Ako vyčistiťZáhrada

Ako vyčistiť dlažbu?

Jednoduché spôsoby, ako vyčistiť dlažbu

Potrebujete vyčistiť dlažbu ale nie ste si istý ako na to? Dlažba doma sa dá vyčistiť viacerými čistiacimi prostriedkami ako sú napríklad ocot či sóda bikarbóna. Na čistenie vonkajšej dlažby ako je napríklad zámková dlažba či podlaha na terase bude potrebné použiť iné čistiace prostriedky. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme pár klasických domácich čistiacich prostriedkov, s ktorými si môžete vyčistiť podlahu pomerne rýchlo a jednoducho, ako aj pár tipov na čistenie rôznych typov dlažieb.

Ako vyčistiť dlažbu

Čím vyčistiť dlažbu?

Čistenie dlažby je odlišné v závislosti od typu podlahy (či už ide o kuchynskú dlažbu, mramorovú alebo zámkovú podlahu) ako aj od povahy znečistenia (mastnoty, oleje či cement). Na čistenie podlahy sa preto môžu odporúčať odlišné metódy a postupy.

Čistenie dlažby octom

Pokiaľ potrebujete vyčistiť dlažbu v kuchyni od zvyškov, mastnoty prípadne usadenín, môžete vyskúšať ocot spolu s horúcou vodou. Zmiešajte si pol pohára octu a vedro vody, pomocou ktorých pretriete dôkladne celú podlahu.

Následne použite saponát, prípadne len čistú horúcu vodu na to, aby ste sa zbavili zvyškov octu a nepríjemného zápachu po octe.

Výsledkom by mala byť čistá podlaha, zbavená mastnoty a usadenín (ocot sa však neodporúča pri čistení mramorovej podlahy).

Čistenie dlažby amoniakom

V prípade čistenia podlahy v kúpeľni (hlavne ak sa vám v nej usadila pleseň) môže pomôcť na podlahu amoniak. V prvom rade nechajte kúpeľňu dobre vyvetrať. Na čistenie podlahy pomocou amoniaku si určite nezabudnite obliecť gumové rukavice.

Zmiešajte si amoniak spolu s vodou do malej nádobky (použite rovnaké množstvo vody a amoniaku) a následne aplikujte roztok na miesta s plesňou alebo s inou špinou.

Miesto potom dôkladne vydrhnite pomocou kartáča a nakoniec opláchnite čistou vodou.

Čistenie dlažby sódou bikarbónou

ako vyčistiť dlažbuSóda bikarbóna vám môže pomôcť pri čistení medzier na podlahe, prípadne dokáže odstrániť nepríjemné zápachy, ktoré môže podlaha spôsobovať.

Na čistenie podlahy budete potrebovať pastu, ktorá sa skladá zo sódy bikarbóny a čistej vody. Pastu aplikujte pomocou malej kefy alebo zubnej kefky do medzier na podlahe a nechajte ju aspoň 30 minút pôsobiť. Následne vyčistite medzery čistou vodou tak, aby v nich nezostali žiadne zvyšky pasty.

Vyčistenie dlažby na terase

Podlaha na terase sa pomerne často dokáže zašpiniť, či už vďaka prírodným faktorom ako sú dažde, peľ a prach, prípadne ľuďmi počas grilovačky, kedy sa môžu na dlažbu dostať rôzne oleje, mastnoty či fľaky.

Na čistenie dlažby na terase sa odporúča najprv podlahu dobre vystriekať vysokotlakovým čističom (vapka) tak, aby ste odstránili tie najhrubšie nečistoty. Podlahu nechajte vyschnúť a môžete sa pustiť do intenzívnejšieho čistenia.

Na čistenie od mastnôt vám môže pomôcť niektorá z vyššie uvedených metód, prípadne si môžete zakúpiť čistič na terasové dosky. V takom prípade sa stačí riadiť podľa návodu na produkte.

V prípade podlahy, na ktorú sa vyliali chemikálie ako sú acetón či riedidlo je vhodné, aby ste dosky najprv dôkladne vybrúsili papierom a až potom sa pustili do čistenia. Nakoniec nezabudnite celú terasovú podlahu ešte raz dôkladne vystriekať.

Vyčistenie zámkovej dlažby

Zámková dlažba je počas svojej existencie vystavená rôznym prírodným a poveternostným podmienkam v podobe dažďov, prachu, trávy, buriny a pod.

V prípade čistenia zámkovej dlažby je dôležité, aby ste najprv ručne odstránili všetky rastliny, ktoré z nej vyrastajú a dôkladne celú plochu dlažby pozametali.

Následne si môžete pripraviť roztok zložený z teplej vody a tekutého bielidla, ktorý aplikujete ne celú plochu zámkovej dlažby. Roztok dobre rozptýľte pomocou kefy tak, aby sa dostal aj do škár v zámkovej dlažbe. Nechajte roztok chvíľu pôsobiť.

Nakoniec stačí celú dlažbu prepláchnuť čistou vodou, skontrolovať výsledok, prípadne doplniť do medzier v dlažbe piesok.

vyčistenie dlažby

Ako vyčistiť dlažbu od lepidla?

Čistenie dlažby od lepidla môže byť o niečo zložitejšou úlohou. Lepidlo sa nie vždy dá ľahko vyčistiť. Často záleží na tom, o aký druh lepidla ide a na akom povrchu sa lepidlo usadilo. Najprostejší spôsob čistenie je zoškrabanie lepidla pomocou žiletky. Je to pomerne náročný proces ale vo väčšine prípadov funguje.

Pokiaľ by žiletka nezabrala, môžete vyskúšať kombináciu CIF-u, drôtenky, nožíka a hubky. Jednoducho nastriekajte CIF na lepidlo, nechajte ho chvíľu pôsobiť a následne začnite lepidlo pomocou nožíka a drôtenky zoškrabovať.

Ak sa vám to podarí, použite nakoniec hubku na dočistenie plochy. V prípade, že máte zašpinenú väčšiu plochu, môžete zvážiť kúpu univerzálneho priemyslového čističa, prípadne čističa na podlahu, ktorý sa používa na čistenie podlahy po obložení od malty.

Ako vyčistiť dlažbu od cementu?

Pri čistenie dlažby od cementu je dôležité dávať pozor na to, o aký druh dlažby ide nakoľko niektoré dlažby (ako napr. betónová) zvládajú čistenie ľahšie ako napríklad zámková dlažba.

V mnohých prípadoch môže pomôcť klasický odstraňovač na zvyšky cementu, ktorý sa dá bežne zakúpiť v drogérií alebo v predajniach s farbami.

Odstraňovač jednoducho zmiešajte podľa návodu s vodou, následne ho aplikujte na podlahu, chvíľu ho nechajte pôsobiť, miesto ešte raz dobre vydrhnite a nakoniec dôkladne opláchnite čistou vodou.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. Super návod, snažíme sa mať peknú a vyčistenú vonkajšiu dlažbu čo najčastejšie. Najmä návšteva a rodinný priatelia to vždy ocenia a páči sa im to. Kedysi sme na dlažbu používali Savo – ale existujú menej škodlivé a viac ekologické čistiace prostriedky na dlažbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button