Ako vyčistiť

Ako vyčistiť zlato?

Udržujte svoje zlaté šperky v top stave s našimi jednoduchými tipmi na čistenie!

Máte doma zájdený zlatý prsteň, náhrdelník či iné zlaté šperky, ktoré by ste si chceli rýchlo a efektívne vyčistiť u vás doma? Čistenie zlata vo väčšine prípadov nie je žiadna komplikovaná záležitosť, jediné čo budete potrebovať sú bežné čistiace prostriedky, ktoré sa nachádzajú priamo u vás doma. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili pár užitočných tipov a metód na čistenie zlatých šperkov, prsteňov, náhrdelníkov a vo všeobecnosti zlata ako takého. Ako teda môžete vyčistiť zlato od nečistoty, mastnoty a inej špiny?

Ako vyčistiť zlato

Čím vyčistiť zlato

Na čistenie zlata môžete použiť množstvo rozličných prostriedkov, ktoré sa nachádzajú bežne v akejkoľvek domácnosti. Na čistenie môžete použiť prostriedky ako sú napríklad:

  • Mydlo
  • Ocot
  • Soľ
  • Saponát
  • Kyselina citrónová
  • Prášok do pečiva

ako na čistenie zlatých šperkov

Ako vyčistiť zlato doma

Na čistenie zlata priamo u vás v domácnosti nepotrebujete žiadne špeciálne čistiace prostriedky. Zlato si môžete vyčistiť praktický tým, čo sa v domácnosti bežne nachádza ako sú napríklad soľ, mydlo či saponát.

Vo väčšine prípadov môžu domáce čistiace prostriedky bez problémov zabrať, v niektorých extrémnych prípadov však budete na čistenie zlata musieť vyhľadať odborníka.

Leštenie zlata

Skôr ako by ste sa rozhodli vyčistiť zlato, resp. zlatý prsteň, zlatú retiazku či náušnice, môžete skúsiť ten najjednoduchší spôsob a tým je leštenie.

Leštenie zlata vám nezaberie veľa času a jediné čo budete na to potrebovať, je jemná handrička na leštenie, ktorú môžete nájsť prakticky v každom klenotníctve.

Zlato dôkladne prechádzajte pomocou handričky, až kým nedosiahnete požadovaný lesk. V prípade potreby môžete taktiež handričku napustiť špeciálnym roztokom na leštenie zlata pre lepší efekt.

Čistenie zlata mydlom

Pokiaľ potrebujete vyčistiť napríklad zlatú retiazku či prsteň, môžete vyskúšať obyčajné mydlo, ktoré máte u vás doma. Mydlo dokáže v prípade zlata odstrániť z povrchu akúkoľvek mastnotu či prach.

Na čistenie môžete použiť handričku navlhčenú v mydlovej vode, s ktorou budete čistiť zlato, prípadne si pripravte malú nádobku, do ktorej nalejete mydlový roztok, zlatý šperk do nádobky ponorte, nechajte pôsobiť a následne pomocou handričky alebo hubky zbavte zlato zvyškovej nečistoty.

Na záver šperk zo zlata ešte dobre prepláchnite a vytrite dosucha.

čistenie zlata

Čistenie zlata octom

V prípade väčšej nečistoty (ako je napr. mastný povrch na zlate) si môžete pripraviť octový roztok.

Zmiešajte si vodu spolu s octom (poprípade pridajte taktiež trochu saponátu) v malej nádobke, zlato ponorte do nádobky a nechajte ocot pôsobiť na zlato počas noci. Ocot by mal prakticky rozožrať akúkoľvek nečistoty a mastnotu.

Nakoniec zlato z nádobky vyberte, dôkladne umyte pod prúdom čistej vody a dosucha vytrite.

Čistenie zlata soľou

Na čistenie zlata môžete prekvapivo použiť aj soľ (v kombinácií aj s inými čističmi ako je napríklad sóda či ocot).

Do plechové hrnčeka alebo malého hrnca nalejte vodu a pridajte pár lyžičiek soli. Následne hrnček zohrejte tak, aby sa voda dostala do bodu varu a ponorte do nej zlatý šperk.

Zlato nechajte „povariť“ približne 20 – 30 minút, potom ho vyberte, opláchnite pod vodou, vysušte a na záver vyleštite.

Čistenie zlata kyselinou citrónovou

Pokiaľ vlastníte starší zlatý šperk, na ktorom sú už vidieť rôzne šedé a zelené škvrny, môžete vyskúšať čistenie zlata pomocou kyseliny citrónovej.

Tak ako pri predošlých postupoch čistenia budete potrebovať malú nádobku, do ktorej nalejete kyselinu citrónovú (prípadne si do nej môžete taktiež odšťaviť obyčajný citrón zmiešaný s vodou).

Do nádobky následne ponorte zlato a nechajte kyselinu pôsobiť aspoň pol hodinu. Nakoniec zlatý šperk vyberte, prepláchnite pod prúdom čistej vody, vytrite dosucha a v prípade potreby dôkladne vyleštite.

vyčistenie zlata

Čistenie zlata práškom do pečiva

Vedeli ste, že aj prášok do pečiva dokáže efektívne vyčistiť zlato? Na čistenie budete potrebovať len vodu, handričku a prášok do pečiva.

Handričku dobre navlhčite, naneste na ňu prášok a začnite s čistením špinavých mieste na zlate.

Upozornenie: pri tejto metóde si dajte pozor na to, aby ste zlatý šperk kvôli prášku nepoškodili, prášok do pečiva dokáže potenciálne zlato poškrabať. Nakoniec zlato dobre prepláchnite čistou vodou a vytrite dosucha.

Čistenie zlata saponátom

Pokiaľ zlyhali všetky vaše domáce prostriedky, budete musieť siahnuť po saponáte. Do malej nádobky nalejte saponát (prípadne pridajte trochu vody) a tak ako aj pri predošlých návodoch zlatý šperk do nádoby ponorte a nechajte saponát pôsobiť.

Čistiaci prostriedok by mal efektívne odstrániť všetku mastnotu a špinu na zlate.

Druhým variantom je skombinovať v hrnci malé množstvo saponátu spolu s vodou, soľou a octom. Hrniec s roztokom „povaríte“ na sporáku, vložíte do hrnca zlato a necháte roztok na zlato pôsobiť.

Ako vyčistiť zlato s drahokamom

Pri čistení zlata, do ktorého je taktiež zasadený drahokam ako je napr. diamant či smaragd sa neodporúčajú žiadne bežne dostupné čistiace prostriedky.

Čistenie takýchto šperkov je veľmi citlivá záležitosť a bude najlepšie, ak vezmete zlato so šperkom do klenotníctva či k odborníkovi na čistenie zlata.

V opačnom prípade riskujete možnosť poškodenia, resp. poškriabania či znehodnotenia zlatého šperku.

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov ako na čistenie zlata

  • Pokiaľ sa chcete vyhnúť čisteniu zlata, je dôležité, aby ste sa o vaše šperky dobre starali. Jednou z prevencií je správne uskladnenie: zlaté šperky sa odporúča uchovávať na čistom, suchom mieste bez priameho slnka (postačí malá škatuľka či šperkovnica).
  • Pokiaľ sa chcete vyhnúť „sčerneniu“ zlata, nevystavujte svoje šperky kozmetickým prípravkom ako sú rôzne laky na vlasy, olejčeky, krémy, minerálnym vodám či hygienickým tekutým prostriedkom v kúpeľni.
  • Nikdy sa nekúpte spolu s vašimi zlatými šperkmi nakoľko nielenže riskujete poškodenie zlata ale taktiež sa na zlaté šperky môžu usádzať rôzne zvyšky mydla, šampónu a pod. Vždy si dajte všetko zlato a šperky dolu pred tým, ako sa pôjdete kúpať/sprchovať.
  • Nenoste svoje zlaté šperky 24 – hodín denne. Tak ako vy aj zlato si potrebujete „odpočinúť od nosenia“. Počas nosenia sa môže na zlato dostať kopa špiny a nečistôt. Šperky noste len pár hodín denne, prípadne na výnimočné udalosti a pred spánkom si ich vždy skladajte dolu a odkladajte na vhodné miesto na uskladnenie.

Existuje mýtus o čistení zlata pomocou zubnej pasty – akokoľvek sa môže zdať táto metóda lákavá, radšej sa jej vyhnite. Zubná pasta vám môže nechať na zlate nepríjemný povlak a usadeniny.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button