Ako vyčistiť

Ako odstrániť žuvačku?

S našími tipmi odstránite žuvačku z akéhokoľvek povrchu

Žuvačka je niekedy skutočne veľkým nepriateľom, najmä v prípade, ak sa vám uchytila vo vlasoch alebo na vašom obľúbenom oblečení. Jej odstránenie môže byť niekedy veľmi zložitý a komplikovaný proces. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko overených postupov, pomocou ktorých môžete odstrániť žuvačku z oblečenia, vlasov a textilu pomerne ľahko a efektívne.

Ako odstrániť žuvačku

Odstránenie žuvačky z vlasov

Z času na čas sa môže prihodiť nešťastie aj vám v podobe žuvačky vo vlasoch.

V niektorých prípadoch je to naozaj nočná mora, nakoľko vám môže hroziť to, že si budete musieť vlasy ostrihať.

Skôr ako však začnete nad takýmito scenármi premýšľať, prečítajte si nasledujúce metódy, pomocou ktorých môžete žuvačku z vlasov odstrániť.

Čím odstrániť žuvačku z vlasov

Rastlinný olej

Rastlinný (alebo olivový olej) môže byť pomerne efektívnym (a hlavne prírodným) odstraňovačom na žuvačky, ktoré sa vám nanešťastie uchytili vo vlasoch.

Naneste si na ruku malé množstvo oleja, ktorý si postupne vmasírujete na postihnuté miesto so žuvačkou. Po aplikácií oleja ho nechajte aspoň hodinu pôsobiť.

Počas tejto doby by sa mala žuvačka postupne z vlasov uvoľňovať. V prípade potreby postup zopakujte.

Coca-cola

Coca cola je zázračný nápoj, pomocou ktorého sa dá odstrániť neuveriteľne veľké množstvo vecí. V tomto prípade si dokáže poradiť aj so žuvačkou vo vlasoch.

Odstrániť žuvačku s pomocou coca coly sa dá pomerne jednoducho: do malej nádoby si nalejte trochu coca coly a ponorte do nej na niekoľko minút (cca 10 minút) prameň vlasov so žuvačkou. Vďaka účinku coca coly by sa mala dať žuvačka podstatne ľahšie odstrániť.

V prípade potreby nechajte vlasy ponorené v coca cole o niečo dlhšie, popr. proces znovu zopakujte.

odstránenie žuvačky coca colou

Citrónová šťava

Vedeli ste, že na žuvačku vo vlasoch môžete použiť aj šťavu z citróna? Pokiaľ vám prechádzajúce metódy nepomohli, určite vyskúšajte citrón.

Do malej nádoby si odšťavte 1 citrón a premiešajte šťavu s trochou vody. Následne nalejte tekutinu do rozprašovača, s ktorým postriekate postihnuté miesto vo vlasoch so žuvačkou.

Nechajte šťavu chvíľu pôsobiť a pokúste sa vlasy (spolu so žuvačkou) vyčesať hrebeňom. V prípade potreby môžete namiesto rozprašovača ponoriť prameň vlasov so žuvačkou priamo do nádobky s citrónovou šťavou.

Ako odstrániť žuvačku z oblečenia

Podobne ako pri vlasoch, aj žuvačka na oblečení je nesmierne nepríjemnou záležitosťou, nakoľko budete musieť v prípade neúspechu jednoducho oblečenie vyhodiť.

Skôr ako tak učiníte však vyskúšajte tieto tradičné (ale i menej tradičné) metódy, ktoré sme si pre vás pripravili.

Čím odstrániť žuvačku z oblečenia

Mraznička

Najtradičnejším (a zároveň najjednoduchším) spôsobom ako môžete odstrániť žuvačku z nohavíc, riflí či iného textilu je zmrazenie žuvačky. Oblečenie, na ktoré sa vám žuvačka prilepila jednoducho celé vložte do mrazničky a nechajte ho „zmraziť“ približne na 1 – 2 hodiny.

Vďaka mrazu by mala žuvačka na oblečení stvrdnúť natoľko, že ju budete môcť z oblečenia jednoducho zoškrabať pomocou noža alebo iného ostrého predmetu.

Pokiaľ sa vám to na prvý pokus nepodarilo, nechajte žuvačku s oblečením v mrazničke o niečo dlhšie a celý proces zopakujte. Pokiaľ vám ostali na nohaviciach zvyšky žuvačky, ktoré sa jednoducho zoškrabať nedajú, môžete použiť lepiacu pásku, ktorú aplikujete na zvyšky žuvačky a jednoducho žuvačku „odlepíte“.

Samozrejme nezabudnite po odstránení žuvačky, oblečenie ešte oprať v práčke.

Kocka ľadu

V prípade, že nemôžete vložiť oblečenie do mrazničky, môžete vyskúšať taktiež kocku ľadu (prípadne môžete použiť aj zmrazené vrecko so zeleninou alebo iný zmrazený objekt), ktorú priložíte na miesto so žuvačkou a necháte ju pôsobiť cca na 10 – 20 minút (pomocou ľadovej kocky môžete žuvačku aj pretierať), až kým žuvačka nestvrdne.

Žuvačka by sa mala dať po stvrdnutí podstatne ľahšie odstrániť, prípadne použite na odstránenie nožík.

Na zvyšky žuvačky, ktoré by mohli na nohaviciach (alebo inom kuse oblečenia) ostať použite lepiacu pásku alebo jemnú kefku, s ktorými môžete zvyšky odstrániť.

zmrazenie žuvačky

Horúca voda

Pokiaľ sa vám nepodarilo odstrániť žuvačku schladením či zmrazením, môžete pristúpiť k jej odstráneniu opačným spôsobom. Látku na ktorej sa žuvačka uchytila ponorte do nádoby s horúcou vodou a začnite žuvačku pomocou kefky z látky odstraňovať.

