiť a premyslieť.
Na druhej strane, pokiaľ z nejakého neznámeho dôvodu skutočne potrebujete ísť na dovolenku napr. do Anglicka a zároveň potrebujete aj niečo ušetriť, vyhľadajte si čo najlacnejšie letenky, ubytovanie, prípadne si vyhľadajte u cestoviek last-minutky, ktoré zvyčajne sú za veľmi nízku cenu.
27. Vykurujte s rozumom
Kto by nemal rád pekne vyhriaty byt či dom počas tuhej zimy? Čo však robiť keď vás takéto vykurovanie oberá o drahocenné peniaze? V niektorých prípadoch môže postačiť vykurovať len 1 – 2 izby, v ktorých trávite najviac času.
Na takomto ekonomickom vykurovaní ušetríte desiatky eur.
28. Začnite kúriť drevom
Kúrenie plynom (či nedajbože elektrinou) dokáže počas chladnejších období celkom slušne hltať peniaze. Pokiaľ máte možnosť si zariadiť v dome krb, prípadne máte k dispozícií pec na vykurovanie, zvážte že prejdete na kúrenie drevom.
29. Separujte železo
Vedeli ste, že na zbere železa sa dá nie len ušetriť ale prakticky aj zarábať? Pokiaľ ste doteraz neseparovali kovové odpadky, ktoré máte doma, rozhodne s tým začnite hneď!
Každopádne sa vám pár eur navyše určite zíde.
30. Zrušte si platené odbery
Ste fanúšikovia Spotify, Netflixu, Amazon Prime či Apple Music?
Naozaj si potrebujete pustiť svoj obľúbený seriál namiesto toho, aby ste ho vyhľadali na internete zadarmo? Nedá sa stiahnuť hudba do mobilu? Potrebujete na to platený Spotify?
Zrušenie takýchto odberov je základným krokom pre získanie finančnej stability.
- Prečítajte si aj článok: Tipy ako šetriť vodou v domácnosti
Ušetriť peniaze sa dá, len treba chcieť
Ako ste si mohli všimnúť, ušetriť peniaze sa dá mnohými spôsobmi. Niektoré si vyžadujú drobnú úpravu vášho životného štýlu, iné si vyžadujú, aby ste sa zbavili svojich zlozvykov.
Pokiaľ sa vám tieto tipy páčili, prípadne máte aj svoje vlastné tipy a triky ako ste úspešne ušetrili peniaze, napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!