Ako vyčistiť kanvicu?
Ako efektívne vyčistiť kanvicu a udržiavať ju v dokonalej čistote
Z času na čas je nutné vyčistiť kanvicu od vodného kameňa, ktorý sa v kanvici s postupom času pravidelne usádza. Hoci ide o pomerne otravnú činnosť, predsa len je nutné ju vyriešiť. Čistenie kanvice sa dá vykonať viacerými spôsobmi a my vám prezradíme pár jednoduchých, rýchlych a pomerne účinných spôsobov, ako môžete vašu kanvicu vyčistiť.
Vodný kameň v kanvici
V mnohých domácnostiach je pomerne bežným zjavom vodný kameň, ktorý sa usádza na všetkých povrchoch, s ktorými príde voda v domácnosti do styku. To platí aj pre kanvicu, do ktorej pravidelne nalievate vodu s vyšším obsahom vápnika (ide o bežný zjav prakticky v akejkoľvek pitnej vode).
Problém nastáva vtedy, keď sa v kanvici usadí väčšie množstvo vodného kameňa, nakoľko sa kvôli nemu predlžuje čas, ktorý je nutný na zohriatie vody v kanvici.
Okrem toho vodný kameň dokáže rýchlejšie opotrebovať kanvicu a znížiť tak jej životnosť (nehovoriac o nepríjemnom pocite, kedy sa môže vodný kameň dostať z kanvice priamo do vášho nápoja.
Preto je vhodné z času na čas kanvicu dôkladne vyčistiť a tým predísť všetkým vyššie spomínaným problémom. Ako teda správne vyčistiť kanvicu?
Ako vyčistiť kanvicu od vodného kameňa
Vodný kameň v kanvici sa dá vyčistiť viacerými spôsobmi, od bežných tradičných spôsobov (ako sú čistenie pomocou octu, kyseliny citrónovej, sódy bikarbóny či dokonca pomocou coca-coly), až po tie menej tradičné (ako sú špeciálne chemické čističe proti vodnému kameňu).
Pokiaľ ste zástancom prírodných spôsobov čistenia, určite si vyskúšajte nasledujúce metódy čistenia kanvice.
Čistenie kanvice octom
Ocot je azda najbežnejším domácim čistiacim prostriedkom, ktorý sa pri kanvici zvyčajne používa. 8% kyselina octová dokáže veľmi účinne a ľahko odstrániť väčšinu vodného kameňa v kanvici.
Postup je naozaj veľmi jednoduchý: nalejte obyčajný ocot do polovice kanvice a zvyšok zalejte vodou (inými slovami v pomere 1:1).
Následne zapnite kanvicu a dostaňte roztok do bodu varu. Vďaka vysokej teplote a octovému roztoku sa po zohriatí vody začne vodný kameň v kanvici postupne uvoľňovať.
Zvyčajne sa odporúča nechať roztok odstáť približne 2 – 3 hodiny, počas ktorých sa vodný kameň uvoľní. Po vychladnutí môžete v prípade potreby použiť kefu na odstránenie pripevneného vodného kameňa, ktorý ocot nedokázal rozpustiť.
Nakoniec už len stačí roztok vyliať a dôkladne opláchnuť kanvicu tak, aby ste sa zbavili zvyškov octu.
Taktiež sa odporúča, aby ste miesta, kam sa ocot dostať nemohol, prešli ručne kefou, čím sa zbavíte vodného kameňa úplne. Nevýhodou tejto čistiacej metódy je jednak zápach (ocot príliš nevonia) a taktiež menšie riziko poškodenia špirály, ktorá sa v kanvici nachádza. Na základe toho môžete vyskúšať taktiež nasledujúcu metódu.
Vyčistenie kanvice citrónom
Citrón, resp. kyselina citrónová, je skvelou alternatívou k octu, nakoľko po sebe nezanecháva tak intenzívny zápach a je o niečo menej škodlivá k elektrotechnike (špirále) v kanvici. Jej hlavnou nevýhodou je však to, že nie je v porovnaní s octom tak účinná.
