Ako vyčistiť

Ako vyčistiť atrament?

Vyčistite atrament z akéhokoľvek povrchu s našimi jednoduchými tipmi!

Stala sa vám nehoda s perom a teraz musíte čeliť hroznému atramentovému fľaku na vašom obľúbenom kuse oblečenia? Nezúfajte! Existuje viacero spôsobov, ako sa dá odstrániť atrament či už z pera, prepisovačky či dokonca z tlačiarne. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili niekoľko užitočných metód a postupov, pomocou ktorých môžete odstrániť čerstvý ale aj zaschnutý atrament na textile. Ako teda vyčistiť atrament?

Ako vyčistiť atrament

Ako a čím vyčistiť atrament

Čistenie atramentu je možné viacerými spôsobmi od prírodných (ako sú napr. čistenie mliekom alebo octom) až po tie chemickejšie (lieh či amoniak). Každá metóda má svoje výhody, nemusíte sa teda báť toho, že nebudete vedieť, ktorú si vybrať.

Dôležité je, aby ste reagovali pohotovo a s čistením začali hneď ako to je možné (nakoľko čistenie zaschnutého atramentu je podstatne zložitejšie, ak nie priamo nemožné). Pozrime sa teda na to, čím všetkým sa dá vyčistiť atrament od pera či tlačiarne.

Čistenie atramentu mliekom

Mlieko je jedným z tradičných osvedčených spôsobov, pomocou ktorého môžete vyčistiť atrament z oblečenia. Hoci táto metóda nemusí byť vždy účinná, za vyskúšanie nič nedáte.

Naneste si trochu čerstvého mlieka na kus handričky alebo hubky na riad a začnite postihnuté miesto s atramentom potierať dovtedy, až kým nezačne fľak blednúť.

Pokiaľ ide o naozaj tmavú škvrnu, kedy pretieranie nepomáha, nalejte si do väčšej nádoby mlieko a pridajte k nemu prací prášok, ktorý v mlieku rozmiešate.

Následne ponorte oblečenie s atramentovým fľakom do nádoby a nechajte roztok pôsobiť na atrament cca 24 hodín (prípadne aspoň na celú noc).

Vplyv mlieka a pracieho prášku by mal atrament počas noc dôkladne rozpustiť. Nakoniec oblečenie z nádoby vyberte a operte ho v práčke. Výsledkom by malo byť dokonalé čisté oblečenie.

Ocot na atrament

Ocot je unikátny prírodný čistič, ktorý si poradí s rôznymi druhmi nečistôt, v tomto prípade môže pomôcť aj pri atramente.

V prípade čistenia atramentu pomocou octu budete potrebovať väčšiu nádobu, do ktorej nalejete biely ocot a následne na niekoľko hodín (cca 2 – 3 hodiny) necháte škvrnu ponorenú v octe.

Vplyv octu by mal atrament postupne rozpustiť. Nakoniec oblečenie vyberte, výsledok skontrolujte a nechajte oblečenie oprať v práčke.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová v kombinácií so soľou a sódou bikarbónou vám môže pomôcť pri čistení atramentových škvŕn na oblečení. Najprv odstráňte prebytočné zvyšky atramentu pomocou pijavého papiera.

Následne si pripravte v malej nádobke roztok z citrónovej šťavy (môžete použiť klasickú kyselinu citrónovú alebo si odšťaviť v nádobke 1 – 2 citróny), 1 – 2 lyžičiek soli a 1 lyžičku sódy bikarbóny.

Roztok dobre premiešajte a naneste priamo na atramentovú škvrnu. Nechajte tento roztok pôsobiť na niekoľko hodín, až kým sa škvrna neodstráni. V prípade potreby postup zopakujte, nakoľko nemusí na prvý pokus zabrať. Po čistení výsledok skontrolujte a ak sa zdá všetko v poriadku, nezabudnite oblečenie ešte oprať v práčke.

čistenie atramentu

Lak na vlasy proti atramentu

Čistenie atramentu pomocou laku na vlasy je o niečo prácnejšia metóda, avšak výsledok môže stáť naozaj za to.

Skôr ako začnete s čistením fľaku, tak si podložte pod fľak noviny, papier či vreckovky alebo handru. Je dôležité, aby sa na lak na vlasy nevpíjal ďalej, na ďalšie vrstvy oblečenia.

Následne môžete začať s čistením: nastriekajte na atramentový fľak trochu laku na vlasy, nechajte ho minútu pôsobiť a zotrite ho pomocou vreckovky alebo čistej handričky.

Proces opakujte niekoľko krát dovtedy, až kým fľak neodstránite. Po vyčistení atramentu musíte oblečenie oprať v práčke.

Vyzmizikovanie atramentu

Pamätáte si tento čarovný nástroj zo školských čias? Zmizík môže byť tou najjednoduchšou a najrýchlejšou záchranou pre vás. Pokiaľ ho máte ešte v poruke, určite vyskúšajte pomocou neho vyčistiť atrament z oblečenia (alebo z iného materiálu).

V prvom rade odsajte všetko povrchový atrament, ktorý sa dá ešte odstať pomocou pijavého papiera.

Následne začnite jednoducho zmizíkovať atrament z povrchu, až kým ho neodstránite. Ak sa vám to podarilo, stačí už len oblečenie normálne oprať v práčke.

Vyčistenie pomocou liehu

Pokiaľ si už neviete dať rady a nedarí sa vám vyčistiť atrament z textilu pomocou žiadnej z vyššie uvedených metód, môžete siahnuť aj po liehu.

Čistenie pomocou liehu je však tak trochu nebezpečná záležitosť, nakoľko si ním môžete kompletne znehodnotiť oblečenie. Preto ho použite len ak je to nevyhnutné. Naneste si na kus čistej látky, vatového tampónu alebo aj na hubku trochu liehu a začnite ním potierať postihnuté miesto s atramentom.

Atrament by sa pod vplyvom alkoholu mal postupne rozpúšťať. Pokiaľ sa vám to podarilo a látka ostala v poriadku, nezabudnite oblečenie vyprať v práčke.

vyčistenie atramentu

Ako vyčistiť zaschnutý atrament

Zaschnutý atrament na oblečení je niekedy už konečná zastávka, avšak netreba strácať hneď nádej.

Skôr ako začnete s čistením zaschnutej atramentovej škvrny na oblečení, ponorte oblečenie do mydlovej vodou na niekoľko minút tak, aby sa atrament znovu navlhčil a dal sa následne do určitej miery odsať pijavým papierom.

Po odsatí začnite škvrnu čistiť pomocou pracieho prášku, až kým nezostane zo škvrny len odtlačok. Teraz prichádza na rad kyselina citrónová spolu s octom a soľou. Aplikujte roztok z citróna, octu a soli priamo na škvrnu, nechajte ho cca na 5 – 10 minút pôsobiť a miesto vyčistite pomocou hubky alebo čistej handričky.

Následne opätovne fľak vyčistite pracím práškom. Teraz skontrolujte výsledok: ak vidíte, že proces zabral, stačí vám oblečenie už len vyprať. Ak sa zdá, že zaberá ale nie dostatočne, zopakujte celý proces ešte niekoľko krát. Pokiaľ sa však fľak ani trochu nevyčistil, budete musieť siahnuť po alkohole.

Aplikujte lieh na postihnuté miesto, nechajte ho pôsobiť a nakoniec ešte raz fľak vyčistite pracím práškom. Nakoniec už len oblečenie vyperte tak ako zvyčajne a nechajte ho vysušiť.

Niekedy je možné odstrániť atrament z oblečenia až po niekoľkých dňoch, resp. čisteniach a praniach a následných vysušeniach. Preto nezúfajte a bojujte s atramentom do poslednej chvíle!

ako vyčistiť atramentový fľak

Pár tipov ako odstrániť a vyčistiť atrament

  • Pokiaľ niektoré z vyššie uvedených spôsob zabrali pri odstraňovaní atramentu, len nie do takej miery, aby bol fľak úplne vyčistený, môžete vyskúšať bielidlo. Čistenie pomocou bielidla vám pomôže dosiahnuť konečný výsledok.
  • V určitých krajných prípadoch môžete siahnuť aj po amoniaku ako po efektívnom čističi proti atramentu. Na samotné čistenie si zmiešajte lieh spolu s amoniakom (v pomere 2 dielov liehu a 1 dielu amoniaku). Pomocou tejto zmiešaniny začnite potierať atramentový fľak až do jeho úplného vyčistenia. Po vyčistení aplikujte hneď na dané miesto kombináciu vody a octu pre neutralizáciu amoniaku. Ide o pomerne nebezpečný spôsob čistenia, preto nezabudnite aj na ochranné pomôcky.

Hoci sa môže zdať atramentový fľak ako konečná zastávka pre váš obľúbený kus oblečenia, nemusíte ešte zúfať. Pomocou vyššie uvedených metód sa stále dá atrament odstrániť. V najhoršom prípade si aspoň môžete za snahu dopriať nový a čistý kus oblečenia, ktorý vám spraví radosť.

Podarilo sa už vám vyčistiť atrament z oblečenia alebo iného povrchu? Aké metódy ste použili/používate vy? Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button