Ako vyčistiťBicykel

Ako vyčistiť bicykel?

Ako udržať svoj bicykel v dobrom stave: postup krok za krokom ako vyčistiť bicykel

Vrátili ste sa práve z cyklo-túry, prípadne sa vám začala sezóna a váš bicykel nevyzerá práve najpríťažlivejšie? V takom prípade je načase ho dôkladne vyumývať. Čistenie bicykla je tak trochu otravná a zdĺhavá záležitosť, ktorá je však nutná pokiaľ plánujete bicykel užívať dlhšie ako 1 – 2 roky. Umývanie bicykla sa delí na niekoľko častí. V nasledujúcich riadkoch si teda priblížime ako vyčistiť bicykel a ako postupovať pri jeho údržbe.

Ako vyčistiť bicykel

Ako umývať bicykel

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že na vyčistenie bicykla budete potrebovať čas, trpezlivosť a staršie oblečenie.

Vyčistiť bicykel je pomerne špinavá záležitosť, takže určite si nezabudnite k umývaniu zobrať aj rukavice, prípadne zásteru a oblečenie na prácu.

Okrem toho budete potrebovať vedro s čistou vodou, jar, mydlo či iný čistiaci prostriedok, mazivá a oleje a niekoľko čistých handier. Poďme sa teda pozrieť na to, ako postupovať pri umývaní bicykla.

Čistenie reťaze, prevodníkov a menších častí

Reťaz na bicykli je zvyčajne tou najšpinavejšou súčasťou bicykla, preto je dôležité aby ste začali pri nej a venovali jej čo najviac pozornosti.

Na čistenie reťaze sa najviac odporúča použiť tzv. „práčku“ na reťaz, pomocou ktorej je možné vyčistiť reťaz bez skladania (resp. ju umyjete tak ako je usadená). Existujú rôzne druhy práčok na reťaz, avšak v zásade sa používajú všetky rovnako.

Základom je naplniť práčku špeciálnym čističom a začať ňou (tak ako uvádza návod) čistiť reťaz na bicykli – nasaďte práčku na reťaz a začnite točiť s prevodníkom tak, aby sa postupne celá reťaz vyčistila.

Iná alternatíva ako vyčistiť reťaz na bicykli

Druhou alternatívou na čistenie reťaze je klasické umývanie pomocou benzínu. Ide o relatívne jednoduchú, avšak o niečo zdĺhavejšiu metódu. V prvom rade si pripravte malú nádobu, do ktorej nalejete obyčajný benzín.

Následne zložte reťaz z bicykla a ponorte ju do nádoby na odmastenie (nechajte ju ponorenú cca 5- 15 minút). Nakoniec reťaz vyberte a dôkladne opláchnite čistou vodou.

V prípade, že nemáte čas (prípadne trpezlivosť) na dôkladne umytie reťaze, postačí vám aj obyčajná kefa. Pri nej je však dôležité poznamenať, že nedokáže tak efektívne vyčistiť reťaz na bicykli – resp. sa odporúča len ako dočasné riešenie).

Ako vyčistiť kazetu a kľuky na bicykli

Po reťazi prichádza na rad čistenie kazety. Na kazetu postačí obyčajný čistiaci prostriedok, ktorý na kazetu nastriekate a následne ju vydrhnete jemnou kefkou. Taktiež by ste nemali zabudnúť ani na ozubené kolieska, pri nich sa odporúča použiť takisto kefu a odmasťovač.

Pri čistení týchto komponentov venujte zvýšenú pozornosť detailom, nakoľko je veľmi ľahké prehliadnuť špinu a mastnotu na nedostupných miestach.

Rovnako postupujte aj pri čistení kľuky.

umytie bicykla

Umývanie kolies na bicykli

Skôr ako sa pustíte do umývania kolies, zložte kolesá z bicykla a bicykel si otočte naopak. Pred čistením kolies najprv zbavte brzdy, platničky a iné časti na bicykla od špiny a mastnoty. Následne sa môžete pustiť do samotného čistenia kolies.

Kolesá najprv prepláchnite čistou vodou a pomocou jari či mydla a kefy začnite čistiť dezén kolies od blata a iných nečistôt.

Po dezéne sa pustite do ráfikov, drôtov a špice na kolesách (môžete na čistenie použiť aj odmasťovač). Nezabudnite po vyčistení kolesá dôkladne prepláchnuť.

Vyčistenie rámu a zvyšných častí bicykla

Po umytí najdôležitejších častí prichádza na rád čistenie rámu, vidlice, sedadla a iných častí. Skontrolujte, v ako stave sa nachádza sedadlo bicykla, resp. či sa pod ním neusadila špina/blato.

To isté platí aj pri častiach ako sú piesty tlmičov či vidlica (pri týchto častiach použité len vlhkú utierku).

V prípade častí ako sú napríklad prevodníky je vhodné použiť jemnú kefku so štetinami, nakoľko sa pomocou nej dostanete aj k menej prístupným miestam a zároveň nebudete riskovať poškodenie daných častí. Po dôkladnom vyčistení každej časti prejdite celý bicykel ešte raz čistou vodou.

Vyschnutie a ošetrenie bicykla po čistení

Po dôkladnom prepláchnutí celého bicykla prichádza na rad vyschnutie. V tomto prípade stačí nechať bicykel na vonku (ak je vhodné počasie), prípadne ho presunúť na suché a teplé miesto.

Pokiaľ sa vám čakať nechce, môžete bicykel pretrieť jemnou čistou a hlavne suchou handrou, prípadne použiť na sušenie stlačený vzduch. Keď bude bicykel suchý, pustite sa do jeho skladania.

Umytím bicykla však ešte všetko nekončí, súčasťou umývania je totiž aj premazanie a ošetrenie určitých častí. Na rám na bicykli sa odporúča nastriekať ochrannú vrstvu pomocou silikónového spreja, vďaka ktorému sa blato či prach nebude tak veľmi usádzať v budúcnosti. Silikónový sprej môžete rovnako aplikovať aj v prípade tesnení.

Okrem toho je nutné, aby ste po vyčistení namazali aj reťaz. V tomto prípade môžete použiť buď lubrikant, prípadne mazivo, vosk či olej, vďaka ktorým predĺžite životnosť reťaze. Po premazaní však nezabudnite reťaz prejsť suchou handrou (najlepšie až na druhý deň, keď mazivo už bude aplikované aj vo vnútri reťaze). Pri ložiskách si dajte pozor na to, čo použijete.

Najlepšie bude, ak použijete špeciálne mazivá. Premazanie sa odporúča aplikovať aj na súčasti ako sú vidlice, lanká, prehadzovačky a na iné komponenty, ktoré sa pohybujú a pri ktorých dochádza k treniu.

vyumývanie bicykla

Pár tipov k čisteniu a údržbe bicykla

  • Azda prvým tipom, ktorý by mal byť alfou a omegou každého vášnivého cyklistu je – pravidelné umývanie a údržba. Čím pravidelnejšie a dôkladnejšie sa budete o bicykel starať, tým viac predĺžite. jeho životnosť. Nikdy neodkladajte umývanie na inokedy ani na poslednú chvíľu.
  • Pri umývaní čistou vodou sa odporúča čistenie hadicou či len pomocou vedra s vodou. Za žiadnych okolností nepoužívajte na čistenie „wapku“, nakoľko pri nej hrozí poškodenie bicykla a jeho častí. Rovnako nepoužívajte ani príliš silný prúd vody.
  • Vyčistiť bicykel a jeho umývanie sa odporúča robiť takmer po každom dlhšom výlete, rozhodne nenechávajte bicykel neumytý dlhšie ako 2 týždne.
  • Hoci sa o svoj bicykel môžete dôkladne starať, je vhodné, aby ste ho aspoň raz do roka zobrali do servisu na prehliadku.

Hoci sa môže zdať čistenie bicykla ako triviálna záležitosť, ktorá si nevyžaduje veľa času či pozornosti, nie je tomu tak. Veľa ľudí podceňuje pravidelnú údržbu a umývanie, čo sa postupom času prejaví vo vzrastajúcich poruchách na bicykli.

Či už ste pravidelný športovec, prípadne rekreačných cyklista, venujte svojmu bicyklu trochu svojho času.

Každý má už svoje zaužívané triky a metódy, pomocou ktorých zvykne vyčistiť bicykel. Aké sú tie vaše? Staráte sa o svoj bicykel pravidelne, či to odkladáte na poslednú chvíľu?

Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom!

Detský horský bicykel 300 x 600

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. Neznášam ked bicykel rôzne píska alebo vrzgá alebo vydáva nejaké iné zvuky. A väčšinou to je z toho dôvodu že niekde je nejaká špina a nečistota. Proste po každej hardcore celodennej jazde v teréne si riadne bicykel vyčistím, najmä reťaz. Easy metoda a veľmí rýchla je aj umývanie bicykla wapkou. Za pár minút celý bicykel poumývam wapkou – potom necham ešte chvíľku vyschnúť na vonku a mám hotovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button