Ako vyčistiť

Ako vyčistiť hrdzu?

Zbavte sa hrdze z povrchov s našimi jednoduchými radami na čistenie!

Potrebujete vyčistiť hrdzu na oblečení, dlažbe či na iných povrchoch a nie ste si istý ako na to? Hrdza je odveký nepriateľ ľudstva, ktorý sa bežne vyskytuje dôsledkom zlej starostlivosti o predmety na rôznych miestach. Či už ide o kovové povrchy, textil alebo dlažbu, je veľmi nepríjemnou a otravnou súčasťou nášho života. Preto sme si pre vás pripravili pár tipov ako a čím môžete vyčistiť hrdzu na rôznych druhoch povrchov.

Ako vyčistiť hrdzu

Domáce čistiace prostriedky na hrdzu

Na boj s hrdzou vám môžu v určitých prípadoch postačiť aj obyčajné čističe, ktoré sa nachádzajú bežne v domácnosti.

Môžete vyskúšať čistenie pomocou octu, citróna či dokonca coca-coly, voľba je na vás. Vyčistiť hrdzu môžete ako na oblečení, tak aj na kovových predmetoch či dokonca na zámkovej dlažbe.

ako na čistenie hrdze

Čistenie hrdze octom

Ocot je jeden z najvyužívanejších čističov proti hrdzi, ktorý sa dá aplikovať na rôzne predmety a povrchy, ktoré sú hrdzou znečistené. V závislosti od veľkosti predmetu, ktorý chcete od hrdze očistiť, sa líši aj spôsob aplikácie.

Pokiaľ ide o malé predmety ako sú hrdzavé skrutky, kľúče či hrdzavý náramok, postačí vám malá nádobka, do ktorej ocot nalejete a následne do nej na pár minút (prípadne hodín) ponoríte hrdzavý predmet.

Ocot by mal veľmi účinne odstrániť hrdzu na predmete, ktorý už len stačí nakoniec vydrhnúť, prepláchnuť a vysušiť.

Čistenie hrdze coca-colou

Coca-cola je ďalším veľmi obľúbeným a relatívne ľudovým spôsobom čistenia hrdze. Podobne ako pri metóde čistenia octom si stačí pripraviť nádobu, do ktorej nalejete coca-colu, necháte ju na hrdzu pôsobiť, po chvíli predmet vyberiete a dôkladne vydrhnete.

Na záver ho už len stačí prepláchnuť a mali by ste vidieť pozitívne výsledky čistenia colou.

Čistenie hrdze soľou a citrónom

Soľ spolu s citrónom môže byť veľmi účinným a prirodzeným čističom na hrdzu. Dá sa aplikovať ako na kovové predmety, tak aj na oblečenie, resp. textil.

Ak ide o malé predmety, stačí si pripraviť malú nádobku do ktorej pridáte vodu, odšťavíte citrón a nakoniec prisypete pár lyžičiek soli. Následne do nádobky ponorte hrdzavý predmet a nechajte roztok na hrdzu chvíľu pôsobiť.

Potom už len stačí hrdzu vydrhnúť. V prípade, že ide o väčšie povrchy, môžete roztok priamo na hrdzu naniesť a nechať ho aspoň hodinu pôsobiť.

Hrdza by sa mala po hodine dať ľahko zotrieť. V prípade, že s výsledkom nebudete spokojný, proces zopakujte (prípadne nechajte roztok pôsobiť o niečo dlhšie).

Čistenie hrdze pracím práškom

Prací prášok je ďalším účinným čističom na hrdzu, ktorý sa hodí predovšetkým na čistenie oblečenia. V prípade textilu je postup jednoduchý: jednoducho oblečenie operte pri vysokej teplote.

Ak však ide o nejaký predmet, ktorý nemôžete oprať, vytvorte si roztok z vody a pracieho prášku (taktiež sa odporúča pre lepší efekt pridať pár lyžíc sódy bikarbóny), ktorý aplikujete na hrdzu (prípadne do neho hrdzavý predmet ponorte) a necháte ho aspoň na hodinu pôsobiť.

Následne hrdzu stačí už len zotrieť prípadne vydrhnúť.

Čistenie hrdze kyselinou citrónovou s liehom

Kombinácia kyseliny citrónovej a liehu môže byť veľmi účinným čistiacim prostriedkom, ktorý však môže v prípade oblečenia vás textil poškodiť.

Kvôli tomu ho používajte len v prípade, že ide o veľmi čerstvú a povrchovú hrdzu, nie hrdzu, ktorá sa vám doslova „zažrala“ hlboko do oblečenia.

