Ako vyčistiť

Ako vyčistiť žehličku?

Čistá žehlička = krásne vyžehlené oblečenie - naučte sa, ako ju vyčistiť

Máte špinavú žehličku, s ktorou sa už prakticky neoplatí žehliť? V takom prípade budete musieť vyčistiť žehličku svojpomocne. Čistenie žehličky je pomerne jednoduchá záležitosť, ktorá vám zaberie len pár minút. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme par spôsobov a metód čistenia ako aj pár tipov, ako môžete zvýšiť životnosť a čistotu vašej žehličky. Ako teda správne vyčistiť žehličku?

Ako vyčistiť žehličku

Čistenie žehličky pomocou octu

Ocot je jeden z najúčinnejších a najjednoduchších čistiacich prostriedkov, ktorý môžete na žehličku použiť. Biely ocot si najprv zohrejte vo väčšej nádobe, do ktorej položíte žehličku.

Dajte si však pozor na množstvo octu, ktorý použijete. V prípade žehličky by mala byť ponorená len časť na žehlenie, resp. plocha žehlenia. V opačnom prípade poškodíte elektroniku vo vnútri žehličky.

Žehličku nechajte nachvíľu položenú v nádobe s octom a potom plochu žehlenia na žehličky dobre pretrite navlhčenou handričkou.

Po pretretí ešte raz utrite žehličku suchou handrou, aby na nej neostali žiadne zvyšky octu. Výsledkom by mala byť čistá žehlička, zbavená všetkej nečistoty.

ako na čistenie žehličky

Čistenie žehličky pomocou kuchynskej soli

Vedeli ste, že na čistenie žehličky môžete použiť aj klasickú kuchynskú soľ? V prvom rade si zapnite žehličku a nechajte ju rozohriať na najvyššiu možnú teplotu.

Medzi tým si pripravte plochu na žehlenie, na ktorú položíte kus suchej látky (najlepšie bavlna), ktorú posypete kuchynskou soľou.

V prípade množstva radšej použite viac soli, dajte si však pozor na to, aby ste to neprehnali.

Následné začnite žehliť látku so soľou, až kým špina a škvrny na žehličke nezmiznú. Dajte si veľký pozor na to, aby sa soľ nedostala do žehličky, prípadne do jej otvorov.

Ako prevenciu môžete použiť obyčajné noviny, ktoré budete žehličkou prechádzať medzi samotným žehlením bavlny so soľou.

Čistenie žehličky pomocou sódy bikarbóny

Sóda je obľúbeným čistiacim prostriedkom, ktorý má mnohé využitia. V tomto prípade môže poslúžiť ako čistiaci prostriedok na špinavú žehličku.

Najprv si zmiešajte malé množstvo sódy s obyčajnou vodou. Roztok premiešajte tak, aby vám vznikla pasta, ktorou natriete žehličku, resp. jej plochu na žehlenie.

Nechajte sódu chvíľu pôsobiť a následne ju s pomocou utierky, handry alebo kefy začnite zo žehličky drhnúť tak, aby ste odstránili ako sódu, tak aj špinu, ktorá sa jej účinkami rozpustila.

čistenie žehličkyŽehličku na záver ešte dobre utrite suchou utierkou, prípadne si ju môžete trochu navlhčiť. V prípade upchatých otvorov bude najlepšie, ak ich prejdete suchými tyčinkami.

Následne si nalejte do žehličky čistú vodu (prípadne roztok z destilovanej vody a bieleho octu), žehličku zapnite, nastavte si paru a začnite žehliť napr. hrubú utierku tak, aby ste odstránili sódu aj z upchatých otvorov v žehličke.

Čistenie žehličky pomocou zubnej pasty

Zubná pasta dokáže byť prekvapivo veľmi účinný čistiaci prostriedok na žehličku. Obyčajnú pastu na zuby jednoducho naneste na plochu žehličky a následne ju s pomocou kartáča alebo utierky začnite rozotierať po cele ploche na žehlenie. Dajte si záležať hlavne na miestach, ktoré sú zašpinené.

Na záver zbavte žehličku pasty a špiny pomocou navlhčenej utierky alebo handry. Dajte si pozor na to, aby vám neostali na žehličke žiadne zvyšky zubnej pasty, ktoré by sa mohli po zapnutí žehličky pripáliť.

Pri potenciálnom upchatí otvorov na žehličky postupujte rovnako ako pri návode vyššie.

Ako vyčistiť žehličku od hrdze

Odstránenie hrdze zo žehličky môže byť trochu komplikovaný problém, najmä ak ide o starší typ žehličky, ktorá má hrdzu doslova „zažranú“ v kanálikoch a na žehliacej ploche.

V prípade čistenia však môže pomôcť roztok z destilovanej vody a octu (rovnaký pomer oboch tekutín). Roztok jednoducho nalejte do nádržky v žehličke, žehličku zapnite a začnite s ňou žehliť napr. nepotrebnú handru.

Zhrdzavené kanáliky by sa tak mohli očistiť. V prípade hrdzavej žehliacej plochy použite metódu čistenia octom (budete však možno musieť použiť väčšie množstvo octu a zopakovať čistenie viac krát, kým sa výsledky dostavia.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa

vyčistenie žehličky od vodného kameňaModerné žehličky (ako sú napríklad žehličky Tefal) majú často zabudovaný samočistiaci režim, ktorý stačí cca raz do mesiaca zapnúť a žehlička odstráni vodný kameň za vás.

V prípade, že vaša žehlička takýto režim nemá, jednoducho zapnite a nastavte vašu žehličku na najvyššiu možnú teplotu a nalejte do nej studenú čistú vodu.

Para, ktorá bude následne vznikať by mohla vodný kameň efektívne odstrániť.

Ďalšou možnosťou je kombinácia octu spolu s čistou (prípadne destilovanou) vodou, ktorú nalejete do žehličky a žehličku zapnete na najvyššiu možnú teplotu. Roztok, ktorý sa bude vyparovať by mohol veľmi účinne odstrániť vodný kameň.

Jedinou nevýhodou je pravdepodobne zápach octu, ktorý môže niekomu prekážať. Preto je potrebné žehličku po vyčistení pár krát dobre prepláchnuť tak, aby ste sa zápachu zbavili.

Pár tipov ako na čistú žehličku

  • V prípade zvýšenia životnosti žehličky je vhodné, aby ste do nej nalievali len čistú vodu bez minerálov a usadenín, nakoľko hlavne tie spôsobujú problémy s vodným kameňom.
  • Po každom žehlení odstráňte zo žehličky všetku vodu a nechajte ju dobre vysušiť na suchom a teplom mieste.
  • Vždy sa riaďte podľa návodu a manuálu, ktorý bol k žehličke pridaný.
  • V prípade výberu novej žehličky si dajte záležať na tom, aby mala nepriľnavý povrch, ktorý nehrdzavie a vydrží aj intenzívnejšie užívanie.
  • Počas žehlenie sa odporúča používať výlučne žehliacu dosku, ktorá je na žehličky určená – vyhnite sa iným povrchom.

Máte nejaké ďalšie tipy ako čistíte žehličku? Poraďte ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. žehličku som si fakt veľmi spálila :/ .. Skúšala som ju vyčistiť všetkým možným, ale jedine čo mi pomohlo bol ocot a citrón. Dokonca ocot moc nezaberal až ked som skúsi pridať kyselínu citrónovu tak to pomohlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button