Ako vyčistiť

Ako vyčistiť kefu na vlasy?

Čistá kefa na vlasy = krásne vlasy - naučte sa, ako ju vyčistiť

Každý človek na svete, ktorý má dlhé vlasy, aspoň z času na čas sa o seba stará a disponuje kefou na vlasy, pozná otravný problém so špinavou kefou plnou vlasov, zvyškami šampónu či prachu. Čistenie kefy si vyžaduje, rovnako ako čokoľvek iné v domácnosti, určitú pozornosť a starostlivosť. Jednak vám čistenie zaručí dlhšiu životnosť kefy a jednak ide predsa o základnú hygienickú starostlivosť. Preto si v nasledujúcich riadkoch prejdeme pár zaručených spôsob a metód, ktorými môžete dokonale vyčistiť kefu na vlasy.

Ako vyčistiť kefu na vlasy

Postup ako vyčistiť kefu na vlasy

Kefa na vlasy sa dá vyčistiť viacerými prostriedkami a postupmi. Je však dôležité si určiť, o aký druh kefy ide, nakoľko každý druh môže vyžadovať odlišnú starostlivosť.

Niektoré klasické kefy sú veľmi jednoduché na údržbu, iné, tie z drahších materiálov ako sú napríklad prírodné štetiny či jemná drevená rukoväť, si vyžadujú jemnejšie čistiace prostriedky.

Okrem toho taktiež záleží na type kefy nakoľko niektoré sa dajú vyčistiť pomerne ľahko, doslova rukami, iné je nutné čistiť hrebeňom, kefkou a pod.

Pozrieme sa preto na to, aké prostriedky môžete použiť, keď chcete dobre vyčistiť kefu na vlasy, ako aj na spôsob čistenia.

čistenie kefy na vlasy

Ako vyčisť kefu na vlasy šampónom

Čistenie kefy pomocou šampónu je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako môžete vyčistiť kefu na vlasy. Na začiatku odstráňte pomocou hrebeňa (alebo iným spôsobom) všetky vlasy na kefe (bude sa vám potom ľahšie čistiť).

Následne aplikujte trochu šampónu na kefu tak, aby bol rozložený po celej ploche (môžete si pomôcť handričkami, hubkou či tyčinkami na rozotieranie).

Šampón nechajte aspoň polhodinu pôsobiť a nakoniec ho len dobre z kefy opláchnite pod prúdom vody. Kefa by mala byť po tejto metóde dokonale čistá.

Ako vyčisť kefu na vlasy octom

Vyčistiť kefu na vlasy pomocou octu je jedným z najúčinnejších spôsob čistenia a funguje obzvlášť skvelo pri mastných, zašpinených kefách.

Vytvorte si najprv účinný roztok v miske (dostatočne veľkej na to, aby ste do nej zmestili celú kefu) z jablčného octu spolu s vodou (v prípade potreby môžete ešte do neho zakomponovať pár kvapiek jari a sódu bikarbónu).

Roztok dobre premiešajte a ponorte do neho celú kefu cca na 30 – 40 minút. Ocot by mal rozožrať všetky nečistoty, prípadne uvoľniť čiastočky prachu a špiny, ktoré na záver jednoducho opláchnete pod silným prúdom vody.

Čistenie kefy sódou bikarbónou

V prvom rade zbavte kefu všetkých vlasov (pomocou hrebeňa), ktoré sa na nej nachádzajú, ide pravdepodobne o tú najpracnejšiu časť tejto metódy.

Následne si do misky pripravte roztok zo sódy bikarbóny (niekoľko lyžičiek) a vody. Nádoba by mala byť dostatočne veľká na to, aby ste do nej zmestili celú kefu.

Po odstránení vlasov ponorte celú kefu do nádoby a nechajte sódu pôsobiť približne 30 – 40 minút.

Sóda by mala odstrániť, prípadne uvoľniť väčšinu nečistôt, ktoré sa na kefe môžu nachádzať. Nakoniec kefu vyberte a dôkladne ju umyte pod prúdom studenej vody tak, aby na nej nezostali žiadne zvyšky sódy. Kefu nechajte dôkladne uschnúť a môžete ju začať znovu používať.

Ako vyčistiť plastovú kefu na vlasy

Plastové kefy na vlasy si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť či použitie špeciálnych prostriedkov. Na čistenie použite akýkoľvek z vyššie uvedených spôsobov čistenia.

Nezabudnite však na záver plastovú kefu dôkladne opláchnuť, aby sa v nej neusadili žiadne čiastočky čistiaceho prostriedku a nakoniec ju po vyčistení nechajte dobre uschnúť.

čistenie plastovej kefy na vlasy

Ako vyčistiť kefu na vlasy s prírodnými štetinami

Kefu na vlasy s prírodnými štetinami sa odporúča vždy čistiť len čistiacimi prostriedkami s nízky alebo neutrálny pH. V takomto prípade bude najlepšie, ak použijete jemný šampón, ktorý nanesiete na kefu a ktorý následne veľmi dobre opláchnete.

Prírodne štetiny sú totiž citlivé na agresívne čistiace prostriedky (ako je napr. ocot). Určite neumývajte takúto kefu mydlom, jarou či iným saponátom.

Nakoniec nechajte kefu dobre vyschnúť v izbe pri normálnej teplote.

Ako vyčistiť drevenú kefu

Drevenú kefu sú tak trochu štýlovým doplnkom do kúpeľne, avšak ich nevýhoda je citlivosť dreva na čistiace prostriedky.

Pri čistení drevenej kefy si dajte pozor na to, aby ste nepoužívali príliš agresívne čistiace prostriedky (ako sú napr. ocot, jar či mydlo) a používali skôr jemnejšie pH čističe. V opačnom prípade si môžete drevenú kefu veľmi rýchlo poničiť.

Ako vyčistiť oválnu kefu

Oválne kefy na vlasy často disponujú mäkkou časťou, ku ktorej sú štetiny pripevnené a ktorá nanešťastie zachytáva všetku špinu, mastnoty a vlhkosť. V takom prípade hrozí riziko tvorby baktérií a zápachu.

Na čistenie sa odporúča buď ocot alebo sóda bikarbóna (prípadne ich kombinácia). Dôležitá je však pravidelná údržba kefy a dokonalé vyschnutie mäkkej časti na kefe.

drevená kefa na vlasy a jej čistenie

Pár tipov ako na čistenie kefy

  • Nikdy nesušte kefy po vyčistení na radiátore – radšej ich položte na uterák a nechajte ich prirodzene vysušiť pri izbovej teplote
  • V prípade intenzívnejšieho čistenia kefy na vlasy môžete použiť nejakú starú zubnú kefu – s ňou môžete po aplikácií čistiaceho prostriedku ľahšie vydrhnúť špinavé miesta na kefe
  • Pred každým čistením kefy je dôležité, aby ste v prvom rade odstránili všetky vlasy, ktoré sa na nej usadili. Na to môžete použiť buď klasické pevnejšie hrebene, prípadne kovové hrebienky, ktoré sú určené presne na takéto situácie.
  • Po umytí kefy nezabudnite vždy dôkladne vypláchnuť kefu pod prúdom studenej alebo vlažnej vody – nechcete predsa, aby vám na nej ostali zvyšky čističa.

Poradil vám tento článok a tipy v ňom? Máte nejaké iné osvedčené rady a návody ako vyčistiť kefu? Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button