V tomto článku sa dočítate, ako vyčistiť počítač od prachu. Je mnoho dôvodov prečo by ste mali z času na čas vyčistiť vnútro počítaču od prachu. Najčastejšími dôvodmi čistenia počítaču od prachu je zlepšenie chladenia a predĺženie životnosti. Počítač by sme mali čistiť minimálne raz za tri až šesť mesiacov, všetko závisí od toho koľko prachu sa v izbe bežne nazbiera, ale aj od toho či vlastníte domáce zvieratko.
Prevencia proti prachu v počítači
Čo sa týka prevencie proti znečisteniu, nedá sa úplne zabrániť usádzaniu prachu v počítači.
Samozrejme môžeme nakúpiť prachové filtre, prípadne udržovať miestnosť čo najčistejšiu. To nám ale čistenie pomôže len oddialiť, pretože prach sa do počítaču dostane tak či tak. Preto vám ponúkame návod, ako vyčistiť počítač od prachu.
Bezpečnosť pri čistení počítača
V prvom rade treba pred čistením samozrejme počítač vypnúť a odpojiť ho zo zásuvky. Pre extra bezpečnosť a dbanie o zdravie sa tiež odporúča nasadiť si rúško na ústa, aby sme nevdychovali nahromadený prach vnútri skrine počítaču.
Tiež sa odporúča nosenie antistatického náramku, prípadne sa každú chvíľku dotknúť skrine počítaču, čím sa uzemníte.
V prípade že je počítač znečistený až moc, alebo je prach na krehkých miestach ktoré sa obávate vyčistiť, spočítajte si prípadné ceny poškodenia, a radšej sa obráťte na profesionálov, ktorí počítač vyčistia kompletne za vás.
Rozobratie počítača pred čistením
Pri čistení musíte vždy myslieť na jednu vec, a to že podstatou je umožnenie chodu chladného vzduchu z miestnosti dovnútra počítača, aby mohli byť chladené komponenty ktoré sa prehrievajú.
Najskôr teda odstráňte kryt zo skrine, aby ste sa mohli dostať dovnútra počítača. Presný postup závisí od skrine ktorú doma máte, všeobecne však platí pravidlo že odstránenie krytu by malo zabrať iba pár skrutiek a malo by to byť intuitívne.
Ak si neviete poradiť, nájdite si presný návod podľa typu skrine online a určite to jednoducho zvládnete.
Čistenie počítača od prachu
Ak chceme vyčistiť počítač od prachu, ideálne by ste na to mali použiť slabý tlak vzduchu. Najlepším riešením je zaobstarať si stlačený vzduch v spreji, prípadne sa dá použiť veľmi slabý kompresor.
Týmto spôsobom sa pokúste odstrániť prach z komponentov, ale hlavne z ventilátorov a prachových filtrov. Platí tu ale pravidlo, že nástroj na fúkanie vzduchu netreba prikladať moc blízko ku komponentom.
Čo sa týka ventilátorov, môžete ich úplne vyčistiť napríklad alkoholovou handričkou. Ak by to nešlo ľahko, môžete ventilátory odmontovať zo skrine a vyčistiť ich jednoduchšie.
Týmto spôsobom môžete tiež vyčistiť zdroj napájania aj s filtrom.
Čistenie chladenia procesora
Ďalej sa presunte na chladenie procesora, ktoré vyčistíte tak isto. Ak by to nešlo jednoducho, tiež môžete chladenie odmontovať, vyčistiť a dať správne naspäť. Tu je dôležité aby ste odstránili všetok prach a mastnotu, ktorá sa tam nalepila vplyvom tepla.
Tieto nečistoty môžeme jednoducho vyčistiť handričkou namáčanou v 99 percentnom izopropylalkohole.
Posledné kroky čistenia
Po čistení chladenia procesora vizuálne skontrolujte ostatné časti počítaču a prípadne prach odstráňte tlakom vzduchu.
Ak máte všetky komponenty vnútri počítaču čisté, môžete sa presunúť na porty. Odpojte všetky káble, a tlakom vzduchu všetky prípojky dôkladne vyčistite.
Mohli by vás zaujímať aj návody ako vyčistiť:
Staré komponenty v počítači
Je dosť možné, že objavíte komponenty ktoré budú výrazne poškodené. Niekedy to môžu byť napríklad polámané ventilátory alebo veľmi staré filtre.
Na to, aby váš počítač pracoval čo najlepšie, chladenie musí byť v dobrom stave. Preto sa odporúča tieto poškodené komponenty vymeniť za nové.
Dajte si pozor, aby ste kúpili správne časti, ktoré presne sedia do vašej zostavy. Ak si nie ste istí, je najlepšie poradiť sa s profesionálom v špecializovanej predajni.
Poskladanie počítača naspäť po vyčistení od prachu
Najskôr dajte všetko vnútri počítaču späť na svoje miesto, vrátane čistých filtrov a ventilátorov. Potom môžete zatvoriť skriňu a pozapájať všetky káble na svoje miesto.
Zdrojový kábel v rámci bezpečnosti určite zapojte ako posledný. Týmto ste proces čistenia dokončili, a môžete počítať zapnúť a otestovať či funguje lepšie ako predtým.
Podarilo sa vám vyčistiť počítač od prachu? Prípadne ako často počítač čistíte. Podeľte sa o vaše skúsenosti a nápady v komentároch pod článkom.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj