Ako vyčistiť

Čo vyčistí coca cola? 13 spôsobov ako môžete využiť coca colu pri čistení

Coca-Cola je nielen chutný nápoj, ale aj univerzálny prostriedok na čistenie!

Coca cola sa v súčasnej dobe stala viac široko využiteľným prostriedkom ako len bežným letným nápojom. Jej využitie je rozmanité, záleží len na ľudskej predstavivosti. V tomto článku sme si preto pre vás pripravili 13 spôsobov ako môžete využiť coca colu pri čistení. Čo všetko teda vyčistí coca cola?

Čo vyčistí coca cola

Čo všetko vyčistiť coca cola:

Prečítajte si týchto 13 zaujímavých vecí, ktoré môžete vyčistiť s colou.

1. Vyčistí záchod

Azda najznámejší spôsob, ako sa dá využiť coca-cola je čistenie záchoda. Hoci ide stále o pomerne humornú predstavu, coca cola môže byť relatívne veľmi účinným čistiacim prostriedkom na toaletu.

Jednoducho vezmite 2l coca-colu a začnite s ňou preplachovať celé vnútro WC (začnite liať colu od hornej časti vnútornej strany misy dookola).

Následne nechajte coca-colu chvíľu pôsobiť a nakoniec ju dobre spláchnite. Výsledok by sa mal dostaviť okamžite.

2. Vyleští mincu

Pokiaľ máte vo vašej zbierke pár špinavých mincí, môžete im dopriať kúpeľ v coca-cole (pozor však pri minciach s vysokou hodnotu, prípadne pri starých minciach, ktoré si vyžadujú špeciálny spôsob čistenia).

Mince jednoducho ponorte do coca-coly v nádobe, nechajte colu chvíľu na mince pôsobiť a nakoniec ich prepláchnite pod prúdom čistej vody.

3. Dokáže odstrániť hrdzu

Coca cola si vie poradiť aj s hrdzou, nech už by bola v akejkoľvek forme. Pokiaľ máte nejaký kovový predmet, na ktorom sa nachádza hrdza, jednoducho daný predmet ponorte do nádoby s coca colou a nechajte ju na 1 deň pôsobiť.

Pokiaľ ide o niečo väčšie, namočte si handričku do coly a tú obopnite okolo miesta s hrdou.

V prípade hrdze, ktorá sa dostala na oblečenie, môžete naliať coca-colu priamo na postihnuté miesto, cca pol dňa ju nechať pôsobiť a nakoniec vyprať.

Coca-cola však dokáže pomôcť aj v prípade hrdzavých šróbov, ktoré sa jednoducho nedajú uvoľniť.

Vtedy postačí namočiť handričku do coca-coly, tú aplikovať na postihnuté miesto a nechať colu robiť svoje čaro. Nakoniec nezabudnite dané miesto a hrdzu zotrieť.

umyť coca colou

4. Coca cola vyčistí aj krv!

Pokiaľ potrebujete veľmi rýchlo odstrániť všetky krvavé dôkazy z miesta činu skôr ako sa tam dostaví detektív Columbus, určite zbehnite do obchodu pre fľašu coca-coly!

Coca cola môže veľmi efektívne odstrániť akékoľvek stopy krvi, ktoré sa môžu nachádzať na textilných povrchoch. Jednoducho aplikujte na postihnuté miesta colu, chvíľu ju nechajte pôsobiť a následne ho opláchnite čistou vodou.

Pokiaľ máte veľmi krvavé oblečenie, pripravte si väčšiu nádobu s coca-colou, do ktorej ho ponoríte a následne vyperiete.

5. Odstráni prilepenú žuvačku

Podarilo sa vám si prilepiť žuvačku do vlasov? Žiaden problém! Aplikujte na dané miesto coca-colu (pokiaľ to je možné, ponorte daný prameň vlasov do nádoby s coca-colu) a nechajte ju pôsobiť.

Prečítajte si aj podrobný článok: Ako odstrániť žuvačku?

6. Vyčistí špinavé medzery v podlahe

Pokiaľ máte napríklad v kúpeľni či v kuchyni špinu v škárach, aplikujte coca-colu na dané miesta v podlahe (môžete ju priamo naliať, pripadne si namočiť handru do coly a pretrieť s ňou všetky miesta), nechajte ju pôsobiť a nakoniec škáry vytrite.

7. Navráti lesk

Stratil sa vám lesk na chromovaných povrchoch? Žiaden strach! Coca-cola vám s tým môže pomôcť – za asistencie alobalu.

Najskôr si poskladajte kúsok alobalu do tvaru hubky (alebo handričky), následne nalejte coca-colu na chromované miesto a prechádzajte ho s pomocou alobalu.

Vďaka týmto dvom malým zázrakom prinavrátite lesk vaším chrómovaným veciam!

umývanie coca colou

8. Vyčistí škvrny na porceláne

Coca-cola je veľmi efektívnym čističom aj v prípade porcelánu či skla. V prípade čistenia si stačí navlhčiť utierku do coca-coly a pomocou nej dôkladne vytrieť povrch na porceláne (rovnako môžete postupovať aj v prípade čistenia okuliarov).

9. Zlikviduje usadeniny z mlieka

Hoci sa to môže zdať zvláštne, coca-cola dokáže efektívne odstrániť aj usadeniny a zápach z mlieka. (v takom prípade najlepšie funguje coca cola dark).

Poháre, džbány či iné objekty jednoducho zalejte coca-colu, nechajte ju na 5 minút pôsobiť a nakoniec ich veľmi dobre prepláchnite.

10. Neutralizuje smrad zo skunka

Podľa niektorých ľudí dokáže coca cola odstrániť aj povestný zápach zo skunka. Pokiaľ sa vám takéto nešťastie prihodilo a vyčerpali ste všetky možnosti, nemáte čo stratiť.

Či už ste to vy alebo nejaký predmet, aplikujte (najlepšie ponorte/vykúpte) sa/ho v coca-cole.

Budete mať aspoň zaujímavú historku (možno s úspešným koncom).

11. Odstráni pripáleniny a mastnotu

Coca cola je taktiež veľmi účinným prostriedkom proti pripáleným zvyškom jedla a mastnote na panvici!

Pokiaľ sa vám podarilo takto znečistiť hrniec alebo panvicu, jednoducho do nej nalejte až po okraj coca-colu a nechajte ju cca na 1 deň pôsobiť.

Nakoniec ju vylejte a panvicu (samozrejme) dobre opláchnite. Mastnota či pripálenina by mala byť fuč!

12. Očistí okná

Tradičnejším využitím coca-coly je čistenie okien. Vďaka svojej vysokej kyslosti je skvelým čistiacim prostriedkom na odstraňovanie šmúh a špiny na oknách.

V prípade čistenia postupujte rovnako ako pri akomkoľvek čistiacom prostriedku, s ktorým by ste vaše okná umývali.

Ďalšie odporúčané články:

13. Vyčistí vodný kameň

Vedeli ste, že coca-cola dokáže zázračne odstraňovať aj vodný kameň? Platí to najmä v prípade rýchlo varnej kanvice, kedy sa často môžete stretnúť s vodným kameňom, usadeným na jej dne.

V takom prípade siahnite po starej dobrej coca-cole, ktorú jednoducho do kanvice nalejete a necháte ju na jednu noc pôsobiť.

Ráno colu vylejte, kanvicu dobre prepláchnite a hľa – vodný kameň je preč!

čistenie coca colou

Pár zaujímavostí o coca-cole

  • Vedeli ste, že coca-cola je kyslejšia ako kyselina v autobatériách? pH coca-coly je cca 2,5, zatiaľ čo pH v autobatérií je cca 1.
  • Vďaka svojej vysokej kyslosti je coca-cola schopná rozpustiť aj ľudský zub (nezabudnite preto na umývanie vašich zubov po konzumácií coly).
  • Mimo svojich čistiacich vlastností sa dá coca-cola využiť aj v záhradke proti slimákom či iným škodcom.
  • Coca cola sa dá taktiež využiť aj počas zimných období ako rozpúšťač ľadu. Tento efekt sa dá využiť najmä pri čistení zamrznutých okien na autách.
  • V niektorých prípadoch vám môže pomôcť coca-cola aj pri zapálenom hrdle. Hoci coca-cola by vás pravdepodobne viac dehydratovala, môže neutralizovať bolesť.

Ako ste sa mohli dočítať, coca-cola má naozaj široké spektrum praktických možností, ktoré nemusia vôbec súvisieť s konzumáciou tohto sladkého nápoja.

Hoci účel coca-coly slúži primárne na osvieženie počas leta, ľudia dokážu byť veľmi vynaliezavý a využiť colu rôznymi odlišnými spôsobmi.

Aké máte skúsenosti s coca-colou vy? Pomohla vám pri niečom, mimo uhasenia vášho smädu? Napíšte nám o svojich skúsenostiach s coca colou v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button