Ako vyčistiť

Ako vyčistiť olej?

Vyčistiť olej je veľmi jednoduché, ak viete ako na to - prečítajte si náš článok

Ako vyčistiť olejExistuje mnoho spôsobov ako vyčistiť olej. Vždy tieto spôsoby závisia od typu rozliateho oleja, materiálu na ktorom sa olej nachádza a od veľkosti škvrny. V tomto článku vám ponúkame najjednoduchšie overené spôsoby ako vyčistiť olejové škvrny z materiálov na ktorých sa nachádzajú najčastejšie. Poradíme vám ako vyčistiť kuchynský olej v kuchyni, z oblečenia a látky. Potom si popíšeme presné postupy na vyčistenie motorového oleja z oblečenia, koberca, koberčekov, betónu a zo zámkovej dlažby.

Ako vyčistiť rozliaty olej v kuchyni?

Pred tým ako začnete s čistením vás chceme varovať. Nepúšťajte sa do čistenia ihneď po rozliatí oleja ak bol horúci. Počkajte pár minút kým ste si úplne istý že olej vychladol, a predídete tak vážnym popáleninám.

Taktiež vždy dajte vedieť rodine alebo kolegom, ktorí sú nablízku, že ste rozliali olej, aby sa na ňom náhodou nepošmykli.

Najlepší spôsob na čistenie olejovej škvrny je najskôr absorbovať čo najviac oleja predtým ako sa pustíte do umývania podlahy, inak by ste olej iba rozotreli na ďalšie miesta. Olej sa dá najjednoduchšie absorbovať pomocou papierových utierok, ktoré môžete vyhodiť do koša.

V prípade, že je škvrna veľká, odporúčame ju zasypať niečím čo olej absorbuje, napríklad sódou bikarbónou, soľou alebo kukuričným škrobom. Nechajte materiál chvíľku pracovať aby do seba vsiakol čo najviac oleja.

Potom to všetko jednoducho pozametajte na zmeták a vyhoďte do koša. Ak na mieste stále zostala trocha oleja, použite papierové vreckovky.

Po týchto krokoch už len stačí umyť podlahu mydlovou vodou alebo akýmkoľvek prípravkom proti mastnote.

Ako vyčistiť olej z oblečenia a látky?

V prvom rade by ste mali čo najrýchlejšie odstrániť prebytočný olej buď vreckovkou, alebo dokonca lyžičkou pri väčších škvrnách.

Potom na škvrnu nalejte prípravok na riad a nechajte pôsobiť asi 5 minút. V prípade horších škvŕn, ktoré sa takto nezmyli môžete škvrnu vyčistiť starou zubnou kefkou.

Po tomto procese dajte oblečenie do práčky. Ak náhodou škvrna nezmizla skúste proces zopakovať alebo použite iný prípravok proti mastnote, napríklad šampón alebo mydlo.

Ako vyčistiť motorový olej z oblečenia?

Tento proces je o niečo zložitejší a s menšou pravdepodobnosťou na úspech ako čistenie kuchynského oleja. Prvým krokom je tiež odstránenie nadbytočného oleja, najlepšie lyžičkou. Po tom iba zľahka odstráňte čo sa dá papierovou vreckovkou.

Nikdy na látku netlačte, pretože to olej iba zatlačí hlbšie do látky.

návod ako vyčistiť motorový olej

Nasledujúcim krokom je pridanie kukuričného škrobu alebo detského púdru na škvrnu. Inými alternatívami sú napríklad soľ alebo múka.

Nechajte pôsobiť približne 10 minút. Tieto prášky nám zaručia odstránenie väčšiny oleja z oblečenia. Po 10 minútach odstráňte prášok pomocou papierovej vreckovky alebo kefky.

Ďalej na olejovú škvrnu pridajte prípravok na riad s pár kvapkami vody, a rozotrite ho prstom alebo kefkou. Pri odstraňovaní prášku a čistení prípravkom na riad si dajte pozor aby ste moc nezachádzali na čisté miesta oblečenia.

Ak si nie ste istý že škvrna zmizla, vysušte oblečenie klasickým spôsobom, nie pomocou sušičky, pretože tá by škvrnu natrvalo zachovala v oblečení.

Vyčistenie motorového oleja z koberca a koberčekov v aute

Tento postup je podobný ako pri čistení oblečenia. Zbavte sa prebytočného oleja lyžičkou, potom pridajte prípravok na riad. V tomto kroku nie je isté či by ste mali použiť prášok, to závisí od typu koberca, aby ste potom prášok boli schopný odstrániť.

Ďalej použite prípravok na riad alebo iný, neagresívny prípravok proti mastnote. Nechajte ho pôsobiť na škvrne asi 5 minút a odstráňte ho pomocou vreckovky.

V prípade že škvrna nezmizla treba použiť o niečo zložitejšiu metódu. Použite znova prípravok proti mastnote a položte naň pár vreckoviek.

Potom to celé zaťažte napríklad niečím ťažkým, napríklad knihami alebo kúskom nábytku. Nechajte prípravok pôsobiť na škvrnu niekoľko hodín.

Ak sa škvrna nachádza na mieste kde často ľudia prechádzajú, upozornite ich na to aby o závažie nezakopli. Po odstránení závažia dajte prípravok proti mastnote preč pomocou mokrej handričky alebo papierovej vreckovky.

V prípade, že škvrna na koberci stále ostala veľmi viditeľná, mali by ste zvážiť profesionálne čistenie kobercov.

Ako vyčistiť motorový olej z betónu a zámkovej dlažby

V prvom rade nemôžete začať čistením vodou, pretože to vôbec nepomôže, iba to situáciu zhorší. Olej sa tak dostane omnoho hlbšie do materiálu a bude ťažšie ho vyčistiť.

Najviac samozrejmým spôsobom je použitie čističa na betón. Je to najistejší a najjednoduchší spôsob vyčistenia olejových škvŕn na betóne alebo dlažbe.

Sú tu ale možnosti pri ktorých nemusíte ísť do obchodu, a môžete jednoducho použiť veci ktoré sa dajú nájsť doma. Znova, najskôr použite nejaký typ suchého prášku na absorbovanie oleja.

Veľmi dobrým materiálom sú napríklad jemné piliny z dreva alebo podstielka pre mačky. Čo sa týka betónu, môžete tiež skúsiť experimentovať s inými materiálmi ktoré absorbujú olej.

čistenie oleja z betónu

Nechajte materiál na škvrne približne jeden deň. Po tom môžete bezpečne pozametať materiál s nasiaknutým olejom na zmeták bez toho aby ste ho rozotreli na čisté miesta.

Aby ste sa zbavili škvrny, máte tu opäť pár možností. Môžete skúsiť napríklad WD-40, Coca colu, alebo prípravok na riad.

Tento posledný krok je na to, aby sa vám dokonale podarilo odstrániť olej zo zámkovej dlažby alebo betónu a môžete vykonať viac krát, prípadne spolu s čistením metličkou alebo kefkou.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button