Ako vyčistiť

Ako vyčistiť bižutériu?

Udržujte svoju bižutériu v top stave s našimi jednoduchými tipmi na čistenie!

Bižutéria si z času na čas vyžaduje určitú dávku pozornosti v podobe očistenia od rôznych nečistôt, prachu a mastnoty. Obzvlášť pri častom nosení bižutérie môžeme začať badať nánosy špiny, ktoré sa na nej postupne usádzajú. Preto sme si pre vás pripravili jednoduchý článok ako vyčistiť bižutériu či už takú, ktorú používate na bežné nosenie, prípadne bižutériu zo zlata a striebra.

Ako vyčistiť bižutériu

Čistenie bižutérie

Čistenie bežnej bižutérie (falošné šperky či kamienky) sa dá spraviť naozaj veľmi jednoducho. Pri čistení bižutérie z obyčajného nosenia vám postačí malá miska s vodou, do ktorej nasypete pár lyžičiek sódy bikarbóny.

Zmes trochu premiešajte a vložte do nej všetky vaše šperky na niekoľko minút.

Sóda bikarbóna vám pomôže pomerne efektívne odstrániť všetky nečistoty na šperkoch. Nakoniec stačí bižutériu už len opláchnuť pod prúdom čistej vody a vysušiť.

Pokiaľ máte bižutériu znečistenú mastnotou či olejom, môžete vyskúšať kombináciu octu spolu s vodou a sódou bikarbónou. Tu si však dajte pozor na to, aby vám ocot šperk nepoškodil, nakoľko ide pomerne o kyslý čistiaci prostriedok. Tak ako pri predchádzajúcom postupe si pripravte malú misku kde nalejete čistú vodu spolu s pár lyžičkami octu a pár lyžičkami sódy bikarbóny.

Roztok dôkladne premiešajte a vložte do misky vašu bižutériu na niekoľko minút. Následne šperky ešte dobre prepláchnite a bižutéria by mala byť vyčistená.

čistenie bižutérie

Ako vyčistiť bižutériu zo zlata

Čistenie bižutérie zo zlata je v niektorých prípadoch veľmi jednoduchá záležitosť, v iných si to vyžaduje určitú dávku precíznosti a odbornosti.

Na jednoduché odstránenie nečistôt na zlatej bižutérií vám postačí jemná handrička a tekuté mydlo. Prípadne môžete použiť taktiež citrónovú šťavu.

Zlato ponorte do malej nádobky s mydlom zmiešaným s vodou a nechajte ho na pár minút pôsobiť. Následne pomocou navlhčenej handričky pretierajte bižutériu a nakoniec ju dobre prepláchnite.

Čistenie bižutérie zo striebra

Na čistenie striebornej bižutérie existuje viacero trikov. Jedným z najbežnejších spôsobov čistenia je kombinácia zubnej pasty s vodou. Vyrobte si pomocou vody a zubnej pasty jemnú kašičku, ktorú na striebornú bižutériu nanesiete.

Pomocou zubnej kefky dôkladne vydrhnite všetky nečistoty na bižutérii a nakoniec šperk dobre prepláchnite pod prúdom studenej vody.

Dajte si pozor na to, aký typ zubnej pasty použijete, nakoľko niektoré tvrdšie pasty môžu váš strieborný šperk poškriabať.

ako vyčistiť bižutériu

Druhou metódou, ako môžete striebornú bižutériu vyčistiť je kombinácia alobalu, horúcej vody a prášku do pečiva. Pripravte si kúsok alobalu, ktorý posypete práškom a do ktorého následne spolu s ním zabalíte vašu bižutériu.

Následne prepichnite na viacerých miestach alobal a celý balíček s bižutériou ponorte do misky s horúcou vodou (stačí na noc).

Ráno balík vyberte, odoberte bižutériu, ktorú ešte pod vodou prepláchnete a výsledok by mal byť znateľne vidieť.

  • Pre viac informácií ohľadom čistenia striebornej bižutérie a šperkov si prečítajte článok: Ako vyčistiť striebro

Poradili vám tieto rady na čistenie bižutérie? Máte nejaké vlastné iné osvedčené tipy a návody? Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button