Ako vyčistiť

Ako vybieliť záclony?

Zistite, ako efektívne a šetrne vybieliť záclony s našimi jednoduchými tipmi a radami!

Každý sa už stretol s tým, že záclony, ktoré má doma vyzerajú otrasne, šedo a obyčajné pranie im nijako nepomôže. V takom prípade je nutné pred alebo po vypratí záclon začať s metódou bielenia. Viete však koľko rôznych efektívnych spôsobiť môžete v takom prípade využiť? V nasledujúcich riadkoch sme si pre to pre vás pripravili hneď niekoľko metód, pomocou ktorých môžete vybieliť záclony pomerne rýchlo a efektívne.

Ako vybieliť záclony

Ako a čím vybieliť záclony

Bielenie záclon sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi, od chemických bielidiel, ktoré si môžete zakúpiť bežne v obchode, až po domáce prostriedky, pomocou ktorých sa dá dosiahnuť snehovo-biely efekt na záclonách.

V rámci bielenia môžete nasledujúce metódy aplikovať pred alebo po praní záclon.

Bielenie záclon pomocou soli

Soľ je jedným z najtradičnejších bieliacich (ale aj čistiacich) prostriedkov, ktoré môžete použiť v rámci vybielenia záclon. Na bielenie budete potrebovať čistú vaňu, do ktorej nalejete teplú vodu (s teplotou, ktorá by nemala byť vyššia ako 30°C).

Množstvo vody by malo byť také, aby ste do nej mohli bez problémov ponoriť kompletne celé záclony.

Následne pridajte do vody niekoľko lyžíc soli (v závislosti od množstva vody, cca na 3 litre 1- 2 lyžice kuchynskej soli). Záclony v soľnom roztoku dobre prepláchnite a nechajte ich ponorené niekoľko hodín.

Počas namočenia by mali záclony pustiť väčšinu špiny a nečistôt. Nakoniec stačí už len záclony oprať pri programe na jemné prádlo a dôkladne vysušiť.

bielenie záclon

Ocot a bielenie záclon

Ocot je mimo čistenia taktiež skvelým bieliacim prostriedkom, pomocou ktorého môžete dosiahnuť krásne biele záclony.

Na túto metódu budete potrebovať väčšiu nádobu, do ktorej nalejete niekoľko lyžíc vínneho alebo liehového octu (približne 5 až 10 lyžíc, v závislosti od hustoty záclon) a zalejete ho teplou vodou (max 30°C).

Následne do roztoku ponorte všetky vaše záclony a nechajte roztok pôsobiť niekoľko hodín. Vplyv octu spôsobí, že vaše záclony znovu získajú svoj čistý a biely vzhľad (po takomto octovom kúpeli sa však odporúča záclony normálne oprať).

Citrón na bielenie záclony

Bielenie záclon sa dá dosiahnuť aj za pomoci obyčajnej citrónovej šťavy a sódy bikarbóny. Táto metóda je však vhodná ako pred príprava na pranie. Každopádne je to jeden z možných spôsobov, pomocou ktorého môžete vybieliť záclony.

Na túto metódu si pripravte väčšiu nádobu (môžete to byť aj čisté vedro/kýbeľ), do ktorého odšťavíte 2 – 3 citróny a pridáte niekoľko lyžíc sódy bikarbóny.

Ingrediencie následne zalejte teplou vodou (dajte si však pozor na to, aby teplota vody nemala teplotu vyššiu ako 30°C). Následne do nádoby s vodou ponorte záclony a nechajte roztok pôsobiť aspoň 1 hodinu.

Vplyv roztoku by vám mal pomôcť rozpustiť nečistoty na záclonách a výsledkom by mali byť relatívne čisté a biele záclony.

Bielenie záclon mydlom

Niekedy môže postačiť na bielenie záclon aj obyčajné kockové mydlo, ktoré máte bežne v domácnosti. Hoci nejde o najúčinnejšiu metódu, často tie najjednoduchšie riešenia môžu fungovať.

Na bielenie vám postačí teplá voda (max 30°C), do ktorej mydlo vhodíte a necháte ho rozpustiť (v takomto prípade sa odporúča rozpustiť mydlo vo väčšej nádobe alebo priamo vo vani, taktiež je vhodné aby ste mydlo nastrúhali – jednoduchšie a rýchlejšie sa vďaka tomu rozpustí vo vode).

Po rozpustení mydla vo vode ponorte záclony do roztoku a nechajte ich v ňom 12 až 24 hodín. Výsledok vás môže naozaj prekvapiť (nezabudnite po kúpeli záclony opláchnuť v čistej vode, prípadne vyprať).

vybielenie záclony

Peroxid vodíka na bielenie

Bielenie záclon pomocou peroxidu vodíka sa využíva ako metóda v rámci prania záclon. Pred praním jednoducho nalejte do práčku jednu fľaštičku peroxidu vodíka, ktorú mávate bežne vo svojej domácej lekárničke.

Nastavte pranie na nízke otáčky a teplotu a spustite program. Výsledkom by mali byť dokonale čisté a hlavne biele záclony.

Vybielenie záclony liehom a terpentínom

Jedným z extrémnejších spôsobov, pomocou ktorého môžete veľmi účinne vybieliť záclony je kombinácia terpentínu a liehu.

Pred začatím tejto metódy nezabudnite na gumené rukavice, nakoľko ide o tak trochu nebezpečný postup.

Vo väčšej nádobe si zmiešajte 1 – 2 lyžice čistého liehu spolu s 1 lyžicou terpentínu, obe zložky zalejte teplou vodou a dobre premiešajte.

záclony a bielenie

Následne (s gumenými rukavicami) vložte záclony do nádoby a nechajte roztok na pôsobiť na záclony cca 5 – 10 minút.

Nakoniec sa odporúča záclony ručne v roztoku „oprať“ a hneď po tom vhodiť do práčky na skutočné pranie.

Výsledok by sa mal vďaka tomuto tradičnému postupu zaručene dostaviť (túto metódu však za žiadnych okolností nepoužívajte pri farebných záclonách).

Pár tipov ako na starostlivosť o záclony

  • Počas bielenia či prania sa neodporúča používať vodu s teplotou, ktorá je vyššia ako 30°C. V minulosti boli záclony väčšinou vyrobené z bavlny, ktorej vysoké teploty až tak neprekážali, avšak nakoľko sú v súčasnej dobe vyrobené záclony zo syntetických látok, vysoké teploty im nemusia prospievať (resp. ich môžu poškodiť).
  • Jednou z tradičnejších metód bielenia bolo tzv. „modrenie prádla“, kedy sa záclony jednoducho ponorili do vane s vodou a zaliali jednou fľaštičkou atramentu. Následne sa nechali takéto záclony vymočiť v atramentovom roztoku na 1 jednu noc a jednoducho sa oprali. Ak ste fanúšičkou experimentov, môžete vyskúšať aj takúto metódu.
  • Pokiaľ chcete, aby vám efekt bielenia záclon vydržal čo najdlhšie, nepoužívajte pri praní žiadnu formu aviváže, nakoľko záclonám neprospieva. Namiesto toho môžete vyskúšať obyčajný tekutý škrob, ktorý udrží vaše záclony krásne biele.

Bielenie záclon je celkom veda a nie vždy ide o jednoduchý proces. Každý má svoje osvedčené metódy a postupy, pomocou ktorých si vie vybieliť záclony do snehovej farby.

Aké máte skúsenosti vy? Používate na bielenie záclon nejaké vlastné osvedčené domáce triky? Napíšte nám svoj názor a skúsenosti v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button