Čistenie práčky je pomerne otravnou, avšak veľmi dôležitou záležitosťou, nakoľko vám dobrá údržba a čistenie pomôže značne predĺžiť životnosť práčky a tak ušetriť vaše financie. Práčku ako takú môžete vyčistiť viacerými čistiacimi prostriedkami, ktoré sa môžu nachádzať bežne v domácnosti, prípadne si môžete zakúpiť špeciálne čističe na pračku. Okrem čističov je taktiež nutné venovať zvýšenú pozornosť jednotlivým častiam práčky, ako sú bubon práčky, tesnenie, či filter. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme jednotlivé spôsoby ako môžete vyčistiť práčku a zároveň ako správne čistiť jednotlivé časti práčky.
Ako vyčistiť jednotlivé časti práčky
V prvom rade by ste sa mali postarať o dokonalé vyčistenie gumového tesnenia okolo dverí práčky, nakoľko najviac nánosov (či už špiny alebo pracieho prášku) sa usádza práve na týchto miestach.
Tesnenie na práčke môžete vyčistiť s použitím kefy či handričky, dajte si však pozor na to, aby ste ho nepoškodili.
Ďalším dôležitým miestom, o ktoré by ste sa v prípade práčky mali starať je filter práčky. Filter, ako už zo samotného názvu vyplýva, zachytáva rôzne objekty, či už špinu, chlpy, častice a pod.
Zvyčajne sa nachádza v spodnej časti práčky, kvôli tomu sa odporúča, aby ste pred otvorením filtra polozili pod neho nejakú handru (nakoľko vám môže vytiecť po otvorení voda).
Väčšiu špinu môžete jednoducho vybrať rukou a následne môžete filtre dobre opláchnuť pod horúcou vodou.
V dávkovači na čistiaci prášok sa veľmi rýchlo dokážu usádzať zvyšky z aviváže a prášku či dokonca sa môže tomto mieste usadiť pleseň. Dávkovač jednoducho vyberte z práčky a umyte ho pod tečúcou vodou, prípadne s použitím špeciálnych čistiacich prostriedkov. V prípade silnej nečistoty môžete použiť kefu alebo handričku.
Bubon práčky je pravdepodobne jedným z najdôležitejších miest, ktoré si vyžadujú čistenie. V prípade čistenia tejto časti budete potrebovať naturálne alebo syntetické čističe, ktoré dokážu dokonale umyť a vydezinfikovať bubon a zároveň z neho odstrániť všetok vodný kameň.
Čím môžete vyčistiť práčku:
Na čistenie práčky môžete použiť viacero látok ako sú napríklad:
- Ocot
- Sóda
- Kyselina citrónová
- Peroxid vodíka
- Chlórové bielidlo
- Čistiace tablety
Ako vyčistiť práčku octom
Ocot je vďaka svojím vlastnostiam veľmi účinná látka, ktorá dokáže pohltiť nepríjemné pachy, ktoré sa po dobu užívania práčky dokážu v práčke nahromadiť a zároveň je schopný rozpustiť vodný kameň. Okrem toho disponuje dezinfekčnými účinkami.
Čistenie práčky s použitím octu je veľmi jednoduchá záležitosť: do bubna práčky nalejte cca 2 poháre octu a nastavte si najdlhší program na pranie s najvyššou možnou teplotou.
Program spustite a nechajte ho bežať až do konca. Po skončení by mala byť vaša práčka dokonale očistená.
Ako vyčistiť práčku sódou
Sóda, podobne ako ocot, vie skvelo odstrániť všetky nečistoty či zápachy v práčke. Nasypte cca 2 poháre sódy do bubna, nastavte najdlhší program s maximálnou teplotou (podobne ako pri octe) a program nechajte bežať až do konca. Sóda by mala odstrániť nečistoty ako v bubne, tak aj v hadici práčky.
Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou
Kyselina citrónová je 3-tím najlepším variantom čistenia práčky. Nakoľko ide o podstatne silnejšiu látku v porovnaní s octom či sódou, odporúča sa používať na tie najhoršie a najsilnejšie nečistoty.
Kyselinu citrónovú (v podobe bieleho kryštálového prášku) nasypte do zásobníka na prací prášok a tak ako aj pri predošlých látka spustite program na práčke na najvyššiu možnú teplotu a najdlhšiu dobu.
Čistenie práčky tabletami
Čistiace tablety majú podobné účinky ako klasické komerčné čistiace prostriedky. Čistiace tablety vložte do úplne prázdneho bubna v práčke a spustite dlhý program na pranie pri teplote cca 60 stupňov Celzia.
Vďaka svojím vlastnostiam pomôžu zbaviť práčku zápachu, špiny, usadenín ale hlavne odstránia vodný kameň, čím sa predĺži životnosť práčky.
Čistenie práčky peroxidom
Medzi silnejšie chemické látky, ktoré by vám mohli pomôcť s čistením práčky, je určite aj peroxid vodíka. Peroxid vodíka ma skutočne silné dezinfekčné vlastnosti a spolu s ním je schopný odstrániť aj vodný kameň. Pri použití peroxidu vodíka dbajte aj na bezpečnosť.
Do práčky nalejte približne 1 liter tejto chemickej látky a nastavte práčku na dlhý prací program. Niekedy je nutné, aby ste týmto spôsobom čistili práčku dlhšie (cca 3 hodiny), prípadne postup zopakovali 2x. Výsledok sa však určite dostaví.
Čistenie práčky chlórovým bielidlom
Chlórové bielidlo je poslednou a pomerne extrémnym variantom čistenia práčky, nakoľko táto chemická látka ma veľmi silné toxické vlastnosti. Jeho hlavnou silnou stránkou je efektívne odstránenie zápachu, avšak nie je tak účinným čistiacim prostriedkom v prípade vodného kameňa či baktérii.
Chlórové bielidlo používajte len pri vode, ktorá má teplotu maximálne 40 stupňov Celzia.
Prečítajte si aj ďalšie články a návody:
Pravidelne čistenie práčky je dôležité
Nakoľko sa vám v práčke počas celej jej životnosti vytvára vlhkosť, usádzajú nečistoty, objekty a baktérie, je veľmi dôležité už len z hygienického pohľadu sa o práčku starať. Čistenie práčky ako také nie je príliš náročnou úlohou a nezaberá veľa času.
Ak sa o práčku nebudete starať, hrozí vám extrémne silný zápach aj po vypratí odevu, vznik plesne a baktérii ale hlavne sa môže zvýšiť riziko poškodenia práčky samotnej. Preto si dajte záležať na jej čistení a pravidelne sa o práčku starajte.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj
Dobrý návod ako vyčistiť práčku. Mala som problém s tým, že z pračky vychádzal veľký zápach. Stačilo z pračky vytiahnuť filter a riadne ho vyčistiť. Na čistenie celej práčky som použila ocot – asi cca 1 liter.