Ako vyčistiť

Ako vyčistiť biele tenisky?

Biele tenisky znovu biele: jednoduché tipy ako ich vyčistiť

Ako vyčistiť biele teniskyČistenie tenisiek môže byť niekedy zložitejším problémom ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak máte svoje obľúbené biele tenisky, ktoré ste si nejakým nedopatrením zašpinili, mali by ste si dávať pozor na to, ako si ich vyčistíte. Jednak spôsoby čistenia sa líšia v závislosti od druhu špiny a jednak si môžete v prípade ľahkovážnosti veľmi rýchlo tenisky znehodnotiť. Preto sme si pre vás pripravili pár tipov a rád, ako si môžete vhodne a efektívne vyčistiť biele tenisky.

Ako vyčistiť biele converse tenisky

Pred umývaním odstráňte z tenisiek šnúrky, nakoľko by sa mali umývať zvlášť. Šnúrky môžete umývať v miske, lavóre alebo vo vedierku s teplou vodou a s mydlom (stačí ich jednoducho nechať odmočiť).

Tenisky oplachujte pod studenou tečúcou vodou. Nakoľko sú materiály tenisiek pomerne citlivé na rôzne čistidlá, neodporúča sa umývať converse tenisky skôr ako si dôkladne prečítate pokyny výrobcu.

Čistenie bielych tenisiek sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna môže byť prekvapivo účinným čistiacim prostriedkom, s ktorým sa dajú vyčistiť aj biele tenisky. Vyrobte si s použitím sódy a vody jemnú kašičku (postačí vám približne jedna lyžica sódy), ktorú nanesiete na tenisky a necháte ju niekoľko hodín pôsobiť.

Následne s jemnou kefkou začnite tenisky čistiť a zbavovať kašičky. Nakoniec tenisky opláchnite pod vodou a výsledok by sa mal dostaviť prakticky okamžite.

čistenie bielych tenisiek

Ako vyčistiť biele tenisky pracím práškom

Zmiešajte prací prášok spolu s vodou tak, aby vám vznikla tekutejšia zmes. Tekutinu pomocou kefky alebo handričky nanášajte na tenisky a zároveň ich s pomocou tejto kombinácie začnite čistiť.

Krúživými pohybmi kefky odstráňte špinu z gumovej podrážky a v prípade látky postupujte rovnako, len opatrnejšie (aby ste tenisky nepoškodili). Špina by týmto spôsobom mala postupne odchádzať.

Na záver si biele tenisky ešte mokrou handričkou umyte, aby na nich neostali zvyšky a prášku a nechajte ich dôkladne uschnúť.

Čistenie bielych tenisiek gumou

Guma môže byť v prípade čistenia tenisiek veľmi účinný spôsob, ako sa zbaviť nečistoty. V prípade špiny na bielych converse teniskách (resp. na gumových častiach) stačí pomerne silno, nie však drsne použiť gumu, s pomocou ktorej odstránite akékoľvek usadeniny.

Keď budete s výsledkom spokojný, pretrite jednotlivé časti tenisiek ešte handričkou.

Vyčistenie bielych tenisiek s použitím šampónu

Šampón môžete skombinovať aj s pracím práškom a vodou. Vytvorte si so šampónom jemnú tekutú zmes, ktorú nanesiete na tenisky buď s použitím kefky alebo jemnejšej látky. Pomocou tejto kombinácie začnite čistiť gumu na teniskách ako aj samotnú látku.

Dajte si pozor na to, aby ste na záver tenisky dôkladne opláchli, nakoľko by mohol šampón na látke po sebe zanechať škvrny či usadeniny.

Čistenie tenisiek v práčke

Pranie tenisiek sa z praktických dôvodov nikdy neodporúča, avšak ak už nemáte na výber a všetky spôsoby čistenia bielych tenisiek zlyhali, môžete tento spôsob vyskúšať. V prvom rade zbavte biele tenisky šnúrok, vložiek či iných odnímateľných častí.

Následne dajte tenisky do práčky a nastavte najjemnejší a najšetrnejší program na pranie. Po skončení programu zaveste tenisky na sušenie a nechajte ich čo najviac otvorené tak, aby vám dobre uschli.

vyčistenie bielych tenisiek

Vyčistenie tenisiek s pomocou bielidla

Bielidlo dokáže byť veľmi účinným „čistiacim“ prostriedkom čo sa týka udržania farby na teniskách. V prvom rade si zmiešajte bielidlo s vodou v pomere 1:5. Pomocou tejto zmesi môžete začať umývať tenisky či už hubkou, handričkou alebo jemnou kefkou.

Bielidlo dokáže zbaviť vaše tenisky žltých škvŕn či zažltnutia. Nakoniec tenisky dobre opláchnite čistou vodou.

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov ako vyčistiť tenisky

  • Hoci je jedným z vyššie uvedených spôsobov vyčistenia bielych tenisiek čistenie v práčke, vyvarujte sa mu, nakoľko vám môže biele tenisky poškodiť. Perte tenisky v práčke iba v najnutnejšom prípade.
  • Nikde nenechávajte tenisky po umytí sušiť na priamom slnku nakoľko vám takýto spôsob sušenia môže zničiť farbu na teniskách. Tenisky radšej sušte na tmavom, suchom a teplom mieste.
  • Nenoste biele tenisky počas daždivého obdobia alebo zime. Dážď, prípadne sneh (resp. soľ, ktorá sa počas zimy nanáša prakticky v každom meste či na ceste), vám môže vaše tenisky jednak znečistiť ale taktiež poškodiť.
  • V prípade znečistenia bielych tenisiek mastnou škvrnou sa snažte umyť tenisky čo najskôr. Predídete tak zložitejšiemu čisteniu po uschnutí škvrny.

Máte nejaké osvedčené tipy a rady ako vyčistiť biele tenisky? Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button