Ako vyčistiť

Ako prať záclony?

Naučte sa, ako správne prať záclony a mať ich vždy dokonale čisté

Pranie záclon je otravná činnosť, ktorú je však nutné aspoň pár krát do roka pravidelne vykonávať. Čo však robiť v prípade, ak máte záclony, s ktorými si obyčajné vypratie jednoducho neporadí? V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pomerne jednoduchý postup ako prať záclony aby boli biele. Ako teda na pranie záclon?

Ako prať záclony

Príprava záclon na pranie

Hoci nie každý pripravuje záclony na pranie, odporúča sa záclony najprv dobre namočiť skôr ako ich jednoducho vhodíte do práčky.

Namáčanie záclon je osvedčená metóda, ktorá vám pri praní dozaista pomôže.

Namáčanie záclony v sóde

Často sa vám môže stať to, že sa chystáte oprať záclony, ktoré jednoducho nebudete schopná vyprať dobiela v dôsledku usadeného prachu, špiny či cigaretového dymu. Pri takýchto znečistených záclonách je dôležité, aby ste ich najprv pred pripravili na pranie v kúpeli zo sódy.

Skôr ako sa teda pustíte do prania, pripravte si vo vani roztok z teplej vody a sypkej sódy (budete potrebovať približne pol kila sypkej sódy).

Uistite sa, že sa všetka sóda dokonale vo vani rozpustila. Znečistené záclony jednoducho do vane ponorte a nechajte sódu pôsobiť približne 1 až 2 hodiny. Po vymočení záclony vyberte a vypustite vodu z vane (po vymočení bude totiž voda naozaj špinavá).

Nakoniec záclony ešte raz dobre prepláchnite v čistej vode a môžete sa pustiť do prania.

postup ako na vypranie záclon

Namočenie záclony v soli

Občas sa môžete stretnúť pri praní záclon s extrémnymi prípadmi, kedy sú záclony doslova zažltnuté. V takých prípadoch budete musieť okrem sódy použiť aj kuchynskú soľ (taktiež pol kila).

Rovnako ako predtým sa uistite, že sa vám soľ so sódou v teplej vode dokonale rozpustili, následne záclony do vody ponorte a nechajte roztok na záclony pôsobiť aspoň 3 – 5 hodín.

Pokiaľ ide o veľmi znečistené záclony, budete musieť proces ešte raz zopakovať (nakoľko sa voda v roztoku môže extrémne znečistiť, vďaka čomu ju budete musieť vymeniť za novú).

Nezabudnite po vymočení záclony dokonale prepláchnuť v čistej vode.

Ako prať záclony v práčke

Záclony môžete prať ako v práčke, tak aj ručne. Pre konvenčnosť sa však budeme držať prania záclon v práčke. Záclony by ste mali prať výlučne pri teplote, ktorá nie je vyššia ako 30°C.

Nakoľko sú záclony zvyčajne vyrobené z veľmi jemných materiálov, je nutné, aby ste ich prali v programe na pranie jemného prádla (najlepšie v programe bez odstreďovania).

Počet otáčok by nemal byť vyšší ako 300. Záclony pred praním dobre poskladajte, prípadne použite sieťku na pranie záclony.

Na pranie záclon by ste mali použiť čo najkvalitnejší prací prášok. V prípade farebných záclon je vhodné, aby ste použili gél na pranie farebnej bielizne. Mimo pracích prostriedkov nezabudnite ani na aviváž, ktorú môžete v prípade potreby použiť.

Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najlepší efekt prania, môžete ku praciemu prostriedku pridať taktiež klasický kuchynský ocot, ktorý jednoducho pridáte do prania (postačí jedna šálka).

V takom prípade sa však neodporúča kombinovať ocot s avivážou. Rovnako nepridávajte ocot k farebným záclonám (môže vám ich poškodiť). Po vypratí záclon ich hneď vyberte z práčky.

Okrem octu môžete pre lepší efekt taktiež použiť tekutý škrob, ktorý pridáte do nádoby na aviváž.

pranie záclon

Zavesenie záclon

Okamžité zavesenie záclon hneď po ich vypratí je dôležitým krokom, ktorý jednoducho musíte spraviť. Ako náhle máte záclony vyprané, vyberte ich z práčky a jednoducho ich zaveste na okná (aj keď sú ešte mokré/vlhké).

Za žiadnych okolností záclony neprevesujte na uschnutie (ani na priame slnko) a už vôbec ich nežehlite.

Vlákna záclony sa vďaka správnemu zaveseniu narovnajú do požadovaných tvarov, tak ako by mali vyzerať na okne. Je preto dôležité, aby ste ich zavesili presne podľa vašich predstáv a nechali ich dokonale vyschnúť.

Pokiaľ ste vykonali tento krok správne, záclony by mali byť pekne vyrovnané a vytvarované. Niekedy sa vám to však nemusí podariť a budete ich musieť po zavesení a vyschnutí aj tak vyžehliť. V takom prípade žehlite záclony naozaj veľmi opatrne a pri najnižšej možnej teplote (v opačnom prípade riskujete poškodenie záclon). Hneď po vyžehlení ich zaveste naspäť. Týmto krokom by ste mali mať vaše záclony vyprané a dokonale čisté.

Pár tipov ako na pranie záclon

  • Počas prania sa veľmi neodporúča používať zmäkčovadlá, vďaka ktorým by mohli vaše záclony zožltnúť.
  • Jedným z trikov, ktoré by vám mohli pomôcť s praním záclon je využitie vaječných škrupín. Ide o osvedčený babský recept, ktorý zaručene môže priniesť skvelé výsledky. Jednoducho si pripravte vrecko z veľmi pevného materiáli, do ktorého nasypete škrupiny z vajec, pridáte pár plátkov citrónu a vložíte celé vrecko priamo do práčky spolu so záclonami.

čistenie záclony

Hoci pranie záclon je tak trochu otravná (a občas aj náročná) činnosť, je nutné ju vykonávať aspoň 3 až 4 krát do roka (v závislosti od toho, ako rýchlo sa záclony znečistia).

Mimo tohto postupu, pomocou ktorého sa dajú prať záclony, má však každá domácnosť aj svoje vlastné metódy a triky, pomocou ktorých bojuje proti špine na záclonách. Aké sú tie vaše? Máte nejaké osvedčené tipy a triky, ktoré pri praní záclon pravidelne využívate?

Napíšte nám svoj názor a skúsenosti v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. Záclony klasicky periem v automatickej práčke raz za niekoľko mesiacov. Pomáha aj namočenie pred praním v soli a záclony sa tak krásne vybielia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button