DomácnosťNávody

30 tipov ako ušetriť peniaze

Začnite s úsporou peňazí v každodennom živote a jednoduchými krokmi!

Šetrenie peňazí nie je práve vlastnosť, ktorou by disponoval každý. Ľudia zvyknú prepadnúť marketingovým ťahom a reklamám, ktoré negatívne ovplyvňujú ich peňažné výdaje. Povedzme si to úprimne, nie každý má dobrú finančnú gramotnosť a určite aj vy máte pár zlých vlastností, ktoré vás oberajú o peniaze. Preto sme si pre vás pripravili zoznam 30 tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť nemalý obnos peňazí. Možno vás to môže prekvapiť ale ušetriť peniaze je možné aj na malých krokoch, ktoré každodenne vykonávate. Poďme teda na to!

Tipy ako ušetriť peniaze

Ako si odkladať a ušetriť peniaze:

Tipy, triky nápady a inšpirácie nato ako môžete ušetriť.

1. Zabudnite na splátky, lízingy a iné dlhy

Základný krok ako začať šetriť je: nerobiť si zbytočné dlhy. Každý by chcel mať nový tablet, auto či televízor čo najskôr – najlepšie ihneď.

Pokiaľ si to však nemôžete dovoliť, jednoducho nenakupujte takéto veci. Akákoľvek forma splátok vás môže v konečnom dôsledku vyjsť drahšie v porovnaním so zaplatením celej sumy. Okrem toho sa zbytočne vystavujete finančnému riziku.

Šetrenie peňazí si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti, preto na takéto iracionálne nákupy jednoducho zabudnite.

2. Zbavte sa kreditiek

Kreditná karta je podobne ako splátky či lízing stelesneným úžerníkom. Hoci si rozumný človek uvedomuje ich nebezpečenstvo, veľa ľudí jednoducho nakupuje pomocou kreditných kariet bežné potraviny či dokonca drahé veci, ktoré momentálne nepotrebuje.

To sa vám môže eventuálne vrátiť v podobe veľkých dlhov. Prestrihnutie kreditiek je preto fundamentálnym základom, ako ušetriť peniaze.

Zrušte a zlikvidujte platobné karty

3. Nakupujte potraviny v zľave

Choďte do obchodu s potravinami len vtedy, kedy naozaj potrebujete nakúpiť jedlo na celý týždeň a vyberajte len také potraviny, ktoré sú práve v zľave.

Nakupovanie zlacnených potravín vám môže ušetriť desiatky eur. Rovnako si však dajte pozor na tzv. „zľavovú horúčku“, kedy ľudia nakupujú potraviny len kvôli tomu, že sú v zľave (a nie kvôli tomu, že ich potrebujú).

Nakupujte preto s rozumom, na dlhšiu dobu a čo najúspornejšie.

4. Využívajte vernostné karty

Tesco Clubcard, Coop nákupná karta či Billa Bonus – to všetko sú vernostné karty, ktoré vám postupne znižujú finančné výdaje za nákup potravín.

Pritom vás nič nestoja a kredity za nákup vám na nich budú stále stúpať. V kombinácií s nákupom potravín v zľave ide prakticky o bonusové nákupy zadarmo!

Určite si preto zaregistrujte vernostné karty z obchodov, do ktorých zvyknete pravidelne chodiť. Nie len na nich ušetríte ale prakticky, aj ako keby niečo zarobíte.

5. Snažte sa platiť v hotovosti

Platenie kartou je veľmi lákavé, najmä ak sa ponáhľate po celom nákupnom centre a nemáte čas zrátavať peniaze na platbu.

Pri tom však často ľudia strácajú prehľad o tom, koľko reálne míňajú.

Platba kartou je v určitom zmysle psychologický trik ako dať človeku pocit, že má u seba dostatok peňazí. A na konci mesiaca sa preľaknete kam všetky vaše peniaze zmizli.

Vždy sa radšej snažte si vybrať konkrétny obnos hotovosti z bankomatu na celý týždeň. Vďaka tomu budete presne vedieť koľko ste minuli a koľko vám ešte zostáva.

