Ako vyčistiť

Ako vybieliť prádlo?

Jednoduché spôsoby, ako vybieliť prádlo a vrátiť mu biely lesk!

Pozerá sa na vás zo zásuvky škaredé zažltnuté oblečenie či na vás z okna vykúkajú zašednuté záclony? V takom prípade prišiel čas na bielenie oblečenia! Nie každý má skúsenosti s tým, ako sa dá vybieliť prádlo, oblečenie či dokonca záclony. Na bielenie sa dá využiť viacero bieliacich prostriedkov, ktoré môžete mať dokonca aj teraz priamo u vás doma! V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili niekoľko jednoduchých postupov a metód, pomocou ktorých môžete efektívne vybieliť akékoľvek biele (resp. zažltnuté) prádlo spolu s pár užitočnými tipmi, ktoré vám pri bielení a výbere toho správneho bieliaceho prostriedku pomôžu. Ako teda na bielenie prádla?

Ako vybieliť prádlo

Čím sa dá vybieliť prádlo

Vo všeobecnosti sa dá väčšina bieleho oblečenia (resp. prádla) vybieliť hneď niekoľkými prostriedkami, ako napríklad:

  • Soľ
  • Ocot
  • Sóda bikarbóna
  • Prášok do pečiva
  • Acylpyrín
  • Prášok na pranie
  • Citrónová šťava
  • Saponáty
  • Peroxid vodíka
  • Atrament

Ako sa dá vybieliť biele prádlo

Pri bielení prádla je dôležité si uvedomiť, že niektoré prostriedky môžu zaručene pomôcť, avšak pri iných môže dôjsť k poškodeniu oblečenia.

Preto sa vo všeobecnosti odporúča začať s bielením za pomoci soli, octu či sódy bikarbóny, ktoré sú zvyčajne neškodné pri textile a až potom pristúpiť k iným bieliacim prostriedkom ako je napríklad peroxid vodíka či rôzne druhy saponátov.

Bielenie prádla pomocou soli

Bielenie oblečenia, podprseniek či dokonca záclon pomocou soli je jednou z najstarších a najtradičnejších spôsobov bielenia, ktoré používali už aj naše prababičky.

Bielenie zažltnutého oblečenia za pomoci soli je naozaj veľmi jednoduché. Na bielenie budete (očividne) potrebovať obyčajnú kuchynskú soľ a väčšiu nádobu (v závislosti od množstva a veľkosti oblečenia, ktoré chcete využiť – môžete na to použiť lavór alebo aj vaňu).

Do nádoby nalejte väčšie množstvo čistej teplej (avšak nie vriacej ani príliš horúcej) vody.

Následne do nej nasypte niekoľko hrstí/lyžíc soli (štandardne sa odporúča na 3 litre vody vsypať 1 – 2 lyžice kuchynskej soli). Vďaka týmto dvom látkam si vytvoríte bieliaci soľný roztok.

Obe látky dobre premiešajte a následne do nádoby ponorte oblečenie, ktoré chcete vybieliť (je dôležité, aby ste mali pripravenú takú veľkú s nádobu s takým množstvom bieliaceho roztoku, aby ste boli schopní do neho ponoriť kompletne celý kus odevu).

Po ponorení nechajte roztok pôsobiť na oblečenie niekoľko hodín (štandardne sa odporúča nechať roztok pôsobiť cca 3 – 5 hodín, prípadne môžete nechať oblečenie ponorené aj celú noc). Vplyv roztoku spôsobí bielosť prádla.

Po namočení stačí už len vyprať vaše biele oblečenie v práčke tak, ako to zvyknete robiť. Výsledkom by malo byť krásne biele oblečenie.

soľ na bielenie oblečenia

Bielenie prádla za pomoci octu

Ocot môže byť nie len skvelým prírodným čistiacim prostriedkom na odstraňovanie fľakov, dokáže aj pomerne účinne vybieliť zažltnuté či zašednuté oblečenia a prádlo.

Bielenie prádla pomocou octu sa dá uskutočniť niekoľkými spôsobmi.

