Ako vyčistiť

Ako odstrániť vosk?

Tieto triky a tipy vám pomôžu odstrániť vosk dokonale!

Spôsobov ako odstrániť vosk je mnoho a my vám v tomto článku pomôžeme vybrať ten najlepší, vzhľadom na to aký materiál chcete vyčistiť. Sviečky sú neoddeliteľnou súčasťou na vytvorenie správnej atmosféry hlavne počas sviatočných dní. Je však veľmi ľahké a pravdepodobné, že sa vosk zo sviečok dostane na miesto kde ho nechcete. Preto vám ponúkame najjednoduchšie spôsoby ako odstrániť vosk, aby ste si čo najrýchlejšie mohli znova užívať sviatočnú atmosféru.

Ako odstrániť vosk

Prevencia proti voskovým škvrnám

Čo sa týka prevencie proti škvrnám, je dobré kupovať drahšie a kvalitnejšie sviečky. Mnoho výrobcov používa vosk, ktorý je špeciálny v tom, že sa dá ľahšie odstrániť z rôznych materiálov.

Zabrániť škvrnám na obruse môžete napríklad podložením sviečky sklenenou podložkou alebo svietnikom ktorý má nádobky na zachytávanie vosku.

Stačí použiť trocha kreativity a väčšine prípadov voskových škvŕn môžete ľahko predísť.

Ako odstrániť vosk z obrusu?

Prvým krokom je zmrazenie miesta na ktorom je vosk nalepený. Môžete dať celý obrus do mrazničky, alebo položiť vrecko s ľadom na vosk pokiaľ nie je vosk úplne stuhnutý.

Potom treba vosk opatrne odstrániť neostrým, najlepšie príborovým nožom. Na obruse a vnútri látky po tomto kroku stále ostal zostatok vosku.

Zostatku vosku sa zbavíte použitím tepla. Niektoré návody odporúčajú použiť fén, ale žehlička je vhodnejšia. Položte papierovú vreckovku alebo papierovú tašku pod obrus a tak isto na obrus presne na škvrnu.

Zapnite žehličku na strednú teplotu a prechádzajte ňou po vreckovke alebo papieri. Po chvíľke žehlenia sa vosk roztopí, a prenikne do papieru. Neodporúčame v tomto kroku používať paru zo žehličky.

Po tomto kroku by mala ostať na obruse len malá mastná škvrna, ktorú dáte dole jednoduchým praním. Niektoré návody tiež popisujú použitie prípravku proti mastnote, aby ste obrus nemuseli prať. To ale odporučiť nechceme, pretože obrusy sa vyrábajú z mnohých materiálov a niektoré prípravky s nimi zle reagujú.

Tento krok urobte jedine ak ste si úplne istý že prípravok ktorý použijete nepoškodí váš obrus.

vyčistenie vosku

Ako vyčistiť vosk z oblečenia?

Na čistenie vosku z oblečenia použite podobný postup ako pri obruse. Ak vosk nie je stuhnutý môžete oblečenie zmraziť, a potom odstrániť to čo ide jednoducho tupým nožom.

Ďalej použite techniku s papierovými vreckovkami z oboch strán a žehličkou. Následne oblečenie vyperte aby ste sa zbavili mastnej škvrny.

Ako vyčistiť vosk z koberca?

Keď chceme vyčistiť vosk z koberca, nie je možné použiť techniku s mrazničkou. Znova, odstráňte nadbytočný vosk, ktorý ide jednoducho.

Potom priložte vreckovku alebo papier na škvrnu, a prežehlite ho. To by malo vosk roztopiť a vsiaknuť do vreckovky. V prípade že na koberci ostane mastná škvrna, pokúste sa ju odstrániť prípravkom proti mastnote.

Tento proces môžete pár krát zopakovať. V prípade, že to nepomôže a škvrna je veľmi viditeľná, budete pravdepodobne potrebovať zvážiť tepovanie koberca.

Ako odstrániť vosk zo skla?

Vyčistiť vosk zo skla je omnoho jednoduchšie ako z látky. Najlepší spôsob je odstrániť rukou iba najhrubšie časti ktoré idú jednoducho.

Potom treba vosk nahriať fénom aby sa roztopil a mohli ste ho utrieť papierovou vreckovkou. Potom stačí iba vyčistiť voskovú škvrnu mydlovou vodou a je to hotové.

Odstránenie vosku z dreva

Pri čistení vosku z dreva sa určite nesnažte vosk odstrániť len tak rukou alebo nožom, pretože to môže poškodiť lak alebo samotné drevo.

Použite fén na roztopenie vosku ktorý potom utriete papierovou vreckovkou, a umyjete trochou mydlovej vody.

S množstvom vody si dávajte hlavne pozor pri prírodnom, neopracovanom drevenom povrchu v ktorom sú póry. Tiež si v tom prípade dajte pozor, aby ste vosk nezatlačili hlbšie do dreva.

Vyčistenie vosku zo steny

Vosk dáte zo steny preč opäť použitím žehličky alebo fénu. Na stenu tiež potom môžete použiť mydlovú vodu, aby ste odstránili mastnotu. Prečítajte si aj článok: ako vyčistiť žehličku.

ako vyčistiť vosk

Ako dostať vosk z vlasov?

Ak sa vosk nachádza na končekoch vlasov, použite teplú alebo horúcu vodu na roztopenie vosku, pričom si dajte pozor aby ste sa nepopálili.

Ak sa vosk nachádza na korienkoch vlasov, pomôže vám olivový olej, ktorý vosk uvoľní z korienkov, aby ste ho potom mohli umyť horúcou vodou a následne šampónom.

Odstránenie vosku z obrazovky mobilu, počítača alebo televízora

V prvom rade je tu dôležitá prevencia, pretože by ste určite mali dodržiavať vzdialenosť sviečok od elektrických zariadení.

Ak sa vám nejakým spôsobom vosk na zariadenie dostal, najskôr zariadenie vypnite. Použite veľmi opatrne kocku ľadu tak aby sa voda nedostala do zariadenia.

Ak na zariadení ostane mastná škvrna, použite nejakú formu neagresívneho prípravku proti mastnote.

Máte nejaké babské rady a domáce osvedčené tipy ako odstrániť vosk, prípade vyskúšali ste triky z tohoto článku a pomohli vám? Poraďte ostatným čitateľom v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button