Ako vyčistiť

Ako vyčistiť striebro?

Jednoduché spôsoby, ako vyčistiť strieborné šperky a udržať ich v dokonalej čistote!

Vyčistiť striebro sa dá mnohými spôsobmi. Niektoré sú pomerne tradičné domáce metódy čistenia, ktoré zaberú minimálne množstvo času, iné sú o niečo menej tradičné až bizarné. Pýtate sa ako vyčistiť striebornú retiazku, náušnice, či iný druh striebra? V nasledujúcich riadkoch si teda prejdeme ako a čím môžete vyčistiť vaše striebro priamo u vás doma.

Ako vyčistiť striebro

Ako vyčistiť striebro doma?

Existuje niekoľko spoľahlivých a praktických metód, ktorými sa vám môže podariť vyčistiť striebro do pôvodného stavu. Ide o tradičné klasické metódy, ktoré sa používajú odnepamäti. Čím vyčistiť striebro?

Čistenie striebra soľou

Jeden z najtradičnejších spôsob, ako si môžete vyčistiť striebro u vás doma, je čistenie soľou spolu s alobalom. Postup je veľmi jednoduchý: pripravte si malú nádobku do ktorej nalejete vriacu vodu a pridáte 1 – 2 lyžičky obyčajnej kuchynskej soli.

Následne vložte do nádobky s vriacou vodou alobal a nakoniec ponorte do nádobky vaše zčernané strieborné šperky.

Striebro nechajte chvíľu ponorené, následne ho opatrne vyberte a vytrite jemnou suchou handričkou dosucha.

Táto metóda by mala zabrať pri väčšine zájdeného striebra, avšak vyhnite sa tomuto postupu v prípade, že v striebre máte zasadený drahý kameň, resp. drahokam.

Čistenie striebra pomocou citrónu

Citrón je ďalšou veľmi účinnou a klasickou metódou, ako sa dá vyčistiť striebro, resp. strieborné šperky.

Pripravte si malú nádobku, do ktorej najprv nalejete vriacu vodu, následne prilejete šťavu z citróna (stačí šťava z 1, max z 2 citrónov) a v prípade potreby pridajte ešte pár malých lyžičiek soli (pre lepší efekt).

Do pripraveného roztoku vložíte striebornú retiazku, náušnice či iný druh strieborných šperkov a nechajte roztok cca 10 – 50 minút na striebro pôsobiť.

Nakoniec stačí striebro vybrať a dosucha vyutierať jemnou a suchou handričkou alebo utierkou.

Sóda bikarbóna ako čistič striebra

Sóda bikarbóna môže byť taktiež veľmi účinným čistiacim prostriedkom na striebro. Postup je podobný ako pri predošlých metódach čistenia.

Do menšej nádoby nalejte horúcu vodu, do ktorej pridáte pár lyžičiek sódy. Následne vložte do nádobky s vodou strieborný šperk a nechajte roztok pôsobiť približne 10 minút.

ako na čistenie striebra

Nakoniec stačí už len striebro vytiahnuť, opláchnuť pod prúdom vody a vyutierať do sucha. Výsledkom by malo byť vyčistené striebro.

Prací prášok na čistenie striebra

Prášok na pranie je prekvapivo skvelým domácim čističom striebra.

Najprv si pripravte misku, alobal a prací prášok. Celé vnútro misky obložíte alobalom a následne vlejete do misky horúcu čistú vodu.

Potom už len stačí pridať pár lyžičiek prášku na pranie, trochu roztok premiešať a ponoriť vaše striebro, resp. strieborné šperky do roztoku.

Nechajte roztok pôsobiť na striebro pár minút, potom ho vyberte, opláchnite pod prúdom vody a dobre osušte.

Čistenie striebra octom

Čistenie octom je jedna z metód, ktorá sa dá aplikovať na široké spektrum predmetov, vrátane striebra. V niektorých prípadoch dokáže kompletne odstrániť znečistenie na striebre.

Na čistenie budete potrebovať malú misku s teplou vodou, do ktorej nalejete trochu octu (prípadne môžete vodu vynechať a kompletne ju zaplniť octom).

V prípade potreby sa taktiež odporúča pridať do misky s octom pár lyžičiek sódy alebo pár kvapiek jari.

Do roztoku ponorte striebro a nechajte ho na pár hodín (prípadne celú noc) pôsobiť. Nakoniec striebro z roztoku vyberte, dôkladne opláchnite, aby ste sa zbavili zvyškov octu a dobre striebro osušte.

Netradičné metódy čistenia striebra

V prípade, že klasické čistiace prostriedky na striebro nezabrali, môžete vyskúšať pár menej tradičných metód. Niektoré sú viac účinné, iné menej, prípadne nemusia zabrať vôbec.

V každom prípade stoja za vyskúšanie. Pýtate sa ako inak si ešte môžete vyčistiť striebornú retiazku, prsteň či iný druh striebra? Poďme teda na to.

čistenie striebra

Kečup ako čistič striebra

Napadlo by vás, že môžete vyčistiť striebro pomocou obyčajného kečupu? Jediné, čo budete musieť urobiť, je aplikovať kečup na striebro.

Môžete ho naniesť priamo z fľaše, pripadne potrieť utierku kečupom a pomocou nej jemne prechádzať striebro.

V oboch prípadoch nechajte kečup na striebro chvíľu pôsobiť a následne striebro dobre opláchnite a vyutierajte dosucha. Výsledkom by mohlo byť pekne vyčistený strieborný šperk.

Vyčistenie striebra colou

Hoci sa to nie veľmi často odporúča, coca-cola môže pomôcť pri čistení striebra. Jednoducho nalejte do malej nádoby čistú coca-colu, striebro vložte do nádobky a nechajte colu na striebro aspoň 15 minút pôsobiť. Následne striebro vyberte a veľmi dobre prepláchnite.

Vďaka kyseline fosforečnej a bublinkám, ktoré sa v coca-cole nachádzajú, sa vám môže podariť vyčistiť striebro aj takýmto netradičným spôsobom. Postup sa však neodporúča pri striebre, ktoré obsahuje drahé kamene.

Pivo na čistenie striebra

Keď už poznáte kečup alebo coca-colu ako potenciálne čističe striebra, prečo rovno nevyskúšať aj pivo (svetlé)? Hoci možno nezaberie tak účinne pri čistení striebra, ako klasické čističe, môže vám pomôcť aspoň trochu striebro zosvetliť.

Jednoducho do pohára nalejte trochu klasického svetlého piva, vložte striebro do nádoby, nechajte pivo pár minút na striebro pôsobiť, následne striebro z nádoby vytiahnite a opláchnite.

Neskúšajte však čistiť striebro pomocou piva, ak máte na striebre nejaké vzácne kamene, resp. drahokamy.

Zubná pasta a striebro

Zubná pasta ako čistiaci prostriedok je tak trochu kontroverzná téma, nakoľko sa podľa odborníkov neodporúča používať pri čistení striebra, avšak často sa môžete stretnúť aj s tvrdením, že striebro dokáže vyčistiť.

V každom prípade za pokus nič nedáte, len sa vyhnite pastám, ktoré majú bieliace alebo abrazívne vlastnosti. Naneste si trochu pasty na zubnú kefku, prípadne na hubku a jemne začnite striebro pretierať.

Keď budete s čistením spokojný, striebro dobre opláchnite tak, aby ste sa zbavili zvyškov pasty a nakoniec ho už len dobre vyutierajte a vyleštite.

Výsledkom by mohlo byť pekne vyčistené a žiarivé striebro.

Čistenie striebra popolom

Čistenie pomocou popolu je veľmi stará a známa metóda, ktorá môže pri striebre zabrať. Jednoducho aplikujte čistý klasický popol (z dreva, nie zvyšky odpadu, ktorý sa niekde spálil) na striebro.

Môžete striebro posypať popolom, vložiť do nádobky s popolom prípadne si naniesť popol na hubku a handričku a pomocou nej striebro čistiť.

Pretierajte striebro až kým nebude vyčistené, potom ho dobre prepláchnite a vyleštite.

Krieda ako čistič striebra

Krieda môže v niektorých prípadoch veľmi pekne vyčistiť striebro, resp. ho zbaviť černoty. Jednoducho si „nastrúhajte“ (rozdrvte) trochu kriedy tak, aby vám z nej vznikol jemný prášok, ktorý na striebro nanesiete.

Pomocou jemnej handričky striebro s kriedou pretierajte a čistite. Nakoniec stačí striebro „vyfúkať“ od kriedy, trochu prepláchnuť a osušiť.

V niektorých prípadoch budete môcť vidieť pozitívny efekt kriedy na striebro.

striebro a jeho čistenie

Ako sa vyhnúť čisteniu striebra?

Najlepší spôsob ako sa vyhnúť zčernaniu striebra (a jeho čisteniu) je samozrejme prevencia. Na základe toho sa odporúča v prípade strieborných šperkov:

  • Pretierať striebro ochrannými prostriedkami, prípadne ho aspoň potrieť kondicionérom.
  • Uchovávať striebro v suchom prostredí (na to vám postačí obyčajné plastové vrecúško, prípadne šperkovnica, do ktorej môžete pridať kriedu, ktorá pohltí vlhkosť) tak, aby vám nezačalo oxidovať.
  • Nenoste strieborné šperky počas kúpania či plávania a v prípade namočenia či navlhčenia striebro dôkladne vysušte.
  • Nevystavujte striebro zbytočne chemikáliám, ktoré by ho mohli poškodiť alebo znehodnotiť.
  • Pokiaľ máte zčernané a poškrabané striebro, neostáva vám nič iné ako vyhľadať odborníka v zlatníctve či klenotníctve, ktorý vám s čistením a opravou striebra pomôže.

Máte nejaké vlastné domáce osvedčené tipy a rady ako čistíte striebro? Pomohli vám tieto návody v tomto článku?

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button