Ako vyčistiť

Ako vyčistiť okuliare?

S našimi tipmi a trikmi získajú vaše okuliare nový lesk

Každý kto nosí okuliare pozná ten pocit, kedy si všimne šmuhu na skle okuliarov, drobné čiastočky prachu či kúsky špiny. Nie každý však vie ako vyčistiť okuliare správne bez toho, aby riskoval ich poškodenie. Čistenie okuliarov od potu či prachu by sa malo vykonávať pravidelne  a hlavne s pomocou vhodných čistiacich prostriedkov a utierok. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme spôsob, ako by ste mali vyčistiť okuliare správne.

Ako vyčistiť okuliare

Prečo čistiť okuliare

Čistenie okuliarov je pomerne jednoduchá a zároveň precízna záležitosť, ktorú by mal každý vlastník okuliarov vykonávať pravidelne a hlavne dôsledne.

V prípade, že sa o svoje okuliare dobre nestaráte, znižujete ich životnosť, nehovoriac o tom, že vaše oči musia bojovať s prachom, šmuhami či škrabancami na skle.

Preto je vhodné, aby ste sa o svoje okuliare starali svedomito – koniec koncov ide takpovediac o vaše „druhé oči“.

Príprava na čistenie okuliarov

Skôr, ako začnete čistiť svoje okuliare, sa uistite, že máte čisté ruky bez akejkoľvek špiny. Špinavé ruky by vám pri čistení okuliarov len skomplikovali (prípadne zhoršili) proces čistenia.

Na čistenie okuliarov budete potrebovať v podstate len jemný saponát (prípadne špeciálny chemický roztok na čistenie okuliarov) a veľmi jemnú handričku (handričku z mikrovlákna, prípadne handričku určenú špeciálne na čistenie okuliarov).

Rozhodne sa vyhnite akýmkoľvek krémom, vreckovkám, špinavým či zaprášeným handričkám a drsným utierkam. Pri používanú nesprávnych prostriedkov na čistenie okuliarov riskujete ich poškriabanie alebo celkové zničenie.

čistenie okuliarov

Umývanie a čistenie okuliarov

Okuliare v prvom rade dôkladne opláchnite pod prúdom jemne  tečúcej vody (dajte si však pozor na to, aby voda nebola príliš horúca, nakoľko by mohla okuliare poškodiť).

Vaše okuliare dôkladne prepláchnite z oboch strán tak, aby ste odstránili jemnú špinu, prach a pot. Následne si pripravte váš čistiaci prostriedok.

Na čistenie môžete použiť viacero prostriedkov ako je napríklad bežný saponát, ktorý používate na umývanie riadov, jemné mydlá či dokonca špeciálne chemické prípravky určené na okuliare v podobe spreja.

Existuje viacero čistiacich prostriedkov, ktoré vám viac-menej zabezpečia rovnaký výsledok. Pri aplikovaní čistiaceho prostriedku postupujte jemne, t.j. netlačte v prípade saponátu príliš na sklo, ani sa nesnažte prstami odstrániť šmuhy od potu či inej špiny, nakoľko tak len riskujete poškodenie okuliarov.

Snažte sa bruškami prstov rozotrieť prípravok jemnými krúživými pohybmi po celej ploche skla po oboch stranách. To isté môže platiť aj v prípade rámu, nakoľko rám ako taký, sa dokáže pomerne rýchlo zašpiniť od zapotených rúk, mejkapu či inej nečistoty.

Počas aplikovania čistiaceho prostriedku si dajte záležať na tom, aby ste nevynechali žiadne miesta, kde sa zvyčajne hromadí špina, maz či prach (môže ísť o okraje rámu, skla, spojníc medzi rámom a sklom a pod.).

Po aplikácií môžete (ale nemusíte) prostriedok nechať pôsobiť cca na 5 minút a následne okuliare veľmi dôkladne opláchnuť pod prúdom vlažnej vody.

Dajte si záležať na tom, aby neostali na okuliarov žiadne zvyšky čistiaceho prostriedku (to by mohlo výsledok len zhoršiť, prípadne by sa vám naň mohlo usadiť väčšie množstvo prachu a špiny).

Utieranie a vysušenie okuliarov

Po dôkladnom vyčistení okuliarov musíte ešte okuliare dobe utrieť a vysušiť. Kvôli zostávajúcim kvapkám, ktoré by mohli na okuliaroch zachytiť čiastočky prachu budete potrebovať mikrovláknovú utierku, pomocou ktorej jemne zotriete zvyšky vody.

Pri utieraní nevyvíjajte zbytočne veľký tlak na okuliare, resp. na sklo.

Skontrolujte výsledok a ak sa vám všetko podarilo, môžete nechať vaše okuliare vyschnúť. Pokiaľ vám na okuliaroch zostali nejaké šmuhy, budete musieť zopakovať umývanie a utrenie okuliarov nanovo.

Nepoužívajte zbytočne okuliare dokým nie sú kompletne suché.

vyčistenie okuliarov od potu

Čistenie okuliarov ultrazvukom

Čistenie pomocou ultrazvuku je jedna z možností, pomocou ktorej si môžete veľmi rýchlo a účinné vyčistiť okuliare. Čistenie okuliarov ultrazvukom je možné vo väčšine očných optík. Čaro tejto metódy spočíva v jej rýchlosti, jednoduchosti a efektivite.

Na čistenie ultrazvukom je nutná ultrazvuková nádoba (vanička) a špeciálny roztok.

Do vaničky sa jednoducho okuliare vložia, na ultrazvukovom zariadení sa nastaví časovač a teplota a čistenie môže začať. Ultrazvukové čistenie okuliarov je pomerne bežnou metódou a hoci si za ňu musíte zaplatiť, nejde o nič strašné a navyše to môže ušetriť váš čas. Z toho dôvodu je ultrazvuk jedna z metód čistenia okuliarov, ktorú môžete zvážiť.

Pár tipov ako sa starať o okuliare

  • Hoci to málokto robieva, odporúča sa aspoň raz za 3 – 4 mesiace navštíviť očnú optiku, v ktorej vám môžu spraviť kompletnú údržbu a profesionálne vyčistenie okuliarov.
  • Pri čistení okuliarov sa neodporúča používať vlhčené utierky, nakoľko môžete s nimi pomerne ľahko poškriabať povrch okuliarov.
  • Na čistenie okuliarov nepoužívajte príliš silné saponáty, ktoré by mohli poškodiť ako rám, tak aj samotné sklo. To isté platí pre akékoľvek agresívne čistiace prostriedky.
  • Za žiadnych okolností neutierajte okuliare vreckovkami, tričkom, toaletným papierom či kuchynskou handrou.
  • Vaše okuliare skladujte vo vystuženom puzdre, ktoré je na okuliare určené (okuliare vkladajte do puzdra tak, aby bol rám smerom na čalúnenú časť v puzdre). Odporúča sa okuliare najprv zavinúť do handričky z mikrovlákna a až potom ich vložiť do puzdra. Okuliare si spolu s puzdrom odkladajte na bezpečné miesto.
  • Nevystavujte vaše okuliare extrémne nízkym či vysokým teplotám, nakoľko by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.
  • Okuliare nenoste vo vrecku, v taške či inde mimo vašich očí a puzdra. Za žiadnych okolností nenoste okuliare na hlave – ide o zlozvyk s ktorým riskujete deformáciu rámu.

Okuliare sú pomerne citlivá vec, ktorá si vyžaduje určitú dávku pozornosti a starostlivosti. Avšak pokiaľ sa o svoje okuliare dobre staráte a dokážete ich pravidelne vyčistiť, určite vám vydržia dlho.

Ako často a akým spôsobom čistíte okuliare vy? Staráte sa o svoje „druhé oči“ dobre? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button