Jedným z nich je jednoducho ponorenie bieleho oblečenia do nádoby, kde si rozmiešate ocot s čistou vodou a necháte ocot pôsobiť na oblečenie cca pol hodinu.

Následne stačí už len oblečenie klasicky oprať v práčke. V tomto prípade môže dôjsť k vybieleniu prádla, avšak výsledok nemusí byť zaručený. V takom prípade môžete vyskúšať druhú metódu a tým je pranie oblečenia spolu s octom.

Ocot pridajte jednoducho pred praním do práčky (cca pol pohára bieleho octu), prípadne ho môžete kompletne vymeniť za aviváž. Okrem samotného bielenia vám ocot pomôže odstrániť aj zažltnuté fľaky na oblečení či dokonca vydezinfikovať prádlo.

Väčšina ľudí sa pri bielení pomocou octu obáva nepríjemného zápachu, ktorý sa s octom často spája. V tomto prípade sa však nemusíte ničoho obávať nakoľko ocot spolu s jeho zápachom počas sušenia z oblečenia vyprcháva. Tým pádom po kompletnom vyschnutí oblečenia dosiahnete vybielené prádlo bez akéhokoľvek zápachu.

Na zažltnuté prádlo a bielenie pomôže sóda

Snehobiele prádlo sa dá dosiahnuť aj s použitím obyčajnej sódy bikarbóny (môžete použiť sódu ako v kryštalickej, tak aj v jedlej podobe).

Bielenie pomocou sódy sa však neodporúča pri veľmi zašednutom oblečení, nakoľko nemusíte pomocou nej dosiahnuť požadovaný efekt. K bieleniu môžete (podobne ako aj pri octe) pristupovať 2 spôsobmi.

Jedným z nich je namáčanie bieleho prádla v roztoku z vody a sódy bikarbóny. Na bielenie si pripravte väčšiu nádobu (tak aby ste boli schopní do nej ponoriť celé oblečenie), do ktorej nalejete čistú vodu zmiešanú so sódou bikarbónou (štandardne sa odporúča na 4 litre vody použiť cca 1 až 2 poháre sódy).

Po dôkladnom premiešaní ponorte do roztoku oblečenie, ktoré chcete vybieliť a nechajte ho v ňom ponorené dlhšiu dobu (od 30 minút až do 4 – 5 hodín). Vplyv sódy spôsobí bieliaci efekt na prádle. Po vybratí prádla už len stačí oblečenie vyprať v práčke.

Druhým spôsobom je použitie sódy bikarbóny priamo pri praní. Táto metóda sa zvyčajne považuje za o niečo účinnejšiu, avšak v prípade potreby ju pokojne môžete skombinovať s namáčaním prádla. Sódu môžete skombinovať priamo s pracím práškom (pridajte cca 1 – 2 lyžice k praciemu prášku), prípadne ju nasypať priamo do bubna v práčke.

Následne spustite režim prania tak ako zvyknete. Kombinácia sódy spolu s pracím práškom by mala perfektne vybieliť akékoľvek prádlo (nehovoriac o tom, že vplyv sódy zmäkčí samotnú vodu v práčke a pomôže vám odstrániť potenciálny vodný kameň v práčke).

Nakoniec už len prádlo dobre vysušte.

bielenie oblečenia pomocou sódy

Na bielenie prádla pomôže aj kyselina citrónová

Vedeli ste, že citrónová šťava môže mať taktiež skvelé bieliace účinky? Hoci sa táto metóda až tak veľmi nepoužíva, kyselina citrónová vám môže spolu s ostatnými bieliacimi prostriedkami zaručiť dokonale čisté a hlavne biele prádlo.

Zvyčajne sa najviac odporúča pri zažltnutom prádle. Pri bielení môžete taktiež skombinovať spolu s citrónovou šťavou aj ocot, soľ, sódu bikarbónu a prací prášok.

Tak ako aj pri predošlých metódach si pripravte väčšiu nádobu (najlepšie vaňu) do ktorej pridáte niekoľko pohárov kyseliny citrónovej (na 4 litre cca 1 až 2 poháre), ocot (cca 1 pohár na 4 litre vody), kuchynskú soľ (1 lyžica na 2 litre vody), sódu bikarbónu (2 poháre na 4 litre vody) a prášok na pranie bieleho prádla (niekoľko lyžíc).

Všetky ingrediencie zalejte čistou teplou vodou a dôkladne premiešajte, až sa vám vytvorí bieliaci roztok na prádlo.

Následne do neho ponorte prádlo, ktoré chcete vybieliť a nechajte roztok pôsobiť dlhšiu dobu (je nutné si však pozor na to, že niektoré typy látok nereagujú dobre na tieto ingrediencie, resp. mohli by ich poškodiť – preto nebieľte veľmi jemné prádlo či jemné látky v takomto roztoku).

Po cca 2 – 4 hodinách prádlo vyberte a vhoďte do práčky. Prádlo už len stačí klasicky oprať a výsledok by mal stáť za to.

ako na bielenie prádla

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Pár tipov ako jednoducho vybieliť prádlo

Pokiaľ sa vám predošlé metódy bielenia pozdávali, máme pre vás pripravených ešte niekoľko bonusových prostriedkov na bielenie, ktoré môžete vyskúšať:

  • Prášok do pečiva môže rovnako ako na jedlo poslúžiť aj na bielenie prádla: jednoducho si do nádoby nasypte niekoľko vreciek prášku, ktoré zalejete vodou (cca 1 prášok do pečiva na 1 liter vody), oblečenie do neho ponoríte a necháte roztok pôsobiť (nezabudnite oblečenie po namočení vyprať).
  • Acylpyrín je veľmi neštandardný, avšak účinný bieliaci prostriedok na zažltnuté záclony či podprsenky. Okrem toho vás prakticky nič nestojí a jeho aplikácia je veľmi jednoduchá: ponorte do nádoby s vodou niekoľko tabliet acylpyrínu (cca 3 – 5 tabliet), nechajte ich vo vode rozpustiť a nakoniec ponorte prádlo do roztoku na bielenie. Nechajte tablety pôsobiť na oblečenie cca 3 – 5 hodín a následne oblečenie vyperte v práčke.
  • Peroxid vodíka sa dá použiť ako extrémne silné bielidlo na prádlo. Okrem bielenia dokáže taktiež veľmi efektívne vyčistiť prádlo od mastných či zaschnutých škvŕn. Pri peroxide je však nutné si uvedomiť, že nie je vhodný na príliš jemné oblečenie, nakoľko by ho mohol poškodiť. Postup je jednoduchý: zmiešajte si 1 – 2 lyžice peroxidu vodíka na 2 až 3 litre vody. Následne do roztoku ponorte kompletne celé prádlo na cca 20 – 30 minút. Počas tejto doby nezabudnite občas prádlo „premiešať tak, aby sa rovnomerne vybielilo. Nakoniec už len prádlo opláchnite v čistej vode a vyperte.
  • Posledným tipom je bielenie za pomoci obyčajného Sava. Savo ako také má neskutočne účinné bieliace prostriedky, ktoré však zároveň dokážu kompletne zdevastovať akékoľvek oblečenie. Preto používajte Savo len ako poslednú možnosť, prípadne ak vám nezáleží na tom, či vaše oblečenie vydrží dlhšie po bielení.

Čím a ako teda bieliť prádlo?

Ako môžete sami vidieť, na bielenie existuje pomerne veľa účinných (a hlavne lacných) prostriedkov, ktoré môžete mať aj práve teraz bežne vo vašej domácnosti.

Hoci sú niektoré bieliace prostriedky účinné viac a iné menej, vo všeobecnosti dokážu všetky dosiahnuť požadovaný efekt bielenia.

Pokiaľ sa vám podarilo vybieliť prádlo za pomoci jedného z vyššie spomínaných bieliacich prostriedkov, napíšte nám o tom v komentároch pod článkom spolu s vaším skúsenosťami, názormi a dojmami.


Každý má svoje osobitné skúsenosti z toho, ako bieliť prádlo, preto neváhajte a podeľte sa o ne s nami v komentároch pod článkom!


Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button