šetrenie peňazí

6. Varte doma

Prakticky čokoľvek, čo zjete mimo svojho domova bude drahšie, ako keby ste si to pripravili sami. Bufety, jedálne, reštaurácie a hotely, to všetko vám berie peniaze z peňaženky.

Pritom varenie v súčasnosti je naozaj jednoduché, rýchle a hlavne lacné! Na internete nájdete desiatky skvelých receptov, ktoré zvládne aj úplný začiatočník.

Pokiaľ sa dokážete naučiť pripraviť si aspoň pár jedál v priebehu týždňa, môže vám to značne ušetriť peniaze.

7. Noste si do práce desiatu

ako si ušetriť peniazeNamiesto zbehnutia na obed či do jedálne vás určite vyjde lacnejšie si spraviť veľkú desiatu doma, ktorú si pokojne zjete v práci.

Spravte si niečo zdravé, chutné a nezabudnite na vodu, pomôže vám to odolať nezdravým jedlám v stánkoch či vo fastfoodoch.

Ďalšou výhodou okrem toho, že s s vlastnou desiatou pripravenou doma ušetríte peniaze je aj to, že budete presne vedieť čo jete a vyhnete sa zbytočne nezdravým jedlám.

8. Začnite chodievať do práce pešo alebo na bicykli

Určite sa to môže zdať ťažšie ako to v skutočnosti je, ale ne-jazdenie v aute vám môže mesačne ušetriť nesmierne množstvo peňazí. Pokiaľ to vaša situácia dovoľuje, skúste začať chodiť do práce po svojich. Jednak ušetríte peniaze a jednak doprajete svojmu telu zdravotnú prechádzku.

Pokiaľ musíte do práce dochádzať ďalej, ako by ste pešo zvládli, začnite jazdiť na bicykli! V tomto prípade je jediná výhovorka len vaše pohodlie.

Aj keby ste museli dochádzať do práce niekoľko kilometrov, stačí si namiesto obyčajného bicykla zakúpiť elektrický bicykel, vďaka ktorému stihnete prísť do práce načas, rýchlo a bude vás to stáť len jedno nabitie baterky v bicykli!

Ešte stále si myslíte, že potrebujete auto?

9. Využívajte mestskú hromadnú dopravu

Pokiaľ naozaj nie ste fanúšikmi aktívneho cestovania do práce, prípadne vám to váš zdravotný stav z nejakého dôvodu nedovoľuje, môžete využiť cestovanie MHD.

Autobusy či dokonca vlaky vás vždy vyjdú lacnejšie ako benzín, údržba, poistka, ktoré do auta musíte investovať.

10. Vozte sa v aute viacerí

Pokiaľ naozaj nemáte inú možnosť a musíte do práce cestovať autom, skúste zvážiť cestovanie so spolupracovníkmi alebo priateľmi.

Takto sa môžete spoločne vyskladať na benzín a vyjde vás cestovanie menej, ako keby ste sa museli vyvážať sami.

11. Prestaňte fajčiť

Fajčenie cigariet je jedna veľká čierna diera, ktorá pohlcuje desiatky ak nie stovky eur.

Môžete si zrátať vašu spotrebu cigariet aj práve teraz! Koľko zhruba za deň vyfajčíte cigariet? Približne krabičku? Niekedy viac?

Ak stoja cigarety cca 3 – 4 eurá (samozrejme v závislosti od značky), tak potom vyfajčíte za mesiac minimálne sto eur do vzduchu!

Nefajčenie by v tomto prípade mohlo značne ušetriť vaše mesačné výdavky.

Pokiaľ sa však práve necítite na to, aby ste sa zbavili svojej závislosti, vyskúšajte iné, lacnejšie alternatívy pre fajčiarov:

Začnite si baliť cigarety sami (samotný tabak, papieriky a dutinky vás vyjdú lacnejšie ako pravidelné nakupovanie cigariet) alebo začnite fajčiť elektronické cigarety. Existuje nespočetné množstvo možností, ako ušetriť na tabaku.

12. Vyhnite sa alkoholu

Každý si rád dopraje z času na čas pár deci vína, štamprlík či pár pohárov dobrého piva. Pokiaľ sa však nachádzate v nepríjemnej finančnej situácii, odoprenie si alkoholu je skvelý spôsob ako sa z nej dostať.

Okrem toho – koľko reálne stojí drink v bare oproti drinku, ktorý si doprajete u vás doma?

Ak sa nechcete úplne zriecť alkoholu, začnite si kupovať alkohol z obchodu (prípadne zvážte nákup alkoholu z veľkoskladov – vyjde vás to ešte lacnejšie) a kamarátov si pozvite k sebe.

13. Nekupujte vodu z obchodu

Zamyslite sa nad tým. Pustite si na to vodu z vodovodu, ak vám to nedochádza. Obyčajná voda z vodovodného kohútika je takmer to isté, ako nejaká špeciálna fľaša s pitnou vodou, ktorú si zakúpite v obchode.

K čomu vám je balená voda, keď si ju môžete doslova načapovať priamo u vás doma? Ak chcete skutočne šetriť na peniazoch, začnite s tým, že si nebudete dopriavať takýto (zbytočný) luxus.

14. Sprchujte sa úsporne!

Priznajme si to, kto nemá rád hodinové sprchy v horúcej vode? Pokiaľ však chcete naozaj ušetriť peniaze, mali by ste sa tohto zlozvyku zbaviť a sprchovať sa podstatne kratšie (len toľko, koľko potrebujete na svoje umytie – čiže len pár minút).

Okrem toho vám môže ušetriť značné množstvo peňazí, keď sa začnete sprchovať v studenej vode.

Hoci to môže byť pre mnohých ľudí šok, sprchovanie v studenej vode nie je také zlé, zlepší vám vašu imunitu a odolnosť, zlepší vašu náladu a donúti vás sa sprchovať čo najkratšie. A čo je hlavné – ušetríte na vode a na jej vyhrievaní!

15. Nepúšťajte umývačku riadu poloprázdnu

Umývačka riadu vám môže ušetriť ale i pekne míňať peniaze. Pri nerozumnom púšťaní umývačky prichádzate o veľa vody, ktorú ste mohli využiť inak.

Pokiaľ bývate vo viacčlennej rodine, pri ktorej sa riady dokážu slušne nakopiť, počkajte si kým sa umývačka riadu naplní a až potom ju pustite. V opačnom prípade (resp. ak ste len 1 – 2 členovia) vás môže vyjsť lacnejšie ručné umývanie riadu.

Odsledujte si, koľko reálne riadu používate a či sa vám umývačka skutočne vyplatí.

ušetrenie peňazí

16. Perte v studenej vode

Pokiaľ musíte prať kvôli rodine vo veľkom, mali by ste zvážiť zníženie teploty vody počas prania. Pranie v studenej vode (stačí znížiť teplotu o 20°C) vám môže ušetriť na energiách rovnako nemalé peniaze.

17. Sušte svoje oblečenie na balkóne

Sušenie prádla v sušičke dokáže znateľne odoberať elektrickú energiu. Pritom jediné čo musíte spraviť, aby ste ušetrili, je jednoducho zavesiť vaše mokré prádlo na balkón, na šnúru či na sušiči.

Možno to potrvá o niečo dlhšie ale za to pár eur určite ušetríte.

18. Volajte a surfujte lacnejšie

Veľa ľudí si v skutočnosti neuvedomuje, koľko mesačne prevolá či koľko dát na internet minie. V niektorých prípadoch dokonca nevyužijú ani polovicu toho, čo im ich paušál ponúka.

Z toho dôvodu si určite odsledujte svoje mesačné výdavky a pokiaľ to je možné, zmeňte si svoj paušál na lacnejší variant. Rovnako budete možno musieť zvážiť zmenu operátora.

Okrem toho, skúste radšej telefonovať cez Skype, Facebook či iné služby. Čokoľvek vás vyjde lacnejšie ako telefonovanie z mobilu (či nedajbože cez pevnú linku). Prečítajte si aj článok ako šetriť batériu v mobile.

19. Šetrite elektrickým prúdom

Máte nejakú predstavu koľko reálne míňate prúdu za mesiac? A ako veľmi sa dá na ňom ušetriť? V prvom rade by ste sa mali zbaviť zlozvykov ako je ponechávanie zasvietenej žiarovky v izbe, zapnuté spotrebiče a pod.

Vypínajte svetlá, odpájajte zariadenia zo zásuviek či dokonca kompletne vypnite poistky v dome (možno je to trochu drastické riešenie ale bude to mať značnú účinnosť na vaše energetické výdaje).

Samozrejmosťou by malo byť výmena všetkých žiaroviek za LED svietenie.

20. Kupujte lacnejšie oblečenie

Kto by nemal rád značkové oblečenie a pravidelné nákupy v obchodných centrách prakticky každý mesiac?

Pri šetrení peňazí však na to zabudnite! Nekupujte si zbytočne drahé značkové oblečenia, ktoré aj tak budete nosiť len chvíľu. Pokiaľ vám to situácia dovoľuje, nakupujte lacné kusy odevov cez internet, prípadne zbehnite do second-handu.

Budete prekvapení aké zaujímavé kúsky oblečenia tam nájdete.

21. Varte si kávu doma

Zvyknete chodievať na kávu do kaviarne, či nedajbože patríte medzi barbarov, či pijú kávu z automatu?

Obe varianty vás mesačne oberajú o desiatky eur! Pokiaľ ste milovník kávy, doprajte si ju radšej v pohodlí domova. Káva z domu vás vyjde podstatne lacnejšie a z dlhodobého hľadiska ušetríte nemalé peniaze.

22. Cvičte doma, nie vo fitku

Samozrejme – permanentka vo fitku, činky, stroje na cvičenie, kopa ľudí a fotka na instagram – to všetko sú zaručene vážne dôvody prečo musíte chodievať do fitka však?

Pokiaľ chcete ušetriť peniaze a zároveň na sebe poctivo pracovať, nepotrebujete nevyhnutne chodiť do fitka (ak teda nemáte nejaký špeciálny tréningový program, prípadne ak nie ste profesionálny športovec).

Vymeňte tieto drahé vecičky za appku v mobile, pár nástrojov, ktoré máte doma a vymyslite si svoj vlastný DIY program na cvičenie priamo vo vašej izbe.

V dnešnej dome nájdete na internete nespočetné množstvo návodov, ako nahradiť fitness centrum za cvičenie v dome. A na tom sa dajú ušetriť slušné peniaze.

23. Nevyhadzujte pokazené veci – opravte ich

Až priveľa ľudí zvykne pokazené veci jednoducho vyhodiť a kúpiť si niečo nové. Či už hovoríme o mobile, počítači, lampe či dokonca o hlúpych hodinách na stene, namiesto toho aby sa ich aspoň pokúsili opraviť ich jednoducho zahodia. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť počítač od prachu.

Pokiaľ máte možnosť si opraviť aj maličkosti namiesto toho, aby ste kúpili niečo nové, neváhajte. Existuje nespočetné množstvo stránok, ktoré sa špecializujú na rôzne druhy opráv v domácnosti od smartphonov až po opravu plynového kotla. Stačí jednoducho otvoriť google a hľadať.

24. Nevyhadzujte veci – predajte ich!

Keď už sa bavíme o veciach, ktoré ľudia zvyknú vyhodiť, skúste najprv zvážiť možnosť predaja. Máte staré knihy, učebnice, slovníky, ktoré nepotrebujete a zaberajú vám priestor?

Hoďte ich na bazoš! Pokazil sa vám mobil či laptop, prípadne si chcete kúpiť nový (i keď to nie je práve úsporný prístup, však)? Predajte ich na bazare, kde sa takéto veci bežne odkupujú!

Predaj starých či pokazených vecí je reálny trh, na ktorom nie len ušetríte ale i niečo zarobíte!

25. Kupujte z bazárov

návody ako jednoducho ušeriť peniaze domaTak ako sa staré či pokazené veci dajú na bazare predať, tak sa dajú rovnako (a hlavne lacno nakúpiť). Či už ide o nový mobil, stolík ku posteli či dokonca nový gauč, to všetko sa dá kúpiť v bazároch za zlomok pôvodnej ceny. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gauč.

