Ako vyčistiť podlahu?
Zbavte sa nečistôt, prachu a špiny z podlahy s našimi radami na čistenie!
Z času na čas je nutné vyčistiť podlahu či už v obývačke, spálni alebo kdekoľvek u vás doma od všetky usadenín, prachu alebo jednoducho od špiny. Dobré vyčistenie drevenej podlahy si vyžaduje niekoľko prostriedkov a metód, vďaka ktorým dosiahnete čistú podlahu. Hoci sa môže zdať, že umývanie plávajúcej podlahy je triviálna záležitosť, v mnohých prípadoch sa umýva podlaha dosť zlým spôsobom, resp. dochádza k postupnému poškodzovaniu podlahy, nehovoriac o jej ochrane. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pomerne jednoduchý návod na to, ako správne vyčistiť podlahu, čo všetko k tomu budete potrebovať, ako by ste mali umyť podlahu a zároveň ako sa o vašu drevenú podlahu starať. Ako teda vyčistiť drevenú plávajúcu podlahu?
Ako vyčistiť plávajúcu podlahu
Dôkladne vyčistiť podlahu zahŕňa dobrú prípravu pred čistením, dôkladne čistenie ako aj preventívnu údržbu a ochranu plávajúcej podlahy.
Čo budete potrebovať na čistenie podlahy:
- Metlu a vysávač s jemným nadstavcom na podlahu
- Kýbeľ s horúcou vodou
- Jar, jemné mydlo, ocot (prípadne iný čistiaci prostriedok na podlahu)
- Jemnú handru, utierku alebo mop
- Ochranný prostriedok na podlahu (vosk, lak, olej a pod.)
- Gumené rukavice
Ako vyčistiť podlahu na sucho
V prvom rade je dôležité, aby ste odstránili z podlahy hrubé nečistoty, prach a usadeniny. Preto sa odporúča vždy pred umývaním podlahy najprv vyčistiť podlahu „na sucho“ pomocou metly a vysávača.
Následne ešte dobre podlahu povysávajte (pri vysávaní použite špeciálne nadstavce na vysávanie podlahy, v opačnom prípade riskujete poškodenie alebo poškriabanie podlahy).
S vysávačom prejdite celú podlahu ako aj kúty. V tomto bode by mala byť vaša plávajúca drevená podlaha pripravená na umývanie.
Umývanie drevenej podlahy
Na umývanie drevenej podlahy si pripravte v kýbli teplú vodu spolu s jemným mydlom (prípadne môžete použiť kvapku jari, avšak jar ako taká sa veľmi na čistenie drevených podláh neodporúča nakoľko dokáže postupne odstrániť ochranný lak na podlahe).
Prípadne ho môžete použiť len na konkrétne postihnuté miesta, ktoré vyčistíte skôr, ako začnete so samotným umývaním celej podlahy. Na samotné čistenie môžete použiť jemnú veľkú handru/utierku alebo mop na podlahy.
Počas utierania podlahy vždy handru dobre namočte a dôkladne vyžmýkajte tak, aby sa vám počas umývania nehromadila voda na podlahe.
Rozložte si podlahu na malé sekcie a začnite s umývaním.
Na záver nechajte plávajúcu podlahu dôkladne uschnúť (môžete otvoriť okná, prípadne nechať otvorené dvere aby sa miestnosť vyvetrala). Po vyschnutí sa môžete presunúť k ďalšej fáze, ktorou je ošetrenie podlahy.
Ošetrenie plávajúcej podlahy
Po vyčistení a vyschnutí podlahy môžete začať s ošetrením plávajúcej drevenej podlahy. Podlahu môžete ošetriť buď metódou voskovania alebo metódou lakovania, prípadne pomocou oleja na podlahy.
Lakovanie podlahy je jednou z najbežnejších metód, ktoré sa používajú v rámci jej ošetrenia. Olejovanie podlahy vám zas pekne vyplní a ochráni póry v podlahe a zanechá po sebe príjemnú vôňu.
Produkty na ošetrenie podlahy môžete nájsť bežne v obchode, prípadne si ich môžete objednať z nejakého e-shopu.
Ošetrenie podlahy sa odporúča robiť cca 1 – 4 krát do roka, v závislosti od toho, ako rýchlo sa podlaha v priebehu roka opotrebuje.
Pár tipov ako na čistenie drevenej podlahy
- Pri čistení podlahy sa vyhýbajte látkam, ktoré by mohli narušiť lesk podlahy (ako napr. vosk, bielidlo, leštiace prostriedky a silné rozpúšťadlá).
- Vždy si dajte záležať na tom, aby ste čistili podlahu len s trochu mokrou utierkou, resp. sa vyhli veľkému množstvu vody na podlahe.
- Namiesto kýbľa s vodou môžete použiť rozprašovač s náplňou, do ktorej jednoducho nalejete vodu s čistiacim prostriedkom a počas umývania podlahy jednoduchou nastriekate postupne vodu na požadované miesta.
- Za žiadnych okolností nepoužívajte na umývanie podlahy saponát, na odstránenie šmúh a dezinfekciu podlahy použite radšej ocot zmiešaný s horúcou vodou.
- Nekráčajte po drevenej plávajúcej podlahe v topánkach, ktoré nosíte po vonku nakoľko častice akú sú štrk, kamienky či piesok môžu podlahu poškodiť.
- Snažte sa udržať v miestnosti, kde je plávajúca podlaha optimálnu vlhkosť a teplotu (t.j. približne 55% vlhkosť a teplotu cca 22°C)
- Po umytí podlahy nenechávajte podlahu príliš dlho mokrú, radšej ju dôkladne zotrite jemnou suchou handričkou a nechajte dobre vyvetrať.
Pokiaľ ste všetky kroky vykonali správne a dôkladne, výsledkom by mala byť perfektne vyčistená podlaha, ktorá vám takto poslúži ešte pekných pár desiatok rokov.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj