Ako vyčistiť

Ako vyčistiť činely?

Udržujte svoje činely v top stave s týmito jednoduchými krokmi na čistenie činelov

Vadia vám šmuhy, prach a špina na čineloch? Rozhodli ste sa, že doprajete činelom čistiaci kúpeľ ale neviete ako na to? V takom prípade vám môže tento článok pomôcť! Čistenie činelov nie je tak úplne jednoduchá záležitosť, nakoľko ide pri čineloch o citlivý (a pre bubeníkov vzácny) materiál, pri ktorom skrátka nemôžete len tak riskovať jeho poškodenie. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pár tipov a metód, ako môžete vyčistiť činely na bicie.

Ako vyčistiť činely

Ako na čistenie činelov

Existuje viacero domácich ako aj profesionálnych metód, pomocou ktorých sa dajú vyčistiť činely. Pri čistení činelov pomocou akýchkoľvek domácich prostriedkov je dôležité, aby ste sa vyhli čističom s abrazívnymi vlastnosťami (takými, ktoré dokážu poškodiť/poškriabať povrch činely) a rovnako aj prostriedkom, ktoré môžu poškodiť prvotnú vrstvu na čineli.

Metódy, postup a čo budete potrebovať na čistenie činelov

Medzi najštandardnejšie možnosti, ako môžete amatérsky vyčistiť činelu doma je trochu jari, teplej vody a veľmi jemnej, čistej utierky. V tomto prípade si spravte jarovú vodu v malom kýbliku, handričku do nej namočte, dôkladne vyžmýkajte a začnite činelu čistiť.

Dajte si však pozor na to, aby ste na činelu nenanášali príliš veľa vody – kov s vodou sa veľmi radi nemajú.

Po umytí činely si vezmite druhú čistú a hlavne suchú handričku a dôkladne celú činelu do sucha vyutierajte. Výsledok možno nebude 100 percentný, ale zmeny určite uvidíte.

Profesionálne čistiace prostriedky na činely

O podstatne účinnejšou metódou je – jednoduchá kúpa profesionálnych čistiacich prostriedkov určených priamo na činely. Tieto prostriedky sa dajú bežne zakúpiť aj v hudobninách, prípadne si ich môžete dokúpiť cez internet.

Viaceré firmy, ktoré činely vyrábajú (ako napr. Paiste či Zildjian) predávajú okrem skvelých činelov taktiež čistiace a leštiace prostriedky, určené presne na ich výrobky.

Pri aplikácií takýchto čističov sa riaďte presne podľa návodu, ktorý je k čističom pribalený. Zvyčajne budete potrebovať veľmi jemnú handričku z mikrovlákien, pomocou ktorej aplikujete čistiaci prostriedok a začnete s umývaním činelov.

Po umytí sa oplatí činelu ešte vyleštiť (pri leštení si dajte pozor na to, aby ste nenaniesli prostriedok na nápisy a logá – leštidlo by vám ich mohlo rozotrieť).

čistenie činelov

Ako vyčistiť činely netradične

Kečup

Vedeli ste, že sa teoreticky dajú činely umyť aj pomocou obyčajného kečupu? Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, budete na čistenie potrebovať len jemný kečup, hubku a čistú handričku.

Pri čistení naneste trochu kečupu na činelu a pomocou hubky ho dôkladne rozotrite po čineli a začnite s ním činelu čistiť. Po aplikácií a vyčistení činely nechajte kečup ešte chvíľu na činelu pôsobiť a nakoniec ho zotrite navlhčenou handričkou z činely.

Hoci nejde práve o najlepší spôsob umývania, za pokus to rozhodne stojí.

umývanie činelov

Coca-cola

Druhou o niečo bizarnejšou (avšak účinnejšou) metódou, pomocou ktorej môžete vyčistiť činely je Coca cola. Coca-cola je skutočne univerzálny čistiaci prostriedok, pomocou ktorého dokážete vyčistiť rôzne veci – v tomto prípade aj činely.

Čo budete potrebovať a postup

Na umývanie si pripravte väčšiu nádobu (prípadne môžete použiť aj vaňu, avšak po umytí sa budete musieť pustiť aj do drhnutia vane), do ktorej uložíte všetky špinavé činely a zalejete ich coca – colou, podľa veľkosti nádoby a množstva činelov budete pravdepodobne potrebovať 6 – 10 litrov coca-coly.

Po zaliatí činelov nechajte colu pôsobiť cca 30 – 120 minút a pravidelne kontrolujte výsledok. Pokiaľ sa vám budú zdať činely stále špinavé, nechajte colu na ne pôsobiť o niečo dlhšie.

Po vybratí ich dôkladne opláchnite pod prúdom čistej vody (prípadne môžete použiť aj štipku jari) a nakoniec ich dôkladne vyutierajte dosucha.

Výsledkom by mali byť dokonalé čisté a lesklé činely – ako keby ste ich vybrali z obchodu.

Umývanie činelov je tak trochu ošemetnou záležitosťou. Nie každý preferuje čisté činely, bubeníkom sa často páči ten šedý a použitý vzhľad činelov. Pokiaľ však patríte medzi ľudí, ktorí má rád veci čisté, potom sa nemáte čoho obávať a môžete sa pustiť do čistenia.

Pokiaľ sa vám tento článok páčil, prípadne máte svoje vlastné osvedčené metódy, pomocou ktorých dokážete vyčistiť činely, napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button