Začal sa vám na zuboch tvoriť nepríjemný povlak či dokonca tvrdý zubný kameň? Zubný kameň je jednou z pohrôm, ktoré často postihujú ľudí, ktorí sa o svoje zuby dobre nestarajú. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme čo to presne tento kameň je, čo spôsobuje a hlavne ako sa dá vyčistiť zubný kameň. Poďme teda na to.
Čo je to zubný kameň a ako vzniká?
Pri nesprávnom alebo zanedbávanom umývaniu zubov sa tento zubný povlak hromadí viac a viac, postupne sa premieňa na zubný kameň a eventuálne môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy, ktoré sa spájajú so zubami a ďasnami.
Ako zistiť zubný kameň?
Zubný kameň môžete rozoznať a zistiť pomerne jednoducho. Najčastejšie vyzerá ako tvrdá vrstva hmoty na zube, ktorá môže mať hnedú alebo žltú farbu a nedá sa odstrániť bežnou zubnou kefkou.
Najčastejšie sa zubný kameň vyskytuje medzi zubami alebo na vnútornej strane stoličiek a predných zubov. Zubný kameň nebolí, preto sa nespoliehajte na to, že vám zuby samé oznámia, že máte zubný kameň.
Čo vám však môže napovedať, že niečo nie je v poriadku, je veľmi nepríjemný zápach úst, ktorý sa so zubným kameňom často spája.
Riziká zubného kameňa
Hoci vás zuby nemusia kvôli zubným kameňom začať hneď bolieť, existuje niekoľko vážnych ale aj menej vážnych rizík, kvôli ktorým by ste mali zubný kameň riešiť:
- Pre väčšinu ľudí je zubný kameň problémom hlavne kvôli tomu, že veľmi zlé vyzerá a kazí váš úsmev – nikto nechce mať na zuboch hnedé fľaky, kvôli ktorým by sa bál usmiať.
- Oveľa závažnejším problémom však môže byť zápal ďasien a s nimi sa spájajúca bolesť, dôsledkom zubných kameňov môžu byť vaše ďasná a vaše zuby postupne zlikvidované.
- Najčastejším problémom, ktorý zubný kameň spôsobuje je parodontitída, ktorá napadá nie len zuby a ďasná ale i kosti, ktoré vaše zuby držia. Výsledkom môže byť postupné vypadávanie zubov.
- Okrem toho môže zubný kameň spôsobovať zlé trávenie, nakoľko škodlivé látky, ktoré sa v zubnom kameni nachádzajú, sa môžu dostať až do krvi a ovplyvniť tak vaše trávenie v negatívnom zmysle.
Ako sa dá vyčistiť zubný kameň
Čistenie zubného kameňa nie je práve najjednoduchšia záležitosť. Pokiaľ sa zubný povlak premenil na kameň, ktorý sa poriadne do vašich zubov „zažral“, možno nebudete mať ani inú možnosť ako navštíviť vášho zubného lekára.
V každom prípade vám však nasledujúce metódy môžu pomôcť s čistením zubného kameňa a zubného povlaku.
Čistenie zubov sezamovými semienkami
Sezamové (alebo ľanové) semienka môžu fungovať ako prevencia proti vzniku zubného kameňa.
Čistenie semienkami je veľmi jednoduchá procedúra: jednoducho si vezmite do úst za lyžicu sezamových semienok a aspoň 1 – 2 minúty ich dôkladne prežúvajte, premieľajte na jazyku a okolo zubov.
Semienka však neprehĺtajte! Jednoducho ich vypľujte, opláchnite si ústa a zuby čistou vodou a nakoniec si ich dôkladne vyčistite pastou a zubnou kefkou.
Čistenie môžete zopakovať aj 2 – 3x do týždňa.
Morská soľ na zubný kameň
Možno vás to prekvapí ale klasická morská soľ môže byť veľmi užitočným čistiacim prostriedkom na zubný povlak a zubný kameň.