V tomto prípade by sa mala väčšina žuvačky dať pomerne dobre odstrániť, avšak v prípade zvyškov budete musieť nechať oblečenie dobre preschnúť a vyskúšať odstraňovanie za sucha.

Lieh

Lieh môže byť veľmi užitočným pomocníkom pri odstraňovaní žuvačky najmä v prípade, ak ide o pomerne jemný kus oblečenia, ktorý by ste nechceli zmraziť či uvariť v horúcej vode. V takom prípade si naneste trochu liehu na handričku a pomocou nej aplikujte lieh na postihnuté miesto so žuvačkou.

Následne nechajte lieh na žuvačku cca 10 – 25 minút pôsobiť a nakoniec ju odstráňte pomocou nožíka alebo špachtle.

Technický benzín

Technický benzín je už o niečo drastickejšia metóda na odstraňovanie žuvačky, avšak v prípade, že si neviete dať rady, môžete ju vyskúšať.

Pred tým ako začnete s aplikáciou technického benzínu na žuvačku (a teda aj na oblečenie) sa uistite, ako bude látka reagovať na technický benzín. Na to si naneste veľmi malé množstvo  technického benzínu na kúsok danej látky (najlepšie na vnútornú stranu oblečenia alebo na vnútorný lem látky – skrátka na miesta, kde by v prípade zlej reakcie nebolo nič vidieť) a počkajte ako látka zareaguje.

Ak sa zdá všetko v poriadku, naneste si na handričku trochu technického benzínu a pomocou nej potierajte žuvačku.

Žuvačka by mala pod vplyvom technického benzínu postupne schádzať dolu.

Žehlička

Žehlenie žuvačky je starým a osvedčeným spôsobom, pomocou ktorého by ste ju mali byť schopný odstrániť.

Na oblečenie, kde sa vám žuvačka prilepila si najskôr položte kus papiera (noviny, papier alebo niečo podobné) a začnite po ňom prechádzať so žehličkou. Po chvíli by sa mala žuvačka prelepiť z riflí či nohavíc priamo na papier.

Nikdy však nežehlite oblečenie so žuvačkou bez papiera, v takom prípade hrozí, že sa vám žuvačka prilepí priamo na žehličku.

Odlakovač na nechty

Odlakovač na nechty je podobne ako technický benzín, veľmi drastickou chemikáliu, ktorá sa na textil nie vždy môže aplikovať. Preto v prípade jeho použitia na odstránenie žuvačky sa uistite na malom kúsku oblečenia (vnútorná strana lemu, spodná strana oblečenia a pod.) ako bude daná látka reagovať.

Pokiaľ sa zdá byť všetko v poriadku naneste trochu odlakovača na nechty na kus handričky a pomocou nej prejdite žuvačku pár krát. Žuvačka by mala po chvíli zísť dolu.

V prípade, že vám na oblečení ostali malé kúsky žuvačky, použite jemnú zubnú kefku.

Arašidové maslo

Arašidové maslo môže byť prekvapivo pomerne účinným odstraňovačom na žuvačky. V určitých prípadoch sa dá použiť aj na vlasy, avšak bude lepšie ak ho budete používať radšej na odstránenie žuvačky z oblečenia.

Arašidové maslo jednoducho naneste vo väčšom množstve priamo na žuvačku a dôkladne ho do nej „vmasírujte“. Po pár minútach by sa mala dať žuvačka pomerne rýchlo a ľahko odlepiť.

Berte na vedomie, že po arašidovom masle vám ostane na oblečení mastný fľak, takže nezabudnite po odstránení žuvačky oblečenie dôkladne vyprať.

čistenie žuvačky

Pár tipov ako odstrániť žuvačku

Pokiaľ ani jeden z vyššie uvedených postupov nezabral a hrozí vám, že budete musieť oblečenie vyhodiť (nedajbože v prípade vlasov dané miesto ostrihať), vyskúšajte aspoň posledné tipy, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Kobercová páska vám môže pomôcť pri odstraňovaní žuvačky z kobercov či sedačiek. Jednoducho ju prilepte na postihnuté miesto a strhnite ju. Postup niekoľko krát zopakujte a žuvačka by mala byť fuč.
  • Fén sa dá použiť nie len na vlasy, ale aj na žuvačku. Nahrejte žuvačku na vyššiu teplotu a pokúste sa ju odstrániť.
  • Mazadlo WD-40 patrí medzi agresívnejšie a nepríjemné prostriedky, pomocou ktorých sa dá odstrániť žuvačka. Avšak ak nemáte na výber, aplikujte mazadlo na žuvačku, ktorá sa vám vo vlasoch prilepila. WD-40 stačí jednoducho nastriekať na žuvačku a vlasy dôkladne vyčesať. Po odstránení si okamžite dôkladne umyte vlasy, nenechávajte mazadlo na vlasoch dlhšie ako je nutné.

Odstraňovanie žuvačky je už samo o sebe zložitým procesom a v každom prípade môžu byť metódy na odstránenie žuvačky iné. Pevne však veríme, že vám vyššie uvedené metódy pomohli v boji so žuvačkou.

Aké máte metódy a postupy na odstraňovanie žuvačky vy? Máte svoje tajné tipy, pomocou ktorých sa vám už podarilo odstrániť žuvačku?

Napíšte nám o vašich skúsenostiach v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button