Vytvorte si roztok z kyseliny citrónovej spolu s liehom, ktorý aplikujete, resp. nanesiete na postihnuté hrdzavé miesto. Nechajte roztok pár minút pôsobiť a potom ho veľmi dobre umyte pri teplej vode.

Ak ste postup aplikovali rýchlo a správne, mali by ste vyčistiť hrdzu pomerne jednoducho a efektívne.

čistenie hrdze

Ako vyčistiť hrdzu z kovu

Na čistenie kovu od hrdze existuje nespočetne veľa účinných metód. Azda najklasickejšou je obyčajné drhnutie hrdze pomocou drôtenej kefy. Nejde o žiadnu komplikovaní činnosť, len je to pomerne namáhavá práca.

Druhou účinnou metódou je pieskovanie, vďaka ktorému môžete získať dokonale vyčistený kovový predmet.

Nevýhodou je spôsob aplikácie ako aj cena za pieskovanie, nakoľko by ste si museli zakúpiť kremičitý piesok spolu s náradím na pieskovanie ako je kompresor, pieskovacia pištoľ a nádoba na piesok.

V prípade chemických čističov na čistenie hrdze na kovových predmetoch môžete vyskúšať vyššie uvedené metódy čistenia, prípadne si môžete zakúpiť špeciálne chemické odhrdzovače, ktoré nájdete bežne v obchodoch za pár eur.

hrdza a jej vyčistenie

Ako vyčistiť hrdzu z dlažby

Zámková dlažba pred domom či dlažba v domácnosti, ktorá je zašpinená hrdzou, môže byť vyčistená pomocou kombinácie kyseliny citrónovej spolu s octom, ktoré jednoducho aplikujete na povrch, necháte cca na hodinu pôsobiť a následne miesto dôkladne vydrhnete.

Pokiaľ by obyčajné domáce metódy zlyhali, budete potrebovať odstraňovače hrdze, ktorí si môžete zakúpiť v obchode.

Netreba zabúdať taktiež na čistú vodu a dobrú kefu, nakoľko budete musieť dané hrdzavé miesta tak či onak dobre vydrhnúť.

Ako vyčistiť hrdzu z textilu

V prípade oblečenia, ktoré máte znečistené hrdou, môžete vyskúšať hneď niekoľko klasických čistiacich metód. Prvou je čistenie hrdze pomocou octu, vďaka ktorému si môžete vyčistiť napríklad rifle. Stačí si zmiešať trochu octu s vodou, roztok aplikovať na znečistené miesto a nechať ho chvíľu pôsobiť a nakoniec miesto dôkladne prepláchnuť a vysušiť.

Čistenie hrdze na oblečení pomocou kyseliny citrónovej, sa odporúča hlavne v prípade bieleho textilu ako sú napríklad biele košele či tričká.

Tak ako pri octe si najprv namiešate roztok z teplej vody a kyseliny citrónovej, do ktorého ponoríte oblečenie približne na 15 – 20 minút.

Následne oblečenie prepláchnete čistou vodou (prípadne ho môžete oprať) a necháte dôkladne oschnúť.

Video návod ako vyčistiť hrdzu bez chémie

Ako vyčistiť hrdzu z nerezu

Vďaka chlóru či iných chemických látok sa vám môže vytvoriť na nerezových predmetoch hrdza, ktorá spôsobuje (v prípade nerezového riadu či vodovode) problémy. Čistenie nerezu je pomerne jednoduché, môže vám postačiť aj obyčajné jemné tekuté mydlo, ktoré na nerez aplikujete a následne povrch dobre vydrhnete.

Ak by mydlo nezabralo, môžete vyskúšať čistenie pomocou citróna, resp. citrónovej šťavy, ktorú aplikujete na handru alebo hubku a ňou hrdzu vydrhnete.

Snažte sa použiť toľko citrusovej šťavy, až kým hrdzu dokonale neodstránite.

Prečítajte si aj ďalšie články a návody ako vyčistiť: 

Ako vyčistiť hrdzu z vane

Hrdza sa môže pokojne objaviť aj vo vani. V prípade hrdzavej vane začnite s čistením čím skôr, v opačnom prípade sa vám bude hrdza len veľmi ťažko odstraňovať.

Na čistenie vám môže postačiť obyčajný ocot spolu so soľou, z ktorých si vytvoríte v malej miske roztok.

Čistiaci roztok aplikujte na hrdzu a nechajte ho cca na hodinu pôsobiť. Následne vám už len stačí dané miesto pre istotu vydrhnúť hubkou a opláchnuť pod prúdom vody.

V prípade, že vás zaujímajú aj ďalšie metódy čistenia vane, prečítajte si náš článok: Ako vyčistiť vaňu.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button