Ako vyčistiť

Ako vyčistiť koberec?

Koberec ako nový: jednoduché tipy na jeho vyčistenie

Zašpinili ste si koberec a teraz neviete ako ho vyčistiť? Čistenie koberca je niekedy náročnou, inokedy veľmi jednoduchou úlohou. Či už použijete na čistenie domáce prostriedky alebo si zakúpite špeciálne čističe na koberec, mali by ste si dať pozor na to, na aké koberce a aké škvrny môžete čistiace prostriedky použiť. Ako by ste teda mali správne vyčistiť koberec?

Ako vyčistiť koberec

Postup a návod ako čistiť koberec

Na čistenie koberca existuje nespočetne veľa metód a techník, ktoré sa dajú použiť. Veľmi záleží na type koberca ako aj na type škvrny, resp. zašpinenia.

V niektorých prípadoch postačí suché čistenie, v iných budete musieť koberec navlhčiť a dôkladne vydrhnúť.

Pozrieme sa teda na to, aké metódy sa dajú pri čistení koberca použiť.

Čistenie koberca so sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna je veľmi účinný a populárny čistiaci prostriedok na koberca, prakticky v každej domácnosti. Azda jej hlavnou výhodou je jednoduchosť a praktickosť.

Pokiaľ sa vám stala nehoda na koberci, v prvom rade koberec dobre vyprášte a následne dobre povysávajte, aby ste sa zbavili prebytočného prachu a nečistôt na koberci.

Po dôkladnom povysávaní môžete na koberec aplikovať sódu bikarbónu. Sódu jednoducho nasypte na koberec a dôkladne ju zapracujte do koberca (pomocou kefy alebo rukami) a nechajte ju pôsobiť.

V závislosti od povahy znečistenia môžete nechať sódu bikarbónu pôsobiť 15 – 30 minút, v prípade zápachu alebo silného znečistenia pokojne aj celú noc.

Koberec stačí následne už len povysávať a trochu vyprášiť, aby ste ho zbavili prebytočnej sódy.

Čistenie koberca s octom

Ocot je druhý najpopulárnejší variant v rámci čistenia koberca, nakoľko vďaka jeho vlastnostiam je možné vyčistiť, resp. rozžiariť prakticky akýkoľvek tmavý a špinavý koberec.

V prípade čistenia octom si v prvom rade namiešajte približne 20 – 30 ml octu s 1 litrom vody. Po zmiešaní vám vznikne veľmi účinný roztok, ktorý môžete aplikovať na koberec.

Nanášanie uskutočnite pomocou handričky alebo utierky, nikdy nenanášajte roztok priamo na koberec (mohol by vám „rozožrať“ farby koberca, ktoré by prakticky ostali vybielené). Handru namočte do roztoku, vykrúťte a následne ňou koberec, resp. špinavé miesto dobre pretrite).

Po aplikácii octu nechajte roztok pôsobiť cca 15 – 30 minút a potom koberec pretrite suchou handričkou a dôkladne povysávajte. Výsledkom by mal byť čistý a žiarivý koberec.

Táto metóda ako vyčistiť koberec je účinná hlavne pri kobercoch so svetlejšími farbami. Pri nesprávnom použití v rámci tmavých kobercoch riskujete vyblednutie koberca.

ocot na koberec

Čistenie koberca so soľou

Čistenie koberca pomocou soli sa vyplatí hlavne pri mokrých škvrnách a mastnotách. Aplikácia soli je veľmi jednoduchá – najprv koberec dobre vyprášte a povysávajte, následne nasypte na špinavé miesto soľ a nechajte ju pôsobiť približne pol hodinu. Po 30 minútach dané miesto dobre povysávajte.

Škvrna by mala týmto krokom zmiznúť.

Čistenie koberca s mydlom

Koberec sa samozrejme dá vyčistiť aj klasickým mydlom, dajte si však pozor na jeho zloženie a takisto na to, aký koberec plánujete mydlom vyčistiť. Niektoré vlákna, resp. koberce môžu byť na mydlo citlivé.

Postup čistenia koberca je veľmi jednoduchý:

Do nádoby s teplou vodou pridajte tekuté mydlo (prípadne nastrúhané/kúsky pevného mydla) a nechajte ho v ňom rozpustiť.

Následne pomocou handričky alebo hubky naneste mydlo na špinavé miesto na koberci a začnite ho dôkladne drhnúť.

Po nanesení mydla ho nechajte ešte cca na 30 minút pôsobiť a skúste miesto znovu vydrhnúť, tento krát s čistou navlhčenou utierkou tak, aby ste odstránili aj špinu aj zvyšky mydla.

Ako vyčistiť koberec od moču

V prípade, že máte doma psa, sa vám môže stať nehoda na koberci v podobe nepríjemnej mláčky moču. V takom prípade určite použite najprv ocot ako čistiaci prostriedok (tak ako je popísaný vyššie).

Po odstránení škvrny však môže ešte stále ostať na koberci nepríjemný zápach. Ten môžete odstrániť s pomocou sódy, ktorá by mala pohltiť všetky nepríjemné močové pachy.

Ako vyčistiť koberec od vína

Čistenie vína si vyžaduje trochu odlišný prístup. Hneď ako sa nehoda objaví použite papierové utierky alebo obrúsky, aby ste z koberca odsali čo najviac tekutín.

Po absorbovaní všetkej tekutiny z vína následne použite sódu bikarbónu skombinovanú so soľou. Sódu a soľ zmiešajte so studenou vodou a roztok následne aplikujte na škvrnu pomocou utierky alebo handričky.

Nechajte roztok pôsobiť cca 30 minút a potom zvyšky poutierajte a povysávajte.

víno na koberci

Ako vyčistiť koberec od zvieracích chlpov

Každý kto vlastní domáceho miláčika pozná večný problém s chlpmi. Hoci existujú na takéto prípady špeciálne zachytávače chlpov, sú aj jednoduchšie metódy ako je napríklad použitie mokrej špongie.

V takom prípade jednoducho navlhčite špongiu a pretrite s ňou koberec. Špongia by mala pozachytávať väčšinu zvieracích chlpov.

Samozrejme pred a po čistení koberca špongiou koberec dôkladne povysávajte.

Ako vyčistiť koberec od mastnoty

Čistenie mastnej škvrny môže byť posledná najčastejšia katastrofa, ktorá sa na koberci môže odohrať. Pokiaľ vám spadne mastné jedlo na koberec, v prvom rade pozbierajte všetky zvyšky na tanier, skrátka preč z koberca.

Následne si vezmite jemné obrúsky, tie položte na zašpinené miesto a prejdite ho pár krát žehličkou. Mastnota sa vďaka teplu zo žehličky vsiakne do obrúskov.

Dobrou metódou je taktiež použitie hladkej múky. Tú po odstránení obrúskov nasypte na zašpinené miesto, múka by mohla absorbovať zvyšky mastnoty, ktoré sa usadili hlbšie v koberci.

Celé miesto následne dôkladne povysávajte (prípadne vyprášte koberec), aby ste sa zbavili všetkej múky. Po odstránení múky nasleduje čistenie mastného koberca pomocou roztoku z octu, mydla a vlažnej vody.

Roztok naneste na koberec a nechajte ho cca 30 minút pôsobiť. Vďaka nemu by ste sa mali zbaviť všetkej nečistoty. Po vyschnutí miesto ešte raz povysávajte.

Na záver koberec, resp. špinavé miesto vytepujte mydlom, prípadne saponátom. S touto kombináciou by ste sa zaručene mali zbaviť akejkoľvek mastnoty na koberci.

Čistenie koberca s dlhým vlasom

Shaggy koberce patria medzi populárnejšie a zároveň náročnejšie na údržbu. Čistenie koberca s dlhými vlasmi si vyžaduje pravidelnú starostlivosť (až 3 – 4 krát do týždňa) a pracnejšie čistenie.

Hlavným problémom pri tomto type kobercov je dostať čistiaci prostriedok až do hĺbky. V takých prípadoch budete potrebovať kefu, s ktorou po aplikácií musíte dôkladne drhnúť koberec tak, aby ste dostali čistič až do vnútra.

čistenie kobercov

Čistenie koberca na sucho

Suché čistenie je pomerne jednoduchou a účinnou metódou, ktorá sa vyplatí pri väčšine kobercoch (okrem kobercov s dlhým vlasom).

Na čistenie môžete použiť jednak domáce prostriedky ako je napr. sóda bikarbóna či soľ, alebo chemické prostriedky určené na suché čistenie.

Výhodou tohto druhu čistenia je jednoduchá aplikácia a postup, kedy stačí prostriedok naniesť, nechať pôsobiť a následne povysávať alebo vyprášiť.

Čistenie koberca na mokro

V prípade čistenia koberca na mokro budete musieť investovať trochu viac času a námahy, avšak táto metóda je podstatne účinnejšia, obzvlášť pri škvrnách z mastnoty, vína, kávy či moču.

Okrem toho ju budete potrebovať pri kobercoch s dlhým vlasom, nakoľko len vtedy môžete vyčistiť koberec až do hĺbky.

Par tipov ako na čistenie koberca

  • Čím dlhšie necháte škvrnu na koberci, tým horšie sa vám bude čistiť
  • Pri tmavých kobercoch si dajte pozor na to, aký čistiaci prostriedok použijete (hrozí riziko vyblednutia)
  • Snažte sa pri čistení používať jemné kefy so štetinami
  • Pri klasickom čistení môžete počas zimy vyskúšať „vyváľať“ koberec v snehu – sneh môže pohltiť väčšinu prachu a nečistôt
  • Vo výnimočných prípadoch môže pomôcť pri čistení technický benzín alebo lieh
  • O koberec sa pravidelne starajte, nakoľko dlhodobá špina na koberci sa veľmi ťažko odstraňuje.

Poradili vám tieto tipy a návody ako vyčistiť koberec?

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button