Ako vyčistiť

Ako vyčistiť vaňu?

Vaňa ako nová - naučte sa, ako ju vyčistiť bez námahy

Čistenie vane je nepríjemnou avšak potrebnou záležitosťou, ktorú by ste vykonávať pravidelne pokiaľ si chcete zachovať príjemný vzhľad ako vane, tak aj kúpeľne (nehovoriac o hygiene v kúpeľni). V niektorých prípadoch postačia na čistenie vane obyčajné čistiace prostriedky, pri iných prípadoch však budete musieť siahnuť po extrémnejších čističoch a metódach. V tomto článku sme si pre vás preto pripravili pár osvedčených postupov, ako si môžete vyčistiť vaňu pomocou domácich čistiacich prostriedkov ako aj pár rád a tipov ako sa o vaňu správne starať.

Ako vyčistiť vaňu

Čím vyčistiť vaňu v kúpeľni

Na čistenie vane môžete použiť niekoľko čistiacich prostriedkov, ktoré môžete nájsť bežne v každej domácnosti:

  • Borax
  • Jar
  • Kyselina citrónová
  • Ocot
  • Sóda bikarbóna
  • Saponáty

ako na čistenie vane

Čistenie vane pomocou sódy

Pokiaľ vaňa nepríjemne zapácha, môžete použiť na jej čistenie kombináciu sódy bikarbóny s vodou (prípadne pridať do roztoku trochu mydla a jari).

Roztok si dobre premiešajte, naneste na celý povrch vane začnite vaňu dôkladne drhnúť.

Dajte si záležať na tom, aby ste pomocou tohto roztoku veľmi dobre pretreli celý povrch vane. Nechajte roztok aspoň na 15 – 30 minút pôsobiť a nakoniec ho celý prepláchnite pod silným prúdom tečúcej vody. Vďaka nemu by ste mali z vane odstrániť všetky fľaky a zbaviť sa nepríjemného zatuchnutého zápachu.

Čistenie vane octom

Všemocný ocot na čistenie vane by si mal veľmi ľahko a efektívne poradiť s usadeným vodným kameňom, nečistotami či zápachom. Vďaka jeho dezinfekčným účinkom je jedným z najlepších domácich čistiacich prostriedkom na vaňu.

V prípade jeho aplikácie si môžete pripraviť roztok z vody a octu (prípadne pridať do neho aj sódu bikarbónu spolu so saponátom pre lepší efekt), roztok dobre premiešajte a aplikujte ho tak, ako pri predošlej metóde.

Nezabudnite na dôkladne vydrhnutie vane a na jej opláchnutie.

Druhým variantom je napustenie vane horúcou vodou, do ktorej nalejete niekoľko fliaš octu spolu s pár lyžicami sódy (prípadne môžete taktiež do vane pridať aj väčšie množstvo kyseliny citrónovej pre lepší efekt).

Vaňu nechajte s roztokom napustenú niekoľko hodín (najlepšie celú noc). Roztok by mal počas tejto doby rozožrať všetku nečistotu na povrchu vane.

Na záver len vaňu vypustite a umyte pomocou jari a čistej vody. Je to jeden z najúčinnejších domácich postupov na čistenie vane.

čistenie vane

Čistenie vane kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová dokáže byť prekvapivo veľmi efektívnym čistiacim prostriedkom na vaňu. Mimo mastnoty či špiny si dokáže kyselina citrónová veľmi dobre poradiť aj s vodným kameňom či hrdzou.

Na čistenie budete potrebovať len vodu, kyselinu citrónovú (prípadne šťavu z citróna).

Vytvorte si roztok z vody a pár lyžíc kyseliny citrónovej (pre lepší efekt môžete pridať aj ocot). Roztok môže mať redšiu formu, popr. si z neho môžete vytvoriť pastu, ktorú nanesiete na povrch vane.

Roztok dôkladne naneste na všetky špinavé miesta na vani, popr. ním natrite celú vaňu a nechajte ho pár hodín pôsobiť.

