Ako vyčistiť

Ako vyčistiť semišové topánky?

Semišové topánky ako nové - načte sa, ako ich vyčistiť

Každý hrdý vlastník semišových topánok pozná tú úzkosť a strach, keď sa na svoje topánky pozrie a vidí na nich škvrnu. Čistenie semišu nie je tak jednoduchý proces ako pri klasických materiáloch. Často krát sa môže stať, že si nevhodným čistením topánky ešte viac poničíte. Ako teda môžete vhodne vyčistiť semišové topánky?

Ako vyčistiť semišové topánky

Čo je to semiš?

Semiš na topánkach je vrchná vrstva kože, ktorá bola zbrúsená. V zásade je týmto procesom výroby vytvorený povrch, ktorý je tak charakteristický pre semišové topánky (ani príliš drsný ani veľmi jemný).

Semiš ako taký je veľmi, veľmi citlivý na tekutiny, prach, vlhkosť či hlinu. Preto je nosenie semišových topánok tak trochu chúlostivou záležitosťou, nakoľko sa dajú veľmi ľahko znečistiť.

Nosenie semišu si vyžaduje v prvom rade dobrú starostlivosť.

čistenie semišových topánok

Prevencia a starostlivosť o semišové topánky je nadovšetko

V rámci prevencie sa určite pri nosení takýchto topánok vyvarujte akémukoľvek negatívnemu prostrediu ako sú lesy, lúky, vlhké prostredia a miestnosti či blatisté cesty.

Okrem toho by ste si mali hneď po zakúpení semišových topánok naimpregnovať topánky špeciálnym prostriedkom na ochranu semišu.

Návod ako vhodne a rýchlo vyčistiť semišové topánky

Čistenie semišových topánok môže byť buď veľmi jednoduchým procesom alebo naopak, veľmi komplikovaným postupom. Záleží hlavne na tom, o aký druh znečistenia ide.

Vo väčšine prípadov, kedy si jednoducho zašpiníte topánky z nosenia po vonku, stačia jednoduché metódy, v niektorých prípadoch však budete musieť siahnuť (resp. zakúpiť) špeciálne čističe na semišové topánky.

Čistenie semišových topánok po daždi

Často sa majiteľom semišových topánok stáva, že si nedajú pozor na počasie a skončia s mokrými topánkami.

Pokiaľ išlo len o jemný dážď a nijak výrazne ste si svoje semišové topánky neznečistili, postačí, ak topánky obalíte do novinového papiera (takisto ich papierom aj vypchajte) a necháte dobre a dôkladne uschnúť pri izbovej teplote.

Po uschnutí si topánky skontrolujte. Ak na nich vidíte fľaky po daždi, môžete ich buď umyť nasucho (postačí vám len jemná kefka), prípadne umyť nad horúcou parou alebo v krajnou prípade môžete použiť veľmi jemné mydlo.

Ako vyčistiť semišové topánky od blata

Pokiaľ ste zle šliapli a skončili so zablatenými semišovými topánkami – nezúfajte. Ešte stále sa môžu dať vaše topánky zo semišu bez problémov vyčistiť.

Topánky vyčistíte nasucho len s pomocou jemnej handričky alebo kefky. Topánky čistite zľahka tak, aby ste sa zbavili všetkého blata.

Čistenie semišových topánok od fľakov

Pokiaľ máte fľaky na semišových topánkach, ktoré sa nedajú bežnými spôsobmi umyť, budete potrebovať pristúpiť k čistiacim prostriedkom ako je napr. veľmi jemné mydlo, prípadne si budete musieť zakúpiť špeciálne čistiace prostriedky na semiš.

Okrem toho sa vám hodí jemná kefka na čistenie topánok. Počas čistenia prechádzajte krúživými pohybmi kefky na znečistených miestach, popr. na dané miesta zatlačte.

Dajte si pozor na to, aby ste si topánky neponičili.

vyčistenie semišových topánok

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov na čistenie semišových topánok

  • V prípade väčších nečistôt by ste mali používať gumu na semiš, ktorá vám pomôže jemne odstrániť hrubšie nečistoty na topánkach.
  • V niektorých extrémnych prípadoch, kedy sú semišové topánky naozaj špinavé, pomôže malé množstvo čpavku
  • Impregnáciu topánok by ste mali vykonávať pravidelne, zhruba aspoň raz do týždňa.

Poradili vám tieto návody a rady ako vyčistiť semišové topánky? Dajte nám o tom vedieť v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button