Ako vyčistiťDomácnosť

Ako vyčistiť chladničku?

Vyčistite chladničku rýchlo a efektívne s našimi jednoduchými tipmi

Ste jedným z tých, kto sa rozhodol vyčistiť chladničku? Čistenie chladničky je nutným zlom, bez ktorého skrátka nemôžete v domácnosti fungovať, resp. žiť. Nesprávna starostlivosť o chladničku sa vám môže vyplatiť. Kto by už len chcel otvoriť chladničku s očakávaním dobrého jedla a vidieť namiesto potenciálnych pokrmov pleseň a skazené jedlo, ktoré by sprevádzalo mimo vody v chladničke aj odporný zápach? V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás preto pripravili návod ako dôkladne a efektívne môžete vyčistiť vašu chladničku spolu s pár tipmi, ktoré vám môžu pomôcť pri jej údržbe a užívaní do budúcna.

Ako vyčistiť chladničku

Čistenie chladničky

Vyčistenie chladničky predstavuje niekoľko krokov, ktoré je vhodné dodržať ako z hygienického hľadiska, tak aj z ekonomického a praktického hľadiska. Na to, aby ste mohli začať s umývaním chladničky je vhodné, aby ste ju na čistenie pripravili, následne dôkladne umyli a pripravili ju na ďalšie používanie.

Pokiaľ sa o chladničku dobre postaráte, odvďačí sa vám nízkou spotrebou, čistými potravinami bez plesne ako aj dlhšou životnosťou.

Príprava chladničky pred umývaním

V prvom rade je dôležité, aby ste vyčistili chladničku, resp. odobrali z chladničky všetky potraviny, ktoré v nich máte.

Hoci sa to zdá ako zrejmá vec, uistite sa, že medzi potravinami nemáte žiadne jedlo po záruke, plesnivé ovocie či skazené mäso.

Pravidelná kontrola potravín v chladničke

Znehodnotené potraviny sú v podstate hlavný dôvod, kvôli ktorému musíte vykonávať čistenie chladničky.

Okrem toho ide o základné dodržiavanie zdravotných a hygienických pravidiel, ktoré sú v domácnosti potrebné. Po vybratí a skontrolovaní potravín si odložte dočasne potraviny na chladnejšie a tmavé miesto.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť zmenám teploty, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu vašich potravín, môžete jedlo z chladničky dočasne vložiť do termo-vreciek, vďaka ktorým budú nachvíľu chránené pred teplom.

Po uskladnení potravín odpojte chladničku od elektriny, vyberte z chladničky všetky odnímateľné časti (poličky, zásuvky, misky a pod.) a prejdite celé vnútro chladničky jemnou utierkou. Pri klasických chladničkách sa chladí zadná stena, vďaka čomu sa na tejto časti zráža najviac vody.

Nezabudnite preto okrem dna a bočných stien pretrieť taktiež zadnú stenu chladničky suchou utierkou. Dajte si pozor na to, aby ste pri utieraní a aj pri samotnom umývaní nepoužívali žiadne abrazívne čistiace prostriedky či drsné utierky, ktoré by mohli steny chladničky poškriabať. Vytvorené škrabance by sa mohli stať potenciálnym miesto pre vznik baktérií.

Po utretí chladničky položte suchú handru na dno chladničky, ktorá bude zachytávať stekajúcu vodu počas umývania (čím si uľahčíte konečné utieranie).

chladnička a jej vyčistenie

Umývanie a vyčistenie chladničky

Na samotné umývanie chladničky vám postačí čistá voda a klasický saponát. Pokiaľ chcete mimo umytia chladničku taktiež dezinfikovať, môžete si pripraviť vo vedierku (alebo v inej nádobe) roztok z teplej vody, octu a sódy bikarbóny, vďaka ktorému chladničku nie len dobre vyčistíte chladničku ale ju taktiež zbavíte usadených baktérií či zápachu.

Dajte si však pozor na to, aby ste pri čistení chladničky používali len také čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné pre materiály určené na kontakt s potravinami.

Pomocou jemnej utierky alebo hubky dôkladne vyumývajte celé vnútro chladničky (môžete aj viac krát).

Ako vyčistiť chladničku od plesne

Pleseň sa môže objaviť pokojne aj vo vašej chladničke (aj keď tomu neveríte). Na odstránenie plesne môžete použiť už vyššie spomínaný roztok z octu (prípadne môžete použiť aj čistý ocot) alebo špeciálne hygienické čističe, ktoré obsahujú alkohol a sú určené na dezinfekciu chladničky. Takéto čistiace prostriedky môžete nájsť bežne v obchode.

umytie chladničky od plesneMimo stien sa môže pleseň usadiť taktiež na dverách, resp. na tesnení v dverách, preto nezabudnite skontrolovať a vyčistiť aj túto časť chladničky.

Jednoducho si naneste dezinfekčný roztok na navlhčenú utierku alebo hubku a dôkladne zotrite všetky časti s plesňou. V prípade tesnenia nezabudnite aplikovať na túto časť aj trochu oleja, ktorý zachová životnosť tesnenia a zvýši jeho mäkkosť a pružnosť.

Dezinfekčný prostriedok sa oplatí aplikovať aj na rukoväť chladničky, kde sa mimo nepríjemných odtlačkov môžu usadiť aj baktérie.

Počas umývania nezabudnite taktiež na odnímateľné časti chladničky, tie dôkladne umyte saponátom, prípadne dezinfekčnými prostriedkom.

Po umytí, dezinfekcií a vyčistení chladničky môžete prejsť celú vyčistenú časť (vrátane odnímateľných častí) ešte raz čistou suchou utierkou, aby ste z daných miest odstránili prebytočnú vodu a vlhkosť.

Nakoniec nechajte celú chladničku vrátane jej častí dokonale vysušiť. Medzi tým sa môžete pustiť do čistenia kompresora a výparníka.

Očistenie odtokového kanálika a kompresora

Po vyčistení stien chladničky by ste nemali zabudnúť ani na kanálik, vďaka ktorému vyteká zrazená voda v chladničke von. Ide o malý otvor, ktorý sa zvyčajne nachádza na spodku chladiacej steny v chladničke.

Kvapky vody, ktoré sa v chladničke zrazia stečú do kanálika, z neho cestujú do nádobky, ktorá sa nachádza vzadu na chladničke a odtiaľ sa vyparia do vzduchu.

Odtokový kanálik sa bohužiaľ pomerne často dokáže upchať, vďaka čomu sa vám môže vytvárať voda na dne chladničky a tým pádom sa môže vytvoriť v chladničke pleseň. Preto by ste počas čistenia chladničky nemali zabudnúť ani na túto časť.

Na vyčistenie kanálika vám stačí obyčajná malá pumpa na bicykel, pomocou ktorej doslova prefúknete kanálik a odstránite tak akékoľvek čiastočky, ktoré by ho mohli upchávať. Pokiaľ nemáte poruke pumpu, môžete pokojne použiť aj tenký drôt, slamku či dokonca ihlicu.

Špinavý kompresor na zadnej strane chladničky môže spôsobiť zvýšený odber elektrickej energie (nakoľko prach, ktorý sa na ňom usádza funguje ako nechcená izolácia), zlú reguláciu teploty v chladničke a v konečnom dôsledku potenciálne znehodnotenie potravín v chladničke.

Na vyčistenie kompresora, ako aj celkovej plochy na zadnej časti chladničky, môžete použiť obyčajnú jemnú kefu a vysávač. Vysávačom jednoducho povysávajte celú plochu, prach a väčšie nečistoty a v prípade častí, kam sa vysávač nedostane, použite kefu.

chladnička a jej čistenie

Záver čistenia chladničky

Pokiaľ máte vyčistené vnútro chladničky, kompresor ako aj odtokový kanálik, môžete prejsť ešte jarovou vodou celú vonkajšiu plochu chladničky. Predsa len bude vyzerať vaša chladnička lepšie, ak ju zbavíte odtlačkov prstov, šmúh a iných nečistôt, ktoré sa s jej používaním dokázali na chladničke nazbierať.

Nakoniec vám už len stačí suché odnímateľné časti vrátiť naspäť, chladničku zapnúť a dostať do adekvátnej teploty, potraviny poukladať späť a vaša práca je dokončená!

Pár tipov ako sa starať o chladničku

  • Pokiaľ chcete, aby vám chladnička voňala naďalej aj po jej umytí, môžete do vnútra chladničky pridať rôzne pohlcovače pachov. Či už si zakúpite jeden v obchode, alebo si vytvoríte pohlcovať pachu sami doma (môže ísť o plátky citróna v miske, vanilku či dokonca prekrojené jablko) je len na vás.
  • Po vyčistení si nezabudnite nastaviť termostat chladničky na správnu teplotu (ktorá je cca 5 stupňov Celzia) – pokiaľ nemáte v chladničke zabudovaný digitálny teplomer, bude lepšie ak si jeden zakúpite a vložíte do chladničky, vďaka čomu budete mať prehľad o tom, či vaša chladnička funguje tak ako má.
  • Dajte si pozor na to, aby vaša chladnička nebola preplnená potravinami, ktoré by pri kontakte so stenami mohli vytvárať námrazu, pleseň či spôsobiť technickú závadu.
  • Štandardne by ste mali vyčistiť chladničku aspoň 1x za mesiac (v prípade mrazničky to je cca 1 – 2x do roka).
  • Pokiaľ plánujete niekam vycestovať na dlhšiu dobu, je vhodné, aby ste v chladničke nenechali žiadne potraviny, ktoré by sa mohli pokaziť. Pokiaľ nemáte v chladničke žiadne potraviny a rozhodnete sa odísť na dovolenku, bude lepšie, ak chladničku odpojíte a necháte dvere chladničky otvorené, čím zabránite tvorbe baktérií, plesne a pachov.

Vyčistiť chladničku skrátka musíte. Berte to ako nutnosť, vďaka ktorej môžete žiť v domácnosti ako ľudia. Je to jedna z tých domácich povinností, ktorá by sa vám v prípade ignorancie mohla nepríjemne vyplatiť.

Pokiaľ ste zvládli umývanie chladničky na jednotku, tak sa vám vaša chladnička odvďačí skvelým uskladnením potravín ako aj nižším výdajom elektriny (a teda aj peňazí) a budete môcť ísť do postele s dobrým pocitom, že vaše potraviny sú „v bezpečí“.

Aký máte názor na umývanie chladničky vy? Máte nejaké vlastne triky ako sa dá vyčistiť chladnička? Napíšte nám svoj názor v komentároch pod článkom, a poraďte aj ostatným.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

2 Comments

  1. Doma čistíme chladničku aspoň 1 krát do mesiaca a dovolím si tvrdiť, že to je úplna nutnosť, pretože nielenže nám to šetrí peniaze a zbytočne nevyhadzujeme potraviny, ktoré sa pokazili. Ale aj všetko čo máme v chladničke je zdravé a neškodí nám to kvoli tomu že by to boli splesnené veci.

  2. Chladničku je naozaj potrebné čistiť pravidelne, aby aj nezačala smrdieť od rôznych potravin a nezačalo sa to tam usadzovať. Môj obľúbený prostriedok na chladničku je EcoLab, ktorý kupujem stále z *****

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button