Ako vyčistiťDomácnosť

Ako vyčistiť rúru?

Rúra bez nečistôt a zápachu - naučte sa, ako ju vyčistiť

Znečistená rúra je typickým zjavom v každej kuchyni, v ktorej sa pravidelne varí a pečie. Čo však robiť, keď je rúra znečistená mastnotou alebo zvyškami jedla? Pripravili sme si pre vás pár tipov a rád, ako môžete pomerne rýchlo a efektívne vyčistiť rúru na pečenie od nečistôt a škvŕn. Mimo metód čistenia si môžete taktiež prečítať pár tipov, ako uchovať rúru čistú aj po dlhší čas.

Ako vyčistiť rúru

Čistenie rúry pomocou octu

Ocot je jeden z najlepších čističov, ktoré vám môžu pomôcť so špinavou rúrou. Na čistenie rúry budete potrebovať okrem octu taktiež čistú vodu, obe tekutiny nalejte do väčšej nádoby (s objemom aspoň 1 liter) v pomere 1:4.

Nádobu s roztokom vložte do rúry, rúru zapnite a nastavte ju na cca 150 stupňov Celzia. Rúru nechajte takto zapnutú aspoň polhodinu.

Vďaka vyparovaniu roztoku, resp. octu sa bude postupne uvoľňovať všetka špina a nečistoty v rúre. Po pol hodine vyberte nádobu spolu s mriežkami, prípadne inými časťami. Rúru je nutné očistiť od uvoľnenej špiny pomocou navlhčenej handričky.

V prípade potreby môžete taktiež použiť jar alebo sódu (pre zápach, ktorý po octe môže v rúre vzniknúť). Rúru dôkladne zbavte všetkých zvyškov nečistôt a výparov z octu. Výsledkom by mala byť dokonale čistá rúra.

čistenie rúry

Čistenie rúry pomocou sódy bikarbóny

Jedlá sóda je rovnako účinným čistiacim prostriedkom, ktorý sa dá aplikovať aj pri čistení rúry na pečenie.

Postup čistenia rúry na pečenie je pomerne jednoduchý:

Vytvorte si pastu zo sódy bikarbóny a čistej vody (trochu sódy a pár lyžíc vody). Množstvo pasty záleží od veľkosti rúry, prípadne od množstva znečistenia v rúre.

Naneste pastu na škvrny a mastnoty v rúre, prípadne ju začnite s pomocou kefy zanášať na celú plochu v rúre a nechajte ju aspoň 30 – 60 minút pôsobiť.

Následne ju spolu so špinou odstráňte z rúry pomocou vlhkej/mokrej utierky. Dajte si záležať na tom, aby vám v rúre neostali žiadne zvyšky sódy, ktoré by sa mohli pripáliť.

Vďaka sóde môžete mať čistú rúru ako predtým.

Čistenie rúry pomocou citróna

Citrón má podobne ako ocot skvelé čistiace vlastnosti s tým rozdielom, že dokáže odstrániť taktiež zápach. Aplikovanie citróna je veľmi jednoduché. Z citróna získajte šťavu, ktorú nalejete do menšej misky s malým množstvom vody.

Následne misku vložte do rúry a rúru zapnite cca 120 až 150 stupňov Celzia. Dôležité je to, aby ste dosiahli vyparovanie citrónovej šťavy s vodou.

Citrón nechajte chvíľu v rúre pôsobiť a po vychladnutí rúry jednoducho utrite celé vnútro pomocou vlhkej handričky alebo utierky (dajte si pozor na to, aby ste sa nepopálili).

Video návod ako rýchlo a ľahko vyčistiť rúru na pečenie

Čistenie rúry komerčnými čistiacimi prostriedkami

Niekedy pri čistení rúry nemusia pomôcť žiadne tradičné domáce čistiace prostriedky a je nutné siahnuť po chemických čističoch.

V prípade čistenia rúry máte na výber z veľkého množstva chemických čistiacich prostriedkov od klasickej jari až po odmastňovače. Pri výbere sa riaďte tým, čo presne potrebujete odstrániť.

rúra na pečenie a čistenie

Mastnota sa dá vyčistiť klasickými čistiacimi prostriedkami, pri iných škvrnách či pripáleninách však budete musieť siahnuť po intenzívnejších čističoch.

Dôležité však je, aby ste sa vždy riadili podľa pokynov na prostriedku a dali si záležať na tom, aby ste po vyčistení odstránili z rúry všetky zvyšky chemikálii z komerčného čističa.

Ako vyčistiť rúru od mastnoty

Mastnota v rúre je častým a nepríjemným zjavom v rúrach prakticky v každej domácnosti. V prípade vyčistenia mastnoty môžete použiť jeden z vyššie uvedených návodov, alebo môžete použiť ich kombináciu.

Pri odstraňovaní mastnoty môže pomôcť kombinácia octu, citrónovej šťavy a sódy. Vytvorte si roztok z octu a citróna, ktorý nanesiete na mastnoty v rúre (môžete na to použiť handričku, hubku alebo dokonca rozprašovač – dajte si však pozor na to, aby ste mali gumené rukavice, predsa len je to už silnejší roztok) a necháte ho aspoň na pol hodinu pôsobiť.

Roztok z octu a citróna dokáže efektívne odstrániť akúkoľvek mastnotu v rúre. Nakoniec stačí roztok zotrieť s pomocou mokrej handričky.

Ak vám ostane po vyčistení rúry nepríjemný zápach z octu, vložte do rúry malú nádobku s vodou a sódou, rúru zapnite na strednú teplotu a nechajte sódu chvíľu pôsobiť. Sóda pohltí a odstráni všetok zápach. Nakoniec rúru pretrite suchou utierkou.

Ako vyčistiť rúru od pripálenín

ako čistiť rúruV prípade pripálením, resp. spálených zvyškov jedla, ktoré sa v rúre usadili, budete musieť použiť trochu zložitejší postup.

Najprv vyskúšajte odstrániť zvyšky jedla fyzicky (použite na to nôž, vidličku, čokoľvek s čím by ste ich mohli aspoň zoškrabať), dajte si však pozor na to, aby ste rúru nepoškodili.

Ak sú pripáleniny príliš zažraté do rúry, vyskúšajte na ne naniesť roztok z citróna a octu, ktorý necháte cca 30 minút pôsobiť.

Po pol hodine skúste proces zopakovať. Ak sa pripáleniny nedajú odstrániť ručne ani vtedy, budete musieť siahnuť po chemický čističoch na rúru. Tie aplikujte podľa návodu na pripáleniny jedla a nechajte ich pôsobiť.

Zvyšky pripálenín by sa mali po aplikácií dať jednoducho zotrieť handričkou alebo kefou.

Pár tipov ako vyčistiť rúru

  • Pri elektrických rúrach sa radšej vyhnite kovovým predmetom ako sú drôtenky a kefy – hrozí poškodenie rúry.
  • Vždy sa uistite, že počas čistenia máte rúru vychladnutú a hlavne vypnutú.
  • Pri čistení s pomocou čistiacich prostriedkov vždy noste gumené rukavice  vaša pokožka sa vám za to poďakuje.
  • Pokiaľ sa vám počas pečenia rúra zašpiní, odstráňte nečistoty hneď, v opačnom prípade sa vám môže mastnota alebo iná špina usadiť a môže sa horšie odstraňovať.
  • Po každom pečení si rúru radšej skontrolujte, či v nej neostali zvyšky jedla alebo nečistoty.

Máte nejaké vlastné osvedčené domáce rady ako rýchlo a jednoducho vyčistiť rúru? Poraďte ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button