Ako vyčistiť

Ako prať tenisky?

Naučte sa, ako správne prať tenisky a udržiavať ich v dokonalej čistote s naším návodom!

Pranie tenisiek je v dnešnej dobe tak trochu utíchajúcim trendom. Hoci sa to môže zdať prekvapivé, väčšina ľudí radšej tenisky „vynosí“, vyhodí a kúpi nové namiesto toho, aby sa o svoje tenisky správne starali a prali. Pokiaľ však patríte medzi ľudí, ktorí sa o svoje tenisky starajú a chcú ich mať aj krásne čisté, máme pre vás návod spolu s pár tipmi, ktoré vám pomôžu pri praní tenisiek. Ako teda presne by ste mali prať tenisky?

Ako prať tenisky

Ručné pranie tenisiek

Pokiaľ nie ste veľkou zástankyňou prania tenisiek v práčke, môžete sa pustiť do klasického ručného prania tenisiek. Na čistenie budete potrebovať len vedro s teplou vodou, prací prášok, kefku, handričku a hubku.

Do vedra s vodou zmiešajte trochu pracieho prášku a začnite s čistením podrážky. Namočte si kefku do vody a krúživými pohybmi začnite čistiť gumu na podrážke, až kým neodstránite všetky nečistoty.

Nezabudnite ani na spodnú časť topánky, odstráňte všetky kamienky a vyčistite aj spodok. Následne sa pustite do textilnej/látkovej časti tenisiek.

Pomocou handričky aplikujte vodu na látkovú časť a dobre celé tenisky pretrite.

Následne si namočte hubku do vody a začnite s čistením nečistoty na látke. Po odstránení všetkých nečistôt tenisky ešte dobre vyplákajte vo vode a odložte na miesto na sušenie (odporúča sa suché teplé miesto s dobrým vetraním a bez priameho slnka).

pranie tenisiek

Ako prať tenisky v práčke

Pranie tenisiek (tak ako pranie akéhokoľvek iného oblečenia či textilu) si vyžaduje určitú dávku starostlivosti a trpezlivosti.

Nesprávne pranie tenisiek zvyšuje riziko ich poškodenia, ako aj znižuje životnosť.

Hoci je v súčasnej dobe trendom vymieňať jedny tenisky za druhé behom jedného roka, určite by vás mohlo potešiť mať čisté a kvalitné tenisky o niečo dlhšie a ušetriť tak pár eur.

Čistenie tenisiek si vyžaduje ako správnu prípravu pred praním, tak aj korektné pranie a sušenie tenisiek.

Ako teda správne prať tenisky v práčke?

Príprava tenisiek na pranie

Skôr ako sa pustíte do prania sa uistite, že vaše tenisky príliš nezapáchajú. V takom prípade sa neodporúča tenisky hneď oprať ale najskôr ich deň pred praním odložiť a nasypať do vnútra tenisiek sódu bikarbónu, ktorá zápach dokonale pohltí.

Na druhý deň sa môžete pustiť do prípravy. Pred praním je dôležité, aby ste z tenisiek vybrali vložky a šnúrky.

Následne sa odporúča tenisky aspoň prejsť teplou vodou v kombinácií s pracím práškom a hubkou, pomocou ktorej odstránite najhrubšiu špinu (a hlavne usadené kamienky v podrážkach tenisiek) skôr, ako vložíte do práčky tenisky.

Pranie tenisiek

Pri teniskách sa odporúča používať v práčke špeciálne sieťky, pomocou ktorých zabránite poškodeniu tenisiek počas prania.

V prípade potreby môžete taktiež použiť špeciálne vrecko, ktoré sa používa na jemné prádlo vďaka čomu zredukujete možnosť poškodenia tenisiek. Na pranie tenisiek je najlepšie používať gél na pranie, prípadne kapsule.

Vyvarujte sa obyčajnému prášku nakoľko prací prášok sa pri nízkych teplotách prania veľmi ľahko usádza na teniskách.

Nastavte si teplotu na pranie do 30 stupňov Celzia (nie viac). Nakoniec už len zapnite pranie v rýchlom režime na športové oblečenie.

Sušenie tenisiek

Správne vysušenie tenisiek vám predlží ich životnosť, zachová tvar a hlavne sa vrátia do svojej predošlej krásy. Po vypratí tenisky vyberte z práčky a pomocou jemnej a čistej handričky ich poutierajte tak, aby ste vysali prebytočnú vlhkosť.

Následne ich vystužte papierom zvnútra tak, aby si tenisky zachovali počas sušenia svoj tvar (nikdy nevystužujte tenisky novinovým papierom, alebo papierom, ktorý obsahuje atrament – v takom prípade hrozí riziko, že by sa potlač/atrament mohli preniesť na tenisky).

Tenisky odložte na suché miesto s izbovou teplotou (nevystavujte však tenisky priamemu slnečnému svetlu ani ich neodkladajte na radiátor – vplyv slnka a vysokej teploty by ich mohli zlikvidovať).

Tenisky sa odporúča sušiť v izbe pri otvorenom okne pri teplote max 30 – 40 stupňov Celzia. Pokiaľ ste pranie tenisiek uskutočnili správne, mali by vám poslúžiť ešte dlhú dobu.

vypranie tenisiek v práčke

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov ako na pranie tenisiek

  • Pred čistením a praním tenisiek je  vhodné, aby ste si vždy prečítali štítok s odporúčaním od výrobcu, kde môžete nájsť aj rôzne nápovedy, ako by ste mali prať tenisky.
  • Pranie tenisiek sa netýka semišových tenisiek. Semiš sa za žiadnych okolností nesmie prať – pranie by takéto tenisky úplne zlikvidovalo a museli by ste ich vhodiť.
  • Nie každé tenisky sú vhodné na pranie v práčke. Tenisky vyrobené z kože či semišu by sa nemali prať v práčke vôbec, preto vždy zhodnoťte, či materiál, z ktorých sú tenisky vyrobené, môže byť vložený do práčky.
  • Pred praním látkových tenisiek vždy skontrolujte, či nie sú samotné tenisky poškodené, resp. či by ich pranie v práčke nemohlo nadobro zničiť.

Pranie tenisiek samo o sebe nie je príliš zložitá záležitosť ak si dávate pozor na to, ako ich idete prať. Samotná príprava a sušenie po vypratí vám rovnako nezaberie príliš veľa času. Preto si radšej dajte tú námahu a venujte trochu času aj svojím teniskám, ktoré sa vám za to poďakujú dlhšou životnosťou a pekným vzhľadom.

Máte nejaké svoje vlastné finty, pomocou ktorých periete tenisky?

Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. Tenisky v práčke osobne radšej neperiem a vyčistím si ich ručne, pretože sa bojím že by sa mi zničili alebo rýchlejšie opotrebovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button