Ako vyčistiť

Ako vyčistiť a vydezinfikovať mobil?

Tipy, triky a návody ako si správne vyčistiť a vydenzifikovať mobil

V dnešnej dobe sa odporúča si vyčistiť a vydezinfikovať mobil aspoň 1x do dňa, nakoľko už počas toho 1 dňa sa vám zaručene na ňom stihli usadiť rôzne baktérie, prach a špina. Čistenie telefónu je tak trochu nepopulárnou záležitosťou, avšak ide skutočne o veľmi jednoduchý a rýchly proces, ktorý vám môže takpovediac „zachrániť zdravie“, nakoľko čistenie slúži ako prevencia proti baktériám a vírusom. Poďme si teda prejsť pár jednoduchých spôsob, ako si môžete svoj smartphone vyčistiť svojpomocne.

Ako vyčistiť a vydezinfikovať mobil

Ako vyčistiť smartphone?

Čistenie a dezinfekcia mobilu je pomerne jednoduchá a rýchla záležitosť, ktorú môžete bez problémov vykonávať denne. V minulosti sa používali na dezinfekciu rôzne technické benzíny, riedidla či lieh.

V dnešnej dobe však existuje na trhu veľké množstvo dezinfekčných čistiacich prostriedkov na mobily, ktoré stoja doslova len pár eur.

Mimo dezinfekčných prostriedkov sa dajú využiť aj iné spôsoby čistenia (ako napríklad UV čistenie). Skrátka – možností a prostriedkov je neúrekom.

Čistenie mobilu izopropylom

V súčasnosti je možné si vydezinfikovať mobil pomocou prchavej látky, ktorá sa nazýva izopropyl, inými slovami izopropyalkohol – isopropanol – v skratke IPA). Ide o pomerne zapáchajúcu látku, ktorá sa využíva v lekárnictve ako dezinfekčný prostriedok a zvyčajne sa mieša aj s inými látkami.

Najčastejšieho ho môžete vidieť v podobe gélu či spreja. Izopropyl môžete nájsť bežne na internete v ponuke čistiacich prostriedkov, stoji len pár eur.

Izopropyl si zmiešajte v malej miske prevarenou, prípadne destilovanou vodou v pomere 3:1 (1000 ml izopropylu na cca 300 – 350 ml vody). Následne si vezmite veľmi jemnú handričku, ktorú len z časti namočíte do roztoku a pomocou nej vyčistíte najviditeľnejšiu špinu na mobile.

Pre nedostupné miesta na smartphone použite tyčinku s vatou, ktorú rovnako namočíte do roztoku a prejdete pomocou nej neprístupné miesta (netlačte zbytočne na telefón s handričkou či tyčinkou nakoľko by ste si mohli váš smartphone poškodiť).

Na záver prefúknite všetky otvory na telefóne tak, aby ste z nich dostali uvoľnenú špinu. Mobil môžete pre istotu vytrieť dosucha pomocou jemnej a suchej handričky.

V prípade obalov a puzdier na telefón môžete použiť obyčajnú čistú vodu s mydlom (dajte si však pozor pri kožených puzdrách a riaďte sa podľa pokynov výrobcu).

UV čistenie mobilného telefónu

V prípade, že nemáte čas na čistenie a dezinfekciu mobilu (alebo sa vám skrátka len nechce, popr. sa bojíte poškodenia), môžete vyskúšať čistenie telefónu pomocou UV svetla, ktoré ponúkajú rôzne autorizované servisy (ako je napríklad Huawei).

UV čistenie mobilu je veľmi jednoduchý proces, ktorý netrvá viac ako 10 – 15 minút (v podstate si môžete vyčistiť mobil na počkanie). Čistenie a dezinfekciu telefónu pomocou UV svetla si prezrite v ponuke autorizovaných servisov na smartphony vo vašom okolí.

mobil a jeho čistenie

Ako vydezinfikovať iPhone?

Apple vydal zásady čistenia svojich produktov, podľa ktorých by sa majitelia iPhonov riadiť. Okrem produktov od Applu je však možné tieto metódy aplikovať aj na smartphony iných značiek.

Hoci sa produkty od Applu skladajú z rôznych materiálov so svojimi osobnými požiadavkami, uvedené Apple tipy sa vzťahujú na všetky ich produkty:

 • Na čistenie iPhone by ste mali používať handričku alebo utierku, ktorá po sebe nezanecháva žiadne vlákna. Vyvarujte sa akýmkoľvek drsnými utierkam, vreckovkám, uterákom a pod.
 • Nepoužívajte pri čistení príliš veľa sily, nakoľko silné šúchanie by mohlo iPhone poškodiť.
 • Pri čistení by ste mali mať odpojené zo zariadenia všetky zdroje napájania, káble a pod.
 • Pri čistení držte iPhone dostatočne ďaleko od akýchkoľvek tekutín (pokiaľ to pri produkte nie je uvedené inak).
 • Nepúšťajte do žiadneho z otvorov na smartphone vlhkosť.
 • Za žiadnych okolností nepoužívajte pri čistení bielidlá, prostriedky s abrazívnymi vlastnosťami či aerosólové spreje.

Na čistenie tvrdých povrchov bez pórov na iPhone sa odporúčajú obrúsky, ktoré obsahujú 70% izopropylalkoholu. Počas čistenia nedovoľte, aby sa do otvorov na iPhone dostala vlhkosť a za žiadnych okolností nepotápajte iPhone priamo do čistiaceho prostriedku.

Pokiaľ si nie ste istý, ako pri čistení iPhonu postupovať, vyhľadajte autorizovaný servis pre Apple produkty.

vyčistenie a dezinfikácia mobilu

Prečo je dezinfekcia telefónu dôležitá?

Dezinfekcia a čistenie telefónu je nesmierne dôležitá z pohľadu hygieny a zdravia človeka. Rôzne štúdie už poukázali na fakt, že na smartphone sa môže nachádzať až 18 krát viac baktérií a bacilov ako na verejných toaletách.

Človek sa v priemere dotýka telefónu cca 2600 krát a vlastnej tváre až 550 krát. Vidíte už tú súvislosť?

Smartphone prakticky uchováva na sebe všetky bacily a baktérie, ktoré ste počas dňa stihli nazbierať vďaka plateniu a vydávaniu mincí pri pokladni, stláčaniu kľučiek či držania sa rúčky vo verejnej doprave.

Okrem toho, vďaka bežnému uskladňovaniu vášho smartphonu (ako sú napríklad vaše vrecká v nohaviciach, kabelka či dokonca miesto hneď vedľa vášho počítača) sa zvyšuje riziko rozmnožovania baktérií veľkou rýchlosťou (nehovoriac o tom, že samotné teplo z mobilu prispieva k rozmnožovaniu baktérií).

V určitých prípadoch môže veľmi znečistený mobil spôsobiť akné či infekciu. Okrem toho priveľká vrstva baktérií a mikróbov môže vytvoriť na mobile povlak, vďaka čomu môže dôjsť k nesprávnemu fungovaniu telefónu.

čistenie smartphonu

Pár tipov ako vydezinfikovať mobil

 • Pri čistení a dezinfekcií telefónu sa odporúča pred a po samotnom procese si dôkladne umyť ruky.
 • Nedávajte do ruky svoj telefón nikomu, pri kom by ste mali podozrenie, že by mohol byť vážne chorý, nakazený a pod.
 • Nevyťahujte a nepoužívajte svoj mobil na miestach ako sú napríklad verejná doprava, verejné toalety či počas obeda/večera, nakoľko na takýchto miestach sa môžu baktérie veľmi ľahko dostať na váš mobil, prípadne z mobilu priamo na vás.
 • Odporúča sa si vyčistiť a vydezinfikovať mobil 1x denne (prípadne aspoň raz za pár dní).

Čistenie a dezinfekcia mobilného zariadenia nie je žiaden zložitý proces. Samotné čistenie vám zaberie prakticky len pár minút, vďaka ktorému znížite riziko zdravotných problémov u vás. Taktiež sa môžeme pozerať na čistenie mobilu ako na prevenciu voči sebe ale aj voči ostatným.

Nie každý má náladu a chuť si sadnúť k svojmu telefónu a vyčistiť ho, avšak určite by sa vám držal lepšie, ak by ste vedeli, že na ňom nemáte žiadne baktérie ani vírusy.

Ako často si čistíte telefón vy? Máte nejaké vlastné finty na čistenie mobilu? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

 1. Dobrý návod – pretože väčšina ľudí si chrnonicky nonstop umýva a dezinfikuje ruky – ale skoro každý hneď v okamžite znovu a znovu chytá mobil. A mobil je veľmi znečistený nástroj z vonku a môže prenášať sa na nom všeličo. Dezinfekcia na mobil je veľmi dôležitá vec, ja sama si mobil čistím narýchlo teda dezinfikujem aspoň 1x denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button