Ako vyčistiť

Ako vyčistiť špinavú stenu?

Zbavte sa škvŕn a nečistôt zo steny s našimi radami na čistenie!

Čistenie stien sa môže pošťastiť z času na čas kdekomu. Či už máte doma malé deti, ktoré vám pokreslili stenu, alebo sa vám stala nehoda pri varení a ostal vám mastný fľak na stene, či skrátka sa stena opotrebovala kvôli dotykom, netreba zúfať. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili hneď niekoľko metód, postupov a tipov, ktoré vám môžu pomôcť vyčistiť špinavú stenu. Ako teda na čistenie stien od fľakov a škvŕn?

Ako vyčistiť špinavú stenu

Čistenie steny vodou

Jedným z najjednoduchších riešení, ako sa môžete zbaviť špiny, prachu či väčších nečistôt na stenách je vedro s mydlovou vodou a jemná hubka.

Pri väčšine bielych stien by mydlová voda nemala nijako farbu poškodiť. Skôr ako sa pustíte do umývania odstráňte zo steny pomocou prachovky (prípadne pomocou vysávača či jemnej kefy) všetok viditeľný prach nakoľko voda by ho mohla len viac usadiť na stenu.

Následne si zmiešajte vo vedre trochu mydla s vodou, premiešajte a ponorte do neho čistú handričku. Pokiaľ máte strach z toho, ako stena na vodu zareaguje, pretrite pomocou navlhčenej handričky len malý kúsok steny na mieste, kde to nebude vidieť, nechajte miesto vyschnúť a skontrolujte výsledok. Pokiaľ sa zdá byť všetko v poriadku, môžete sa pustiť do umývania steny.

Pomocou jemných pohybov pretierajte nečistotu na stene, netlačte však na ňu príliš. Mydlová voda by vám mala pomôcť pri nečistotách od odtlačkov rúk a prstov, mastnote či inej podobnej nečistote.

čistenie špinavej steny

Umývanie stien sódou

Veľmi účinným spôsobom, ako môžete vyčistiť špinavú stenu, je kombinácia jedlej sódy a čistej vody.

Táto metóda je vhodná najmä pri stenách, ktoré sú pomaľované pastelkami, fixkami či perami. Vytvorte si v malej nádobe pomocou sódy a vody jemnú kašičku, ktorú nanesiete na čistú jemnú utierku (prípadne hubku) a pomocou nej pretriete škvrny na stene.

Pokiaľ sa vám podarilo škvrny na stene vyčistiť, nechajte ju preschnúť a na druhý deň pomocou jemnej kefy pretrite len veľmi jemne prebytočné biele usadeniny, ktoré mohli po roztoku vzniknúť. Výsledkom by mala byť pekná biela stena.

Krieda na steny

Krieda ako taká môže byť veľmi účinným čistiacim prostriedkom na biele steny, ktoré majú fľaky či škvrny. Jednoducho pretierajte pomocou bielej kriedy fľaky dovtedy, až kým nezmiznú. Výsledok vás môže veľmi milo prekvapiť.

Guma proti špinavým stenám

Guma je klasický spôsob, pomocou ktorého sa dá odstrániť veľmi veľa druhov škvŕn na stenách.

Hovoríme o obyčajnej kancelárskej gume na papier – takej akú máte na stole, či akú má dieťa vo svojom školskom peračníku.

Pokiaľ máte gumu poruke môžete sa pustiť do čistenia stien a to – gumovaním! Pomocou gumy začnite pretierať nečistotu a fľaky na stenách, postupujte však jemne a netlačte s gumou príliš na stenu. Priveľký tlak gumy by mohol spôsobiť na stene len ďalší fľak.

Chlieb a stena

Napadlo by vás niekedy, že chlieb sa dá použiť aj na čistenie steny? Obyčajný chlieb, ktorý nakupujete v obchode vám môže pomerne efektívne poslúžiť ako čistiaci prostriedok. Jednoducho si odkrojte krajec chleba, vyberte z neho vnútorne cesto a vyformujte si pevnú guľku. Pomocou tejto chlebovej guľky začnite pretierať fľaky na stene.

Chlieb v tomto prípade funguje tak trochu ako guma, avšak v prípade mastných škvŕn ich skôr absorbuje do seba. Pretierajte stenu jemne až kým fľak kompletne nevyčistíte (v určitých prípadoch sa vám môže chlieb trochu trúsiť, takže si nezabudnite pripraviť metličku a lopatku, prípadne vysávač).

ako na čistenie steny

Zubná kefka a pasta na čistenie fľakov na stene

Pokiaľ sa nebojíte zaexperimentovať, prípadne sa vám nedarí odstrániť škvrny na stenách žiadnou z vyššie uvedených metód, môžete vyskúšať vyčistiť špinavú stenu pomocou zubnej kefky (a pasty).

Zubná kefka vám môže pomôcť v prípade suchých škvŕn ako sú škvrny od blata. Jednoducho začnite veľmi jemnou kefkou odstraňovať nečistotu na stene až kým špinu neodstránite – príliš s ňou však netlačte, nechcete so špinou zotrieť aj farbu.

V niektorých prípadoch vám môže spolu so zubnou kefkou pomôcť aj zubná pasta. Pokiaľ ide o mastné škvrny, ktoré nechcú ísť dolu, naneste si na kefku trochu pasty a pomocou nej začnite čistiť škvrnu na stene. Následne stenu spolu s pastou pretrite jemnou a navlhčenou hubkou a skontrolujte výsledok. Pokiaľ sa výsledok nedostavil, postup opakujte.

Prečítajte si aj návody a postupy ako vyčistiť: 

Pár tipov ako na čistenie steny

Pokiaľ sa vám páčili metódy na čistenie špinavých stien, máme pre vás aj pár tipov, ktoré by vás mohli zaujímať:

  • V prípade extrémne špinavých a ohmataných stenách, kedy vám už čistenie nepomôže ale zároveň sa neoplatí stenu premaľovať, môžete vyskúšať kombináciu modrej skalice, vody a hladkej múky. Jednoducho si v nádobe zmiešajte tieto tri zložky tak, aby ste si vytvorili jemnú hmotu podobnej gume. Pomocou nej vyčistíte stenu ako nič.
  • V prípade pasteliek či iných mastných farbičiek, ktoré vaše dieťa na stenu nanieslo môžete vyskúšať čistenie pomocou terpentínu: naneste si na handričku trochu terpentínu a začnite s ňou pretierať stenu. Následne ho nechajte chvíľu na stenu pôsobiť a nakoniec ho už len zotrite čistou vlhkou utierkou.
  • V prípade stien, na ktorých sa usadila pleseň sa odporúča najprv nastriekať prípravok proti plesni (ktorý necháte aspoň 24 hodín pôsobiť) a následne sa ju pokúsiť zotrieť navlhčenou hubkou.

Pri čistení špinavých stien by ste sa mali vyvarovať akýkoľvek prípravkom, ktoré obsahujú alkohol. Platí to ako pri bielych, tak aj pri farebných stenách nakoľko alkohol ako taký môže farbu rozpúšťať a zanecháva po sebe škvrny.

Čistenie stien od fľakov a škvŕn nie je žiadna zábava. Vyžaduje si to prípravu a premyslenie ako budete postupovať. V niektorých prípadoch však nemusí pomôcť žiaden čistiaci prostriedok a nebudete mať inú možnosť ako natrieť nanovo stenu. V každom prípade vám snáď vyššie uvedené metódy a tipy pomôžu s jej čistením.


Máte svoje vlastné tipy a triky, ktoré používate pri umývaní stien? Napíšte nám svoje názory a skúsenosti v komentároch pod článkom!


Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button