V prípade potreby vám však kyselina citrónová môže pri čistení kanvice poslúžiť dobre.
V rámci postupu si rozpustite 4 – 5 veľkých lyžíc v menšom množstve vody, ktorú nalejete do kanvice a necháte citrónový roztok pôsobiť na vodný kameň cca 1 – 2 hodiny.
Následne zalejte roztok čistou vodou, zapnite kanvicu a nechajte takúto vodu zovrieť. Vodný kameň by sa mal týmto spôsobom začať uvoľňovať.
Po zovretí vodu vylejte, prejdite pomocou kefy vnútro kanvice, aby ste odstránili zvyšky vodného kameňa a nakoniec kanvicu dôkladne prepláchnite vodou. Keďže kyselina citrónová nemusí dosiahnuť tak účinný efekt ako ocot, budete musieť možno proces zopakovať ešte raz – dva razy.
Výhodou však je to, že po vyčistení neostane v kuchyni žiaden nepríjemný zápach.
Čistenie kanvice sódou bikarbónou
Sóda bikarbóna je tretím najčastejším domácim čistiacim prostriedok, ktorý sa dá použiť aj v rámci čistenia kanvice od vodného kameňa. Hoci ide o nie veľmi účinnú metódu, rozhodne vás môže stáť v porovnaní s predchádzajúcimi metódami najmenej námahy.
Jednoducho nasypte do kanvice 1 – 3 lyžičky sódy, ktoré zalejete vodou a v prípade potreby môžete (ale aj nemusíte) vodu so sódou povariť.
Dôležité však je, aby ste nechali takýto roztok pôsobiť v kanvici aspoň pár hodín (najlepšie celú noc). Nakoniec stačí vodu so sódou vyliať a kanvicu dôkladne prepláchnuť.
Sódu môžete taktiež skombinovať s pár lyžicami kyseliny citrónovej, vďaka čomu môžete dosiahnuť silnejší efekt, avšak nikdy nekombinujte so sódou bikarbónou ocot, nakoľko hrozí riziko vypenenia vody von z kanvice (čím riskujete zničenie kanvice).
Pokiaľ by čistenie kanvice pomocou sódy bikarbóny nezabralo, môžete skúsiť postup ešte raz zopakovať.
Prečítajte si aj tieto články a návody:
Pár tipov ako na vodný kameň v kanvici
- Nenalievajte zbytočne do kanvice viac vody, ako prakticky potrebujete, nakoľko vám v nej zostane, čím sa rýchlejšie môže vodný kameň v kanvici usadiť (nehovoriac o zvýšenom výdaji elektrickej energie).
- Pokiaľ vám už zostala prebytočná voda v kanvici, radšej ju vylejte.
- Dolievanie a následne zohrievanie vody v kanvici urýchľujte usadzovanie vápnika, resp. vodného kameňa, v kanvici.
- V niektorých prípadoch sa odporúča vyskúšať coca-colu ako čistiaci prostriedok na vodný kameň. Jednoducho nalejte do kanvice colu a nechajte ju na niekoľko hodín (prípadne na celú noc) pôsobiť – za pokus nič nedáte.
- Pokiaľ by vám nepomohol žiaden z vyššie uvedených spôsobov čistenia, nezúfajte. Existuje nespočetné množstvo chemických prípravkov, ktoré sú určené na čistenie kanvice a na vodný kameň. V prípade potreby môžete zbehnúť do najbližšieho obchodu (prípadne aj do špecializovaného elektra) a zakúpiť si chemický čistiť.
Čistenie kanvice je možno otravnou ale potrebnou činnosťou, ktorá vám však zaberie len minimum času. Pokiaľ sa o vašu kanvicu doma dobre staráte a pravidelne ju čistíte, môže vám poslúžiť ešte pekne dlhú dobu.
Aké máte vy skúsenosti s čistením kanvice? Máte svoje vlastné spôsoby ako čistíte kanvicu? Podeľte ste sa o ne s nami v komentároch pod článkom!
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj