Ako vyčistiť

Ako vyčistiť mince?

Objavte znovu krásu svojich mincí pomocou našich jednoduchých trikov na ich čistenie!

V rámci numizmatiky, ako pomerne neznámeho odboru, sa môžu ľudia často stretnúť s rôznymi bezcennými mincami, ktoré majú len veľmi malú hodnotu. Mimo samotnej hodnoty mince je však omnoho závažnejším problémom čistenie mince, ktorá už nejakú hodnotu má. Viete ako máte čistiť zberateľské mince z rôznych materiálov? Prečítajte si ako a akými spôsobmi sa dajú vyčistiť mince zo zlata, striebra, medi či dokonca z hliníka!

Ako vyčistiť mince

Ako vyčistiť zlaté mince

Zlaté mince sú jedným z najobľúbenejších objektov v oblasti numizmatiky (obzvlášť ak ide o veľmi staré a vzácne mince bez poškodenia).

Pokiaľ to je možné, začnite čistiť zlatú mincu len obyčajnou teplou vodou a rukami (prípadne jemnou handričkou). V mnohým prípadoch viac na čistenie nebudete potrebovať.

Pokiaľ by však išlo o veľmi znečistenú mincu, môžete vyskúšať aj nasledujúce spôsoby.

Čistenie mydlovou vodou

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako môžete vyčistiť mince zo zlata je použiť kombináciu teplej vody a mydla. Nakoľko zlato nekoroduje, stačí ho jednoducho ponoriť a umývať vo vode za použitia jemnej hubky alebo handričky.

V prípade červených škvŕn na zlatej minci ide o takzvanú zlatú hrdzu, ktorá je znakom toho, že ide o pravú a vzácnu mincu.

Červená hrdza vzniká kvôli oxidácií medi, ktorá sa v zlatej minci do určitej miery nachádza (ako prímes).

Čistenie sódou bikarbónou

O niečo menej tradičnou metódou, pomocou ktorej si môžete vyčistiť mince zo zlata, je čistenie mince pomocou alobalu a jedlej sódy.

Na čistenie si pripravte malý hrniec, ktorého dno vysteliete alobalom. Následne vložte zlaté mince do hrnca, posypte ich pár lyžičkami sódy bikarbóny, zalejte vodou a priveďte hrniec do varu. Výsledok sa nemusí dostaviť okamžite a v určitých prípadoch budete musieť postup zopakovať.

Pokiaľ by minca bola pokrytá zelenými škvrnami, budete musieť siahnuť po špeciálnych čističoch na mince, ktoré je možné zakúpiť v klenotníctvach.

umývanie mincí

Ako vyčistiť mince z medi

Čistenie medených mincí nie je vždy žiaduci proces, ktorý by ste mali robiť. Patina, ktorá má zelenú alebo hnedú farbu môže byť naopak veľmi žiaduca pre mnohých zberateľov mincí.

Jediná situácia, kedy sa odporúča čistiť mince z medi je vtedy, ak sa na nich začína tvoriť medenka. V takomto prípade vyskúšajte najprv klasické čistenie pomocou mydlovej vody.

Pokiaľ sa medenka týmto spôsobom vyčistiť nedá, môžete vyskúšať čistenie pomocou zubnej pasty (v tomto prípade však postupujte opatrne, nakoľko zubná pasta ako čistič nie je každým zberateľom uznávaná, ako efektívna metóda čistenia).

Ako vyčistiť strieborné mince

Tak ako pri zlatých minciach, aj pri minciach zo striebra sa odporúča začať s čistením len s pomocou teplej čistej vody (prípadne s trochou mydla).

Pri strieborných minciach, ktoré majú kvalitu „proof“ sa odporúča mince radšej z originálneho obalu nevyberať, nakoľko tak môžu stratiť na svojej hodnote.

Čistenie pomocou gumy

Hoci sa to môže zdať zvláštne, obyčajná guma z peračníka dokáže pri čistení strieborných mincí divy! Na čistenie nepotrebujete okrem gumy naozaj nič. Jednoducho začnite jemne gumovať znečistené miesta na minci.

Na gumovanie bude najlepšie, ak použijete veľmi jemnú gumu. Dajte si pozor na to, aby ste s gumou na mincu príliš netlačili, nakoľko by ste ju mohli poškodiť.

Čistenie kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová je veľmi osvedčený spôsob, pomocou ktorého sa dajú vyčistiť staré strieborné mince. Jednoducho si pripravte malú nádobu, do ktorej vložíte vaše strieborné mince (dajte si pozor na to, aby išlo o mince rovnakej kvality a rovnakého pomeru strebro:iný kov).

Následne zalejte mince kyselinou citrónovou (okrem kyseliny citrónovej však môžete použiť taktiež kuchynský ocot či dokonca alkohol).

Tento spôsob čistenia je pomerne zdĺhavý, nakoľko musíte nechať mince v nádobe niekoľko dní. V rámci čistenia strieborných mincí sa odporúča meniť tento „mincový kúpeľ“ každý deň.

Ako vyčistiť mince z hliníka

Hoci mince z hliníka sa až tak často na numizmatickom trhu nevyskytujú, môžete sa s nimi z času na čas stretnúť.

V prípade čistenia hliníkových mincí vám postačí čistá teplá voda a saponát. Nalejte do nádoby vodu s pár kvapkami saponátu, následne do neho ponorte mince z hliníka a nechajte kúpeľ na mince pôsobiť.

Ďalšou alternatívou je už vyššie spomínané čistenie pomocou gumy. V takom prípade však postupujte veľmi veľmi opatrne, nakoľko hliník je veľmi mäkký kov a dá sa pomerne ľahko poškodiť.

čistenie mincí

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov ako na čistenie mincí

  • Nové mince radšej nečistite nakoľko si to vyžaduje ich vybrať z ich originálneho obalu, čím strácajú na hodnote.
  • Pokiaľ nemáte potuchy, akú hodnotu má váš numizmat (minca), radšej s čistením ani nezačínajte. V prípade nesprávneho a neodborného spôsobu čistenia riskujte nenávratne poškodenie.
  • Za žiadnych okolností nečistite mince pomocou drôtenky, šmirgľového papiera či iných drsných a abrazívnych čistiacich pomôcok.
  • Pokiaľ sa bojíte použiť akýkoľvek z vyššie uvedených spôsob čistenia, môžete vyskúšať vyčistiť mince za použitia ultrazvuku. Čistenie mincí s ultrazvukom je efektívna metóda, pomocou ktorej je možné odstrániť špinu a nečistoty na minci. V prípade neistoty radšej vyhľadajte odborníka.

Je dôležité si uvedomiť, že čistá minca ako taká nie je pre zberateľa až tak dôležitá. Čistenie mince je dôležité len v takom prípade, ak nie je možné kvôli špine na minci prečítať jej reliéf, prípadne proste mincu identifikovať.

Lesklá minca bez špiny na jej hodnote nepridáva (pokiaľ nie ste úplný začiatočník, ktorého lesk mince dokáže zlákať). Pokiaľ sa už teda rozhodnete vyčistiť si svoju zbierku, uistite sa, že to robíte správnym spôsobom a z dobrých dôvodov.

Aký máte názor na to vy? Máte svoje osvedčené metódy, pomocou ktorých čistíte svoje mince? Napíšte nám o svojich skúsenostiach v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button