Morskú soľ si môžete naniesť priamo na zubnú kefku a pomocou nej si dôkladne vyčistiť zuby.
Prípadne môžete nasypať 2 -3 lyžičky do malého pohára s vodou a vypláchnuť si pomocou nej ústnu dutinu.
Vďaka morskej soli odstránite ako povlak, tak aj nepríjemný zápach úst, vydezinfikujete ústnu dutinu a ochránite svoje zuby.
Nezabudnite si taktiež po vyčistení zubov morskou soľou klasicky umyť zuby zubnou pastou a kefkou.
Aloe vera proti zubnému kameňu
Vedeli ste, že aloe vera vo forme gélu dokáže taktiež efektívne odstrániť povlak a zubný kameň?
Ide o veľmi jednoduchú metódu: stačí si zmiešať lyžicu aloe vera spolu s pár kvapkami citrónovej šťavy, sódy bikarbóny a obyčajného rastlinného oleja tak, aby ste si vytvorili jemnú pastu. Tú si naneste na zubnú kefku a pomocou nej si dôkladne prečistite všetky zuby.
V prípade nesprávneho zaobchádzania a čistenia zubov pomocou sódy bikarbóny hrozí poškodenie zubov a zubnej skloviny, preto buďte pri čistení zubov opatrný a hlavne jemný!
Orechové škrupiny na zubný kameň
Akokoľvek sa to môže zdať zvláštne, obyčajné škrupiny z vlašských orechov vám môžu pomôcť pri odstraňovaní zubného kameňa. V tomto prípade si najprv musíte škrupiny povariť vo vriacej vode na cca 15 – 20 minút.
Vytvorí sa vám tak zmes, ktorú scedíte. Do tohto vývaru z orechov si ponorte svoju zubnú kefku na niekoľko minút a následne pomocou nej začnite svoje zuby dôsledne čistiť.
Škrupiny z orechov majú antibakteriálne účinky, vďaka čomu vyčistíte svoje zuby od zubného kameňa či povlakov. Rovnako vám môžu pomôcť aj pri zápale ďasien.
Oil pulling na čistenie zubov
Pred tým ako začnete čistiť zuby olejom je dôležité, aby ste vypili pohár s citrusovou šťavou. Následne si naberte na lyžičku kokosový olej a vložte si ho do úst.
Omieľajte kokosový olej na jazyku a hlavne na zuboch. Takto aplikovaný olej nechajte pôsobiť na vaše zuby cca 15 – 20 minút, následne ho vypľujte a opláchnite si zuby čistou vodou.
Nakoniec už si len stačí vyčistiť zuby klasickou zubnou pastou a kefkou.
Oleje na zuby
Okrem kokosového oleja môžete vyčistiť zubný kameň aj pomocou rozmarínového či klinčekového oleja.
Olej si nakvapkajte do pohára s vodou, dobre premiešajte a vypláchnite si pomocou nej ústnu dutinu. Nakoniec zmes vypľujte a umyte si zuby zubnou pastou.
Odstránenie zubného kameňa odborníkom
Hoci vám vyššie uvedené metódu môžu pomôcť vyčistiť zubný kameň, prípadne odstrániť zubný povlak, nič sa nemôže vyrovnať kvalitnej zubnej prehliadke u kvalifikovaného zubára.
Pokiaľ patríte medzí ľudí, ktorí majú zo zubnej ordinácie husiu kožu, nemáte sa čoho v tomto prípade obávať.
Čistenie zubného kameňa u zubného lekára je bezbolestný (a hlavne efektívny) proces. Zubný kameň vám môže zubár odstrániť buď pomocou ultrazvuku, lasera či pomocou špeciálnych nástrojov.
Po rozbití zubného kameňa, vám zubár už len dočistí zuby s použitím špeciálnych nástrojov, kefiek, prípadne pomocou pieskovania. Nepodceňujte a neobávajte sa preto návštevy u svojho zubára a zvážte návštevu v zubnej ordinácií.
Ako si vybieliť zuby?
Okrem odstránenia zubného kameňa vám však môžu niektoré čistiace prostriedky na zuby dopomôcť aj k ich zosvetleniu.
Kto by nechcel mať nie len čisté ale i žiarivo biele zuby bez akékoľvek povlaku?
V takom prípade môže vyskúšať tieto dve jednoduché metódy na bielenie zubov.
Bielenie citrusovou kôrou
Jedným z tradičných, rýchlych a veľmi jednoduchých spôsobov, ako si môžete vybieliť zuby u vás doma je pomocou citrónovej alebo pomarančovej kôry. Rozotrite si citrusovú kôru na zuby a následne udržte túto šupku v ústach cca 10 – 20 minút.
Nejde o nič nepríjemné, maximálne vám môže prekážať horká chuť kôry. Potom si dobre vypláchnite ústnu dutinu a vyčistite si zuby klasickou zubnou pastou a kefkou.
Citrusová kôra vám pomôže odstrániť baktérie na zuboch, zbaví vaše ústa nepríjemného zápachu, odstráni zubný povlak a obieli vaše zuby.
Ako si vybieliť zuby za 3 minúty? Pomôže vám sóda!
Sóda bikarbóna je veľmi populárny prostriedok na čistenie a hlavne bielenie zubov. Sóda dokáže jednak odstrániť zubný povlak, vyčistiť zuby a dodať im biely nádych.
Sódu si najprv zmiešajte s vodou tak, aby ste si vytvorili veľmi jemnú pastu. Tú si naneste na vašu zubnú kefku a začnite ju nanášať na vaše zuby.
Jemnými pohybmi si vyčistite zuby a nakoniec ich dobre vypláchnite. Výsledok vás môže veľmi milo prekvapiť.
Prečítajte si aj tieto články:
Pár tipov na bielenie a čistenie zubov
- Ak chcete predísť zubným povlakom a zubnému kameňu, mali by ste si dôkladne čistiť zuby aspoň 2x za deň (môžete aj viac krát denne).
- Vyplachovanie ústnej dutiny čistou vodou po každom jedle, ktoré skonzumujete vám môže dopomôcť predísť vytvoreniu zubného povlaku.
- Nikdy nezabudnite na preventívne prehliadky u vášho zubného lekára a pravidelne (aspoň 2x ročne) by ste mali navštevovať odborníka na dentálnu hygienu.
- Vyhýbaniu sa nápojom ako káva, cola, čierne čaje či víno vám môže pomôcť predísť k vytvoreniu zubného kameňa. Rovnako by ste sa mali vyhnúť aj fajčeniu.
- Vedeli ste, že syr, ktorý neobsahuje repný cukor vám môže dopomôcť neutralizovať zubný povlak? V takom prípade môžete zvážiť si zaradiť kvalitné syry do svojho jedálnička!
BONUS TIP – Ako vyčistiť zubný kameň psovi?
Zubný kameň sa môže rovnako objaviť aj pri vašom domácom miláčikovi. Podobne ako u ľudí má zubný kameň pri psovi hnedšiu farbu a najčastejšie sa vyskytuje na očných zuboch a rezákoch.
Rovnako sa s takýmto zubným kameňom spája nepríjemný zápach z úst psa. Na odstránenie zubného kameňa môžete použiť zubnú kefku, avšak v takom prípade výsledok nie je ničím zaručený.
Vyčistenie zubného kameňa nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Je to však naozaj veľmi nutná záležitosť, ktorá vám v budúcnosti môže ušetriť nemalé problémy a bolesti. Preto sa snažte v prípade potreby vyčistiť zubný kameň čo najskôr, starajte sa o svoje zuby pravidelne a nepodceňujte návštevu zubného lekára. Aké máte skúsenosti so zubným kameňom vy? Museli ste ho už niekedy odstraňovať? Poradili a pomohli vám tipy v tomto článku? Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom! Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%: