Podarilo sa vám pripáliť hrniec a neviete čo s tým? Vyčistiť hrniec od pripálenín ako sú cestoviny, zvyšky mäsa či dokonca vyčistenie hrnca od karamelu sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Na niektoré vám dokonca postačia prísady, ktoré máte u vás doma priamo v kuchyni. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme pár osvedčených domácich spôsobov, pomocou ktorých môžete vyčistiť hrniec bez akýchkoľvek problémov.
Ako vyčistiť pripálený hrniec
Azda každému sa aspoň raz za život podarilo pripáliť hrniec, ktorý však bolo nutné čo najskôr vyčistiť. Čistenie hrnca môže byť však prekvapivo pomerne jednoduchou záležitosťou.
Záleží hlavne od toho, ako veľmi je pripálený a aké čistiace prostriedky máte doma k dispozícií.
Čistenie hrnca octom
Najtradičnejšou metódou, pomocou ktorej môžete pomerne ľahko a efektívne vyčistiť hrniec je kombinácia vody a octu.
V prípade potreby môžete pomocou varechy alebo lyžice zotierať príliš silné pripáleniny. V bode varu zložte hrniec zo sporáka, odstráňte vodu spolu s uvoľnenými pripáleninami a umyte hrniec ešte raz pomocou jari alebo saponátu. Výsledkom by mal byť pekne umytý hrniec bez pripálenín.
Vyčistenie hrnca pomocou citróna
Citrón môže byť prekvapivo veľmi účinným čistiacim prostriedkom na hrnce. Na jeho aplikáciu si pripravte 1 – 2 citróny, ktoré si odšťavíte v malej nádobke.
Následne ponorte do nádobky s citrónovou šťavou hubku alebo handričku a pomocou nej začnite drhnúť pripálený hrniec. Pokiaľ ste vydrhli čo sa dalo a aplikovali citrónovú šťavu na celé vnútro hrnca, nechajte šťavu ešte pár minút pôsobiť a môžete sa presunúť do druhej fázy, ktorou je varenie vody.
Vlejte zvyšok šťavy z citróna, ktorý vám ostal, pridajte pre silnejší čistiaci efekt pár lyžíc octu a zvyšok zalejte vodou.
Trochu zmes premiešajte, postavte pripálený hrniec na sporák a priveďte octovo-citrónovú vodu do bodu varu. Kombinácia citrónovej šťavy, ktorá pred varením uvoľnila pripáleniny v hrnci spolu s octom a vriacou vodou dokáže malý zázrak v podobe čistého hrnca.
Keď dosiahnete bod vriacej vody, sporák vypnite, vylejte vodu spolu s pripáleninami von hrnca a už len jednoducho umyte hrniec pomocou jarovej vody. Výsledok by mal byť zrejmý.
Umytie hrnca sódou
Sóda bikarbóna sama o sebe síce môže byť pomerne efektívny čistiaci prostriedok, avšak je určite lepším spoločníkom pre ostatné čistiace prostriedky ako je už vyššie spomínaný ocot, citrón ale aj napríklad soľ.
Pokiaľ máte naozaj veľmi pripálený hrniec či už od omáčky, mäsa či karamelu, táto metóda vám môže pomôcť.
Do malej nádobky odšťavte 1 – 2 citróny, pridajte pár lyžičiek octu a soli a posypte celý roztok dostatočným množstvom sódy bikarbóny (množstvo závisí od toho, ako veľmi hustú pastu, resp. kašičku chcete). Zmes dobre premiešajte. Následne môžete takýto prírodný čistiaci prostriedok aplikovať na celé vnútro hrnca.
Pomocou hubky alebo handričky dôkladne rozotrite pastu na všetky pripálené miesta a nechajte ju na 5 -10 minút pôsobiť. Následne môžete skúsiť vyčistiť pripálený hrniec pomocou drôtenky, hubky, nožíka alebo handry.
V niektorých prípadoch sa môžu pripáleniny uvoľniť, v iných nie. V takom prípade vylejte zvyšok kašičky, ktorá vám ostala do hrnca a zalejte ju vodou (môžete do vody pre istotu pridať ešte lyžičku octu a trochu soli). Vodu nechajte variť cca 15 – 20 minút.
Následne dajte hrniec zo sporáka preč a nechajte ho na ďalších 5 – 10 minút odstáť. Vodu potom vylejte spolu so všetkým, čo sa v hrnci uvoľnilo. Pripáleniny by sa mali v tomto bode uvoľniť, prípadne by sa mali dať veľmi ľahko zotrieť. Na to si pripravte saponát spolu s jarou, ktoré nanesiete na hrniec a pomocou hubky a drôtenky ich rozotriete po celom vnútre hrnca. Nechajte zmes pôsobiť cca 5 – 10 minút a na záver vám stačí už len veľmi dôkladne opláchnuť hrniec pod prúdom čistej vody, tak aby ste z neho dostali ako pripáleniny, tak aj zvyšky čistiacich prostriedkov.
Čistenie hrnca od karamelu
Pripálený karamel je veľmi špecifickým druhom pripáleniny, nakoľko sa čistí z hrnca trochu odlišným (ale nie zložitým) spôsobom.
Vo väčšine prípadov vám jednoducho stačí zapnúť sporák, položiť naň hrniec spolu s pripáleným karamelom a nechať ho na sporáku dokým sa karamel sám nerozpustí (niekedy mu môžete dopomôcť pomocou varechy).
Rozpálený karamel sa vám podstatne ľahšie odstráni z hrnca. Po odstránení čo najväčšieho množstva karamelu môžete použiť pre istotu jednu z vyššie uvedených metód na čistenie pripáleného hrnca.
Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť:
Pár tipov ako na čistenie hrncov
- V niektorých prípadoch sa môžu pripáleniny usadiť aj na vonkajšej strane hrnca. Ak ide o menší typ hrnca, môžete ho vložiť do podstatne väčšieho hrnca, v ktorom budete mať pripravenú vodu spolu s octom, citrónom, soľou a sódou bikarbónou. Takto pripravený veľký hrniec položte na sporák a priveďte vodu spolu s menším hrncom do bodu varu. Vďaka tomu je možné, že odstránite pripáleniny aj z vonkajšej strany hrnca.
- Ak radi experimentujete, môžete vyskúšať vyčistiť hrniec pomocou coca-coly. Jednoducho nalejte colu do pripáleného hrnca a nechajte ju aspoň na 10 – 20 minút pôsobiť. Nakoniec vám stačí už len pomocou stierky alebo varešky odstrániť pripáleniny a hrniec dôkladne umyť a opláchnuť.
- Cukor ako taký môže byť ďalším pomerne netradičným spôsobom, akým môžete vyčistiť hrniec od pripálenín. Jednoducho si zmiešajte kockový cukor s trochou vody a pomocou takejto zmesi vydrhnite v umývadle hrniec. Na záver ho stačí už len prepláchnuť.
Máte nejaké vaše osvedčené tipy ako vyčistiť hrniec? Poraďte aj ostatným čitateľom – v komentároch pod článkom.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj