Ako vyčistiť sud na kapustu?
Jednoduchý návod na údržbu, ako mať sud na kapustu v top stave
Čistenie suda je pomerne tradičnou záležitosťou, ktorá sa vykonáva zvyčajne pred sezónou. Čistý súdok je základom na to, aby ste mali dobrú a lahodnú kapustu aj po jej naložení. Čo však robiť ak sa v sude začne tvoriť pleseň? Ako a čím sa dá takýto sud vyčistiť? A čo iné formy znečistenia? V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili komplexný návod, podľa ktorého môžete vyčistiť sud na kapustu.
Kedy a ako je vhodné vyčistiť sud
Čistenie suda sa v podstate odporúča vždy pred tým, ako ho začnete používať na kapustu (môže to byť zvyčajne aj niekoľko dní/týždeň pred nakladaním kapusty).
Okrem toho je nutné zvážiť čistenie nie len tesne pred nakladaním kapusty, ale aj mimo sezóny, nakoľko sa vám pri nesprávnom uskladnení môže v sude začať tvoriť pleseň.
Mimo toho sa môžete stretnúť s problémom znečisteného suda aj už počas samotného nakladania či po naložení sudu (kedy by ste omylom naložili sud skazenou zeleninou alebo zlými prísadami).
Čistenie sudu sa odráža od toho, ako a od čoho je sud znečistený, resp. aké veľké je znečistenie (ide o usadenú a tvoriacu sa pleseň? Či mastnotu? Prach? alebo iné usadeniny?).
Na základe toho sa v tomto článku dozviete, ako a akými spôsobmi sa dá sud na kapustu vyčistiť.
Čo budete potrebovať na čistenie:
- Biely ocot
- Vodu
- Savo a jar
- Citrónovú šťavu
- Sódu bikarbónu
- Soľ
- Gumené rukavice
- Hubku a kefu
Ako a čím vyčistiť sud
Keďže sa odrážame od najhoršieho možného scenára, aký môžete pri sude na kapustu nastať (t. j. vytvorila sa vám pred alebo po naložením kapusty v sude pleseň, usadeniny, špina, prípadne ide o veľmi špinavý a mastný sud), pripravili sme si pre vás komplexnejší (ale pomerne jednoduchý) návod, s ktorým by ste mali pri čistení suda uspieť.
Na vyčistenie suda nemusíte nasledovať každý krok v návode, niekedy vám postačí aj jeden zo spôsobov čistenia, aký je uvedený tu.
Čistenie suda octom
Podľa veľkosti sudu si pripravte ocot. Štandardne by vám mala postačiť aj 1 fľaša bieleho kuchynského octu.
Pokiaľ ste zo stien suda odstránili všetky dostupné plesne a špinu, dolejte zvyšok octu do suda a zalejte ocot horúcou vodou.
Octovú vodu nechajte pôsobiť cca 1 – 2 hodiny, počas toho by sa v sude mala začať uvoľňovať pleseň, ktorú ste nemohli vydrhnúť ručne.
Čistenie sudu s pomocou sava a jari
Ďalším krokom je čistenie pomocou jari a sava. Pokiaľ nie ste fanúšikom chemických čističov, pokojne tento krok preskočte. Savo v kombinácií s jarou vám však môžu veľmi výrazne pomôcť pri čistení sudu, nehovoriac o odstraňovaní zápachu, ktorý po sebe ocot zanechal.
Vylejte zo sudu octovú vodu a dôkladne sud prepláchnite čistou vodou. Následne naneste na vnútro sudu savo (pomocou kefy, hubky alebo jednoducho z fľaše) a dôkladne kefou začnite sud drhnúť.
Po nanesení sava a vydrhnutí sudu nechajte savo na sud pôsobiť aspoň 1 hodinu. Nakoniec sud znovu dôkladne prepláchnite čistou vodou.
Rovnako postupujte aj pri jari. Jar si môžete naniesť na hubku, s ktorou si prejdete znovu celé vnútro suda. Po aplikácií jari celý sud ešte raz veľmi dôkladne opláchnite čistou vodou tak, aby ste z neho dostali všetky chemikálie von.
V tomto štádiu by ste mali mať odstránenú všetku pleseň, mastnoty, usadeniny a pod. Avšak pre definitívne zakončenie čistenia sme si pre vás pripravili posledný krok.
Čistenie sudu pomocou citróna, sódy a soli
Citrón v kombinácií so sódou a soľou sú perfektným prírodným čistiacim prostriedkom, ktorý dokáže skvelo vyčistiť a vydezinfikovať sud jednak od zvyškových baktérií či usadenín ale taktiež vám pomôže sa zbaviť chemického zápachu zo sava a jari. Podľa veľkosti sudu si budete musieť pripraviť aj určité množstvo daných čističov.
Po pridaní všetkých troch ingrediencií zalejte sud horúcou vodou a nechajte zlúčeninu aspoň niekoľko hodín na sud pôsobiť.
Na záver stačí roztok v sude vyliať a veľmi dôkladne celý sud prepláchnuť. Nakoniec sud odložte aspoň na noc na suché a teplé miesto dnom nahor tak, aby dobre odkvapkal a hlavne dôkladne preschol. Výsledkom by mal byť dokonale vyčistený sud, ktorý je pripravený na kapustu.
Pár tipov na záver
- Pred nakladaním kapusty vždy sud skontrolujte. Sud by nemal mať žiadnu prasklinu ani iné vonkajšie poškodenie.
- V prípade drevených (ale i kamenných) sudov sa uistite, že je dobre vyčistený a pripravený na kapustu.
- Sud s kapustou sa odporúča odkladať na miesto s teplotou približne 15 až 20 stupňov Celzia.
Aké máte skúsenosti s kyslou kapustou vy? Stala sa vám niekedy pri sude nehoda? Máte vlastné domáce triky, pomocou ktorých čistíte sud? Napíšte nám a podeľte sa s nami o váš názor a skúsenosti v komentároch pod článkom!
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj