V tomto článku sa dozviete, ako vyčistiť digestor. Vo väčšine domácností sa digestor čistí buď nesprávne alebo neúplne. Ako teda vyčistiť digestor od mastnoty a iných nečistôt? Vysvetlíme vám presný postup, aby ste to vedeli zvládnuť čo najlepšie a najjednoduchšie. Hlavné dôvody na pravidelnejšie čistenie digestora sú najmä efektivita odvetrávania a predĺženie životnosti digestora. Úplne najdôležitejším dôvodom na čistenie digestora je prevencia proti požiarom. Aj keď je nečistota digestora len zriedkavým dôvodom požiaru, je dobré mať istotu že sa to nestane.
Pred tým ako začnete čistiť digestor
Vždy sa uistite že používate prípravok vhodný na materiál, z ktorého je digestor vyhotovený.
Napríklad na plastový alebo nerezový digestor použite prípravok na riad, ale na medený digestor použite čistič na meď. Tiež sa odporúča nepoužívať moc agresívne alebo horľavé čistiace prípravky.
Postup ako vyčistiť filter digestora
Niektoré filtre sa dajú vyčistiť v umývačke riadu, ale neodporúčame to v prípade veľkej nečistoty a mastnoty filtra. Najlepšie je vyčistiť filter v umývadle.
Vybratie filtra je na každom digestore iné, ale vo všetkých prípadoch je to veľmi jednoduché a intuitívne.
V prípade že si neviete dať rady, vyhľadajte značku a presný typ filtra na google alebo youtube, kde nájdete potrebné inštrukcie na rozobratie digestora, ktorý doma máte.
Naplňte umývadlo teplou až horúcou vodou, pridajte do nej približne jednu polievkovú lyžicu prípravku na riad a tri lyžice sódy bikarbóny.
Nechajte v nej filter 15 – 20 minút odstáť. To vám výrazne uľahčí samotný proces čistenia. Medzi tým sa môžete pustiť napríklad do čistenia iných častí digestora. Presné postupy na vyčistenie týchto častí nájdete nižšie v tomto článku.
Na samotné čistenie digestora je najlepšie použiť kefku. Dajte si pozor aby kefka nebola moc tvrdá a agresívna, aby ste filter nepoškodili. V prípade potreby pri čistení pridajte viac prípravku na riad.
Ako vyčistiť digestor zvnútra?
Po vybratí filtra sa vám odkryje vnútro digestora, ktoré je tiež dobré vyčistiť. Na vyčistenie vnútra digestora by vám mal postačiť prípravok na riad. Ak si chcete byť úplne istí, môžete použiť aj účinnejšie prípravky proti mastnote.
Počas čistenia s agresívnejšími prípravkami, pre vašu ochranu odporúčame použiť rukavice, prípadne otvoriť okno.
Pri čistení znútra znova môžete použiť kefku, prípadne handričku. Po čistení nezabudnite vnútro vysušiť, prípadne naleštiť aby sa na materiál nečistoty nezachytávali tak ľahko.
Ako vyčistiť digestor zvonku?
Najjednoduchšia časť je vyčistenie digestora zvonku. Znova môžeme použiť iba čistič na riad, samozrejme podľa materiálu a stupňa znečistenia.
Ako nástroj na čistenie bude dobrá kefka, handrička alebo papierové utierky. Tak isto vonkajšok vysušte a vyleštite ako prevenciu voči nečistote.
Ako zložiť digestor naspäť dohromady?
Po vyčistení a vysušení všetkých častí môžeme digestor zložiť dokopy.
Dajte si záležať, aby ste digestor zložili správne a tiež zaistili potrebné upevňovacie mechanizmy. Je to dôležité z dôvodu, aby niektoré časti digestoru nespadli na varič.
Ako často treba vyčistiť digestor?
Pri klasickom varení v domácnosti sa odporúča vyčistiť digestor raz za rok, ale to samozrejme záleží od toho ako často a aké typy jedla varíte.
Pre istotu určite neublíži aspoň skontrolovať mastnotu a stav digestora každého pol roka.
Čo sa týka reštaurácií a podnikov kde sa varí každodenne, je odporúčané digestor čistiť každý mesiac hlavne z dôvodu prevencie proti požiaru.
Ako čistíte digestor vy? Poraďte ostatným a zdieľajte vaše triky a tipy v komentároch pod článkom.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj