Ako vyčistiťDomácnosť

Ako vyčistiť WC a močový kameň?

Ako efektívne vyčistiť WC a odstrániť močový kameň

Začal sa vám vo WC usadzovať nepríjemný kameň a neviete čo s ním? Vodný kameň (niekedy nazývaný aj močový kameň) je bežným javom v domácnostiach, ktoré používajú na splachovanie tvrdú vodu. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme, čo je to močový kameň a ako sa dá vyčistiť WC od takého kameňa.

Ako vyčistiť WC a močový kameň

Čo je to močový kameň vo WC?

Močový kameň alebo vodný kameň je v podstate výsledok tvrdej vody, ktorú môžete mať u vás v domácnosti, a ktorá spolu s močom spôsobuje nepríjemné usadeniny a zápach v toalete.

Vodný kameň vzniká vďaka splachovaniu WC pomocou tvrdej vody. Ide o uvoľňovanie minerálov ako sú napríklad horčík a vápnik, ktoré sa vo vode nachádzajú, a ktoré sa prenášajú na porcelánovú WC misu.

Zvyčajne máva tento kameň bielu farbu a vyzerá ako šedý povlak. Pri kontakte s močom sa vám vytvorí „močový kameň“, ktorý vyzerá veľmi zle a spôsobuje nepríjemný zápach v záchodovej mise.

Ako vyčistiť WC bez chémie

Na čistenie vodného (močového) kameňa vo WC existuje viacero domácich (a ekologických) čistiacich prostriedkov, ktoré sa môžu nachádzať aj priamo vo vašej domácnosti.

Niektoré fungujú viac a iné menej, v závislosti od úrovne znečistenia záchoda. Čistiť WC bez chémie sa dá napríklad pomocou:

  • Vodnej pary
  • Octu
  • Sódy
  • Soli

Čistenie WC od vodného kameňa bez chémie

Čistenie WC pomocou vodnej pary

Jedným z možných spôsobov, ako sa dá vyčistiť WC od vodného/močového kameňa je čistenie pomocou vodnej pary.

V súčasnej dobe majú parové čističe v balení taktiež nadstavce, ktorých tvar je prispôsobený na aplikáciu pary na nedostupné miesta (v tomto prípade sa môže jednať napríklad o miesto za/pod okrajom záchodovej misy. Čistenie parou je tak trochu zdĺhavá a pracná záležitosť, avšak pomocou nej je možné pomerne efektívne odstrániť všetky nečistoty vo WC.

Jednoducho začnite pomaly a postupne čistič záchodovú misu, časť po časti. Vplyv pary, resp. teplota a vlhkosť, by mal postupne uvoľňovať a odstraňovať vodný kameň v mise. Po kompletnom vyčistení WC spláchnite a skontrolujte výsledok.

Pokiaľ by išlo o podstatne silnejšie znečistenie, určite vyskúšajte nasledujúci spôsob.

Čistenie močového kameňa octom

Ocot je jedným z najtradičnejších (a zároveň najekologickejších a najlacnejších) spôsobov, ako sa dá vyčistiť WC od vodného/močového kameňa, usadenín, od hrdze, železitej vody či od iných nečistôt. Tak ako pri čistení kanvice, umývadla a iných častí je ocot veľmi užitočným pomocníkom pri čistení záchodovej misy.

To či sa vám podarí dokonale vyčistiť WC záleží od aplikácie octu. Jedným z bežných spôsob, ako môžete použiť ocot vo WC je jednoducho vytlačiť vodu v mise (či už pomocou kefy alebo záchodového zvona) a naliať do uvoľneného miesta približne 1,5 l octu (v závislosti od veľkosti misy).

Po naliatí nechajte ocot pôsobiť na vodný kameň celú noc, ráno výsledok skontrolujte a pokiaľ sa zdá byť všetko v poriadku, WC spláchnite (v prípade potreby môžete ešte WC prejsť záchodovou kefou).

Nie však vždy môže ocot zabrať prostým naliatím do WC. Existujú rôzne situácie, kedy sa vodný kameň veľmi pevne usadil v záchodovej mise a obyčajné naliatie octu nepomôže.

Postup ako vyčistiť WC octom:

  1. Nalejte si do malej nádoby trochu octu a ponorte do neho kefu (alebo štetku) na čistenie WC, následne začnite pomocou nej odstraňovať najhrubšie usadeniny vo WC (vyčistite zatiaľ len to, čo sa dá). WC spláchnite.
  2. Odstráňte vo WC všetku vodu, ktorá sa v mise nachádza (môžete ju buď vytlačiť pomocou kefy/zvona, prípadne ju ručne odobrať z misy)
  3. Začnite do WC liať ocot – v prvom rade si pripravte uzavretú fľašu s octom. Vo vrchnáku si spravte malú dierku tak, aby ste po stlačení fľaše mohli ocot doslova „striekať do misy“.
  4. Nastriekajte ocot najprv na nedostupné miesta v záchodovej mise (môže ísť o okraj WC či miesta pod okrajom, kam ocot bežne len tak nenalejete).
  5. Pokiaľ ste aplikovali ocot po celej vnútornej ploche misy, vylejte zvyšok priamo do záchoda (množstvo by sa malo pohybovať niekde medzi 1,5l až 2 litrami octu).
  6. Nechajte ocot cca 20 minút pôsobiť a následne pomocou kefy začnite čistiť záchodovú misu od nečistôt (tak ako predtým nemusíte vyčistiť všetko, vyčistite len to čo sa dá).
  7. Nechajte ocot pôsobiť ďalších 5 – 6 hodín.
  8. Po uplynutí času finálne a dôkladne vyčistite celú záchodovú misu – v tejto fázy by sa mali nečistoty uvoľniť natoľko, aby ste ich mohli odstrániť pomerne jednoducho.
  9. WC nakoniec spláchnite, prípadne ešte opláchnite čistou vodou.

Výsledkom by malo byť dokonale vyčistené WC od močového kameňa, usadenín či od hrdze (nezabudnite WC potom dôkladne vyvetrať, zápach z octu vymizne rýchlo pri otvorenom okne).

Čistenie močového kameňa octom vo WC

Umytie záchoda sódou

Sóda bikarbóna môže byť prekvapivo taktiež účinným čistiacim prostriedkom proti močovému kameňu. V tomto prípade môžete sódu aplikovať samostatne, prípadne ako doplnok k octu.

Pred čistením v prvom rade vytlačte všetku vodu z WC, následne pridajte 1 – 2 vrecká sódy a zalejte ich čistou vodou (prípadne octom). Nechajte sódu pôsobiť na noc a nakoniec WC dočistite kefou a spláchnite.

Sóda v porovnaní s octom nemusí byť až tak účinným čističom na WC, avšak môže sa vám zísť, pokiaľ práve nemáte ocot poruke, alebo ak ju chcete použiť ako doplnok k octu počas čistenia.

Umytie záchoda sódou

Kuchynská soľ na WC

Vedeli ste, že v určitých prípadoch vám môže pomôcť aj obyčajná soľ? WC sa dá, podobne ako pri sóde či octe, vyčistiť prostou kuchynskej soli, ktorá sa nachádza bežne v domácnostiach.

Postup čistenia toalety pomocou soli:

  1. Vytlačte z WC vodu
  2. Nasypte do záchodovej misy pár hrstí soli
  3. Zalejte vodou (prípadne octom)
  4. Nechajte pôsobiť cca 2 – 3 hodiny
  5. Dočistite kefou a spláchnite

Hoci by ste nemali očakávať od soli veľké zázraky, výsledok vás môže milo prekvapiť.

Čistenie WC pomocou coca-coly

Pokiaľ si už raz neviete dať rady, prípadne vám žiaden z vyššie uvedených spôsobov nepomohol, tak jednoducho zbehnite do obchodu a kúpte si 2 veľké 2-litrové fľaše klasickej (a pravej) Coca-coly.

Coca-cola, tak ako je nezdravá, je rovnako silným čističom proti vodnému a močovému kameňu, usadeninám, hrdzi a všetkým iným nečistotám, ktoré sa môžu vo vašom WCku vyskytnúť. Hoci by sa nemala Coca-cola radiť tak veľmi k ekologickým čističom, v porovnaní s chemikáliám, ktoré sa dajú zakúpiť v drogériách na čistenie WC je ešte stále niekde na hranici.

Postup čistenia WC pomocou Coca Coly

  1. V prvom rade odstráňte všetku vodu zo záchodovej misy
  2. Spravte si na vrchnáku jednej coca-colovej fľaše dierku a nastriekajte colu na všetky nedostupné miesta (okraje, pod okraje a pod.) vo WC.
  3. Zvyškom koly vo fľaši prepláchnite celý vnútorný povrch záchodovej misy
  4. Pomocou kefy (alebo štetky) začnite drhnúť záchodovú misu od všetkých nečistôt, ktoré sa dajú zatiaľ odstrániť.
  5. Vezmite si druhú fľašu coca-coly a jednoducho ju nalejte do WC.
  6. Toto veľké množstvo nezdravého nápoja nechajte pôsobiť na cca 2 – 8 hodín (podľa uváženia)
  7. Po tejto dobe ešte raz a veľmi dôkladne vyčistite kefou celé WC.
  8. Nakoniec WC spláchnite a opláchnite čistou vodou (napr. pomocou kýbľa s čistou vodou)
  9. Výsledok skontrolujte.

Čistenie WC pomocou coca-coly

Chemické čistenie WC a močového kameňa

Hoci vyššie uvedené spôsoby na čistenie WC by mali vo väčšine prípadov zabrať, niekedy skrátka nemáte inú možnosť ako ísť do obchodu a kúpiť si niečo podstatne silnejšie.

Existuje nespočetné množstvo účinných čističov – v tomto prípade môžete použiť napríklad kyselinu chlorovodíkovú.

Kyselina sa dá bežne zakúpiť v predajniach s farbami a lakmi, prípadne v stavebninách.

Kyselina chlorovodíková je však naozaj silný druh chemikálie, preto sa riaďte podľa návodu na obale fľaši a nezabudnite pri jej užívaní použiť ochranné pomôcky (gumené rukavice).

Okrem močového kameňa a železitých usadenín v záchodovej mise dokáže kyselina chlorovodíková efektívne odstrániť aj tvrdé usadeniny a objekty, ktoré sa nachádzajú v kolene WC. Kyselina sa dá zakúpiť v práškovej alebo v tekutej forme.

Chemické čistenie WC

Pri aplikácii stačí naliať kyselinu do misy (okrajoch a plochy WC) a nechať ju pôsobiť na niekoľko hodín (prípadne aj na celú noc).

Počas tej doby sa rozhodne neodporúča zdržiavať sa v priestoroch WC ani dýchať výpary z kyseliny. Určite preto nezabudnite mať celú miestnosť s WC dokonale vyvetranú.

Hoci sa môže zdať kyselina chlorovodíková ako skutočné zlo, výsledok bude stáť naozaj za to (jednoducho je to chemikália, ktorá odstráni prakticky všetok vodný kameň vo WC).

Prečítajte si aj články ako vyčistiť:

Pár tipov k čisteniu toalety

Pár tipov k čisteniu toalety

  • Prevencia pred čistením WC je založená na tom, do akej miery máte povrch misy hladký. Kyseliny a iné chemikálie majú tendenciu narušiť povrch WC, vďaka čomu sa môže močový kameň usadzovať rýchlejšie. Pokiaľ máte záchodovú misu veľmi narušenú/poškodenú a celý povrch misy zhrubol, zvážte kúpu novej misy, prípadne sa poraďte s odborníkom.
  • Mnoho ľudí pre šetrenie finančných prostriedkov zvykne nesplachovať vodu po každom použití misy. Nesplachovanie spôsobuje zvýšenie nánosov, ktoré sa potom ťažšie odstraňujú.
  • Z času na čas je vhodné prejsť misu obyčajnou kefou bez akýchkoľvek prípravkou (prípadne môžete namočiť kefu do octu), vďaka čomu zabránite pravidelnému usadzovaniu močového kameňa.

Čistenie WC od všetkých možných nečistôt je pre ľudí tak trochu nepríjemná záležitosť. Pokiaľ však chcete zachovať hygienické štandardy pre toalety v domácnosti, je nutné, aby ste sa o WC pravidelne starať, resp. ho pravidelne čistili.

V niektorých prípadoch vám môže pomôcť jedna z metód uvedených vyššie, v iných (extrémnych) prípadoch budete musieť siahnuť po účinnejších prostriedkoch.

Ako si zvyknete poradiť s vodným kameňom vo WC vy? Máte už svoje tajné metódy a postupy, pomocou ktorých dokážete dokonale vyčistiť WC?

Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button