Pokiaľ si dáte tú námahu a budete sa snažiť nájsť veci, ktoré vám chýbajú za dobrú cenu, môžete nájsť na webových stránkach bazárov skutočne kvalitné a hlavne lacné veci.

26. Nechoďte na dovolenku

Tento bod pravdepodobne nie je nutné príliš vysvetľovať. Potrebujete ušetriť peniaze a chcete ísť na dovolenku do zahraničia? Skúste si to radšej znovu zvážiť a premyslieť.

Na dovolenku nepotrebujete cestovať ďaleko z domova, pokojne vám môže postačiť aj túra v prírode okolo vás, či výlet do susedného mesta. Alebo dovolenka u nás doma na Slovensku.

Na druhej strane, pokiaľ z nejakého neznámeho dôvodu skutočne potrebujete ísť na dovolenku napr. do Anglicka a zároveň potrebujete aj niečo ušetriť, vyhľadajte si čo najlacnejšie letenky, ubytovanie, prípadne si vyhľadajte u cestoviek last-minutky, ktoré zvyčajne sú za veľmi nízku cenu.

27. Vykurujte s rozumom

Kto by nemal rád pekne vyhriaty byt či dom počas tuhej zimy? Čo však robiť keď vás takéto vykurovanie oberá o drahocenné peniaze? V niektorých prípadoch môže postačiť vykurovať len 1 – 2 izby, v ktorých trávite najviac času.

Na takomto ekonomickom vykurovaní ušetríte desiatky eur.

28. Začnite kúriť drevom

Kúrenie plynom (či nedajbože elektrinou) dokáže počas chladnejších období celkom slušne hltať peniaze. Pokiaľ máte možnosť si zariadiť v dome krb, prípadne máte k dispozícií pec na vykurovanie, zvážte že prejdete na kúrenie drevom.

Vykurovanie domu pomocou dreva vám môže ušetriť nemalé peniaze počas zimy. Hoci sa prvotná investícia môže zdať vysoká, z dlhodobého hľadiska na tom ušetríte.

29. Separujte železo

Vedeli ste, že na zbere železa sa dá nie len ušetriť ale prakticky aj zarábať? Pokiaľ ste doteraz neseparovali kovové odpadky, ktoré máte doma, rozhodne s tým začnite hneď!

Plechovky, kovové platne či dokonca aj malé skrutky – to všetko si odkladajte. Po čase (resp. keď už nazbierate pár desiatok kg železa) s tým jednoducho choďte do zberného dvora na železo, kde vám za to dajú pekné peniaze (záleží samozrejme od množstva a typu kovu – obyčajný plech má mizivú hodnotu zatiaľ čo meď je pomerne drahá).

Každopádne sa vám pár eur navyše určite zíde.

30. Zrušte si platené odbery

Ste fanúšikovia Spotify, Netflixu, Amazon Prime či Apple Music?

Zvážte zrušenie takýchto odberov. Streamovacie služby na videá, hudbu a pod. len vyciciavajú z vašej peňaženky peniaze a pravidelne tak prichádzate o desiatky eur mesačne.

Naozaj si potrebujete pustiť svoj obľúbený seriál namiesto toho, aby ste ho vyhľadali na internete zadarmo? Nedá sa stiahnuť hudba do mobilu? Potrebujete na to platený Spotify?

Zrušenie takýchto odberov je základným krokom pre získanie finančnej stability.

Ušetriť peniaze sa dá, len treba chcieť

Ako ste si mohli všimnúť, ušetriť peniaze sa dá mnohými spôsobmi. Niektoré si vyžadujú drobnú úpravu vášho životného štýlu, iné si vyžadujú, aby ste sa zbavili svojich zlozvykov.

Každopádne šetrenie peňazí je hlavne o zdravom sedliackom rozume a ľudskom prístupe. Postačí trochu kreativity a zrazu si uvedomíte, koľko peňazí ste svojimi malými úpravami vo vašom živote ušetrili.

Pokiaľ sa vám tieto tipy páčili, prípadne máte aj svoje vlastné tipy a triky ako ste úspešne ušetrili peniaze, napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button