Citrusová šťava by mala veľmi ľahko a efektívne odstrániť všetku špinu vo vani. Nakoniec stačí povrch vane len prepláchnuť, popr. prejsť jarovou vodou.

Ako vyleštiť vaňu

Pre finálny lesk na vani môžete po jej vyčistení využiť kombináciu citrusovej šťavy, sódy a boritana sodného (známy ako „borax“). Roztok aplikujte na povrch vane a pomocou hubky alebo veľmi jemnej handričky začnite danú zmes rozotierať a postupne leštiť.

Na záver celú vaňu veľmi dobre prepláchnite vodou tak, aby ste sa zbavili všetky zvyškov. Výsledkom by mala byť čistá a lesklá vaňa.

Ako vyčistiť odtok vo vani

Odtok vo vani je častým problémom v procese čistenia, nakoľko sa v ňom mimo špiny usádzajú taktiež kusy vlasov, chlpov a pod.

Hoci môžete použiť čističe do roztokov, v prípade vlasov v odtoku nemusia zabrať – budete musieť odtok vyčistiť ručne.

Na čistenie si určite zoberte rukavice, kefu, prípadne malé kefky a začnite ho drhnúť až kým neodstránite všetky fyzické čiastočky v odtoku.

Na záver môžete použiť jeden z vyššie uvedených čistiacich prostriedkov (ako napr. ocot spolu s kyselinou citrónovou a sódou), vďaka ktorým odtok vydezinfikujte a vyčistíte.

vyčistenie vane a odtoku

Ako vyčistiť akrylátovú vaňu

Akrylátová, resp. plastová vaňa, si vyžaduje čistenie aspoň raz za týždeň, nakoľko sa na tento typ vane veľmi ľahko môžu usádzať nečistoty a mastnota.

Na čistenie použite ocot, prípadne kyselinu citrónovú, ktoré v kombinácií dokonale vyčistia a vydezinfikujú vaňu. Na čistenie používajte jemnú hubku alebo handričku.

Za žiadnych okolností nepoužívajte na čistenie nič, čo má drsnejší povrch, prípadne čistiaci prostriedok s čiastočkami, nakoľko si môžete akrylátovú vaňu veľmi ľahko poškriabať či poškodiť.

Ako vyčistiť smaltovanú vaňu

Smaltovaná vaňa na rozdiel od akrylátovej vane je o niečo odolnejšia, vďaka čomu môžete použiť ako drsnejšie čistiace prostriedky tak aj hrubšiu hubku.

Na čistenie môžete použiť prakticky čokoľvek od domácich čistiacich prostriedkov, až po špeciálne chemické čističe, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch.

Pár tipov ako na čistenie vane

  • Vo všeobecnosti by ste sa pri čistení vane mali vyhnúť akýmkoľvek predmetom na čistenie, ktoré majú drsnejší povrch – drsnejšie hubky, drôtenky a pod. V opačnom prípade riskujete poškriabanie vane.
  • Nepoužívajte pri čistení extrémne čističe ako sú napríklad čistý alkohol, acetón či čpavok.
  • V rámci údržby a čistenia vane sa odporúča čistiť vaňu aspoň raz za týždeň (v závislosti od toho, ako často sa vaňa používa).
  • Pokiaľ sa chcete vyhnúť prasklinám na vani, napúšťajte vaňu najprv malým množstvom studenej vody a až potom môžete začať s napúšťaním vane horúcou vodou.
  • Po každom okúpaní vo vani sa odporúča vaňu dôkladne opláchnuť po prúdom vody tak, aby ste z nej zmyli zvyšky šampónu, mydla a špiny.
  • V rámci zdravia bezpečnosti sa odporúča pri čistení vane používať klasické gumené rukavice (obzvlášť v prípade, že máte alergiu na jeden z vyššie uvedených čistiacich prostriedkov).

Poradil vám tento článok? Máte nejaké osvedčené tipy ako čistite vaňu? Poraďte ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button