Ako vyčistiť

Ako vyčistiť brúsenú kožu?

Vyčistite svoju brúsenú kožu rýchlo a jednoducho týmito tipmi

Máte doma oblečenie alebo topánky z brúsenej kože, ktoré je nutné vyčistiť? Čistenie brúsenej kože je tak trochu citlivá záležitosť, nakoľko koža tohto typu je veľmi náchylná na akékoľvek mokré čistenie, nehovoriac o tom, ako ľahko a jednoducho sa dá brúsená koža znečistiť. V nasledujúcich riadkoch sa preto zbežne pozrieme na typy brúsenej kože, ochranu a prevenciu takejto kože ako aj na jej čistenie. Vyčistiť brúsenú kožu môže byť o niečo komplikovanejšie ako sa na prvý pohľad zdá.

Ako vyčistiť brúsenú kožu

Brúsená koža a jej typy

Brúsená koža pochádza z klasickej kože, ktorá bola určitými procesmi upravená do podoby, v akej ju môžete vidieť na topánkach, bundách a iných kusoch odevu z brúsenej kože.

Brúsená koža sa môže rozdeľovať na kožu, ktorá bola brúsená „z vnútornej strany“ – v takom prípade ju často môžete vidieť pod názvom „semiš. Jej hlavnou výhodou je to, že nie je tak citlivá na poškodenie.

Brúsená koža však môže byť obrúsená taktiež z vonkajšej, lícnej strany. V takom prípade ide o druh materiálu, ktorý je o niečo citlivejší, ľahko sa môže znečistiť a je nutné sa viac o takúto brúsenú kožu starať. Výhodou je však jej skvelý vzhľad, jemnosť a o niečo vyššia odolnosť.

brúsená koža a jej čistenie

Čistenie brúsenej kože

Nakoľko dokáže brúsená koža (nanešťastie) veľmi ľahko pohltiť akúkoľvek mastnotu, prach či tekutiny, je veľmi jednoduché ju znehodnotiť. Preto je pred čistením dôležitá v prvom rade prevencia, ktorá vám zaistí dlhšiu životnosť brúsenej kože.

V rámci prevencie je nutné brúsenú kožu naimpregnovať špeciálnymi prípravkami, ktoré môžete nájsť v obchodoch s obuvníctvom či oblečením.

Pokiaľ ste brúsenú kožu znečistili, je nutné ju vyčistiť len suchými čistiacimi prostriedkami. Na to budete potrebovať buď gumu na brúsenie alebo kefky na čistenie brúsenej kože.

Nikdy nečistite brúsenú kožu s použitím vody alebo celkovo vlhkosti (prípadne len v krajných prípadoch), nakoľko by ste si tak mohli na kožu spôsobiť ďalšie škvrny. Pri mokrých čistiacich prostriedkoch požívajte výlučne špeciálne šampóny na kožu, ktoré nezanechávajú po sebe škvrny alebo mapy.

Ako vyčistiť brúsenú kožu od nečistôt

Pokiaľ ste si zašpinili brúsenú kožu len od hliny, blata alebo od iných prírodných látok, môže vám pomôcť obyčajná jemná kefka. Brúsenú kožu jemne prechádzajte kefkou tak, aby ste z nej zotreli všetky nečistoty, blato a pod.

čistenie brúsenej kože

V prípade, že je brúsená koža znečistená inými látkami, budete musieť siahnuť po čistiacom šampóne alebo inej emulzií na čistenie brúsenej kože. Čistiace prostriedky na brúsenú kožu môžete nájsť bežne v obchodoch alebo na internete.

Najprv odstráňte z kože pevné nečistoty a následne naneste na škvrny čistiaci prostriedok, ktorý necháte chvíľu pôsobiť a hlavne vyschnúť. Následne môžete jemnou kefkou na brúsenú kožu opatrne drhnúť a čistiť povrch.

Čistenie kože nezaberá veľa času (prakticky len pár minúť). Po vyčistení použite impregnačnú látku na zachovanie čistoty a životnosti brúsenej kože.

Par tipov na brúsenú kožu

  • Vždy si dajte pozor na to, čomu brúsenú kožu vystavujete, chráňte ju pred nepriaznivým prostredím ako je dážď, blato a pod.
  • Snažte sa zvýšiť životnosť brúsenej kože tým, že použijete v rámci prevencie špeciálnu impregnáciu na ochranu povrchu
  • V prípade vyblednutej brúsenej kože môžete použiť špeciálne renovátory farby, ktoré sa na trhu najčastejšie vyskytujú vo forme spreju.
  • Vyčistiť brúsenú kožu môžete u vás doma, prípadne môžete čistenie prenechať odborníkom, ktorí majú s čistením citlivých materiálov skúsenosti.

Poradili vám tieto návody a rady na čistenie brúsenej kože? Napíšte nám o tom v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button