Ako vyčistiť

Ako vyčistiť krv?

Zbavte sa krvi z povrchov a odevov s našimi jednoduchými radami na čistenie!

Čistenie zaschnutej krvi na koberci, oblečení či na gauči môže byť niekedy skutočná pohroma. Čím dlhšie budete čakať, tým horšie sa bude krv z látky či textilu odstraňovať. Pri čistení krvi je dôležité si uvedomiť, že sa odstraňuje odlišne v závislosti od typu látky, času znečistenia ako aj od materiálu. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pár osvedčených metód, pomocou ktorých môžete vyčistiť krv na oblečení, z koberca či napríklad aj zo sedačky.

Ako vyčistiť krv

Čím sa dá vyčistiť krv:

 • Studená voda
 • Soľ
 • Zubná pasta
 • Sóda bikarbóna
 • Kyselina citrónová
 • Mydlo
 • Peroxid vodíka
 • Čpavok

Ako vyčistiť krv z oblečenia

návod ako vyčistiť krvPri krvavých fľakoch na oblečení treba postupovať opatrne, nakoľko nie každá látka reaguje dobre na hocaký čistiaci prostriedok.

Okrem toho je nutné brať do úvahy aj to, že by ste nemali čistiť krv na farebnom oblečení pomocou čističov, ktoré majú bieliaci efekt. Ako sa teda dá vyčistiť krv z oblečenia?

Mydlová voda na krv

Zaschnuté krvavé škvrny sa zvyčajne čistia len veľmi ťažko, avšak prvým krokom ako tento problém vyriešiť je namočiť oblečenie so škvrnou do studenej vody.

Za žiadnych okolností neponárajte oblečenie s krvavým fľakom do teplej vody, nakoľko teplá  voda spôsobuje zrážanie krvi. Zrazená krv by prenikla ešte viac a hlbšie do oblečenia a pravdepodobne by ste ju už neodstránili. Oblečenie môžete nechať namočené, resp. ponorené v studenej vode aj 24 hodín.

Po vymočení sa pustite do čistenia pomocou obyčajného mydla. Na čistenie môžete použiť ako klasické pevné mydlo (kocku), tak aj tekuté mydlo. Naneste veľké množstvo mydla na krvavú škvrnu a pomocou trenia začnite látku čistiť (rovnako môžete na čistenie použiť čistú jemnú utierku či jemnú kefku).

Po každom prečistení látku dôkladne opláchnite pod prúdom studenej vody a skontrolujte výsledok. Ak je stále na oblečení viditeľná krv, postup opakujte.

Pokiaľ sa vám ani po niekoľkých pokusoch nepodarilo odstrániť krvavý fľak na oblečení, môžete vyskúšať nasledujúci trik.

mydlová voda na čistenie krvi

Čistenie krvi pomocou soli

V určitých prípadoch sa krv „zažrala“ až príliš hlboko do látky, v takom prípade vám môže pomôcť obyčajná kuchynská soľ.

V prvom rade si pripravte veľmi jemnú pastu zo soli: do malého hrnčeka nasypte niekoľko hrstí soli a postupne prilievajte len malé množstvo vody. Obe látky dobre premiešajte tak, aby vám vznikla jemná pasta.

Soľnú pastu aplikujte na krvavú škvrnu. Snažte sa pastu votrieť čo najhlbšie do látky a nechajte soľ pôsobiť cca 30 – 60 minút. Následne látku znovu veľmi dobre prepláchnite pod prúdom studenej vody.

Skontrolujte výsledok a v prípade potreby celý proces zopakujte aj niekoľko krát. Výsledkom by malo byť oblečenie zbavené krvi. Pokiaľ sa vám to podarilo, nezabudnite oblečenie oprať v práčke tak ako zvyknete.

Pokiaľ však išlo o biely kus odevu, stále na ňom môže byť vidno jemný odtieň krvavej škvrny. V takom prípade sa presuňte k nasledujúcemu triku.

Sóda bikarbóna na vyčistenie krvi

Sóda bikarbóna vám môže pomôcť dosiahnuť finálny efekt, pri ktorom definitívne odstránite krvavé škvrny na oblečení. Pri sóde je však nutné si uvedomiť, že má bieliaci efekt, preto sa odporúča čisť krv pomocou sódy len pri bielom oblečení, pri iných farbách by vám mohla na oblečení spôsobiť vyblednuté fľaky.

Na čistenie si vyrobíte pastu zo sódy so studenou vodou (prípadne môžete k nej pridať aj trochu soli).

Zmiešajte si v malom hrnčeku trochu sódy, ktorú zalejete vodou, premiešate a pripravenú pastu votriete priamo na krvavý fľak. Snažte sa pastu (podobne ako pri paste zo soli) „vmasírovať“ čo najhlbšie do oblečenia.

Po natretí fľaku nechajte sódu pôsobiť niekoľko hodín (cca 10 – 12 hodín, prípadne celý deň). Nakoniec pastu z oblečenia odstráňte a skontrolujte výsledok. Pri bielom oblečení by mala škvrna definitívne vymiznúť. Pokiaľ sú stále trochu vidieť krvavé šmuhy, proces zopakujte.

Nezabudnite nakoniec oblečenie vyprať v práčke.

Ako vyčistiť krv na matraci

Pri krvavej škvrne na matraci sa vám ponúka hneď niekoľko možností, avšak skôr ako sa pustíte do jeho čistenia, skontrolujte, či nie je krv len na obliečke na matraci (resp. na chrániči), v takom prípade môžete krv odstrániť pomerne ľahko pomocou postupov, ktoré sú spomínané vyššie. Pokiaľ však prenikla krv priamo na matrac, budete sa musieť pustiť do jeho čistenia.

Pri čistení matraca môžete v závislosti od škvrny (čerstvá krv/zaschnutá krv) využiť metódy čistenia na sucho alebo namokro.

Pokiaľ ide o zaschnutú krv, mali by ste čistiť matrac namokro. V tomto prípade začnite s čistením pomocou vody a soli, kedy pomocou mokrej handričky začnete pretierať dané miesto až kým nebude dobre navlhnuté a následne aplikujete na zaschnutú krvavý škvrnu soľ.

Nechajte soľ niekoľko hodín pôsobiť a potom proces znovu zopakujte.

Pokiaľ škvrna počas čistenia vybledla, môžete začať s čistením pomocou mydla a studenej vody. Dobre pretrite miesto niekoľko krát, až kým škvrnu neodstránite.

Pokiaľ sa vám to podarilo, môžete výsledok zlepšiť pomocou sódy bikarbóny. Sódu bikarbónu jednoducho nasypte na vyčistené a navlhčené miesto a nechajte ju niekoľko hodín pôsobiť. Sóda by mala dané miesto dobre vybieliť, čím dosiahnete požadovaný výsledok.

Nakoniec po zaschnutí sódy celé miesto povysávajte, uistite sa, že je matrac dokonale suchý a navlečte na neho opäť matracovú obliečku (chránič).

Ako vyčistiť krvavé škvrny na koberci

Čistenie koberca od krvi je dôležité vykonať čo najskôr, resp. hneď po jeho znečistení. Čím dlhšie budete čakať, tým horšie sa bude krv na koberci umývať.

Na čistenie vám môže postačiť len čistá studená voda a kuchynská soľ. Miesto od krvi na koberci najprv dôkladne pretrite navlhčenou utierkou (alebo hubkou) a následne nasypte na miesto obyčajnú soľ.

Soľ nechajte pôsobiť niekoľko hodín a celý proces opakujte niekoľko krát. Pokiaľ sa vám podarilo odstrániť väčšinu krvi, môžete koberec dočistiť mydlovou vodou, prípadne iným čistiacim prostriedkom na koberci (v závislosti od typu koberca).

Nezabudnite po vyčistení koberec dobre povysávať, resp. odstrániť z neho zvyšky soli, vody a iných prípravkou. Nakoniec stačí koberec už len nechať dobre preschnúť a mal by vyzerať ako nový.

čistenie krvi na koberci

Krvavá škvrna na sedačke a jej čistenie

Čistenie krvi na sedačke je o niečo zložitejší proces, nakoľko veľmi záleží na type sedačky (kožená, čalúnená a pod.). Niektoré čistiace prostriedky sa výlučne nesmú používať pri kožených sedačkách, iné by sa nemali aplikovať pri sedačkách z ekokože či inej látky.

Vo všeobecnosti však môžete pri čistení akejkoľvek sedačky či pohovky od krvi začať s čistou studenou vodou a jemnou čistou handričkou.

Snažte sa pomocou nich vytrieť krv z gauča, prípadne môžete použiť pri čistení aj veľmi jemné mydlo (dajte si však pozor pri kožených sedačkách, aby mydlo nebolo príliš agresívne). Pri čerstvých krvavých fľakov môžete použiť kombináciou mydlovej vody, spolu s citrónovou šťavou, ktoré aplikujete priamo na krv.

Snažte sa pomocou veľmi jemnej utierky krv odstrániť a po odstránení vytrieť do sucha. Nakoniec nechajte sedačku dôkladne preschnúť.

Pár tipov ako na čistenie krvi

 • Pokiaľ sa vám nepodarilo odstrániť krv pomocou vyššie uvedených metód, môžete vyskúšať čpavok ako čistiaci prostriedok. Pri čpavku si však dajte pozor na to, aby nebol používaný pri jemných látkach ako je napríklad vlna či hodváb. Čpavok si zmiešajte spolu s vodou (1 lyžička čpavku na pohár čistej vody) a aplikujte roztok priamo na škvrnu. Nechajte čpavok chvíľu pôsobiť a nakoniec ho spolu s krvou vyčistite.
 • Zubná pasta môže byť prekvapivo účinným čistiacim prostriedkom, pomocou ktorého sa dá krv odstrániť. Pastu naneste priamo na krv, nechajte ju doslova vyschnúť a nakoniec ju vyčistite studenou vodou. Nezabudnite po vyčistení látku taktiež oprať v práčke.
 • Peroxid vodíka je síce pomerne agresívnym, avšak veľmi účinným čistiacim prostriedok, ktorá sa odporúča používať najmä pri čerstvých škvrnách od krvi. Postup je veľmi jednoduchý: nalejte peroxid priamo na krvavú škvrnu a nechajte ho pôsobiť. Po každom vypenení peroxidu celý proces zopakujte dovtedy, kým nie je krvavý fľak úplne odstránený. Pri jemných látkach sa odporúča peroxid zmiešať s vodou, nakoľko má bieliaci efekt. Po vyčistení fľaku je nutné látku dôkladne prepláchnuť čistou vodou a nakoniec dobre oprať.

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že čistenie krvi je praktický nemožné, nezúfajte. S pomocou vyššie uvedených metód čistenia môžete vyčistiť krv vo väčšine prípadov.

Pokiaľ by vám však ani jedna z metód nepomohla, stále je možné si zakúpiť špeciálne čističe na krv, či na proteínové fľaky, pomocou ktorých definitívne odstránite akýkoľvek krvavý fľak (len vás to bude stáť peniaze).

Každý pozná už svoje osvedčené tipy a trilky na krvavé šmuhy. aké sú tie vaše? Máte nejaké osvedčené metódy, pomocou ktorých dokážete vyčistiť krv na oblečení, sedačke či na koberci?

Napíšte nám vaše skúsenosti, pohľady a názory v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button