Domácnosť

Letný spánok bez potenia: Ako dosiahnuť príjemné prostredie aj bez klimatizácie?

Hoci cez deň nám slnečné lúče prinášajú radosť a novú energiu, ich dozvuky v podobe rozpálenej spálne môžu narúšať kvalitu spánku. Telo sa počas neho prirodzene ochladzuje, aby mohlo regenerovať, no ak mu v tom bráni prehriate prostredie, spánok sa stáva plytkým. V lete nestačí len zatiahnuť závesy – je potrebné vytvoriť skutočne priedušné útočisko, počínajúc matracom.

Letný spánok bez potenia

Matrac, ktorý nezadržiava teplo

Bežne prehliadaným problémom je, že matrac môže zadržiavať príliš veľa tepla, čím sa pre používateľa stáva nepohodlným – počas spánku sa telesné teplo prenáša na matrac, ktorý ho absorbuje.

Ak vám býva v noci horúco, výber správneho matraca môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Najmä na leto sú ideálne matrace, ktoré podporujú prúdenie vzduchu a nezadržiavajú telesné teplo.

  • Prírodný latex je jednou z najlepších volieb, pretože jeho otvorená bunková štruktúra zabezpečuje výbornú priedušnosť a odvádzanie vlhkosti.
  • Moderné pružinové matrace (najmä tie s taštičkovými pružinami) taktiež umožňujú cirkuláciu vzduchu medzi vrstvami, čím sa znižuje prehrievanie.
  • Hybridné matrace, ktoré kombinujú latex, pružiny a gélové peny, dokážu počas spánku regulovať telesnú teplotu ešte účinnejšie. Novšie peny s chladivým gélom aktívne absorbujú teplo a zabraňujú jeho hromadeniu pri tele.

Výsledkom je chladnejší, suchší a pohodlnejší spánok aj počas horúcich nocí. Ak hľadáte kvalitný matrac v štandardnej veľkosti 90×200 cm, pozrite si ponuku na https://matracentrum.sk/matrace-90×200/, kde nájdete výber priedušných matracov v rôznych materiálových prevedeniach.

Izbové rastliny v spálni sú dobrý nápad

Izbové rastliny dokážu prirodzene zlepšiť klímu v miestnosti – zvyšujú vlhkosť, filtrujú toxíny zo vzduchu (niektoré rastliny sú prírodné čističky vzduchu) a počas fotosyntézy uvoľňujú kyslík.

Niektoré druhy, ako aloe vera, paprade či Sansevieria (známa aj ako „svokrin jazyk” či „hadia rastlina”), tiež ochladzujú vzduch miernym odparovaním vody z ich listov. Vďaka tomu vytvárajú zdravšie a príjemnejšie prostredie na spánok, najmä počas horúcich letných nocí.

Nechajte nábytok i telo dýchať

Snažte sa zabezpečiť, aby v miestnosti mohol voľne prúdiť vzduch bez zbytočných prekážok.

Preplnená spálňa s mohutným nábytkom a ťažkými závesmi bráni cirkulácii, čo vedie k pocitu „vydýchaného vzduchu”. Preto je dôležité preusporiadať nábytok tak, aby medzi oknami a dverami vznikol priestor pre voľný pohyb vzduchu. Takto upravený priestor podporuje lepšie prirodzené ochladzovanie.

Rovnako významnú rolu zohrávajú aj rošty pod matrac, ktoré zabezpečujú jeho priedušnosť a správnu ventiláciu zospodu.

Dôležitý je aj výber matraca, ktorý by mal byť s roštom kompatibilný – napríklad pevnejší rošt pre latexové či hybridné matrace a pružnejší pre penové matrace.

Nesprávny rošt môže spôsobiť deformácie matraca, znížiť jeho životnosť a obmedziť cirkuláciu vzduchu, čo vedie k prehrievaniu a hromadeniu vlhkosti.

Úlohu hrá aj veľkosť matraca, najmä ak spíte s partnerom – každá osoba potrebuje minimálne 70 – 80 cm šírky matraca pre dostatočné pohodlie. Na úzkom matraci, napríklad matrac 140×200, sa partneri tlačia k sebe, čo zvyšuje kontakt tela a obmedzuje cirkuláciu vzduchu.

Voľte preto radšej matrace s rozmermi 160×200 alebo 180×200, ak to veľkosť spálne dovoľuje. Ak má každý dostatok miesta, môže navyše zvoliť polohu, ktorá podporuje odvádzanie tepla – napríklad „hviezdicu“ (poloha na chrbte s roztiahnutými končatinami).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button