Ako vyčistiťNávody

Ako si správne umývať ruky?

Návod na správne umývanie rúk

Umývanie rúk je jedným z návykov, ktoré by sa mal každý človek naučiť už v rannom detstve. Nie len že ide o jednoduchú hygienickú zásadu, ktorú by mal každý ovládať, ale ide taktiež o jeden z dôležitých a predsa jednoduchých spôsobov, ako sa vyhnúť rôznym potenciálnym ochoreniam v podobe vírusov, baktérií a pod. Preto sme si pre vás pripravili jednoduchý článok, v ktorom sa dozviete ako by ste si mali správne umývať ruky spolu s pár tipmi na ich dezinfekciu.

Ako si správne umývať ruky

Ako si umyť ruky

  1. Na umývanie rúk vám postačí bežné domáce tekuté mydlo, prípade čistiaca emulzia, ktorá má neutrálne pH a nedráždi pokožku (a samozrejme čistá tečúca voda). Umývaniu rúk by ste mali venovať minimálne 1 minútu.
  2. Najprv si dôkladne namočte ruky pod teplou tečúcou vodou a naberte si dostatočne veľa tekutého mydla (alebo umývacej emulzie).
  3. Rozotrite si mydlo dlaňou o dlaň a následne jednou dlaňou rozotrite mydlo o chrbát druhej ruky a naopak (prechádzajte dlaňou jednej ruky chrbát druhej ruky a prstami prejdite od chrbta ruky až k vnútornej strane prstov).
  4. Spojte ruky do dlaní a rozotierajte mydlo spojením a trením rúk od prstov až po dlaň.
  5. Krúživými pohybmi rozotrite mydlo aj na palcoch pomocou dlane druhej ruky
  6. Nakoniec prstami rozotrite mydlo na dlani druhej ruky a naopak.
  7. Ruky si v tomto bude môžete dôkladne opláchnuť pod prúdom teplej tečúcej vody tak, aby na nich nezostali žiadne zvyšky mydla, nezabudnite si ich utrieť čistým uterákom (prípadne môžete použiť vreckovku/handričku na jedno použitie).
  8. Lakťom alebo uterákom zastavte vodu.

umývanie a dezinfikácia rúk

Kedy je vhodné si umývať ruky

Hoci neexistuje univerzálne pravidlo, ako často by ste si mali umývať ruky, rozhodne sa odporúča si umyť ruky:

  • Keď prídete domov z vonkajšieho prostredia (t.j. z práce, zo školy, zo záhrady či od kamaráta).
  • Po každom použití toalety.
  • Pred prípravou, cez prípravu a po príprave jedla.
  • Pred konzumáciou jedla.
  • Pred kontaktom s bábätkom.
  • Po zakašľaní či kýchnutí (aj keby ste si zakryli ústa vreckovkou).
  • V prípade ochorenia.
  • Po cestovaní v hromadnej doprave.
  • Po odchode z nemocnice, lekárne, klinike či jednoducho po návšteve lekára.
  • Po práci v dome, v byte, v záhradke či akejkoľvek činnosti mimo obydlia.
  • Pred, počas a po návšteve zábavných a stravovacích zariadení (reštaurácie, bary, kluby a pod.).
  • V prípade fajčiarov pred zapálením cigarety.
  • Pri podozrení, že došlo ku styku rúk s nečistým predmetom (vynášanie odpadkov, upratovanie či umývanie špinavých predmetov).
  • V prípade jasného a viditeľného znečistenia rúk.
  • Pred a po kontakte s akýmkoľvek zvieraťom.

Hoci ide o pomerne úzky a zovšeobecnený zoznam, kedy by ste si ruky mali umývať, rozhodne vám aspoň napovie, kedy je to určite potrebné.

Vo všeobecnosti by ste sa mali snažiť si umývať ruky tak, aby ste v prípade potenciálneho kontaktu s nečistým predmetom či potenciálne chorým človekom neriskovali nič vy a zároveň sa snažili umývať si ruky tak, aby ste neohrozovali nikoho okolo seba.

ako si umyť ruky

Ako si dezinfikovať ruky

  1. V prípade, že nemáte k dispozícii mydlo, popr. chcete zlikvidovať na rukách baktérie stopercentne, môžete si umyť ruky pomocou dezinfekčných prostriedkov, ktoré obsahujú alkohol.
  2. Naneste si na dlaň veľké množstvo dezinfekčného prostriedku a rozotrite si ho pomocou dlaní po celom povrchu vnútornej strany rúk
  3. Následne si preložte jednu ruku na druhú a pomocou dlane rozotrite dezinfekčný prostriedok po chrbte druhej ruky.
  4. Spojte si ruky s prstami do dlaní a rozotrite dezinfekciu aj po prstoch
  5. Pomocou krúživých pohyboch rozotrite dezinfekčný prostriedok aj po palcoch oboch rúk
  6. Po vyschnutí dezinfekčného prostriedku by mali byť vaše ruky čisté.

Prečo je umývanie rúk dôležité

Ruky, ako súčasť ľudského tela, sú miestom, pri ktorom dochádza najčastejšie ku kontaktu s vonkajšími predmetmi a teda aj so špinou, baktériami, vírusmi a pod.

Vďaka rôznorodým činnostiam, ktoré naše ruky vykonávajú sa môžete nevedomky dotknúť kontaminovaných predmetov ako sú kľučky na dverách, stoly, perá, mobily a pod. a tým pádom riskovať kontamináciu vlastného tela.

Ruky ako také sú jedným z najpravdepodobnejších miest, vďaka ktorým sa môže preniesť infekčná choroba z človeka na človeka. Preto by nikto nemal podceňovať umývanie rúk, ktoré je koniec koncov jedným z najjednoduchších a najrýchlejších riešení, ako sa potenciálnym problémom vyhnúť.

Prečítajte si aj články a návody ako správne vyčistiť: 

umývanie rúk

Pár tipov ako na umývanie rúk

  • Počas umývania rúk by sa nemalo zabúdať ani na miesta ako sú napríklad priestory pod nechtami, či kútiky medzi prstami.
  • Ruky by ste si rozhodne mali umývať bez toho, aby ste mali na sebe akékoľvek náramky, hodiny či prstene (nehovoriac o tom, že aj šperky by ste si mali z času na čas vydezinfikovať a umyť).
  • Deti môžu byť jedným z najčastejších rizikových skupín, u ktorých sa vďaka nepravidelnému umývaniu rúk môže prejaviť ochorenie. Preto je nutné, aby sa naučili si už od útleho detstva pravidelne umývať ruky a to nie len opláchnutím rúk pod tečúcou vodou ale taktiež s použitím mydla či dezinfekčného prostriedku.

Umývanie rúk je jednoduchý spôsob, ako sa môžete vyhnúť rôznym zdravotným rizikám. Ide o lacnú, praktickú a rýchlu činnosť, pomocou ktorej si v podstate zvyšujete kvalitu svojho zdravia.

Ako si umývate ruky vy? Dodržiavate základné hygienické pravidlá o čistých rukách? Podeľte sa s nami o váš názor a skúsenosti v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button