Ako vyčistiť

Ako vyčistiť fľaky?

Jednoduché tipy na rýchle a účinné vyčistenie fľakov

Čistenie fľakov môže byť v niektorých prípadoch jednoduchá záležitosť, v iných úplná pohroma. Škvrny od trávy, vína či krvi sa čistia odlišnými spôsobmi, nakoľko vám obyčajný prací prášok nemusí vždy pomôcť. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili niekoľko zaručených metód, ktoré vám pomôžu vyčistiť fľaky od trávy, vína, potu či dokonca od krvi. Ako sa teda čistia takéto škvrny?

Ako vyčistiť fľaky

Ako vyčistiť fľaky od trávy

Z času na čas sa určite vám či vášmu dieťaťu podarilo prísť domov s fľakmi od trávy, ktoré sa nazbierali či už na pikniku, počas hrania futbalu alebo nešťastným pádom na zem.

Hoci odstraňovanie fľakov od trávy je niekedy nemožné, netreba hneď oblečenie vyhadzovať.

Na vyčistenie fľakov na nohaviciach či sukni vám môže pomôcť jedna z nasledujúcich metód.

Čistenie škvŕn od trávy octom

Ocot je zázračný čistiaci prostriedok, ktorý môžete využiť aj v tomto prípade. Pomocou octu by mala škvrna od trávy zmiznúť behom niekoľkých minút.

Jednoducho naneste na hubku či handričku trochu octu a pomocou nej pretierajte škvrnu až kým nevymizne.

Postup opakujte ak by škvrna nechcela zmiznúť hneď. Po vyčistení škvrny od trávy už len stačí oblečenie vyprať v práčke tak ako ste zvyknutí.

čistenie fľakov od trávy

Kyselina citrónová proti škvrnám od trávy

Druhým užitočným čistiacim prostriedkom je aj citrónová šťava. Rovnako ako ocot môže veľmi efektívne odstrániť fľaky od trávy.

Postup je veľmi jednoduchý:

Naneste kyselinu citrónovú (prípadne rozkrojte citrón na polovicu) priamo na fľak od trávy a zároveň pretierajte škvrnu pomocou handričky alebo hubky. Trávnatá škvrna by mala postupne zmiznúť. Postup opakujte až dokým sa výsledok nedostaví.

Po vyčistení fľaku nezabudnite oblečenie oprať v práčke pri klasickej teplote.

Mlieko na trávnatú škvrnu

Čistenie fľakov od trávy sa dá uskutočniť aj pomocou tradičnej metódy – mliekom. Mlieko ako čistiaci prostriedok je vhodné najmä pri farebnom oblečení. Nie je tak účinné ako predošlé prostriedky, avšak za pokus nič nedáte.

V tomto prípade jednoducho ponorte oblečenie so škvrnami do mlieka na 24 hodín. Po vymočení ho stačí už len preprať v rukách a hodiť do práčky.

Vplyv mlieka by mal fľaky od trávy uvoľniť, vďaka čomu sa dajú podstatne ľahšie vyčistiť.

Ako vyčistiť fľaky od potu

Jedným z bežných javov, ktoré sa pri nosení oblečenia počas horúceho obdobia či počas športovania stávajú, sú fľaky od potu.

Pot ako taký môže byť prekvapivo silným nepriateľom v prípade, že chcete fľaky po ňom odstrániť.

Existuje viacero metód, ktoré vám môžu pomôcť vyčistiť fľaky od potu (v závislosti od farby oblečenia).

vyčistenie fľakov od potu

Na pot použite prací prášok

V prípade bieleho oblečenia môže pomôcť proti potu obyčajný prací prášok. Pokiaľ je pot na oblečení ešte čerstvý, mal by sa dať veľmi jednoducho odstrániť.

Pokiaľ však pot už uschol a vytvorila sa vám na oblečení škvrna, môžete postupovať nasledovne:

 • Pripravte si jemnú kašičku z pracieho prášku a vody
 • Kašičku aplikujte na postihnuté miesto s potom (snažte sa kašičku vmasírovať do oblečenia)
 • Ponorte oblečenie do vedra s čistou vodou na 3 – 4 hodiny
 • Skontrolujte výsledok a nechajte oblečenie vysušiť, prípadne ho môžete oprať.
 • Táto metóda je vhodná najmä pri bielom oblečení, v prípade farebného oblečenia zvoľte radšej tekutý prostriedok na pranie (postupujte rovnako ako predtým).

Citrón proti fľakom potu

Kyselina citrónová je ďalším skvelým prostriedok, pomocou ktorého môžete vyčistiť fľaky od potu. Postup je veľmi jednoduchý:

 • Pripravte si roztok z čistej horúcej vody a kyseliny citrónovej (postačí pár lyžičiek kyseliny na 1 liter vody).
 • Oblečenie so škvrnou ponorte do nádoby s roztokom a nechajte ho pôsobiť približne 1 – 2 hodiny.
 • Oblečenie po hodine vyberte a klasicky operte v práčke.
 • Po vysušení by mala byť škvrna dokonale odstránená.

Na škvrny a fľaky od potu pomôže aj soľ

Čistenie pomocou soli je jedna z najtradičnejších metód čistenia, ktorá sa používa už odpradávna. Pomocou soli by ste mali byť rovnako schopní vyčistiť fľaky od potu (ako aj od iných druhov škvŕn):

 • Do vedra s čistou vodou vhoďte za hrsť kuchynskej soli (cca hrsť na 1 liter vody)
 • Vhoďte oblečenie do roztoku a nechajte ho pôsobiť približne pol hodinu
 • Po pol hodine ručne preperte fľak vo vode
 • Nakoniec už len operte oblečenie klasicky v práčke a škvrna by mala byť odstránená.

Čistenie potu pomocou octu

Pokiaľ by zlyhali všetky predošlé metódy, nezúfajte.

V prípade zaschnutých škvŕn od potu, ktoré zapáchajú, vám môže pomôcť octový kúpeľ. Ide pomerne o účinnú metódu, ktorú môžete vykonať nasledovne:

 • Do vedra s vodou nalejte niekoľko lyžíc vínneho octu (môžete použiť aj kvasný), za hrsť soli a niekoľko lyžíc citrónovej šťavy (v prípade potreby môžete použiť aj kyselinu citrónovú).
 • Celú zmes zalejte horúcou vodou a oblečenie namáčajte v tomto roztoku. Roztok nechajte pôsobiť na oblečenie cca 3 – 4 hodiny.
 • Po 3 hodinách ručne preperte škvrnu na oblečení a vhoďte oblečenie do práčky.
 • Po vypratí nechajte oblečenie dôkladne vyschnúť a výsledok by sa mal dostaviť vo forme čistého oblečenia bez zápachu či škvŕn od potu.

Ako vyčistiť fľaky od červeného vína

Určite sa aj vám podarilo nechtiac vytvoriť škvrnu od vína na vašom obľúbenom obruse, koberci či na samotnom oblečení.

Na čistenie fľakov od vína môžete použiť viacero čistiacich prostriedkov, v tomto prípade môžete vyskúšať nasledovnú metódu:

 • Hneď po vzniku škvrny polejte vínny fľak minerálkou a pomocou obrúsku alebo čistej utierky odsajte všetku prebytočnú vodu (a víno) z fľaku.
 • Následne si pripravte riedky roztok z bieleho vína a soli, ktoré spolu premiešate a aplikujte na fľak od červeného vína.
 • Roztok nechajte na pár minút pôsobiť
 • Pripravte si mydlovú vodu a čistú utierkou (prípadne hubku), pomocou ktorých začnete fľak od červeného vína umývať – vďaka roztokom by mala škvrna postupne miznúť.
 • Nakoniec už len stačí fľak vyprať v práčke, prípadne oprať ručne za pomoci pracieho prášku a nechať vysušiť.

ako vyčistiť fľak od vína

Ako vyčistiť fľaky od krvi

Fľaky od krvi by ste mali odstraňovať hneď po ich vzniknutí nakoľko zaschnutá krv sa čistí len veľmi ťažko.

Vo väčšine prípadov vám postačí na čistenie len studená voda v kombinácií mydla alebo prášku.

Pokiaľ by vám krv na oblečení zaschla, budete musieť siahnuť po silnejších čistiacich prostriedkoch ako sú napríklad ocot, kyselina citrónová či dokonca peroxid vodíka.

Pár tipov na čistenie fľakov

 • Pri akomkoľvek type fľaku je v prvom rade dôležité to, ako rýchlo ho začnete čistiť. Vo väčšine prípadov platí pravidlo – čím dlhšie čakáte s čistením, tým horšie vám to pôjde. Preto nikdy s čistením škvŕn neotáľajte a pustite sa do nich hneď.
 • Väčšina škvŕn sa dá odstrániť klasickým praním v práčke, avšak ak ide o silnejšie druhy fľakov, tak vo všeobecnosti vám môžu pomôcť čistiace prostriedky ako sú ocot, kyselina citrónová, sóda bikarbóna, soľ či dokonca coca-cola.
 • Pri škvrnách, ktoré majú skôr tekutý charakter (ako je napríklad škvrna od vína, atramentu či fľak od krvi) je dôležité, aby ste vždy najprv odsali všetku prebytočnú tekutinu na fľaku a až potom sa pustili do jeho čistenia (nakoľko akákoľvek tekutina by sa mohla počas čistenia len viac rozptýliť a tým pádom fľak zväčšiť).

Samozrejme vyššie spomínané typy fľakov a metódy, pomocou ktorých sa dajú odstrániť nie sú ultimátnym návodom, podľa ktorého by ste mali riadiť.

Existujú rôzne druhy nečistôt a aj rôzne druhy čistenia, s ktorými môžete mať aj vy skúsenosti.

Pokiaľ vám tento článok pomohol, prípadne máte svoje osobné skúsenosti, tipy a triky, pomocou ktorých periete fľaky, napíšte nám ich v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button